Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797416#p797416:5p476dz1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Nov 28, 2020 1:10 pm[/url]":5p476dz1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797391#p797391:5p476dz1 je napisao(la):
maxx79 » Sub Nov 28, 2020 8:17 am[/url]":5p476dz1]
Puca zdravstveni sistem itekako.....
Ne puca. Više verujem lekaru u porodici i drugim ljudima koje znam a koji su upućeni u stanje nego tebi i ovim ekstremistima i paničarima.
I jos jedna stsvar iz koje se vidi kako ne razumes sta se zapravo dogadja (ili percipiras na pogresan nacin),kazes da broj novozaraenih ne znaci nista (!?),pa da li imas predstavu sta se (izmedjuostalog) desava sa vecinom od tih novozarazenih (koji su testirani) svakog dana?.....velika vecina njih se upucuje na razne izolacije,karantine,bolovanja koja traju minimum 2 ili 3 nedelje,a kod nekih i duze...

Znaci,svaki dan imas po 5/6/7/8 hiljada ljudi koji "ispadaju" iz privrede,jer ne mogu zarazeni da dolaze na posao........i kako ce privreda funkcionisati u takvim uslovima kada joj toliko radnika nedostaje?
Zapravo, reko bih da ti nemaš pojma nego te opet vozi panika. Prvo, svi koji budu zaraženi a mogu da rade od kuće, budu prebačeni na kućni rad. Čak su i bangave i trome državne službe još na leto uvežbale i prilagodile uslove da njihovi zaposleni mogu da rade od kuće. A drugo, kao što se svakog dana utvrdi novih 7.000 zaraznih kojima upravo otpočinje dvonedeljni karantin, tako se svakog dana navršava dvonedeljni karantin za one koji su se ranije zarazili. VIdiš, matematika ti je malo kljakava, pošto je računaš emocijama, a ne razumom. Svakog dana se pojave novi zaraženi, ali isto tako svakog dana oni koji su pre 16 dana bili u karantinu i zarazni, sada mogu da nastave sa svojim aktivnostima, te samim tim i svojim poslovima.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797411#p797411:5p476dz1 je napisao(la):
paradox polje » Sub Nov 28, 2020 11:38 am[/url]":5p476dz1]Што се тиче слава, мислим да се ту води доста рачуна. Већина људи које знам да слави неку од слава у дрогој половини новембра није уопште имала госте или је то сведено на минимум.
Tako je. I ja sam baš gledao ova dva meseca kako će biti po tom pitanju i po onome što sam video, ljudi su bili izuzetno racionalni i disciplinovani. Video sam to za Svetu Petku, za Sv. Kuzmana i Damjana i za Aranđelovdan. Usput beše i par rođendana i proslava drugih vrsta i svuda sam video veliku disciplinu i razum na delu.

Naravno, ko je ekstremni zadrti paničar, on će u zemlji od 7 miliona ljudi uvek iskopati neki argumetn ili primer u nastojanju da pokaže narod u što gorem svetlu. Ali svako ko iole gleda i upućen je, zna da je narod iznenađujuće racionalan i disciplinovan. I po tom pitanju, i po pitanju ovih sadašnjih mera, pošto svake večeri posle 18h Beograd krene da se smiruje, a već posle 22h je prazan i tih.

A za paničare i ekstremiste evo još jednom video od mene da im ilustrujem kako mi zvuče i deluju kad počnu da histerišu:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lhL0yVuq5N8[/youtube]

"Svi koji budu zaraženi a mogu da rade od kuće, budu prebačeni na kućni rad..." ?

Zaraženi (koji mogu da se leče u kućnim uslovima) se ne upućuju na rad kod kuće, već se kao privremeno sprečeni za rad nalaze na bolovanju.

