Šta je novo?

Energetika

Па јесте, али Ћеран је демократа, нема шансе да га врате. Колико схватам он је био и градоначелник Обреновца, значи проблеме са експрорпијацијом је могао да реши на локалном нивоу.
 

Verovatno će biti nekog povećanja cene do 10%, ali je problem što će to zloupotrebiti i oni kojima struja nije u velikoj meri u ceni troškova.
Naprimer ako nekom cena struje učestvuje sa 10% u ceni proizvoda ili usluga, onda će povećanje cene struje od 10% ustvari biti samo 1% u ceni troškova roba ili usluga.
 
@branik @stex_pb
Iz vasih postova sam zakljucio da dobro poznajete ovu problematiku. Kakvo je vase misljenje o Djerdapu 3, nuklearnoj energiji, kao i o optimalnom buducem razvitku domaceg energetskog sektora?
Ne bih smeo duboko da udjem u takvu diskusiju, ja jesam iz elektro struke ali nisam baš u energetici. Ovde mahom diskutujem o nekim osnovnim očiglenim stvarima. Nadam se da je branik stručniji.


 
Poslednja izmena:
 
Sad tek vidim da bi Bistrica u najboljem slucaju mogla biti zavrsena do 2030, znajuci nas verovatno 2035...
 
@branik @stex_pb
Iz vasih postova sam zakljucio da dobro poznajete ovu problematiku. Kakvo je vase misljenje o Djerdapu 3, nuklearnoj energiji, kao i o optimalnom buducem razvitku domaceg energetskog sektora?
Odbor za energetiku SANU (https://odborzaenergetiku.rs/), a od tih ljudi pametnijih nemamo, je 2021. napravio jedan dokument koji treba procitati ako te interesuje ta tema, zove se "Развој електроенергетике Републике Србије до 2050. године" , ima na gornjem linku
 
Evropa se susrela sa potpuno novom situacijom. A i Srbija naravno. Sve ono sto je planirano palo je u vodu 24. februara.
Mislim da je pitanje dana kada ce Evropa da kaze da ide na vracanje nuklearnih elektrana, a da ce gasne elektrane za jedan duzi vremenski period biti stavljene na tihi hod.
U slucaju Srbije ono sto nam definitivno sledi je da ce TE da nas i dalje truju decenijama i da se tu nece nista promeniti.
Ono sto mene brine je sto novih kapaciteta nema ni na vidiku. Prica se o gomili vetroparkova, o nekim gigantskim solarnim elektranama.... nista od toga nece biti na mrezi pre 2024/2025.
 
Усро, отишао и ником ништа. Ни њему, ни Зорани.
 
Mi trenutno i nismo u situaciji da gasimo blok za potrebe revitalizacije.
Нека одраде редовне ремонте да следећу зиму што мање увозимо.

Рецимо да смо уместо увоза ел. енергије 500 милиона евра утрошили на субвенционисање соларних електрана рачуница је следећа:

Отприлике је 5000 evra трошак за једну соларну електрану на крову домаћинства од 5kW (округле цифре збох лакше рачунице)
Потрошен новац за увоз је еквивалент 100 000 оваквих електрана. Ако држава субвенционише 50% то је потенцијалних 200 000 електрана на крововима или 1GW инсталисане снаге што одговара рецимо 200 МW инсталисане снаге термоагрегата.

Наравно немамо ми довољно фирми које су у стању брзо да изграде ове панеле, још систем није способан да прими оволико панела али је јасно који је новац бачен у воду.
 
Да ли неко зна шта се дешава са ветропарком у околини Суботице тј. Чантавира? Најављен је као највећи и да је земљиште откупљено али се даље ништа не дешава. :/
 


Već neko vreme radim na ispitivanju panela i često od ljudi na projektu čujem drugu stranu medalje ako solarne elektrane zažive na svim krovovima. Problem je toplota. Paneli cu crni i greju se ko ringle i na najmanjem suncu. Zamislite kako bi se to odrazilo recimo na Beograd gde je ionako prevruće leti... Prošle nedelje sam merio temperaturu na panelu koji je osunčan iako je napolju bilo ispod 20 stepeni. Zagrejao se na gotovo 80 stepeni za samo sat zubatog sunca.

Postoji teorija da je Beograd topliji za nekoliko stepeni zbog hiljade klima uredjaja koje izduvavaju vreo vazduh što ima logike.
 
То је апсолутно истина, радим одавно са панелима, јако се греју. Више струје производе зими него лети по сунчаном дану, испробавао сам шта се дешава са производњом када их хладим водом, производња се повећава за 10%. Говорим о летњим условима. Зими због хладног ваздуха раде боље!
 
Imamo li para za to planinarenje? To su investicije koje se mere ogromnim parama koje mi i ovoliko zaduženi, možemo da obezbedimo samo novim zaduživanjem prilično skupim parama sa istoka.
Dok god je cena struje socijalna kategorija kojom se pravi privid višeg standarda, od toga nema ništa
 
2022-04-28_21-23-51-681.jpg
 
Novogradnje nemaju odžak :D Znam da je u soliteru u komšiluku 1993. godine čovek ubacio peć na drva ali odžak na koji se zakačio zapavio nije odžak nego ventilacija pa je zadimio sve stanove iznad :D
 
Па то је питање, јер неки су се на оџаке качили јер нема грејања типа. У нашим условима потребно је стандардом предвидети, у свим зградама висине до 7 спратова да имају такву могућност таман никад не требала...

Јер једном у 50 година ће неком затребати, а у мом животу већ три пута...
 
Zarada je nešto manja jer su imali i troškove proizvodnje. Ali pošto se opet prave pametni pa su ostali bez gasa iz Rusije, trebaće im taj novac da kupe gas po mnogo većoj ceni od nekog drugog dobavljača.
 
Колико оно код њих учествује нукеларна енергија у општој производњи?
 
Zarada je nešto manja jer su imali i troškove proizvodnje. Ali pošto se opet prave pametni pa su ostali bez gasa iz Rusije, trebaće im taj novac da kupe gas po mnogo većoj ceni od nekog drugog dobavljača.
Ne prave se oni pametni nego Rusija ne postuje potpisan ugovor. Oni imaju potpisan ugovor do kraja godine u kome jasno pise da je valuta placanja evro.
Kolika god da je zarada oni su izvezli struje (januar-mart) za 870 miliona evra, a mi za 35.
Колико оно код њих учествује нукеларна енергија у општој производњи?

Imaju 2000-2100MW iz nuklearnih konstantno (sada se trenutno radi redovan remont jednog bloka u Kozloduju).
Imaju 600-700MW iz vetra
I 600 MW iz solarnih elektrana

U termo imaju malo manje kapacitete nego mi ali im rade na 80-90% tako da imaju iz termoelektrana stalno 2-3000MW
Imaju 450 MW iz kogeneracije
I 150MW iz fabricikih TE-TO.
I MHE 350MW....
Jedino gde su losiji do nas su HE gde mi imamo vece kapacitete. Tu je razlika za Djerdap 1 i 2. To oni nemaju, ostalo je maltene slicno kao sve nase bez Djerdapa.

Gledao sam njihove operativne podatke, sve u svemu zimus u vreme najvece potrosnje uvek su imali preko 2000MW viska.
 
Vrh