Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
Теорије завере не треба увек гледати као узрок нечега, већ још више као последицу. Прикривање подата из разноразних интереса, недовољно ангажовање институција које треба да дају званичне податке, злоупотреба тих података у политичке и друге сврхе и велики број афере ствара изузетно тло за стварање сулудих теорија како год их звали.
То се можда и најбоље види код нас. Затварали су нас у тој мери да из стана нисмо смели да излазимо без икаквог рационалног објашњења како се тиме сузбија епидемија. Објашњења типа да ће највећа БГ гробља неће бити довољна разумној, неострашћеној особи која има барем минут времена да укључи мозак ништа не говори о сузбијању болести. Очигледна манипулација подацима од стране КШ (или кога већ), наравно да ће створити неповерење које временом само расте. Када су били изброји прича је промењена за 180 степени, да би се само пар дана након избора вратила опет окретом од 180 степени. Да не набрајам даље како је све стварано плодно тло за узгајање свакојаких теорија. И са таквом ситуацијом, као по неком физичком или биолошком закону, наравно да ће се појавити неко злонамеран ко ће посејати своје семе и зарадити паре узгајањем својих "5Г", "вирус не постоји", "чиповане вакцине" и сличних теорија. Ако се и не појави нико, то семе ће донети ветар са околних територија.
Паралела постоји и у САД, добро можда не са оваквим штеловањем података али имају и они своје начине. Наивно је мислити да је Трамп узрок, не он је последица. Ево Трамп иде готово извесно у историју, да ли ће тиме нестати ТЗ. Свакако не. Пазите, ови што су им уста пуна приче о миру, глобалном загревању, солидарности, толерантности (наравно причам о Бајденовом тиму) започеше много више ратова, нису се претргли у борби против нафтних лобија, подстицали су немире и нетрељивост где год су стигли. Наравно у томе што реторички подржавају нема ничег лошег, али управо је њихово деловање увело неповерење народа у "званичне" теорије и стварање плодног тла за ТЗ и у најмању руку су подједнако одговорни и за "равну земљу" и "чиповане вакцине" као и Трамп.
 
Moze li neko da objasni sta znaci nositi masku na otvorenom "tamo gde je nemoguce izbeci kontakte". Ne zezam se, ne razumem u kojoj situaciji mogu da me kazne
 
Valjda kao ako stojiš na trotoaru čekajući ispred bankomata pa morate da se malo skupite na manje od 2 metra međusobno, onda se očekuje da nosiš masku. To je jedan od primera objašnjenja koje sam ja čuo. Mada u praksi verujem da niko nikad neće biti kažnjen zbog nemanja maske na otvorenom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796045#p796045:3900xhcw je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 24, 2020 9:44 am[/url]":3900xhcw]Koliko se često zaposleni testiraju? Stalno se govori kako se ima dovoljno testova i mislim da bi se neki koji rade na osetljivim mestima morali testirati makar jednom nedeljno.
Skoro pa nikad. Tu gledaju da najviše uštede pa onda imaju veliki broj zaraženih među radnicima pa kasnije i među pacijentima.
Jedna koleginica je došla na posao vidno bolesna i to u kovid bolnicu i niko od kolega sa njene klinike nije smeo ni reč da joj kaže. Dok se koleginica koja je tu kao ispomoć nije pobunila i rekla joj da se vrati svojoj kući. Odgovor je za mene zastrašujuć, neću da se vratim i da zarazim svoju decu ???
Neverovatno sebično i neprofesionalno.
Baš zbog velikih propusta među odobljem ima i zaraženih, propusti prilikom presvlačenja, boravak u istoj prostoriji za vreme pauze, slobodnog vremena između dežurstva.
Bio je alučaj u prvom talasu kad je mladi hirurg uneo i razneo klinici virus. Javio se kol centru a ovi mu rekli slobodno radi.
Starački domovi su posebno osetljivi, ne znam da li sundozvoljene posete ili sumpotpuno zatvoreni.

Inače u Nemačkoj je pre više godina usvojen plan da se u slučaju pamdemije iz domova neće izvačiti bolesni.
 
Offtopic obrisan, vratimo se temi ;)
 
Bio čini mi se preksinoć dokumentarac na NatGeo o eboli i koroni. Verovalo se da je ebola praktično smrtonosnija zbog visoke smrtnosti inficiranih, međutim korona se daleko brže širi putem vazduha, za razliku od ebole koja zahteva kontakt sa telesnim tečnostima.