Zdravi se upućuju na rad kod kuće, koji je kod nas (u najvećem broju slučajeva) eufemizam za plaćeni nerad i ruganje onima koji u ovakvim okolnostima moraju da za iste pare rade "na terenu", a nemaju privilegiju da to čine (bez učinka) u kućnim papučama. Navedeno trpi izuzetke samo kod IT sektora i pojedinih delatnosti koje se mogu organizovati onlajn.

Pogubna kućna varijanta onlajn nastave će upropastiti generacije školaraca i studenata, kao i kvalitet njihovih diploma.
 
Beki - :lol: :roll:

A kad smo kod tržnih centara, Kisić Tupavčevićka ponovo briljira:

"Slike koje smo juče videli iz tržnog centra je nešto što zaista rastužuje"

Beograd -- Ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević izjavila je da su slike koje smo juče videli u tržnim centrima povodom Crnog petka nešto što zaista rastužuje.

"Slike koje smo videli mene su lično rastužile. Značajan broj građana nosi maske, to je nešto što teši. Ukolko se maske nosi na ispravan način to je značajan vid prevencije. Ali vidimo i da se nose ispod nosa. Ne nose se maske da bi bili bebedni ako neko vrši kontrolu, već da bi zaštitili sebe i svoje porodice", rekla je ona.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1772003

Ista gospođa pre mesec dana:

Kisić Tepavčević o otvaranju tržnog centra "Galerija": Treba da budemo ponosni

http://rs.n1info.com/Vesti/a666668/Kisi ... nosni.html

:kafa:
 
E, tada su onda uvedene ove najstrožije mere, odnosno Lockdown 2, kada je zatvoreno sve živo osim onog najpotrebnijeg. I te mere su više populističkog karaktera, nego što imaju za cilj da spreče dalji rast novozaraženih. I srećom počele su brojke da padaju od ove nedelje.

Pa ne bih rekao da je sreća što su brojke počele da padaju.

Ja sam mišljenja da ne treba ograničavati kretanje, ali treba sve nebitno zatvoriti. Naravno, ekonomija se gleda, ali kada bolnički kapaciteti postanu mali, onda samo zatvaranje nepotrebnih objekata pomaže.

Problem je što mnogi ljudi ne znaju šta da rade ako im ne rade kafići, teretane, ako nema utakmica, ali to je problem u ljudima koji bi bilo bolje (za njih same) da reše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797441#p797441:28cf1arn je napisao(la):
bgvozd » Sub Nov 28, 2020 1:54 pm[/url]":28cf1arn]
"Svi koji budu zaraženi a mogu da rade od kuće, budu prebačeni na kućni rad..." ?

Zaraženi (koji mogu da se leče u kućnim uslovima) se ne upućuju na rad kod kuće, već se kao privremeno sprečeni za rad nalaze na bolovanju.
Kako ko i kako gde. Teorija je jedno, praksa je često drugo.
Pogubna kućna varijanta onlajn nastave će upropastiti generacije školaraca i studenata, kao i kvalitet njihovih diploma.
Zato sam ja rekao da sam oko zatvaranja škola, vrtića i fakulteta neutralan jer vidim prednosti i mane obe varijante. A i ne pratim dovoljno stanje na tom polju niti sam dovoljno stručan da znam koliko se virus prenosi među predškolcima, koliko među učenicima a koliko među studentima.

Ali se svakako slažem da će ova pandemija ostaviti velike socio-ekonomske posledice na ljudsku rasu narednih generacija, upravo zbog tog smandrljavanja nastave ove i naredne godine. Ali baš zato i jesam pri stavu da život mora da ide dalje, a ne da svi sedimo zamandaljeni u kućama još dve godine. Jer što više zaziremo od Korone, to duže ćemo sedeti u kućama. Što duže sedimo u kućama, to će više ispaštati obrazovanje (između ostalog). Jer nije isto slušati preko ekrana i slušati na licu mesta, sa drugovima i sa profesorom ispred.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797444#p797444:1qu2tb7h je napisao(la):
astrodule » 28 Nov 2020 02:57 pm[/url]":1qu2tb7h]
E, tada su onda uvedene ove najstrožije mere, odnosno Lockdown 2, kada je zatvoreno sve živo osim onog najpotrebnijeg. I te mere su više populističkog karaktera, nego što imaju za cilj da spreče dalji rast novozaraženih. I srećom počele su brojke da padaju od ove nedelje.

