Šta je novo?

Energetika


Стварно не волим ове стручне конференције које не деле снимке, држе знање у "еснафу" а енергетика је животно питање свих нас.

Али на тему нуклеарне енергије у Србији, сматрам да сви који говоре о неким препрекама и проблемима тотално маше поенту, по мени ако није услед незнања онда због тога што имају неку личну агенду или зато што им је највећи енергетски објекат који су прикључили на мрежу фен за косу.

Моје виђење 5 највећих наших недостатака које се морају системски превазићи у реализацији енергетских пројеката пре почетна нуклеарног програма у Србији:

1. Компетенција

Инвеститор мора бити компетентан не да изгради електрану већ да квалитетно дефинише шта жели, шта може а шта морају други да ураде.
Извођач мора бити компетентан да изгради електрану што доказује претходним успешним пројектима.

2. Култура

Култура квалитета, безбедности, поштовања и отвореног дијалога омогућава да велики непознати ризици постану мали и познати.
Када се нико не плаши да каже да је цар го лако ће се набавити одело.

3. Истрајност

Нуклеарни програм је маратон а не спринт тако да у њему побеђују корњаче а не зечеви.
Сваки дан један корак напред!

4. NOAK (Nth Of A Kind)

Нема у енергетици малих земаља места за пробе и експерименте, улози су превисоки. Више пута доказано и поуздано решење применити и нема бриге.

5. Флота

Први реактор увек буде дупло скупљи од другог таквог истог на истој локацији, а тек трећи и четврти достигну планирану цену. На првом се учи и исправљају се грешке а остали се онда граде без грешке.
 
Poslednja izmena:
Само да једном сликом са беспућа интернета илуструјем зашто је енергетика наше егзистенцијално питање:


1743409537937.jpg
 
Колико је исплативије изградити код нас нуклеарне електране са почетком од нуле, пошто немамо ни научну базу за нуклеарну енергију, у односу на прост увзо струје из суседних држава са електранама?
 
Pod pretpostavkom da je energija iz NE jeftinija od one koju bi smo placali, ta razlika bi bila prva vidljiva.
Sledeci deo je sto bi se deo sredstava za plate i odrzavanje vracao u budzet, pokretao bi deo nase industrije.
Manje vidljivo bi bilo to sto bi stvorili jedan deo strucnjaka, od onih za nuklearnu fiziku, preko masinaca, do energeticara.
Takodje, zemlja bi imala stabilan izvor napajanja, stabilan ne samo po kolicini energije koja bi se isporucivala, vec i po cenama. To bi dalo jedan nivo nezavisnosti drzave, ali i privuklo neke energetski intenzivne industrijske grane. Cak bi moli da budemo i izvoznici energije, ili da balansiramo proizvodnju u odnosu na cenu na medjunarodnom trzistu i kretanje proizvodnje u neupravljivim izvorima.
Naravno, negativno je sto se veliki deo cene energije u tom slucaju mora avansno platiti kroz finansiranje izgradnje, ili uzimanje kredita sa kamatama. Negativno je is to u cenu treba uracunati i cenu odlaganja otpada, i cenu konzerviranja objekta posle radnog veka.

Tacan odnos koliko bi to bilo povoljnije ne moze niko da izracuna ni danas, posto ima jako puno elemenata, od cene energije u buducnosti, razvoja drugih izvora energije, pa do indirektnih benefita, koji nisu lako vidljivi ili merljivi.
 
Колико је исплативије изградити код нас нуклеарне електране са почетком од нуле, пошто немамо ни научну базу за нуклеарну енергију, у односу на прост увзо струје из суседних држава са електранама?
Кратак одговор: Бесконачно је исплативије! Све суседне државе немају довољно енергије ни за своје потребе а нама од 2040 треба 3GW х 7500ч/год. Немамо од кога да купимо.

Дужи одговор: Остајемо без термоелектрана на угаљ до 2040-2045 а од 2026 или можда 2027 ће нам ЕУ увести порез на сав увоз (СВАМ) сразмерно уделу СО2 у енергији коришћеној да се произведе тај производ. Рачунајте између ЕУР2-3млрд./год.

Термоелектране на угаљ за базну производњу могу заменити само термоелектране на природни гас или на уранијум.

Са садашњим ценама гаса то је више од 100ЕУР/MWh.

Са каматом од 5% на финансирање нуклеарке изграђене у разумном року причамо о 60+ЕУР/MWh

40 EUR/MWh x 20.000.000 TWh/god= EUR 800.000.000/god. уштеде.

Мало ли је на ову скупоћу.

У једном претходном коментару сам навео како се долази до цене електричне енергије из НЕ:

Чисто да се разумемо зашто се разматра нуклеарна енергија наводим закључак из разговора са ВИ Grok3 на тему цене електричне енергије из 2 фиктивна реактора AP1000 у Србији:


Цео разговор на:

ПС. И додао сам варијантне дисконтне стопе (камате):



 
Vrh