Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728483#p728483:1685kb9d je napisao(la):
mradulovic » Today, 16:26[/url]":1685kb9d]placamo danak malom broju testova na pocetku, nepridrzavanju mera u domovima i nezatvaranju fabrika na jugu...

Nije istina. Predsednik je rekao da ćemo skupo platiti onaj vikend kada su svi izašli u parkove. Zna on valjda bolje od svih nas :bash:
 
Praćenje toka epidemije.

Tok epidemije CoViD-19, 2020.04.16, lin.jpg

Ako pratimo datume pretpostavljenog trenutka stvarnog zaražavanja, koji je ovde uzet da bude prosečno 8 dana unazad od dana pozitivnog testa, onda je broj stvarno zaraženih u populaciji do sada imao ovaj tok:

Gledano od početka epidemije, u delu koji se na ovom grafiku ne vidi, prvo smo imali jedan relativno brz eksponencijalni rast.

Zatim, od 15. marta do otprilike 27. marta, jedan takođe eksponencijani, ali sporiji rast.

Zatim, od 29. marta do 2. aprila, kriva je postala linearna, što je dugoročno bolje, ali zato sa bržim rastom od eksponencijalnog na prethodnom segmentu vremena (oko 250 novih dnevno), što je kratkoročno lošije.

Zatim, od 4. aprila do 8. aprila (poslednji rezultat, osam dana pre danas), takođe linearni rast, ali još brži (oko 410 novih dnevno).

Nema znakova da ima puno asimptotskih nosioca i onih koji su bolesni a da i ne znaju, tj izgleda ništa od brzog imuniteta krda. Broj testiranih se povećava, uz dosta štucanja doduše, ali se povećava, a broj pozitivnih uopšte ne raste u skladu sa tim ritmom povećanja procenta testiranih.
 
Ja zaista sebe ne mogu da razumem jer ponekad poverujem da će Policija da počne da radi svoj posao. Šta ću, naivan sam.

Danas sedimo na klupici žena i ja, a pored nas troje sede i piju. Nema veze što piju, poenta je da ih je troje. Dva puta je prošla policija pored nas (u kolima i u marici) i oba puta su i nas i njih gledali i nisu ih ni opomenuli ni oterali.

Pre toga, sam protrčao kroz Goce Delčeva (Bulevar gladi) i ispred Ćirinog drvca je stala Interventna da kupi hranu. Ljudi nisu držali propisno rastojanje, a čak sam i ja bio u prekršaju jer sam sreo drugara i popričao sam njim i tada nam je prišao još jedan drugar (bili smo na metar udaljeni jer nije bilo mesta)

Inače, na dunavskom keju je bila fina gužva, ali svi su bili ili u paru ili sa decom.

Sledi par slika iz Bulevara Zorana Đinđića gde je bila slična gustina šetača (i naših omiljenih klupica kod Duška Radovića)

Pogledajte prilog 1
 
Šta ako to troje ljudi stanuje u istom stanu, u čemu je razlika da li sede na klupici ili kod kuće za stolom kada ručaju?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728516#p728516:2370ok5n je napisao(la):
astrodule » 16 Apr 2020 05:30 pm[/url]":2370ok5n]Ja zaista sebe ne mogu da razumem jer ponekad poverujem da će Policija da počne da radi svoj posao. Šta ću, naivan sam.

Danas sedimo na klupici žena i ja, a pored nas troje sede i piju. Nema veze što piju, poenta je da ih je troje. Dva puta je prošla policija pored nas (u kolima i u marici) i oba puta su i nas i njih gledali i nisu ih ni opomenuli ni oterali.

Pre toga, sam protrčao kroz Goce Delčeva (Bulevar gladi) i ispred Ćirinog drvca je stala Interventna da kupi hranu. Ljudi nisu držali propisno rastojanje, a čak sam i ja bio u prekršaju jer sam sreo drugara i popričao sam njim i tada nam je prišao još jedan drugar (bili smo na metar udaljeni jer nije bilo mesta)

Inače, na dunavskom keju je bila fina gužva, ali svi su bili ili u paru ili sa decom.

