[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717851#p717851:1bmmmp7o je napisao(la):
Zuma » Ned Mar 15, 2020 10:53 pm[/url]":1bmmmp7o]Po očekivanju, uvedeno je vandredno stanje. Za sad u objavljenim merama vidim dva problema.
Čitav smisao je da se uspori širenje virusa da zdravstveni sistem ne bi kolapsirao, jer samo tada može pružiti potrebnu povećanu negu u težim slučajevima bolesti. Međutim to se može postići samo smanjivanjem međusobnih kontakata SVIH delova populacije, a pogotovo onih najpokretljivijih i najaktivnijih, jer su upravo oni najveći agent širenja virusa. Međutim ove mere su fokusirane na ograničavanje kretanja samo najstarijih, zato što su kod njih posledice bolesti najteže. Međutim to je krajnje nedovoljno jer je u pitanju pogrešan fokus. Treba smanjiti PRENOŠENJE virusa kod svih, a ne samo mogućnost da ga stariji dobiju. Pošto stariji obično žive sa mlađim i aktivnijim, kojima nije ograničeno kretanje, ako se preko tih mlađih virus prenosi istom brzinom, onda će ga stariji opet dobiti od svojih ukućana sa kojima žive, pa je malo postignuto time što su manje šanse da ga stari dobiju od drugih osoba dok su van kuće. Stariji će biti zaštićeniji ako se virus sporije reprodukuje pa ga ima manje, a recimo izlaze isto kao i ranije, nego ako im je zabranjen izlaz, a virus se i širi istom brzinom preko mlađih koji idu u kafiće i žive kao i ranije. Dakle, ako kafići i druga mesta druženja i zabave za mlađe rade na isti način kao i do sada, mladi će se osećati sigurnim pošto niti su fokus mera ograničenja niti ih bolest ozbiljno pogađa i kada je dobiju, pa ne vidim mehanizam i jaku motivaciju da se smanji reprodukcija virusa promenom ponašanja MLAĐIH. U takvim uslovima promeniti ponašanje samo starih hoće biti malo poboljšanje, ali ne preveliko. Time se menja samo starosna struktura obolelih, tako što če udeo starih biti nešto manji (ali ne puno manji), dok se apsolutni broj obolelih ne smanjuje puno, jer ne vidim jake mere koje će i mlađe osobe navesti na radikalnu promenu ponašanja. Šta će dakle ovde da smanji faktor reprodukcije virusa a time i broj zaraženih? Ovako smanjujemo broj umrlih ali ne i zarazu.
Drugi problem je što je potreban gigantski sistem snabdevanja starijih koji nemaju nikoga da ih snabdeva i da radi sve one neophodne poslove koji su oni do sada radili izvan kuće. Ovo je logistička noćna mora u ovako staroj populaciji kao što je naša. Iznad 65. godina je 1.250.000 ljudi. Nisam čuo ni jednu reć kako to misle da organizuju u potrebnim razmerama.