Političari su se pravili blesavi usput neuzevši u obzir brzinu širenja. U Kini su prvi ućutkivali stručnjake. O ovome je trebalo struka da odlučuje, ne "dvorske lude sa malih ekrana". Zbog toga je virus karakterističan po manjoj stopi smrtnosti inficiranih izazvao daleko veći broj smrtnih slučajeva iz tog razloga što se brzo proširio u daleko većoj populaciji (globalno). Drugim rečima više je ljudi izgubilo život u svetu od korone s manjom stopom smrtnosti slučaja (1%) nego od ebole u Sijera Leoneu (90%).

Jednostavno razlika je u tome što se radi o pandemiji na 7 milijardi, a ne o epidemiji na 7 miliona. Dakle, ukoliko nestručni (političari) nastave kolo da vode čeka nas sumorna budućnost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796062#p796062:392yixg1 je napisao(la):
Zion Williamson » 24 Nov 2020 11:42[/url]":392yixg1]Moze li neko da objasni sta znaci nositi masku na otvorenom "tamo gde je nemoguce izbeci kontakte". Ne zezam se, ne razumem u kojoj situaciji mogu da me kazne
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796067#p796067:392yixg1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Nov 2020 11:57[/url]":392yixg1]Valjda kao ako stojiš na trotoaru čekajući ispred bankomata pa morate da se malo skupite na manje od 2 metra međusobno, onda se očekuje da nosiš masku. To je jedan od primera objašnjenja koje sam ja čuo. Mada u praksi verujem da niko nikad neće biti kažnjen zbog nemanja maske na otvorenom.
Ili recimo dok kupuješ na pijaci, pa više ljudi stoji kod iste tezge, ili veća grupa ljudi čeka prevoz na stajalištu ili se čeka u redu da bi se ušlo u radnju, poštu i sl. ...
 
24.11-725x468.jpg


24.11korona-po-gradovima-725x473.jpg
 
Sve vakcine na jednom mestu, od cene do efikasnosti

vakcine-uporednoNOVO-725x468.jpg


Najveća nada u doba kada ljudi oko nas umiru i kada je zdravstveni sistem na kolenima jeste vakcina koja će okončati pandemiju. Trenutno su do treće, finalne faze testiranja stigla četiri kandidata koji će možda spasiti svet - a mi smo napravili poređenje između tih vakcina.

Dok se broj zaraženih uvećava iz dana u dan, pitamo se da li ćemo uspeti da “zaravnimo krivu” i kako ćemo preživeti zimu. Ipak, svetlo na kraju tunela postoji – a to je imunizacija stanovništva pomoću vakcine.

Naučnici širom sveta pokazali su da su spremni da se uhvate u koštac sa potpuno novim virusom, pa u zaista kratkom vremenskom roku imamo čak četiri kandidata koji obećavaju imunitet na koronavirus.

Uporedili smo četiri vakcine koje su stigle do završnih faza testiranja i koje će se najverovatnije prve pojaviti na tržištu. Pogledajte grafiku na kojoj se vidi poređenje Oksford/AstraZeneka vakcine, Moderna vakcine, zatim one “iz kuhinje” kompanija Fajzer/Bajontek i najzad Sputnjik V vakcine ruske kompanije Gamaleja.

Vakcina koju je razvio Univerzitet u Oksfordu efikasna je od 62 do 90 odsto kod ljudi koji razviju simptome kovida, pokazalo je veliko ispitivanje. Prednosti ove vakcine su to što je jeftina i lakša za čuvanje i transport u odnosu na ostale. Vakcina je napravljena pomoću adenovirusa koji napada šimpanze. Ovo je bezopasni, oslabljeni adenovirus koji obično uzrokuje prehladu kod šimpanzi. Genetski je promenjen tako da je nemoguće da se razvija u ljudima. Bilo je problema tokom ispitivanja vakcine, čak i jednog smrtnog slučaja, ali osoba koje je preminula nikada nije primila vakcinu, već placebo.

Američka kompanija Moderna upravo je objavila da njihova vakcina protiv kovida 19 pokazuje 95 odsto efikasnosti. U pitanju je RNK vakcina – to znači da se deo genetskog koda koronavirusa ubrizgava u telo. Onda telo počinje da proizvodi virusne proteine, ali ne i ceo virus, što je dovoljno za osposobljavanje imunološkog sistema za napad. Volonteri na kojima je testirana Moderna vakcina su ispričali da su osetili simptome slične gripu, kao i otok na mestu uboda, ali da su neželjeni efekti brzo nestali.

