Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
Ok, onda da "saberemo" to tvoje i istrazivanje drugog clana i eto nas na dvaes posto :D
 
Pa ne baš. :D Zuma kaže da je tek 20% preležalo. Ja kažem da je bar 40%. Znači zlatna sredina je na 30%. :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797835#p797835:19w9pf7o je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Nov 29, 2020 3:09 pm[/url]":19w9pf7o]Po tome što vidim koliko ljudi u mom okruženju sumnja ili pouzdano zna da je preležalo Koronu (sa sve gubicima ukusa i mirisa). Pride, sam Kon kaže da svaki od brojeva koji se dobijaju nedavno može bez ustručavanja da se pomnoži sa 10 i dobiće se realna slika novozaraženih.

A to je dakle sada, kada se dnevno testira po 20.000 ljudi. Do pre par meseci se testiralo manje. Ali to ne znači da se manje i zaražavalo. Samo se manje njih testiralo.
Ah dobro, veoma naucna metoda, evo u mom okruzenju je prelezalo ili pouzdano zna da ima koronu 10 %.
I ko je sad u pravu ?

I sta bi, jel treba ili ne treba da verujemo Konu, dogovorite se vise ?
Ili jos bolje, kada nam odgovara onda mu verujemo, u suprotnom mu ne verujemo.
 
Ništa manje naučna metoda od uzorka od 2.500 ljudi u zemlji sa 7 miliona. :)
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797852#p797852:29t157sw je napisao(la):
chiko » Ned Nov 29, 2020 2:41 pm[/url]":29t157sw]
I sta bi, jel treba ili ne treba da verujemo Konu, dogovorite se vise ?
Ili jos bolje, kada nam odgovara onda mu verujemo, u suprotnom mu ne verujemo.
Zrelost odrasle osobe se ogleda između ostalog u tome da prepozna situacije kada neko može da bude potpuno u pravu u nekim tvrdnjama, ali u drugim tvrdnjama može i da greši.
I jedan Nestorović je pričao sve i svašta. I za neke stvari mu verujem, tačnije proverio sam ih i potvrdio sebi da su tačne. A za neke mu nikad neću verovati, jer su gluposti. Primera radi, Nestorović je među prvima u Srbiji u javnosti pominjao da muškarci imaju tendenciju da dobiju teže simptome zbog testosterona koji rasplamsava inflamatorne i odgovore imunog sistema, naspram žena kod kojih estrogen smiruje imuni sistem. I za to je bio potpuno u pravu, još tamo negde u aprilu. Ali isti taj Nestorović je zato lupao kako Srbima virus ne može ništa jer imamo lavovske gene i kako će sa Đokovidom da dinsta patogene Teslinim zracima.

Zaključak je dakle ne da se veruje ili ne veruje po potrebi nego po razumu. Sve su to ljudi od krvi i mesa, skloni greškama, iako za sebe misle da su nepogrešivi. Kad Kon govori nešto što ima smisla i nije politizovano, onda mu verujem. Kad govori gluposti ili prenosi pamflete, onda ne verujem. Nadam se da je sad jasno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797855#p797855:27w6v482 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Nov 29, 2020 3:46 pm[/url]":27w6v482]Ništa manje naučna metoda od uzorka od 2.500 ljudi u zemlji sa 7 miliona. :)
Ti imas uzorak od 100-200 ljudi u zemlji od 7 miliona, znaci tvoja metoda je mnogo gora.
A i nije nikakva odbrana "i ova druga metoda je glupa, sto znaci mogu i ja da lupam", podseca na AV, pogotovo sto si ti prvi pomenuo.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797855#p797855:27w6v482 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Nov 29, 2020 3:46 pm[/url]":27w6v482]Zrelost odrasle osobe se ogleda između ostalog u tome da prepozna situacije kada neko može da bude potpuno u pravu u nekim tvrdnjama, ali u drugim tvrdnjama može i da greši.

Zaključak je dakle ne da se veruje ili ne veruje po potrebi nego po razumu.
Citajuci ovaj forum, uverio sam se da ovom narodu bas nedostaju zrelost i razum, definitvno !
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797855#p797855:3tkc8l5q je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Nov 29, 2020 2:46 pm[/url]":3tkc8l5q]
Zrelost odrasle osobe se ogleda između ostalog u tome da prepozna situacije kada neko može da bude potpuno u pravu u nekim tvrdnjama, ali u drugim tvrdnjama može i da greši

....

