Šta je novo?

Energetika

 
Дакле ипак саботажа диригована од Фучића и дебеле Барбике.
 
To znaci da se necemo osloboditi ovih TE decenijama, zato sto nema kako drugacije da obezbedimo stabilnu proizvodnju.
Inace ne znam da li je stanje na kopovima i u TE stvarno tako lose da oni ladno nocu gase blokove, uvoze jeftiniju struju, a ona ih ujutru opet pokrecu jbt?!?!?! Pritom ta "jeftinija" struja nije uopste jeftina ali ono nije 250 evra za MW nego tipa 150, pa kao jeftinije je.

Pa TE nisu takav sistem da ga palis gasis kako ti se cefne na dnevnom nivou.
Da li zaista do te mere nemaju uglja da moraju to da rade???

Znaci na zimu neka nam je bog upomoc sto bi se reklo.
 
U odnosu na raniji period, danas je i Radojinjsko jezero znatno ispražnjeno. Na Bistrici se vidi da radi jedan generator. Kokin brod je već toliko dugo ispražnjen da je počela vegetacija da raste na delu koji je nekad bio u vodi.
 
Тешка зима нас чека, то је чак и будалама јасно. Струје неће бити ни за лека. Још ако се рат прошири а све су прилике да хоће... биће журке под свећама. Мали број људи ће моћи себи приуштити агрегат, гориво је већ баснословно скупо а тек ће бити! Од грејања на струју више нема ништа, све преко 350 киловатчасова ће бити драконски наплаћено. Ускоро стиже сурова реалност и чари навучених на комфор ће нестати попут лањског снега, уз наркоманске болове!
 
Elektrana za spaljivanje komunalnog otpada Vinca
01A5F450-CA86-4FA6-AB11-7963990B4719.jpeg
A1F0D012-6556-499F-BCA7-E9D71E9FB9E1.jpeg
 
Beo čista energija instalira kogeneraciono postrojenje kapaciteta 103 megavata, od čega je 70 planirano za grejanje i povezivanje s toplanom na Konjarniku, a ostatak za proizvodnju struje. Ukupni potencijal deponijskog gasa procenjen je na 4,5 megavata, a pogon u izgradnji je predviđen za 3,2 megavata i to samo za generisanje električne energije.

Uopšte nisam upućen u vlasničku strukturu spalionice, čija je ona zapravo? Čija je to struja tu ?
 
Još zimus sam predviđao strašnu narednu zimu i bio ovde proglae da mračim.
Kud ćemo mi sa 1600MW termo struje? Spadosmo na trećinu. A za 5 meseci počinje novi krug.
 
Добро, али о имамо реалне проблеме:
Недостатак угља, неревитализовани блокови. А на чело компанија постављају се људи који мало шта о томе знају. Тако да је систем у проблему. Ако имаш друга сазнања, утеши нас.
 
Добро, али о имамо реалне проблеме:
Da, ima problema, ali bilo ih je i predhodne zime pa smo preživeli. Do sledeće zime može nešto malo i da se popravi situacija u EPSu. Vremena ima i samo je pitanje kako će ga nadležni iskoristiti.

Ali, to nije razlog da se sada svaki dan piše kako ćemo da se zamrznemo i da će sledeća zima da bude katastrofalna. Doduše ovdašnji destruktivci podržavaju Vučića u takvim predvidjanjima.
Ja nemam talenat kao "Baba Roska" i ne mogu da predvidim kao oni.
 
Bogami, obično izbegavam pesimizam, ali ovog puta ne znam kako ćemo se izvući. Stanje u termocentralama je veoma loše, ako preskoče remont onda će da budu kvarovi, uglja nema, gas je upitan, ako ga ne bude, krenuće grejanje na struju što će dići potražnju. Kakva god bila zima mora da se greje.
Ne znam kakva je situacija u Bih odakle uvozimo struju, ako je zako OK, biće valjda i kod nas. Za pare se ne brinem toliko, dae kinezi kredita
 
Мене брине онај натпис од пре неки дан, где рекоше да се не планира ремот на А1 и 2. Дакле, официјално нас не брине шта ће бити са системом, а испод радара јавности пролази колико економски тигар троши пара на увоз електричне енергије.
 
Ako nam je jedini kriterijum to "što smo preživeli "prošlu zimu onda ne treba da brinemo. Preživeli smo nekoliko zima sa restrikcijama i bez grejanja, u ratu i sankcijama. Preživećemo i ovu.
 
proizv.png

Не дешава се често али је лепо видети
 
Uopšte se ne radi o tome da li ćemo preživeti, već kako. Kvalitetvživota nam konstantno pada a javni spoljni dug raste.
Ova zima je prošla zahvaljujući enormnom uvozu iz okruženja. Sada se komplikuje situacija i po okolnim zemljama zbog problema sa gasom. Voleo bih da mogu da razmišljam i ignorišem svaki problem kao neki ovde. Da se Eps vrati u normalu, treba tačno onoliko vremena ili više, koliko je razvaljivan. Ovde su godine u pitanju. Pet preostalih meseci do sledeće sezone apsolutno nije dovoljno da se reši otkrivka, posebno ako se uzme u obzir da su zimus ispala iz pogona dva bagera. Uglja ima, samo nam nije dostupan jer se štedelo na otkrivanju. Pisano je o tome ovde.
Može i sledeće zime biti struje, ako se potroše enormne pare, mnogo veće nego ove protekle. Nama termo sektor sada jedva izbacuje na 1800MW, uz noćni uvoz i po 500MW. Možemo li sad da priuštimo sebi luksuz da mesec dana rade pumpe na Perućcu uz konstantnih 630MW da se napune Zaovine, zlatna rezerva? Kako ćemo da napunimo uvačka jezera (Stex reče da je i na Radoinji pao nivo)?
Previše ovde slušamo bajke, realnost je malo surovija.
Sve ovo je tek početak, uvod u neke mbogo ozbiljnije probleme. Naša trenutna energetska kriza nije izazvana ratom, već unutrašnjim problemima. Spoljni će tek da dođu i da se osete. Jedino se osetilo na ceni uvozne struje. A dok se opredelimo kome ćemo jatu, mnogo toga se može promeniti.
Neka ja, Dragane, naričem, ali vreme će pokazati ko je u pravu. Nabroja ti neke silne ugovore potpisane i za užičku obilaznicu, iako mi pričamo da od toga, čim izbori prođu, nema ništa. I, mesec dana posle tamo nema mašina. Šta ćemo sad!?
Bajke su za malu decu, a mi smo ovde nešto stariji, pa vidimo tužan kraj, a to onda nije bajka.
 
Ja nisam toliko vidovit da znam šta će biti u Oktobru, a za obilaznicu oko Užica je potpisan "Komercijalni ugovor za projektovanje i izgradnju" sa kinezima. To nije bajka, već je činjenica, evo ti i slika tog ugovora.

IMG_20220504_135706.jpg


Kakva je planirana dinamika radova u ugovoru, to ne znam. Ali znam da sam ja stariji od vas koji mislite da ste "nešto stariji". ;)
 
Ako nam je jedini kriterijum to "što smo preživeli "prošlu zimu onda ne treba da brinemo. Preživeli smo nekoliko zima sa restrikcijama i bez grejanja, u ratu i sankcijama. Preživećemo i ovu.

Ne znam kome je ovo bilo upućeno... i u kojem tonu :) ali... nisu više 90-te... ne znam kako neko zamišlja funkcionisanje IT sektora, pa i ostalih branši, sa restrikcijama struje (kamoli pisanje na Beobuild forumu :) ).
 
Vrh