Kompanije Fajzer i Bajontek objavljuju da su udruženim snagama razvile vakcinu za koronavirus koja je efikasna 90 odsto, nema ozbiljnih neželjenih efekata, i, ukoliko sve bude po planu, prve doze bi mogle da budu date do kraja godine. Ova vakcina takođe koristi potpuno eksperimentalni pristup koji uključuje ubrizgavanje dela genetskog koda virusa ili RNK, kako bi se ojačao imuni sistem. Naučnik Ugur Sahin, koji stoji iza vakcine Fajzer, kaže da je uveren da će se normalan život vratiti do sledeće zime.

Iz ruskog ministarstva zdravlja saopšteno je da je ruska vakcina protiv koronavirusa, Sputnjik V, efikasna više od 90 odsto. Ta vakcina je vektorna – takođe koristi adenovirus, koji je sposoban samo da uđe u ćeliju, ali on sa sobom nosi genetički aparat jedne belančevine koja se nalazi u koronavirusu. Kad se taj genetički aparat aktivira pored njega se prave antitela, objasnio je dr Boljević.

Ni za jednu vakcinu se još uvek ne zna koliko dugo će trajati imunitet koji generiše – recimo, naučnici iza Oksford vakcine smatraju da bi to moglo da bude preko godinu dana. Ali je za precizne podatke potrebno još bar nekoliko meseci ili čak godina ispitivanja.

izvor: Nova S
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796140#p796140:20h2tagx je napisao(la):
Zion Williamson » 42 minutes ago[/url]":20h2tagx]A za setnju Knezom, Kalisem?

Šansa da se u šetnji, pa čak i ako je gužva, zaraziš je minimalna (ako si stalno u pokretu).

Ako staneš i kreneš da pričaš sa nekim duže od pet minuta i nalazite se licem u lice na manje od pola metra - šansa raste.

Video sam neke slike, valjda iz Nemačke, da je u nekim pešačkim zonama obavezno nošenje maski.
 
Računam taj koji je napravio virus taj zna i da ga popravi. Nisu ni kinezi glupi pa da odmah izlete, pustiće ove zapadne da naprave lom pa će da se ubace kao spasioci.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796156#p796156:3qsl87dg je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 24, 2020 5:19 pm[/url]":3qsl87dg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796140#p796140:3qsl87dg je napisao(la):
Zion Williamson » 42 minutes ago[/url]":3qsl87dg]A za setnju Knezom, Kalisem?

Šansa da se u šetnji, pa čak i ako je gužva, zaraziš je minimalna (ako si stalno u pokretu).

Ako staneš i kreneš da pričaš sa nekim duže od pet minuta i nalazite se licem u lice na manje od pola metra - šansa raste.

Video sam neke slike, valjda iz Nemačke, da je u nekim pešačkim zonama obavezno nošenje maski.

Jao dule dule, nije valjda mislis da ne znam to ili da pitam ko zenturaca neka kako da se ne zarazim nego me zanima dal ce kaznjavati po Knezu I Kalisu. Nista.....videcu licno

Ala Moderna zacepila cenu vakcine sunce ti :lol:
 
Srbija ce najverovatnije uvesti americku vakcinu Fajzer (Vucic je nesto tako i najavio).
To je sasvim logicno jer je ista najskuplja i jer zahteva specjalno skladistenje (za svaki dom zdravlja morace da se kupi specijalni zamrzivac).

Ta vakcina je najbolja za srpsku elitu bas zbog velike mogucnosti za ugradnju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796204#p796204:19s0g6u9 je napisao(la):
solecar » 24 Nov 2020, 20:42[/url]":19s0g6u9]A pritom su i imali neke afere sa vakcinama.

Fajzer je radio “samo” logistiku i biće distributer vakcine koju je razvio BionTech iz Majnca (Nemačke). Nazivati to Fajzerovom vakcinom je ko xiaomi nazivati “Telekomov telefon” pošto ga on distributuje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796175#p796175:1u2wqp75 je napisao(la):
Zion Williamson » Today, 18:06[/url]":1u2wqp75]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796156#p796156:1u2wqp75 je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 24, 2020 5:19 pm[/url]":1u2wqp75]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796140#p796140:1u2wqp75 je napisao(la):
Zion Williamson » 42 minutes ago[/url]":1u2wqp75]A za setnju Knezom, Kalisem?