Ali isti taj Nestorović je zato lupao kako Srbima virus ne može ništa jer imamo lavovske gene i kako će sa Đokovidom da dinsta patogene Teslinim zracima.

Zaključak je dakle ne da se veruje ili ne veruje po potrebi nego po razumu. Sve su to ljudi od krvi i mesa, skloni greškama, iako za sebe misle da su nepogrešivi. Kad Kon govori nešto što ima smisla i nije politizovano, onda mu verujem. Kad govori gluposti ili prenosi pamflete, onda ne verujem. Nadam se da je sad jasno.

Biće da ipak, Bendere, moraš malo pažljivije, kao i 99% građana srbije , da razdvajaš napumpan naslov od stvarne izjave koju moguće nisi ni čuo/pročitao.
Ima Dr Nestor dosta greha, ali dosta toga su mu bombastični naslovi i klikbejt medijska politika napakovali

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718333#p718333:3tkc8l5q je napisao(la):
Mel » Uto Mar 17, 2020 4:12 pm[/url]":3tkc8l5q]Za gene, novine su izvukle naslov iz intervjua gde je nestorović potanko pričao o jednom proteinu formiranom od gena koji ima veliku ulogu u inflamaciji pluća. Nije rekao ko ga ima a ko ne, ali pričao je da tako neke grupe ljudi koje ga imaju u određenim uslovima da budu podložniji infekcijama na plućima, na velikom uzorku.
Verovatno je prodao i neku šalu uz to, ali jbg... Izgleda da je obavezno paziti za koje medije daješ izjave.
 
Bendere, statistički gledano, uzorak od 2,500 ljudi na populaciji od 7,000,000, može dati grešku manju od 1%, ako je dovoljno reprezentativan. Istraživanje je dalo očekivan i logičan rezultat. To što mi (krugdvojkaši :) ) sada znamo puno zaraženih ljudi, nema statističku vrednost. Eto, ja ne poznajem skoro nikoga ko ide u kladionicu, ili kupuje štampane novine, ili gleda reality programe - pa to ne znači baš ništa za populaciju Srbije (čak ni kruga dvojke).

Zuma odlično barata brojevima i graficima, i treba mu odati priznanje i za umešnost i za doslednost. Ipak, zaključci koje on izvodi na osnovu toga su oko 70% kompatibilni sa mojim :)
 
Dao sam link ka jednoj od studija koje se poklapaju sa onim što je Nestorović pričao za razliku između inflamatornih odgovora kod muškaraca (sa viškom testosterona) i žena (sa viškom estrogena).

Ja ne gledam samo u kontekstu Korone nego i šire. To objašnjava i zašto su muškarci skloniji jednim, a žene nekim drugim autoimunim bolestima.

A poenta celokupne priče je da meni ne znači mnogo jel neko prof dr mr i da mogu da vrednujem jednu njegovu izjavu i stav, a da druge otpisujem.
To se kosi sa načinom razmišljanja koji Chiko i mnogi drugi praktikuju. Pa dele ljude na 1) one koji su uvek u pravu i 2) one koji nikad nisu u pravu.
Ja imam drukčiji pristup. Delim izjave i stavove na one koji su smisleni, i one koji su besmisleni. Ne ljude u celini.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797885#p797885:sdgcroot je napisao(la):
GOJE » Ned Nov 29, 2020 3:38 pm[/url]":sdgcroot]Bendere, statistički gledano, uzorak od 2,500 ljudi na populaciji od 7,000,000, može dati grešku manju od 1%, ako je dovoljno reprezentativan. Istraživanje je dalo očekivan i logičan rezultat. To što mi (krugdvojkaši :) ) sada znamo puno zaraženih ljudi, nema statističku vrednost. Eto, ja ne poznajem skoro nikoga ko ide u kladionicu, ili kupuje štampane novine, ili gleda reality programe - pa to ne znači baš ništa za populaciju Srbije.