Pa ne bih rekao da je sreća što su brojke počele da padaju.

Ja sam mišljenja da ne treba ograničavati kretanje, ali treba sve nebitno zatvoriti. Naravno, ekonomija se gleda, ali kada bolnički kapaciteti postanu mali, onda samo zatvaranje nepotrebnih objekata pomaže.

Problem je što mnogi ljudi ne znaju šta da rade ako im ne rade kafići, teretane, ako nema utakmica, ali to je problem u ljudima koji bi bilo bolje (za njih same) da reše.
Kažem srećom jer su tržni centri i sve druge trgovine radile do uvođenja tog strožijeg Lockdown-a. I ja sam se šetao i obilazio sve radnje, bio u Ikei, na milion mesta i svugde su bile gužve. I zato kažem srećom, jer je zbog najavljenih mera svugde napravljena gužva ljudi koji hitno kupuju neke nebitne stvari. Tako na primer sam ušao u Zaru gde je bilo baš puno ljudi, sigurno više nego što je dozvoljeno (1 osoba na 10 m2), što je bio i slučaj u mnogim drugim radnjama, dok su neke poštovale te mere (ispred Tkmaxx red ljudi barem 100m pola sata pred zatvaranje). Ako nastave da padaju brojke, onda je to bila sreća, jer bi logično trebalo da odjednom opet počnu da rastu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797416#p797416:3ihigpv9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Nov 28, 2020 12:10 pm[/url]":3ihigpv9]
Ne puca. Više verujem lekaru u porodici i drugim ljudima koje znam a koji su upućeni u stanje nego tebi i ovim ekstremistima i paničarima.

A koji to lekar tvrdi da sistem ne puca,tj da situacija nije katastrofalna?......cak i taj kompletan medicinski deo kriznog staba sa ministrom zdravlja vec danima pricaju kako je situacija katastrofalna,na ivici provalije,itd,itd.....pa i sam vrhovni AV je u vise navrata poceo da zapomaze i da moli ljude da se uozbilje

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797416#p797416:3ihigpv9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Nov 28, 2020 12:10 pm[/url]":3ihigpv9]Zapravo, reko bih da ti nemaš pojma nego te opet vozi panika. Prvo, svi koji budu zaraženi a mogu da rade od kuće, budu prebačeni na kućni rad. Čak su i bangave i trome državne službe još na leto uvežbale i prilagodile uslove da njihovi zaposleni mogu da rade od kuće. A drugo, kao što se svakog dana utvrdi novih 7.000 zaraznih kojima upravo otpočinje dvonedeljni karantin, tako se svakog dana navršava dvonedeljni karantin za one koji su se ranije zarazili. VIdiš, matematika ti je malo kljakava, pošto je računaš emocijama, a ne razumom. Svakog dana se pojave novi zaraženi, ali isto tako svakog dana oni koji su pre 16 dana bili u karantinu i zarazni, sada mogu da nastave sa svojim aktivnostima, te samim tim i svojim poslovima.

Zivota ti,a kako ce proizvodni radnici iz raznih firmi (u sta spadaju i razne drzavne kompanije sa hiljadama zaposlenih) da rade od kuce?......znaci,neko ce iz kuce da radi na nekoj masini koja se nalazi u fabrici,ili recimo neki radnik Telekoma ce od kuce da ide na teren i da popravlja neku banderu ili sta vec?.....policajci ce od kuce da vrse svoje zadaatke,a zdravstsveni radnici ce od kuce da lece pacijente?

