Šta je novo?

Energetika

Ja bih ovome dodao nešto što je ustvari neophodno skoro svuda, a redovno se zapostavlja, pogotovo u populistički vođenim društvima: Javnost i potpuna transparentnost rada.

Čak i ako zamislimo čudo, da već sutra čitava naša država počne da radi kao savršena, dobro podmazana mašina, to bi se već prekosutra ponovo pokvarilo i vratilo na staro. I to samo od sebe, bez potrebe da neki "loši ljudi" nešto namerno kvare. Ovo je veoma važno dobro razumeti. To je nužna karakteristika takvog sistema "opšte tajnosti" i zatvorenih krugova koji nešto sami organizuju i smišljaju, a da to drugi ne znaju. Ako nije tako, ako nema javnosti rada, uopšte nije ni potrebno da pretpostavimo postojanje koristoljubivih, zlonamernih ili nesposobnih. Takva država već samo zbog tajnosti jednostavno ne može funkcionisati kako treba. Efikasna i uspešna država bukvalno NE MOŽE POSTOJATI ako nema JAVNE kontrole skoro svih prema skoro svima. Čitava ideja podele vlasti na izvršnu, parlamentarnu i zakonsku je sprečavanje koncentracije moći i stvaranje sistemskih preduslova da jedni kontrolišu druge počevši od samih temelja države pa naviše, sve do samog vrha.

Dakle javnost mora imati stalne izveštaje šta se planira, šta je odlučeno, ko je to odlučio, šta se radi, kako teku ti radovi i, na kraju, kako se to završilo. Inače možete zaboraviti na sve ovo ostalo što bi trebalo raditi. Neće pomoći ni malo, pa ma šta da je, i ma koga da stavite da time upravlja. Bez takvih početnih sistemskih pretpostavki od poboljšanja situacije nema ništa.
 
U vezi ovog kredita radi uvoza struje, moze se reci d aje to najgora vrsta zaduzivanja.
SFRJ se recimo zaduzivala zbog gradnje infrastrukture, ali iako se zaduzis inrastruktura ostaje.
Zaduzivanje za struju nigde ne ostaje, od toga nema nista, struja je potrosena.
 
pipe1.jpg
 
ups.....

Rumunska policija upala je u sedište NIS Petrola u Temišvaru u ponedeljak ujutru zbog sumnje da su informacije u vezi sa rezervama nafte u toj zemlji stigle do Beograda i Moskve, iako je NIS imao obavezu da o tim otkrićima obavesti rumunsku državu.

 
Кад има ветра - наравно. Али, за разлику од немачког приобаља где ветрови дувају пректично без прекида, ово код нас је на граници - са постојећом технологијом. И то сада када је ветровито време. Летос каду сбиле суше и проблем са угљем а климе раде, ветра - ни дашка.
 
Bogme, moram da priznam da me prijatno iznenadilo da su vetrenjače sada dale čak 10%. Potcenio sam ih malo.

Ali da, kao što Prle kaže, to je super kad ima vetra. I dok ne znam kako je u ostatku Srbije, ono što sam primetio je da Beograd zadnjih godina ima mnogo mnogo manje vetrova nego pre. Čak i neka mesta koja pamtim kao večite, stalne ruže vetrova (npr ispred Etnografskog muzeja) su sada mnogo ređe provetrene. A jedan od razloga što leti crkavamo u Beogradu je takođe nedostatak vetra. Pored užasne vlage, upravo ta ustajalost vazduha je ono što izluđuje ljude. Tako da iako ne znam i neću da govorim za ostatak Srbije, defitivno je primetno manje prisustvo vetra u Beogradu nego ranije. Naravno, nemam sumnji da deo toga potiče i od tovarenja grada zgradurinama.
 
Да потврдим твоје закључке:

Обратите пажњу да се Београд гуши зими. Раније то није било толико. А било је много више индустрије. Вечита измаглица лети. Читава Војводина и Београд. Дефинитивно се клима мења, и Устока не дува више ни толико често као некада.

а 95% ветрењача је сада у Јужом Банату, тј тик поред Београда.
 
Gledano sa svetle strane, mi smo sto se vetrenjaca tice crna rupa Evrope. Nemamo neke sjajne predispozicije, a to sto imamo smo bukvalno samo zagrebali, a eto 10% je moguce.
 
Za vreme blokovske zavese, svi u zapadnoj Evropi , gotovo bez i jedne trunke dotoka ičega iz SSSRa , krupnim koracima su napredovali i uživali ...
Sada bez te gvozdene zavese gde promet ne ometano tece iz svih rascepkanih delova a zbog blokade jednog delica navodno EU gladuje i smrzava se.....
U medjuvremenu razvili su mašine i aparati koj daleko manji su potrošaci energije za istu proizvodnju.
Demografska slika u minusu svuda , osim u velikim gradova - manje usta , manje potrošača
I sad ispade kao neka nemaština u svemu, pa i u energetici.....
Sve u debeloj suprotnosti sa zdravim razumom....
Al eto verujemo da je svuda sve teže i teže....
Nema se a Jevropskoj eliti djepovi sve deblji....
 
 
10% у 3/365 дана годишње.
Tako je! + 5/365 sa 9% + 10/365 sa 8% +... Čaša je ili polupuna ili poluprazna

A svaki procenat se prevodi u vozne kompozicije blata iz Kolubare ili barže iz Indonezije manje. Posledično i u $$$ ili tone CO2, PM, kancere... izaberi
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Овде, колико видим чаша је са сасвим мало течности на дну, тако да места разним тачкама гледишта и нема.
Тај проценат се не преводи, већ се плаћа по већој еколошкој тарифи.
 