Zuma odlično barata brojevima i graficima, i treba mu odati priznanje i za umešnost i za doslednost. Ipak, zaključci koje on izvodi na osnovu toga su oko 70% kompatibilni sa mojim :)
2.500 nije ni blizu 1 promila na 7 miliona. Meni to ništa ne znači. Pogotovu što mi nije odgovoreno kad je sprovedeno to istraživanje. Da li sad skoro ili negde u julu. A ja mislim da je to ono iz jula što su još najavljivali.

Zuma se sa svojim brojkama i graficima samo vrti u krug pokušavajući da predvidi nešto što je potpuno nepredvidivo i oko čega ni mnogo stručniji i informisaniji od njega nemaju nikakav konsenzus ni prognozu. On upada u zamku u koju padaju mnogi koji se opčine Verovatnoćom i statistikom. Prestaje da vidi šumu od drveta s kog ne skida pogled. Mislim ok njegovo pravo, ako je čoveku lepo tako, samo napred. Ali smara nekad nas ostale kad moramo da gledamo isti grafik i zid teksta po 20236. put.

Čak i naučni tekstovi i analize imaju na svom početku kratak rezime koja je poenta istraživanja, kojom metodom i šta se dokazuje. I imaju pasus sa zaključcima i najvažnijim tezama. Kod Zume su to samo nepregledni beskrajni zidovi teksta i grafika. Koji su primamljivi za čitanje taman koliko i srpski zakoni.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797862#p797862:sdgcroot je napisao(la):
chiko » Ned Nov 29, 2020 3:04 pm[/url]":sdgcroot]
Citajuci ovaj forum, uverio sam se da ovom narodu bas nedostaju zrelost i razum, definitvno !
A ja sam se uverio da veliki deo srpskog naroda voli kad igra ulogu ovaca.
 
da, 2500 je jedva pola promila, ako stvari posmatraš linearno.

ali svi prirodni procesi, pa i statistika, imaju logaritamski rast preklapanja sa stvarnim podacima sa rastom uzorka na osnovu koga se mere.
tako da je na 2500 moguće dobiti pouzdane pokazatelje.
To važi pod uslovom da je uzorak kreiran po pravilima statistike, a za to je bilo nekih zamerki er je dosta ljudi odbijalo učešće, ne i za brolj ljudi u uzorku.
 
Vucic: "Kо не жели да се вакцинише, нека унапред каже да неће ићи у болницe"

Sada je sve malo jasnije. Jasnije je zasto postoji interes vlasti da situacija bude sto katastrofalnija.
 
da li bi bio ljubazan da pojasniš? meni nije jasno.
 
Vucic: "Kо не жели да се вакцинише, нека унапред каже да неће ићи у болницe"
Dogovoreno, Predsedniče! :kk: Čim država smanji sve poreze za 20%. I ukine plaćanje TV pretplate. :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797901#p797901:27iddg2a je napisao(la):
Mel » Ned Nov 29, 2020 3:58 pm[/url]":27iddg2a]da li bi bio ljubazan da pojasniš? meni nije jasno.

Rekao je da vakcina nece biti obavezna, ali oni koji je ne prime nece moci da se lece u bolnicama.

Kakvog smisla ima vakcina protiv kovida ako:
a) antitela se gube za 90 dana (pogotovo slabiji oblik bolesti)
b) covid je slican gripu, i mutira. Koliko ljudi se vakcinise protiv gripa? Vakacinacija bi morala da bude svaka 3 meseca.

Iz toga zakljucujem da je vakcinacija bez smisla, ako ne racunama mahinacije u koje je recimo Dr Kon vec bio ukljucen, kako se pricalo pre 10 godina, u doba Tomice <Ilosavljevica i svinjskog gripa.

Ipak, katastrofalna situacija, hipoteticki namerno dopustena, odlaganjem odredjenih epidemioloski mera do sada moze naterati ljude i na takvu vakcinaciju. Kon je cak izjavio da se sa merama zakasnilo. Ako je znao da se kasni, zasto se kasnilo?
 
Rekao je da vakcina nece biti obavezna, ali oni koji je ne prime nece moci da se lece u bolnicama.

Ma važi...protivustavno.