Taj "kucni rad" mozes za vecinu radnika po Srbiji da "okacis macki o rep",jednostavno za vecinu ljudi posao je takav da se ne moze obavljati od kuce.....nisu svi neki programeri

Ja radim u fabrici koja ima vise od hiljadu radnika i pricam na osnovu licnog iskustva......sve vise ljudi ne dolazi na posao,jer su u izolaciji...

I nije tacno da svakome karantin traje tacno 14 dana i onda kao na nekoj "robotskoj traci" ovi sto su bili u karantinu se vracaju na posao,a drugi zarazeni idu u karantin.....nekima karantin traje i 21 dan,nekima i mesec dana....nekima se situacija iskomplikuje jer imaju i neki drugi zdrvstveni problem,pa uzimaju i dodatno bolovanje,neki zaglave po skoro mesec dana u bolnici....tako da tebi ni matematika a ni praksa u realnom zivotu nije jaca strana...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797411#p797411:13g1j6ki je napisao(la):
paradox polje » Sub Nov 28, 2020 11:38 am[/url]":13g1j6ki]Што се тиче слава, мислим да се ту води доста рачуна. Већина људи које знам да слави неку од слава у дрогој половини новембра није уопште имала госте или је то сведено на минимум. Мени је на Аранђеловдан дошао само један друг са породицом и држали смо све време отворен прозор. У цркви не свећењу колача је био 10 пута мањи број људи него што то обично бива, ваљда људим мисле да свештеник можда да им зарази колач, што је бесмислено претеривање. Слава је пре свега свећа и колач.

Sirom Srbije i Vojvodine se slave (pa i razna druga veselja) slave gotovo masovno.....licno sam bio pozvan na par slava,nisam otisao,gde se okupilo po 20-30 ljudi.....nesto kasnije cujem da su mnogi sa tih slava postali pozitivni...

Inace,tacno je da je slava pre svega posta crkvi,osvestanje kolaca itd,itd,ali za vecinu Srbalja slava je zdranje,pijenje i brbljanje na kucnim proslavama....
 
Nisu programeri jedini koji mogu da rade posao od kuće. Isto tako nisu ni svi lekari članovi kriznog štaba ili članovi biblioteke.
 
Reuters: WHO says would be 'highly speculative' to say COVID did not emerge in China

China is pushing a narrative via state media that the virus existed abroad before it was discovered in the central city of Wuhan, citing the presence of coronavirus on imported frozen food packaging and scientific papers claiming it had been circulating in Europe last year.

“I think it’s highly speculative for us to say that the disease did not emerge in China,” Mike Ryan said at a virtual briefing in Geneva after being asked if COVID-19 could have first emerged outside China.

“It is clear from a public health perspective that you start your investigations where the human cases first emerged,” he added, saying that evidence might then lead to other places.

Kina se "usprckala" posle državno sponzorisanog zataškavanja zaraze. Država već mesecima sponzoriše "uvežen virus" i sve je aktivnija u tome, međutim ukoliko je isti uvežen zašto se prećutalo najbitnije u kritičnom momentu pre nego što se situacija otela kontroli? Dakle, ne treba skidati pogled sa Kine. Pokušavaju da izbegnu neugodna pitanja vezana za višemesečno skrivanje problema od očiju međunarodne zajednice još od Septembra 2019.

Interesantno da su na Malpensu (Milano) u normalnim uslovima sletali samo avioni Er Čajne iz Pekinga i Šangaja, dok su do aerodroma Leonardo Da Vinči/Fiumićino (Rim) tri aviokompanije nudile letove iz Pekinga, Hangžaua (Er Čajna), Šangaja, Venžaua (Čajna Istern), Guangžaua i Vuhana (Čajna Sautern).

Kineski turisti obično obilaze Rim a ne Milano, pri čemu oni iz Vuhana sleću na Fiumićino a ne na Malpensu, osim ukoliko nije u pitanju neki čarter let. Mada treba uzeti u obzir i presedače, jer ovo su samo bili direktni letovi.