Za vreme blokovske zavese, svi u zapadnoj Evropi , gotovo bez i jedne trunke dotoka ičega iz SSSRa , krupnim koracima su napredovali i uživali ...
Sada bez te gvozdene zavese gde promet ne ometano tece iz svih rascepkanih delova a zbog blokade jednog delica navodno EU gladuje i smrzava se.....
Како "без иједне трунке дотока ичега из СССР-а"?!
СССР је обилато извозио нафту и гас на запад - у поприличној мери се услед ниске цене нафте и распао...

Велика је грешка поредити период тзв. Хладног рата са данашњим временом, још горе говорити о "Новом хладном рату": управо је у току веома "врућ" рат између две највеће европске земље, уз учешће још много земаља. И у енергетици, и у свему другом, стање је много теже него икада од 1945. (Кубанска криза је кратко трајала, била па прошла...).
 
Pa dobro, onda nazovimo trenutno stanje - Treći svetski rat. I oglasimo to širom planete. Ljudi, počeo je Treći svetski rat!

Siguran sam da će nam svima širom planete to doneti mnogo dobra.
 
Pa to i kažem, siguran sam da će nam onda biti još bolje.

Ratovi širom planete, pesimizam, padanje akcija, panične kupovine, gomilanje, nestašice, profiterstvo... To je ono što svetu treba u ovom momentu.

Pošto nismo već jedno 20 puta imali situacije da nečija puka reč na Vol Stritu (najvećem koncentratu hohštapleraja u galaksiji) dovede do gubitaka od nekoliko milijardi. Tako da sam siguran da sa objavama da je u toku Treći svetski rat bi tek bilo još bolje. Kao što rekoh, to je ono što nam sada treba. Panika, pesimizam, burad baruta i profiterstvo širom planete.
 
doduše, sve to imamo i bez formalnog proglašenja...
 
Ima samo u tragovima. A može da bude mnogo, mnogo gore.


Živimo u opičenom svetu i uređenju u kome par pesimističnih reči sa Vol Strita zna da izbriše ekonomije čitavih zemalja a ovde se filozofira zašto se ne proglasi Treći svetski rat...
Neki ljudi kao da ne kapiraju da kada se proglasi Treći svetski rat (što je btw trenutno i nemoguće, jer Rusija i SAD ne ratuju, a ovo što rade se zove proxy rat) to znači kolaps civilizacije i institucija od Aljaske do Australije. Razumem da se ljudi poput MC-a raduju tome, ali ne razumem da ljudi koji penale takve ljude što se raduju tome, sada priželjkuju da se isto desi. Pardon... da se isto proglasi. Što automatski dovodi i do istog dešavanja - smaka sveta.

Kada bi se hipotetički samo formalno proglasilo stanje Trećeg svetskog rata, i da se apsolutno ništa drugo ne promeni i ne uradi sutradan, znači da sve ostane isto, pa za početak svih 8 milijardi ljudi ne bi više bili isti. Celo svetsko stanovništvo bi samo od te objave i saznanja upalo u tešku depresiju, pesimizam, paniku i haos. A kamoli sa svim drugim pratećim dešavanjima koja bi usledila nakon toga. Regionalni ratovi koji stoje zamrznuti, nestašice, grabež, pad akcija, izbeglice, nemiri... I to pod uslovom da ne odemo svi u majčinu, jer bi u roku od par dana neko na nekog lansirao nuklearku a to je onda otvaranje Pandorine kutije koja nepovratno vodi u nuklearnu apokalipsu.
 
Poslednja izmena:
Ако не желимо ефекте мешетарења онда не треба ни да живимо тим катеогријама
1. Не треба узимати кредите!
2. Не треба гањади "раст"
3. Ограничити увоз
4. Форсирати извоз

Не? О не!
 
Verovatno lična NE sposobnost se pravda sad je dobro, bice još gore
Mani ga Mito a mitomana sve više
A šta je gore od ovoga, petrolejke ... pa šta , pamtim ih i ume da bude interesantno bez truntke depresije
Energije ce vazda biti , više ili manje .... sve jedno 😁
 
Možda je info više za EDS nego za temu energetika, ali jedan KBC u Beogradu je pre par dana nenajavljeno ostao bez struje više od 60 minuta, što se po rečima lekara desilo samo za vreme bombardovanja kada se raspao energetski sistem. Agregati su naravno odradili posao, ali oni služe samo za respiratore ii slične uređaje koji ne smeju da stanu ali ne i ne za kompletnu ustanovu.

Predpostavljam da te prioritetne ustanove imaju više vodova/napajanja pa mi je nejasno kako do takvog incidenta može da dođe.
 
Od jutros opet proizvodimo struju iz gasa.
Vidim da bas forsiraju da uvoz bude na minimumu, pa taman i forsirali hidro na max.

Ima mnofo faktora, ako nas Bog pogleda i sloze se kockice mozemo da preguramo ovu zimu bez premnogo uvoza.
Bitno je kakvo ce vreme biti, oktobar zna da bude tako topao i prijatan da ponekad zapravo bude najlepsi deo godine. Novembar i decembar takodje znaju da budu jako topli da ti bukvalno treba tek malo grejanja. Znaci ako bude tako extra, ako bude ledara i mraz - jbg, bice potrosnja ogromna.
Dalje, hidrologija, avgust je bio iznad proseka sa padavinama, septembar kako gde u proseku ili malo iznad proseka.... znaci za sada nas je Bog pogledao
Treca najbitnija stvar u termo sektoru - havarije. Ako ih bude, dzabe nam ugalj, dzabe nam sve.
 
Vrh