Beki ima najjači avatar na forumu :lol:
 
Za reprezentativan uzorak je dovoljno i hiljadu ljudi ukoliko se dobro rasporedi po polu, godinama i drugim parametrima. Vidim neko ozbiljno frljanje sa terminima i "ja to ne priznajem" momente. Pa ono... Malo je reći da nauku boli k* da li je priznajete.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797886#p797886:3cubwm4b je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Nov 29, 2020 4:40 pm[/url]":3cubwm4b]A poenta celokupne priče je da meni ne znači mnogo jel neko prof dr mr i da mogu da vrednujem jednu njegovu izjavu i stav, a da druge otpisujem.
To se kosi sa načinom razmišljanja koji Chiko i mnogi drugi praktikuju. Pa dele ljude na 1) one koji su uvek u pravu i 2) one koji nikad nisu u pravu.
Ja imam drukčiji pristup. Delim izjave i stavove na one koji su smisleni, i one koji su besmisleni. Ne ljude u celini.
Gresis sine, ovaj gresis silno sine, odkud ti to da ja tako delim ljude. Komentar je vise bio na to da neki ovde Kona gledaju kao deo omrazenog KS, i njihove izjave koriste za sprdnju.
Kon je dobar strucnjak ali je pod uticajem politike, tako da njegove izjave treba uzimati sa rezervom, znaci mozda su tacne, ali ne mora da bidne.

Recimo ova izjava Kona da ima 20 puta vise zarazenih, uopste mi ne izgleda logicno, mislim mozda jeste istina, mozda nije, mozda je pod uticajem politike a mozda struke, ne vidim nijedan razlog zasto se ona moze uzeti kao referentna u moru drugih izjava.

Meni se cini da je to on odvalio onako, mozda mu je to u tom trenutku koristilo.
I uzimanje ovoga kao glavnog argumenta za tezu o broju zarazenih, je pa hmm.. u najmanju ruku sumnjivo.

Jos gore je uzimati svoje okruzenje kao glavni argument za stanje 7 miliona ljudi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797935#p797935:32hfkkpn je napisao(la):
puzzle » Ned Nov 29, 2020 8:08 pm[/url]":32hfkkpn]Za reprezentativan uzorak je dovoljno i hiljadu ljudi ukoliko se dobro rasporedi po polu, godinama i drugim parametrima. Vidim neko ozbiljno frljanje sa terminima i "ja to ne priznajem" momente. Pa ono... Malo je reći da nauku boli k* da li je priznajete.
Dosta njih je ovde u velikoj svadji sa naukom, valjda veruju u trece oko, i svoja providjenja.
Jbt vracamo se u srednji vek, neuporedivo bolje stanje sa obrazovanjem i intelektom je bilo pre 30 godina.
 
Pa ja i nisam toliko cesto pominjao Kona. Mogu da se setim samo dve prilike u zadnja dva meseca. Kad sam napisao onaj post "Med deo Kriznog staba je dokusurio svoj kredibilitet kad je Darija to i to, Loncar to i to a Kon na Twitteru cestitao izbor nove Vlade". Jer je mogao to da preskoci. A drugi put je bilo "Kon je rekao da svaki broj novozarazenih pomnoziti sa 10". I da, reko je 10, ne 20.

Nisam komentarisao nista oko njegove strucnosti bas jako dugo. Cak sam bio relativno suzdrzan i razumljiv prema njemu naspram vecine forumasa i javnosti.
 
Zakazana hitna sednica Kriznog štaba
Sutra u 12 sati biće održana sednica Kriznog štaba na koj će se raspravljati o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u zemlji i mogućim novim merama.

Policijski cas ce mozda ipak biti kruna svega.
Zamolicemo za oprostaj kao bludni sinovi.
Zamolicemo da nas vakcinisu sto pre. I ponovo za 90 dana i tako ceo zivot.
 