CAPA 29.4.19: China’s Airlines: Turn their attention to Europe routes

Od 19.5.19 postojala je nova linija Čajna Sauterna na relaciji Vuhan-Istanbul sa tri nedeljna leta. Imamo jedan trag od Wuhana do evropskih destinacija: China Southern. Postojanje direktnih letova iz ovog grada indikator je jačine veze (osim toga što mogu da presedaju, recimo u Hong Kongu na raspolaganju im je i direktna opcija).
 
Beki":2a5ukv2s je napisao(la):
A to su u stvari ovi isti koji najvise i sire zarazu :lol:
Шири се зараза најбоље интернетом, поготово у овој теми.
 
Treba mi pomoc i savet onih koji su prelezali ovo cudo. Ja sam u samoizolaciji a suprug je pozitivan( zajedno smo svo vreme, radio je antigenski test), ja nisam testirana.

Da ne ulazim u detalje jer je greškom testiran i slucajno potvrdjen, ali ja imam neke simptome pa da li je iko imao?

Od prosle subote kao stomacni virus samo sto zeludac boli kao kad si jaaaako gladan i mučnina ( imalo dete stomacni virus i mislila sam da je od njega) ali mene jos uvek stomak zeza evo 7ti dan.

Od pre 5 dana javio se bronhitis blag ( imala sam to gusenje i ranije) ali me cudi da sve ovo nikako ne prolazi ovoliko pa da li je mozda to korona izazvala ili ucinila da se simptomi produze?

Da naglasim, zvala sam i isla u Kovid, ali posto mi nije losije vracena sam kuci da pijem svoju terapiju. U fazonu simptomi se pogoršavaju ako se stanje pogorsava.

Da li je imao neko ovakvu mučninu?

Kad prodje izolacija uradicu privatno da vidim imam li antitela ( da li sam preležala) ali niti je test pouzdan niti ce pokazati sigirno da sam je prelezala.
Cula sam da je svako sledece zarazavanje lakse za podneti, pa me zato zanima da li je neko imao ovakve simptome korone?

Hvala vam svima na odgovorima! Znam da je sve individualno, a mozda mi i psiha odmaže
 
Što se psihe tiče, što bi rekao Meša Selimović - Boj se ovna, boj se go*na, a kad ću živjeti?

Samo hrabro, Miro, proći će to.
 
Miro, možeš da uradiš IGM antitela u svakoj privatnoj laboratoriji - ona pokazuju da li si trenutno obolela. Košta oko 2.000.

Ni u Beogradu, nažalost, ne rade PCR ko nema bar 38 temperaturu, ali može da se zakaže i plati.

E, sad, možeš i da ih slažeš u kovid ambulanti, da si imala 39, pa app (ako prođe prođe).

Srećno!
 
Miro,

Ja evo navršavam drugu nedelju sa kovidom i imao sam sve moguće simptome...

temperatura oko 39-40
groznica
kašalj
bol u ledjima i inace u celom telu..svaka koska, svaki mišić
konstantna izmorenost i umor...ali od ovog gore simptoma teško spavaš
glavobolja
bol u grudima prilikom kašlja
totalno gubitak apetita...uključujući i sokove




mučnina se javila tek na kraju kada su svi ostali simptomi prošli... i javila se kada mi se vratio apetit...bukvalno pojedes bilo sta i dobiješ mučninu u stomaku...

inače serološke i antigenske testove radi Medigroup, Vizim i Aqua lab.... serološki je prilično neprecizan i u to sam se i sam uverio...jer je majka moje drage jedan dan od momenta kada smo mi dobili test da smo pozitivni uradioa seroloski test koji joj je pokazao da je preležala koronu...nakon 4 dana dobila je simptome i uradila je antigenski test koji je bio pozitivan...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala vam na lepim zeljama.
Da ima privatno Elisa, elsa koji pokazuje da li si trenutno zarazen i da li si prelezao, ali nije preterano pouzdan, ali je osretljiviji od brzog klasicnog testa ( u laborat.mi objasnili). Ako mi se ovo nastavi i u ponedeljak, ja cu tako.i da uradim cisto da.budem koliko toliko upucena.