Sledi par slika iz Bulevara Zorana Đinđića gde je bila slična gustina šetača (i naših omiljenih klupica kod Duška Radovića)

Pogledajte prilog 1
file.php

file.php

trebao si da vidish 20 ljudi koji su se skupili posle fudbala na pivcetu u parkicu, preko puta ulice u bloku 34. Ja ih razumem, iako ne mislim da je to pametno.sledeca skoro 4 dana nema makac nigde i ljudi hoce da polude zatvoreni ( i ima sve vishe i matoraca koji se setkaju).
Nije mi ovo nista iznenadjujuce jer vlast nema nikakav intelektualni autoritet i u sustini jedini autoritet im je milicija, a nemaju dovoljno ljudstva i tu. Siguran sam da bi ljudi uzeli direkcije vlasti mnogo ozbiljnije da ne znaju da im je ministar policije covek bez fakulteta, ministar vojni Vulin, ministar za socijalna pitanja VK vozac, Veliki respirator dramoser bez radnog iskustva....i da se na sve kljuchne pozicije, sa kojim im se diriguje zivot poslednjih mesec dana, postavljaju ljudi koji nisu nikakvi strucnjaci u svom polju nego podobnici. Cak ni crkva ne postuje dogovor od juche-nece biti nista za uskrs ali moze danas i sutra.

opet ove priche o okupljanju ljudi napolju su bespredmetne, jer veliki broj i dalje nosi masku, nisu na svakom koraku sabori a sa druge strane fabrike rade - od ponedeljka krece Henkel u Krusevcu a Jura zahteva da se u rachi, od ponedeljka krene sa tri smene i svim zaposlenima uprkos dogovoru od prosle nedelje.
 
Ljudi, shvataju i policajci da to nema veze ni sa čim, i neće da se bave besmislicama.

Ako se ukupno dvoje inficiralo ovim virusom na otvorenom, bio bih iznenađen.

Pustite ljude nek šetaju kako hoće.
 
Španija će izgleda pre Italije da se stabilizuje, iako je epidemija krenula tamo kasnije. Možda zbog boljeg zdravstvenog sistema i malo bolje discipline stanovništva.
Pričam sa rodjakom u Švajcarskoj, kao tamo sve opušteno,nema panike, fabrike rade, restorani i kafići ne, ne rade ni butici i prodavnice tehničke robe, ali sve drugo je otvoreno, ljudi su odgovrni, drže rastojanje, nema maske poneko ima rukavica, prodavci moraju da ih nose, klijenti ne. Iako imaju daleko veće brojke od nas, kaže ovde je veća histerija. Policijski sat poptuno nepotreban, bavenje sportom se preporučuje uz obavezu držanja rastojanja.
I još jedna situacija iz sveta kada je u zapadnoj Africi harala ebola čitao sam da strani stručnjaci i dokori imaju problem ubediti stanovništvo da ne dodiruju golim rukama mrtve članove svoje porodice pri pogrebnim ceremonijama što je tamo običaj. A ebola se prenosi dodirom.

Znači kakvo stanovništvo, takve moraju da budu i mere
 
Ovakve mere kakve su kod nas ne odgovaraju nijednom narodu, a svakako ne našem.

