Šta je novo?

Energetika

@Zuma, da li primecujes da i ovde imamo socijalizaciju gubitaka i individualizaciju profita.
MIca Pecenjar i ekipa su pojeli EPS, a citavo drustvo ce da trpi restrikcije.
Jos jedan sjajan primer delovanja neoliberalne dogme.
 
Pošto vidim da ima nejasnoća vezano za štednju energije mogu Vas obavestiti da je vest tačna i prema planu uštede energije dobijenom od Min. rud. i energ., preporučuje se javnim preduzećima, javnim ustanovama, organima i organizacijama Republike Srbije, autonomne pokrajine, privredi i jedinicama lokalne samouprave da primene sledeće aktivnosti u cilju ušteda električne i toplotne energije:....pa sad nabraja aktivnosti i da jedna od njih je plan štednje u visini od najmanje 15% u odnosu na prethodni period za tekući mesec. Čak se određuje lice koje će se starati o smanjenju potrošnje energije prema preporukama bla,bla...
 
stigao je taj akt juče i danas, na sve fakultete i institute;

mihajlović je potpisana kao nalogodavac, a početak primene je 20.09.
 
Ponovo, to je nepravedno. Ako se čovek ne hrani izvan kuće, već svaki dan sprema jelo na električnom šporetu, račun za struju teško može da bude manji od 3.000 din - leti. To je dakle bez grejanja na struju. Minimalna zarada je oko 33.000 din, a PROSEČNA penzija oko 31.000 din. Znači pola penzionera ima manje od toga, a često i bitno manje . Tako da ogromnom broju ljudi minimalno 10% prihoda odlazi samo na struju - i to kad štede iz sve snage. Svi takvi VEĆ štede jer moraju. I sad niko od njih neće dobiti ni jednokratnu nagradu za to, a kamoli mesečni podsticaj, iako su najzaslužniji što situacija sa strujom nije još mnogo gora.
 
Poslednja izmena:
Meni su računi manji za preko hiljadu dinara od kada sam zamenio frižider. Posle nekoliko meseci su iz EPS-a dolazi da poveravaju da ne kradem struju 😃. Jedini u zgradi sam dobio nov digitalni strujomer, ali se računi nisu povećali. Konkretno sad za avgust je ispod 3 hiljade sa sve klimom.
Tako da od mene preporuka da menjate frižider ako niste odavno.
 
Volim ovaj meme. Kad se koristi kao ironija, ima toliko mogućnosti i toliko relevantnosti sa Nacionalnim parkom Srbija i Naprdnim talogom
Svi smo štediše, ali neki morate da štedite više od drugih.jpg


I dalje ne videh da iko i reč kaže kockarnicama i tržnim centrima... Jbg, ne sme se dira u srce konzumerizma.
 
Znači ja neću dobiti popust jer sam prošle godine u ovo vreme živeo sam, a ove godine na istoj adresi su moja supruga a uskoro i dete, tako da je potrošnja struje već sada duplo veća nego prošlog septembra a tek će biti povećana jer u stanu u kom živim može da se greje samo na struju. Tako da sam ja po tom kriterijumu nesavesni potrošač koji će da "nabije" 200% veći račun u odnosu na prošlu godinu.

 
Evo danas pred jutro smo ponovo bili i neto izvoznici, ne mnogo, nekih 45 MW, ali smo bili u plusu, pri tome su i pumpe na reverzibilnoj radile. Kiše nam izgleda idu naruku, a trenutno i vetar, redovno je poslednjih dana u miksu izvora oko 15% iz vetra. Dakle da izgradimo vetroparkove na više lokacija u Srbiji (a ne grupisano samo u Banatu), bio bi to dosta stabilan izvor u sistemu.
 
Ide nam u prilog i što je međusezona. Nema klima a nema ni grejanja. Sa prvom hladnoćom konzum će porasti za ceo gigavat. U ranim jutarnjim časovima smo na trenutak izvoznici gotovo celo leto.
 
Evo danas pred jutro smo ponovo bili i neto izvoznici, ne mnogo, nekih 45 MW, ali smo bili u plusu, pri tome su i pumpe na reverzibilnoj radile. Kiše nam izgleda idu naruku, a trenutno i vetar, redovno je poslednjih dana u miksu izvora oko 15% iz vetra. Dakle da izgradimo vetroparkove na više lokacija u Srbiji (a ne grupisano samo u Banatu), bio bi to dosta stabilan izvor u sistemu.
Ništa nam nebi smetalo takodje uz sve ovo pobrojano da smo umesto onih helikopter para investirali u solare i vetro parkove.Gledam cene trenutno se kreću oko 10k eura za kvalitetan ongrid od 10kw.Zna li neko tačno koliko instalisane snage bi imali da smo krenuli tim putem.
 
Банат Су мерили око 15 година да би добили релевантне податке. Има ли још негде мерних станица?
 
Postoje atlasi vetrova, mada dosta toga zavisi od doba godine i visine turbine...

 
Nema svrhe graditi vetroparkove tamo gde nema dovoljno jakog vetra. Generalno u svetu najveći potencijal ima priobalno područje, a kod nas košavsko područje.
Pa nisam ni mislio graditi ih bez ikakvog plana, ali evo i sa ovih karata se vidi da iako košavsko područje jeste najjače, celo Pomoravlje do NIša, donekle Šumadija i visoke planine imaju dobar potencijal, dakle posejati vetroturbine uz planinske i brdske grebene gde god je to moguće i ima dovoljno vetra.
 
Баш се са овим атласима види колико немци имају право да граде и колико је то кад нас слабо исплативо
 
Pa nisam ni mislio graditi ih bez ikakvog plana, ali evo i sa ovih karata se vidi da iako košavsko područje jeste najjače, celo Pomoravlje do NIša, donekle Šumadija i visoke planine imaju dobar potencijal

Šumadija, Pomoravlje sve do Niša su takođe košavsko područje. Ako vetra nema u Vršcu, najverovatnije ga neće biti ni tamo. Dakle treba praviti tamo gde je najveći potencijal.
 
Poslednja izmena:
Мислик да има једна ветротурбина на Пештеру.
 
Evo danas pred jutro smo ponovo bili i neto izvoznici, ne mnogo, nekih 45 MW, ali smo bili u plusu, pri tome su i pumpe na reverzibilnoj radile. Kiše nam izgleda idu naruku, a trenutno i vetar, redovno je poslednjih dana u miksu izvora oko 15% iz vetra. Dakle da izgradimo vetroparkove na više lokacija u Srbiji (a ne grupisano samo u Banatu), bio bi to dosta stabilan izvor u sistemu.
У Суботици ће се градити највећи ветропарк у Европи
Не знам шта се са градњом овог ветропарка дешава. Нико га више не спомиње.
 
Vrh