Što se tice PCR , ne znam ni da li rade to vise i u kom obimu, izgleda da su sve sad u glavnom antigenski iz nosa bris....ali je pouzdan samo 5-6 dana od zarazavanja.
Znate li da ne rade retestiranje nakon 14 dana?! Detetu za skolu mora iako je bio bez simptoma i nije potvrdjena korona, a suprugu samo pregled i na posao.l kome je korona bila potvrdjena.

@blubul... e tako je mom suprugu bilo. Ali nije imao teske simptome :
Upala grla i 37.2 seroloski negativan
Posle na kontroli i pokvarenim toplometrom mu utvrde da ima temp ( nije imao zaista) i mora antigenski test. Kad on pozitivan....
On je imao samo jedan dan stomacni problem, ali mene nesto muci kao da sam " ladno pivo pila" 7 dana :)
A onda krene razmiljanje " za koliko se ide na respirator, koliko li je dana proslo, kad ce proci sve..."
Iako smo zajedno, ja je mozda uopste nemam, ko ce ga znati....
Cuvajte se, sve tesko pada a naročito razmišljanje " kome li sam je prenela"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797534#p797534:rvxa7mio je napisao(la):
MiraC » Sat Nov 28, 2020 8:19 pm[/url]":rvxa7mio]Treba mi pomoc i savet onih koji su prelezali ovo cudo. Ja sam u samoizolaciji a suprug je pozitivan( zajedno smo svo vreme, radio je antigenski test), ja nisam testirana.

Da ne ulazim u detalje jer je greškom testiran i slucajno potvrdjen, ali ja imam neke simptome pa da li je iko imao?

Od prosle subote kao stomacni virus samo sto zeludac boli kao kad si jaaaako gladan i mučnina ( imalo dete stomacni virus i mislila sam da je od njega) ali mene jos uvek stomak zeza evo 7ti dan.

Od pre 5 dana javio se bronhitis blag ( imala sam to gusenje i ranije) ali me cudi da sve ovo nikako ne prolazi ovoliko pa da li je mozda to korona izazvala ili ucinila da se simptomi produze?

Da naglasim, zvala sam i isla u Kovid, ali posto mi nije losije vracena sam kuci da pijem svoju terapiju. U fazonu simptomi se pogoršavaju ako se stanje pogorsava.

Da li je imao neko ovakvu mučninu?

Kad prodje izolacija uradicu privatno da vidim imam li antitela ( da li sam preležala) ali niti je test pouzdan niti ce pokazati sigirno da sam je prelezala.
Cula sam da je svako sledece zarazavanje lakse za podneti, pa me zato zanima da li je neko imao ovakve simptome korone?

Hvala vam svima na odgovorima! Znam da je sve individualno, a mozda mi i psiha odmaže

Da Vam odgovorim kao zdravstveni radnik koji je prelezao koronu.

Mozete da imate i stomacni virus i Koronu, mada stomacni virus u principu ne traje bas tako dugo,korona moze dati i stomacne tegobe.

Ono sto jeste zabrinjavajuce kod ove bolesti je da Korona ima strahoviti afinitet prema plucima pa bih Vam savetovao da odmah uradite RTG pluca,moguce je da imate pneumoniju.
Sto se tice antitela IgM koja bi bila pokazatelj skorije infekcije ona bi Vam bila pozitivna tek nakon 3 nedelje od pocetka infekcije,ne bi trebalo da radite ranije jer rezultati ne bi bili merodavni.

Savetujem Vam da sto vise odmarate,mirovanje i samo mirovanje,ovaj virus je jako cudan moze da se desi da Vam je danas dobro,sutra vec ne mora da bude tako.