Ja cenim da više neću hteti ni da govorim sa čovekom koji podržava policijski čas. Takođe, političari koji nisu tražili njegovo ukidanje, za mene ne postoje. Tačka. 'Opozicijo', nestani.
 
da izigravam djavoljeg advokata, ali koje je to bolje mere, od policijskog casa, sa ciljem suzbijanja epidemije Veliki Respirator mogao da donese? IMAJUCI U VIDU, da nam se godinama urusava zdravstvo (hvale se bolnicama a svake godine ode zvanicno ljudstva za funkcionisanje jedne bolnice a ko zna koliko josh nezvanichno i sad se josh hvali izgradnjom dodatnog krila VMC-a od cak 70 lezajeva), da nije nabavio testove i zastitnu opremu na vreme, da nije kontrolisao ulaze u zemlju i da je okruzen podobnim idiotima koji ne mogu nista da urade?
Nije problem u policijskom casu, nego u njegovoj prirodi - ne mozesh da zatvorish ljude a tek posle dve nedelje da zatvarash restorane i kafice i da nemash neki dogovor sa velikim lancima prehrambenih radnji o merama dezinfekcije, jer se moglo pretpostaviti gde ce se stvarati guzve kad ljudi krenu napolje jer nesto mora da se jede. I plus ti rade fabrike kao da je sve normalno. Bolje da je rekao da dve ili tri nedelje nema nista van kuce, nego ove prividne mere koje izgleda nicemu ne vode.
 
Ako kreces sa opcijom potpunog zatvaranja onda morash unapred da resis snabdevanje hranom, odlazak kod lekara, I sl. Kinezi su to majstorski izveli, niko nije ni morao da izlazi kuriri su donosili hranu. Grci dobijaju elektronske dozvole prodavnice rade nema guzvi. Crkve zatvorene I nisu se bunili, a grci su veliki vernici.
Kod nas je hibridni sistem, policijski sat sa haosim prepodne kada ljudi napadaju banke I prodavnice. Ko je ocekivao da stranci budu dve nedelje u samoizolaciji dobrovoljno je naivan
 
Policijski čas je čisto izivljavanje nad ljudima, jer virus nema radno vreme.
Kao najefikasniji način u svetu su se pokazala testiranja, a kod nas i dalje trupe o definiciji slučaja gde odbiju sve blaže simptome.
Evo primer Istre, koja je istorijski i ekonomski povezana sa Italijom, a bolje se drži od nas https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-c ... 75580.aspx
 
i povodom onog konstantnog napadanja gastosa, a lepo sam govorio da treba da se stavite u kozu ljudi koji su otisli, najcesce iz siromashnih krajeva, da rade u inostranstvo pa i na crno, jer ovde nemaju nikakve opcije i vratili se i jer nema ko da im cuva stariju rodbinu ovde pa cak i da su bili u domovima (vecina domova daje lekove samo smestaj, hranu i medicinski nadzor ali ne i negu jer lekove morash da doneses sam) a vidimo kako se vodi briga u domovima, iako je Veliki Respirator rekao da ne sme ni muva da uleti.
https://nova.rs/drustvo/dordevickorona- ... ozbi-pasa/

znachi problem su gastosi a ne neorganizovanje medicinskog nadzora gostiju iz Italije u momentima, kada je tamo vec izbijala epidemija u stotinama dnevno.... a i ova brojka od preko 100 italijana na nekoj kinoloskoj izlozbi u nisu zvuci krajnje random i lupljena da izgleda impozantno. Ispada da su italijani preskakali ograde i dahtali starcima u lice. Cak i da su to radili, zasto nije bilo provere na granicama?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728519#p728519:3ca9okkr je napisao(la):
Beki » Today, 18:36[/url]":3ca9okkr]Šta ako to troje ljudi stanuje u istom stanu, u čemu je razlika da li sede na klupici ili kod kuće za stolom kada ručaju?

Naravno.

Poenta je da Policija kod nas ne sprovodi zakon ni u normalnom ni u vanrednom stanju. Pričam o svakodnevnim stvarima kada se ljudi bez blama nepropisno parkiraju pred policajcem ili prelaze nepropisno ulicu.

Najmanje što su mogli da urade je da opomenu trojku, ali iluzorno je i to očekivati.

Ponavljam da su nas oterali sa tih istih klupica kada nije ni postojala zabrana “trojki”. Znači em ne sprovode zakon, em ga proizvoljno tumače.
 
