StaraMo
Advanced
Skoro negde naleteh na vest da je lista čekanja na dizel agregate ogromna ali u smislu izdavanja hala sa rezervnim napjanjem za pottebe AI i cloud kompanija.A posle današnjih dogadjaja evo šanse za biznis.
Каквих административних перипетија ако не повећаваш снагу прикључка кад не треба више ни реконструкција објекта по Закону о планирању и изградњи, ни услови за прикључење, ни стручни надзор, ни комисија за технички преглед, употребна дозвола за електрану итд.Gomila preduzetnika koje poznajem odustali si od statusa kupac-proizvođač zbog administrativnih peripetija. Svi su se odlučili na proizvodnju bez slanja u mrežu. Čak i jedna državna firma je među njima.
A sta radite sa viskom?manjak vučemo iz mreže, ako ga ima.
Solari na celom Iberijskom polusotrvu da odjednom da ispadnu - teško. Ko zna kakvo nepredviđeno s…e se desilo, verovatno su veliku ulogu imali obnovljivi izvori bez skladišta, ali da na Iberijskom polusotrvu iskoče svi solari odjednom, zaista teško. Po grafovima oni su u par sekundi imali ispad konzuma u ukupnom kapacitetu od 12 GWh.![]()
Промене фреквенције, сајбер напад – и даље траје истрага о енергетском прекиду у Шпанији и Португалији
Више од 60 генераторских јединица испало је из електроенергетског система за мање од пет секунди након испада соларних електрана, док стручњак за енергетику Жељко Марковић за РТС истиче да ће се узроци нестанка струје тек утврђивати. Сајбер напад се за сада искључује, а обновљиви извори и...www.rts.rs
Ispali im solari pa izbacili sve ostalo.
May 9, 21:15,
updated May 9, 22:11
Likhachev: Russia and Serbia begin cooperation in the construction of nuclear power plants
The head of Rosatom emphasized that this issue has already been included in the agenda of relations between the two countries
MOSCOW, May 9. / TASS /. The visit of Serbian President Alexander Vuchich marks the beginning of cooperation between Russia and Serbia in the construction of nuclear power plants. This was reported to journalists by the head of Rosatom, Alexei Likhachev.
"In fact, the current visit of Vuchich marks the beginning of a new stage of work with Serbia regarding the possible deployment of nuclear power plants in Serbia. This is such a significant moment, from today, nuclear energy has actually been officially put on the agenda of Russian-Serbian relations, "he said.
In Serbia, a law of 1989 was in force prohibiting officials from carrying out activities, coordinating and discussing the construction of nuclear power facilities and the nuclear fuel cycle in the country. At the end of 2024, this ban was lifted.
Уф, капитална опрема може доћи само Дунавом поред нове, највеће у ЕУ, САД војне базе која се управо гради...Nedavno objavljena vest od strane TASS-a i RT-a, kopiram prevod ispod:
Баш напротив:Бар нуклекарна енергија није ствар данашње политике.
A set of legislative proposals will be tabled in June asking all EU member states to make "national plans" to phase out Russian gas, nuclear fuel and oil imports, according to the European Commission.
Мени лично у овом моменту је избор добар, јер Руси имају најбољу технологију.
Слажем се, али БР-300-ОД је истраживачки реактор, прототип, до комерцијалног има доста да се гура.Где ћеш безбедније од БРЕСТ.
Аутоматика и микроелектроника им се џиновским корацима развија, верујем да ће ускоро и комерцијални пројекти бити опремљени њима. у сваком случају, ово што је горе написано је тек почетак преговора, до нечег конкретног могу да прођу године, ако не и деценије.
Мени су Руси далеко прихватљивији избор од Француза.
Све нуклеарке иду ка модуларности, ту је предводник AP1000 и клонови.А шта је са модуларним електранама? Додуше код Руса само једна која ради, на "Академику Ломоносову". Мени се чини да је то најбржи начин да се уђе у атомску енергетику- Тим пре што постоји могућност да се систем скалира према потребама. И све дотле, док се не изграде нормалне електране.
"Potrebne su nam, što prije, fleksibilne elektrane na plin koje nas mogu opskrbljivati energijom kada nema vjetra i sunca", izjavila je Reiche na samitu Ludwiga Erharta u Bavarskoj tri dana nakon preuzimanja ministarske dužnosti.
Moramo brzo raspisati javne natječaje za elektrane na plin minimalnog kapaciteta 20 gigavata kako bismo sačuvali energetsku sigurnost, dodala je.
Nedavni nestanak struje u Španjolskoj pokazao je po njezinim riječima koliko su elektrane na plin važne.
Da bi njihova gradnja bila isplativa, tvrdi Reiche, potrebni su "dugoročni ugovori za opskrbu plinom" i realan pogled na energetsku tranziciju.
Treba također precizno utvrditi je li povećanje kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u proteklim godina bilo optimalno ili smo previdjeli sistemske rizike i troškove takve politike, napomenula je Reiche.