Zelim Vam brz oporavak :)
 
Hvala za savet. Ja sam kontaktirala covid abulantu, ali ako ne bude bolje icic cu negde privatno ,rade lekari svugde.

U svakom slucaju ovo razmisljanje je haos, šteta sto nema 100% proveren nacin da znas imas/ nemas.

Hvala i za ovo objasnjenje za za antitela, nisam to znala.
Hvala puno
 
Malo bezveze pitanje, ali da li si rekla, pri razgovoru sa Covid ambulantnom, da ti je muž pozitivan na virus i da je vaš kontakt konstantan? Potpuno mi je sumanuto da ne žele da prihvate da te testiraju, uprkos toj činjenici, a i činjenici da imaš simptome. Da li si pokušala da kontaktiraš svog lekara? Možda ti može pomoći nekako.
 
zdravstveni sistem je u raspadu, ne zna vishe gde udara. tasta mog rodjenog brata je vec osmi dan u Areni, neki dan sa visokom temperaturom a nekad bez simptoma. Bila je kod lekara, par dana pre nego sto je smestena u arenu, sa svim simptomima kada nisu hteli niti da je testiraju niti da joj daju ikakvu terapiju osim "dobro se hranite, vitamini obavezno".....posle par dana visoke temperature otisla je opet kada su je testirali i bila je pozitivna.

i btw, cisto sumnjam da je ova raspala drzava sposobna da obradi 21 hiljadu testova dnevno.kovid ambulanta na nbg dnevno ima 500 pregleda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797669#p797669:2n8ynn0x je napisao(la):
marrecar » Ned Nov 29, 2020 1:40 am[/url]":2n8ynn0x]Malo bezveze pitanje, ali da li si rekla, pri razgovoru sa Covid ambulantnom, da ti je muž pozitivan na virus i da je vaš kontakt konstantan? Potpuno mi je sumanuto da ne žele da prihvate da te testiraju, uprkos toj činjenici, a i činjenici da imaš simptome. Da li si pokušala da kontaktiraš svog lekara? Možda ti može pomoći nekako.
Neće kad su sigurni da je fasovala.
Testovi su nesigurni do zla boga, pa se pojedini zdravstveni radnici opuste verujući testu i eto belaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797669#p797669:1c4b9otf je napisao(la):
marrecar » Ned Nov 29, 2020 1:40 am[/url]":1c4b9otf]Malo bezveze pitanje, ali da li si rekla, pri razgovoru sa Covid ambulantnom, da ti je muž pozitivan na virus i da je vaš kontakt konstantan? Potpuno mi je sumanuto da ne žele da prihvate da te testiraju, uprkos toj činjenici, a i činjenici da imaš simptome. Da li si pokušala da kontaktiraš svog lekara? Možda ti može pomoći nekako.

Pazi, ovako su mi rekli:
da sam se ja sigurno zarazila ( bio je na bolovanju pre tog slučajnog testiranja, mozda i bolje po okolinu, doduse ne po nas ukucane)
Ali posto nemam neke kombinovane simptome da ne sedim po ambulanti gde je 90% ljudi zaraženo. Izgleda da je potrebna ili temp ili neka opsta malaksalost i rekli su mi " sve dok ne krene da se komplikuje sve je ok" u smislu da se simptomi pogorsavaju. Prvo je krenula mucnina i bilo bi je bolje ,pa zatim bronhitis i sve je to manjeg inteziteta.

Razumem ih, ovako skracuju procedure i lece ozbiljnije ,a mi sedimo i cekamo razvoj stanja.

Meni generalno nije lose kao tih prvih dana, qli me zacudilo da ovoliko traje izlecenje. Bronhitis je bolje mada on nije jak pa bi do sad prosao obicno. Mucnina je stalno tu, manje, ali tu...

i nema onog - bude ti lose par dana pa ide na bolje, nego npr 3 dana ok pa 4ti se pojaca mucnina ili gusenje, pa 5ti dan bude bolje....to je oko bronhitisa i ocekivano,ali ne i za stomacni virus.