Kad jedan zaraženi stane da priča sa nekim u parku može zaraziti jednog čoveka.
Kad jedan zaraženi unese virus u porodicu, može zaraziti dvoje.
Kad jedan zaraženi unese virus u radni kolektiv može zaraziti 20.

Odnos faktora reprodukcije virusa je jasan. Posledice iste greške na raznim mestima su bar za red veličine različite. Moraju postojati mnogobrojne mere usko fokusirane na mesta najveće osetljivosti na grešku, i malobrojne, lakše mere opšteg fokusa. Nema tu više šta da se kaže.
 
A koliko ljudi može da zarazi jedna osoba koja prekrši policijski čas?

E pa upravo je taj policijski čas jedina stvar koju policija kontroliše i svaki dan se hvali koliko je ljudi prekršilo tu meru.

Videli smo slike blokade mostova, a upravo su ispred moje zgrade dvojica u civilnim kolima zaustavili devojku koja je očigledno imala dozvolu.

Kola su bila obična, sa blinkerima napred i panduri su bili u civilu.
 
U cg vise ljudi prekrsilo policijski cas nego sto ima zaraznih
 
Klinika "Laza Lazarević" podnela je danas krivičnu prijavu protiv Radeta Panića iz Kraljeva, predsednika Sindikata lekara i farmaceuta, za krivično dela širenje lažnih vesti i izazivanje nereda i panike za vreme vanrednog stanja.

Kako mediji navode, Panić je prilikom gostovanja u emisiji “Crvena linija” izneo lažnu vest da je “na klinici Laza Lazarević pismeno zabranjeno nošenje zaštitnih rukavica” kao i da je “na taj način na VMA preko upućene pacijenatkinje unet koronavirus”.

Naime, iz ove klinike su naveli da samo postoji odluka o racionalnom korišćenju zaštitnih sredstava u cilju zaštite zaposlenih i pacijenata. U klinici “Laza Lazarević” ističu da kod njih nema inficiranih ovim virusom, jer su preduzete sve mere zaštite od epidemije.

https://nova.rs/hronika/klinika-laza-la ... iv-panica/
 

Prilozi

  • laza.jpg
    laza.jpg
    185,8 KB · Pregleda: 1.238
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728572#p728572:3q5ph94g je napisao(la):
astrodule » 16 Apr 2020 07:38 pm[/url]":3q5ph94g]A koliko ljudi može da zarazi jedna osoba koja prekrši policijski čas?

E pa upravo je taj policijski čas jedina stvar koju policija kontroliše i svaki dan se hvali koliko je ljudi prekršilo tu meru.

Videli smo slike blokade mostova, a upravo su ispred moje zgrade dvojica u civilnim kolima zaustavili devojku koja je očigledno imala dozvolu.

Kola su bila obična, sa blinkerima napred i panduri su bili u civilu.
Taj noćnik naravno ne može zaraziti nikoga. I to je svima jasno. To rade samo zato što je najlakše za kontrolu i kao vaspitna mera da ostalima ne padne na pament nešto slično. To bi imalo praktičnog efekta kad bi postojala opasnost da uskoro čitave mase ljudi počnu da se šetaju noću, što je smešno.