Šansa da se u šetnji, pa čak i ako je gužva, zaraziš je minimalna (ako si stalno u pokretu).

Ako staneš i kreneš da pričaš sa nekim duže od pet minuta i nalazite se licem u lice na manje od pola metra - šansa raste.

Video sam neke slike, valjda iz Nemačke, da je u nekim pešačkim zonama obavezno nošenje maski.

Jao dule dule, nije valjda mislis da ne znam to ili da pitam ko zenturaca neka kako da se ne zarazim nego me zanima dal ce kaznjavati po Knezu I Kalisu. Nista.....videcu licno

Ala Moderna zacepila cenu vakcine sunce ti :lol:

Sorry, toliko mnogo ljudi pričaju svašta, ne razumeju viruse i kako da se zaštite, ako žele da se zaštite, pa ne provaljujem više ironiju :)

Ne verujem da će kažnjavati po Knezu i Kališu, mada ako dođe neki zadrti komunalac - biće svašta.
 
S obzirom da nam usled politike nabavke i vozni parkovi javnih službi, preduzeća, policije pa čak i vojske izgledaju ovako:
Kontingent ruskih vozila, kontingent američkih, kontingent nemačkih, kontingent beloruskih, kontingent italijanskih...

Kapiram da će, opet zbog politike, slično da izgleda i odabir i nabavka distribucija vakcina po zemlji:
Gradska bolnica - Ruska vakcina, KCS - Američka, Zemun - Kineska, VMA - Nemačka, Bežanijska kosa - Engleska...

:roll:

Zezam se ja, al za sad. Ne bih se začudio da stvarno tako i bude. Jedne nedelje ajmo malo ruske vakcine, sledeće ajmo malo američke, pa daj sad malo kineske, pa aj dodaj malo i te evropske... da se izbalansiraju sve političke papazjanije i kompleksi. :roll:
 
stvarno nemam objasnjenje za ovoliki skok brojeva..... dosta ljudi oko mene jeste bolesno, ne sumnjam u cifre, nego mi nije jasno kako se tako brzo siri...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796233#p796233:2yvbu7dm je napisao(la):
KizaNoSleep » 24 Nov 2020 21:14[/url]":2yvbu7dm]Neki mozak stavio zbog epidemioloških mera da 31 ide uveče (posle 20h) na 20 min :laugh:

Evo nas 20 već čeka na Terazijama... Treba im orden dati.
Ja bio na Konjarniku oko 19h i ono je izgledalo sablasno pusto. Niti ima ljudi u autobusima, niti ih ima na ulici. Otprilike jedino ovi što šetaju kučiće. A dok sam prolazio pored Rudog, čuo sam osnovce, njih četvoro, kako razgovaraju i međusobno se pitaju šta da rade, da li da idu kućama ili ne, pošto ne mogu u Aviv park jer je zatvoren.
 
Šampioni !!!!!

Tok epidemije, Pozitivnih, Evropa i Srbija, 2020.11.24.jpg

Ukoro pada i tvrđava Crna Gora

Tok epidemije, Pozitivnih, Srbija i Region, 2020.11.24.jpg
 
Gojković je kazao da će za 10 do 15 dana 1.000 ljudi koji su danas zaraženi završiti u bolnicama i taj trend je isti svakog dana.

"Izuzetno je prenapregnut zdravstveni sistem, ogroman je priliv u bolnicama, to su svi oni kojima je potrebno intenzivno lečenje", kazao je Gojković.

On je dodao da se u Srbiji troše velike količine kiseonika.

"Mi za jedan dan koristimo koseonika kao nekada za dva meseca, ogromna je potrošnja sanitarnog materijala i lekova, ogroman je iscrpljujući rad svih radnika", upozorio je on.

Kako je rekao, u Srbiji se još nije pojavio grip, još smo u jesenjem režimu i tek namstiže zima.

"Nema kraja, mi svaki dan imamo 10 odsto na prethodni dan zaraženog medicinskog osoblja, jer nam je virus u cirkulaciji, zdravstveni radnici se zaražavaju preko porodica, to je ono što je apel svih nas - da moramo da sprečimo novo zaražavanje", rekao je Gojković.

"Nemamo mogućnosti da otvaramo intenzivnu negu do beskraja, to ne može niko na svetu", istakao je on.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1769813
 
Vrh