Mi sve poštujemo oko samoizolacije i ne mrdamo, a citala sam to da treba dosta odmora pa sve radim minimalno ( kuca u haosu a i neka je) kad god mogu legnem, sednem, odmaram.
 
U našem trenutnom reagovanju na epidemiju ima nešto što meni liči na priču o carevom novom odelu. Tu je, ogromno je, ali se svi prave da ne vide. U pitanju je sistem po kome se zaraženi šalju kući u praktično svim slučajevima sem zaista teških. Pogledajte brojeve.

Danas je nedeljni prosek pojave novih zaraženih oko 7500 dnevno. Trenutno je hospitalizovano oko 7000. Međutim pacjenti leže u bolnici više dana, pa je taj broj zbir prijema u bolnicu tokom dužeg perioda. Uzevši u obzir verovatno prosečno trajanje hospitalizacije, dnevni nivo prijema u bolnice je verovatno negde oko 860 svaki dan. Dakle:

860/7500 = 11%

Što znači da se prima samo 10% bolesnih. Ili drugačije rečeno, od 10 bolesnih 9 se pošalje kući da dalje širi virus, a samo se JEDAN OD DESET IZOLUJE!

Kući se dakle šalje 7500 - 860 = 6.640 kliconoša dnevno. Pošto su naši stanovi retko preko 50 ili 60 kvadarata, praktično je nemoguće izolovati se duže vreme u jednoj ili dve sobe. Pa, uz prosečnu veličinu porodice od 3,5 osobe, vremenom se vrlo verovatno zarazi bar pola od te preostale 2,5 osobe. Iz literature znamo da su ljudi zarazni do 10 dana. Dakle, za 10 dana se tim tempom slanja kući sve novih i novih bolesnih, u Srbiji nakupi

6640 * 10 = 66.400 sigurno bolesnih i infektivnih osoba koje NE MOGU same da se izoluju u malom stanu, i još

66.400 * 2,5 = 166.000 članova njihovih porodice od kojih će recimo pola tokom tih 10 dana takođe postati infektivno i sigurno širiti bolest dalje jer neko mora da kupuje, radi i obavlja sve ostale poslove za sebe i bolesnu osobu.

66.400 + 166.000/2 = 149.400

Ukratko, ne samo da ne testiramo dovoljno, niti tražimo kontakte, mi ustvari sistematski šaljemo zaražene nazad u narod vrlo dobro znajući da će tim sistemom u svakom trenutku da bude između 70.000 i 150.000 kliconoša koji NISU kvalitetno izolovani zato što ne mogu biti, uz naš prosečan životni standard. A to je 1% do 2% stanovništva Srbije. I to su samo oni za koje medicinari znaju. Ne računajući one koji i ne odu lekaru, i ne računajući one koji i ne znaju da su bolesni. A taj broj i dalje raste.

Pa se čovek mora zapitati kakvog značaja imaju sve druge mere. Ne da ih treba ukinuti, naprotiv, nego kako se dozvoljava toliko smanjenje njihovog korisnog uticaja ako se pod punim znanjem nadležnih dozvoljava toliko kliconoša u tobožnjem karantinu koji čak niko i ne proverava iako ga je uglavnom u privatnoj režiji veoma teško sprovesti. Bar da svi u toj situaciji imaju organizovanu pomoć. Posebne službe koje rade samo za njih. Međutim baš ništa! I SVI se prave da to ne vide! Tome je služio Sajam i slična mesta izolacije dok su Kinezi bili tu. Međutim fine dušice su se pobunile što na Sajmu nemaju TV i ostale udobnosti, pa je naše populističko vođstvo naravno zaključilo da je veoma glupo da em oni sve to plaćaju, em za to odvajaju lekare iz pravih bolnica, em da još i gube političke poene terajući narod da radi ono što neće. "Tražili ste, narode, gledajte." Ovo je posledica.
 
Vrh