Ono što meni fali su jasni znaci da neko radi ovakve analize osetljivosti, tj liste /opasnost/šteta/korist/. Nas je samo prodor u jedan starački dom unazadio ko zna koliko dana. U kom su procentu zaraženi policajci? Vojnici? Lekari? Komunalni radnici grada? Radnici fabrika? Kolikom su broju DRUGIH ljudi ONI preneli svoju zarazu? Milioni običnih ljudi su već nedeljama u nekoj vrsti zatvora, a postoji realna mogućnost da njihove žrve možda bivaju obezvređene grešakama, tj mini epidemijama u samo malom broju kolektiva sa velikim koncentracijama ljudi. To kažem jer gledajući ove grafike i razmišljajući o vrsti i pretpostavljenim efektima mera koje se uvode jednostavno nemam osećaj da epidmiolozi, ili već ko je za to zadužen, zaista detaljno rade svoj posao na TAKVIM analizama "osetljivosti" kao što sam gore napisao. Da se zaista postavljaju pitanja: Šta nam je SADA važno u nekoj novoj situaciji? Gde bi sve sada imali PUNO zaraženih ako se tu virus probije? Kakve su TU mere zaštite? Možemo li smislite neke mere usmerene baš na takva mesta, tako da ima manje prostora da ljudi koji tamo rade prave greške? Itd, itd. Znači takva modeliranja stepena rizika kroz koja bi se videlo da neko zaista ažurno prati šta se događa i promišljeno reaguje. Zaista se nadam se da su bojazni neopravdane i da se radi puno toga što mi ne znamo.
 
Marko Pantelić i Slaviša Kokeza doniraju krvnu plazmu za borbu protiv Kovida-19

Bnb.png


Vlada Srbije pokrenula je važan projekat "Doniraj plazmu, da bi još neko pobedio", a među prvima su se priključili srpski fudbalski čelnici - Marko Pantelić i Slaviša Kokeza.

Predsednik i potpredsednik Fudbalskog saveza Srbije bili su zaraženi korona virusom, i pobedili su opaku bolest, a pokazano je da terapija krvnom plaznom sa antitelima izlečenih - pomaže pacijentima koji su inficirani COVID-19.

"Mi smo to znali čim smo pobedili virus", rekao je Marko Pantelić za RTS.

"Čovek ne treba da postavlja dilemu da li bi to uradio, rekao sam odmah čim sam izašao iz bolnice da ću da dam krvnu plazmu ako nekome mogu da spasem život", dodao je Slaviša Kokeza.

Potvrđeno je da je pre njih jedna osoba "darivala" krvnu plazmu i da je interesovanje veliko pošto je prijavljeno oko dvadesetak kandidata. Iz Vlade Srbije ističu da je to jedan od najvažnijih projekata, a postupak je bezbedan.

Mondo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728582#p728582:1zfxdohh je napisao(la):
djordje*******g » 16 Apr 2020 07:48 pm[/url]":1zfxdohh]Zuma nije bas reprezentativno uzimati broj testiranih i njime dokazivati broj asimptomatskih, za tako nesto moras uci u opstu populaciju.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2009316
Taj izveštaj iz Njujorka ima uobičajeni problem u ovoj fazi epidemije. Koliko sam ja razumeo razne izveštaje, niko još nije sasvim siguran ni u kojoj meri taj test na kovid daje lažno pozitivne razultate tako što reguje na druge slične viruse. Drugi problem je što nije jasno ni u kojoj je meri test uhvatio žene koje su bile u ranoj fazi zaraze kovidom, pa će tek kasnije razviti simptome. Tj da nisu asimptotski slučejevi. A i tako je kasna faza trudnoće medicinski veoma atipična situacija. To bi uzeto zajedno moglo da bitno smanji tih 13% na neki još manji broj.

Što se tiče odnosa pozitivnih i broja testiranih kod nas, on je sada spao na vrlo sličan broj, tj 14%. A pri tome testirani kod nas zaista nisu opšta populacija. To su oni kod kojih je zadovoljena "definiciju slučaja", tj tamo gde je velika verovatnoća da budu zaraženi zato što su bili u kontaktu, itd. Očekivalo bi se da baš kod njih bude nađena neprosečno velika koncentracija asimptotskih, jer se baš među njima zaista očekuje bitno češća pojava virusa nego u opštoj populaciji. A u opštoj populaciji bi broj asimptotskih onda trebao biti manji. Dakle, ovo je "worst case" slučaj, granična vrednost. Tj ako u opštoj populaciji postoji znatniji broj asimptotskih, onda je on sigurno manji od odnosa pozitivnih i testiranih u grupi gde se virus očekuje sa visokom verovatnoćom.