@ MC_, stvarno te nenormalno gotivim. :)

Kada god padnem nisko, ti me podigneš visoko. :mrgreen:

Hvala ti na tome. :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797964#p797964:3g9f7718 je napisao(la):
Vladivoje » Ned Nov 29, 2020 8:32 pm[/url]":3g9f7718]@ MC_, stvarno te nenormalno gotivim. :)

Kada god padnem nisko, ti me podigneš visoko. :mrgreen:

Hvala ti na tome. :kk:

hvala tebi
 
Mislim da se izjave Kona i zvanicnika mogu posmatrati ako slucajni proces. POstoji odredjena verovatnoca za rtri klase izjava
a. katastrofalno je
b. lose, ali se drzimo
c ozbiljno, ali kriva se zaravnila

postoji neka korelacija verovatnoc aovihizjava sa stvarnim stanjem, ali ipak radi se samo o verovatnoci.

besmisleno je komentarisati bilo sta i izvlaciti bilo kakve zakljucke, na to treba da se naviknemo. Jer funkcija bilo kog organa vlasti i nije upravljanje vec stvaranje uslova za profit na osnovu bilo koje situacije i odrzanje vlasti elite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797911#p797911:3dfc38id je napisao(la):
MC_ » 29 Nov 2020 06:41 pm[/url]":3dfc38id]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797901#p797901:3dfc38id je napisao(la):
Mel » Ned Nov 29, 2020 3:58 pm[/url]":3dfc38id]da li bi bio ljubazan da pojasniš? meni nije jasno.

Rekao je da vakcina nece biti obavezna, ali oni koji je ne prime nece moci da se lece u bolnicama.

Kakvog smisla ima vakcina protiv kovida ako:
a) antitela se gube za 90 dana (pogotovo slabiji oblik bolesti)
b) covid je slican gripu, i mutira. Koliko ljudi se vakcinise protiv gripa? Vakacinacija bi morala da bude svaka 3 meseca.

Iz toga zakljucujem da je vakcinacija bez smisla, ako ne racunama mahinacije u koje je recimo Dr Kon vec bio ukljucen, kako se pricalo pre 10 godina, u doba Tomice <Ilosavljevica i svinjskog gripa.

Ipak, katastrofalna situacija, hipoteticki namerno dopustena, odlaganjem odredjenih epidemioloski mera do sada moze naterati ljude i na takvu vakcinaciju. Kon je cak izjavio da se sa merama zakasnilo. Ako je znao da se kasni, zasto se kasnilo?
Pusti ti tu b**** šta on priča. Zakonski te ne može usloviti na vakcinaciju za ovakav virus, a još manje da te ucenjuje. Ako si zaposlen, plaćeno ti je zdravstveno osiguranje automatski. Istovremeno i prvim potomcima koji se još uvek obrazuju, kao i penzionerima. Dakle, ne može te nikako usloviti i prisiliti na vakcinaciju ako ti ne želiš to, i da ti onda uskrati pravo na bolničko lečenje koje je plaćeno zdravstvenim osiguranjem. Taj čovek nema, a i nikada nije imao, blage veze sa time što priča.
Sa merama se zakasnilo i još uvek se kasni. Svi redom su zatvarali sve što je moglo da se zatvori, samo Srbija drži sve otvoreno. I zbog toga se sa merama još uvek kasni. Covid nije sličan gripu ni po čemu, osim što su to virusi. Virus, kao i svaki drugi organizam, mutira, odnosno prilagođava se uslovima u kojima se nalazi kako bi preživeo. Pa se tako svake godine menja vakcina protiv gripa, tako će se menjati i protiv Covid-19. Poenta vakcinacije nije doživotna zaštita, nego trenutna zaštita osoba koji bi bili životno ugroženi od strane Covid-19, sa ciljem da procenat vakcinacija stanovništva bude što veći i izvan granice tih kategorija ljudi. Na taj način se smanjuje mogućnost širenja virusa, a dalje pospešuje potpuno iskorenjenje. Kada bi se, hipotetički, u narednih nedelju dana vakcinisalo 90% stanovništva, pa i manje, (izuzevši trenutnu priču da su potrebne dve doze) virus bi daleko teže mogao da se širi. To dalje znači da onda nema "domaćina" i da počinje da izumire, do trenutka kada bi eventualno potpuno nestao. Međutim pošto je to teško uraditi i pošto se ne može računati na to da virus neće mutirati, onda se dalje razvijaju vakcine za svaku sezonu, isto kao za grip.
To što Vučić lupeta da će ti oduzeti bolničko lečenje ako se ne vakciniše, može samo da okači mačku o rep. Kao i za svako drugo njegovo lupetanje.
 
Vrh