Pošto je taj broj sada 14%, znači da ih ima manje od toga. Pa koliki god da je, sigurno nije ono što Darija stalno priča: Ima "desetinama puta" (drugi put kaže "deset puta") više zaraženih od pozitivnih. To su sve priče koje još niko sa sigurnošću ne zna, ali za sada izgleda da taj broj ipak nije toliko veliki kao što su neki mislili nadajući se da ćemo brzo i jeftino dobiti kolektivni imunitet tako što se virus pusti da šeta manje više slobodno, jer onda kao najveći broj ljudi i neće razviti simptome, ili bar ne ozbiljne. To je za sada prazna priča i pusta želja.
 
Zbog likova kao sto je ova direktorka Laze, a i onih iz Narodnog fronta, Cuprije itd....nama sledecih godina tek sledi veliki egzodus medicinara. Na zapadu ce neke drzave, zbog pritiska javnosti, sigurno povecati rashode u zdravstvu (politicko bi samoubistvo bilo za neke u njih da i u recesiji seku zdravstvo josh vishe) a ovde je pala poslednja maska u odnosima prema medicinarima - em su bedne plate, em ti mesto, specijalizacija i napredak zavisi od odanosti SNS-u em je sada jasno da nadredjene maksimalno boli ona stvar i po pitanju osnovne zastite zdravlja i zivota zaposlenih po bolnicama.
 
@Zuma
To ni tada da gomila izadje na ulice ne bi imalo posledice jer je sansa da se zarazis napolju van zatvorenog prostora zanemarljiva. Generalno ni policiski cas nema neku svrhu kada su ljudi postali svesni potencijalne opasnosti pa vode racuna (osim populacije 15-30 god koji uglavnom i nemaju izrazeni zdravstveni problem i kada pokupe virus, a da li su se zarazili u 11 ili 20 h svodi se na isto. Unece ga u porodicu ili drustvo u nekom trenutku).

Da li rade neko istrazivanje gde se generisu novi slucajevi i da se onda preduzimaju neke mere nemamo informaciju. A to bi bio dobar nacin da se radi na suzbijanju epidemije.
 
Холанђани су вршили истраживање присуства антитела против COVID-19 у крви даваоца крви.
About 3 percent of blood donors in the Netherlands have developed antibodies against Covid-19, the respiratory disease caused by the coronavirus, RIVM director Jaap van Dissel told the Tweede Kamer based on an as-yet-unpublished study by blood bank Sanquin, NU.nl reports.

If blood donors are representative of the Dutch population, then around 3 percent of Netherlands residents have had the coronavirus to a more or lesser extent. "This concerns several hundred thousand Dutch people," Van Dissel said during his weekly update on the state of affairs surrounding the coronavirus to parliament.

Sanquin tested blood and plasma samples of Dutch donors to see if they've had the virus. Preliminary results show that the presence of antibodies differs per age group. 3.6 percent of young blood donors between 18 and 20 years old (688 individuals) have Covid-19 antibodies. That percentage decreases as donors get older. No antibodies were found among donors between the ages of 71 and 80, though the number of donors in that age group is also much lower - only 10 individuals.

Van Dissel stressed that the investigation is still ongoing. But this suggests that individuals who have recovered from the coronavirus have "some degree of immunity". The RIVM previously said that people with milder symptoms seem to build up less immunity than people who became very ill from Covid-19.
извор: https://nltimes.nl/2020/04/16/3-dutch-blood-donors-covid-19-antibodies?qt-front=0

Уколико би се даваоци крви могли сматрати репрезентативним узорком, то би значило да се броз заражених у Холандији не разликује много од 500.000 што је значајно више од званичних 30.000 али опет далеко од броја неопходног за имунизацију популације.
 
Vrh