Рокове завршетка посматрајте тек кад се потпише уговор са извођачем, све до тада је било који пројекат мртво слово на папиру, чисто да не губите време.Opet malo o klasičnoj energetici. Dogodine izgleda konačno kreće izgradnja RHE Bistrica, prema članku posvećenom revitalizaciji agregata na RHE Bajina Bašta.
EPS revitalizuje RHE Bajina Bašta – dogodine počinje izgradnja RHE Bistrica - Energija Balkana
Posle više od četiri decenije, Srbija će dobiti još jednu reverzibilnu hidroelektranu. Biće izgrađena RHE Bistrica. Do kraja godine biće završena priprema tehničke dokumentacije, a sledeće godine započeće izvođenje pripremnih radova, rekao je Dušan Živković, v. d generalnog direktora EPS AD...energijabalkana.net
O kakvoj firmi (Elektrodistribucija) je reč, dovoljno govori da su oni bez problema celoj zgradi poslali račune samo sa fiksnim troškovima i utroškom od 0 kWh. Menjali su brojila i izgleda to niko nigde nije evidentirao u sistemu, a softver im je tako dobar da nema čak ni izlaznu proveru da računi ne izlaze sa 0 kWh. Ok, račun od 0 kWh je moguć recimo za vikendice i garaže, ali za stanove u stambenoj zgradi usred grada nikad.
Inače ovo je drugi put za 5-6 godina da menjaju brojila (prvo su kao ugrađivali digitalna, a sad "pametna" sa bežičnom vezom za očitavanje - pa ga eto ne očitaše uopšte), opet neko "ugrađivanje" u toku, nema šansi da mu je za 5 godina istekao rok upotrebe.
У чланку се не говори о проблемима на нивоу дистрибуције (ЕДС, бројила и задњи километар мреже) већ преноса (ЕМС) и великих далековода.International Energy Agency kaže da će biti skoro nemoguće postići ciljeve energetske tranzicije zbog ograničenja u prenosnim kapacitetima. To znači da bi i mi posebnu pažnju morali posvetiti novim dalekovodima i drugim prenosnim kapacitetima.
"Even as clean energy technologies like solar panels, wind turbines and electric vehicles spread rapidly across the globe, most countries are falling perilously behind in building the power lines and electric grids needed to support them, the International Energy Agency said Tuesday in an extensive analysis.
The report estimated that nations around the world will need to build or upgrade roughly 50 million miles of power lines by 2040 if they want to meet the goals they have set for adding vast amounts of renewable power, switching from gasoline-powered cars to plug-in vehicles and replacing gas furnaces with electric heat pumps.
That’s a staggering task, equivalent to nearly doubling the size of the world’s existing electric grids in just two decades. Countries would need to double their investment in transmission lines and other infrastructure, to $600 billion per year by 2030, the report said. Yet with the notable exception of China, investments in grids have been declining in many countries.
“Electric grids are really a blind spot for clean electricity everywhere,” Fatih Birol, director of the International Energy Agency, said in an interview earlier this year. “Policymakers are all thinking about building new renewable power plants but they haven’t paid the same attention to building grids. It’s like being focused on building the fastest, most beautiful car you possibly can, but then you forget to build the roads for it.” "
Electric Grids Are a Hidden Weak Spot in World’s Climate Plans, Report Warns
Electricity Grids and Secure Energy Transitions – Analysis - IEA
Electricity Grids and Secure Energy Transitions - Analysis and key findings. A report by the International Energy Agency.www.iea.org
Нисам био јасан да уопште нисам разматрао могућност 100% производње електричне енергије из сунца и ветра у једној земљи зато што је то техноекономски ирационално из разлога које сте навели. Нпр. технички је могуће направити 4TWh акумулације електричне енергије у Србији и 40GW инсталисане снаге ветра и солара али економски није.Problem je što je to verovatno nemoguće postići za obim proizvodnih kapaciteta koji su potrebni. Mislim na ideju da ćemo na mrežu povezivati samo "balansirane" izvore koji su ipak obnovljivog tipa. Trenutna tehnologija čuvanja energije je i jeftina i efikasna i pouzdana samo ako se čuva u obliku veštačkih jezera (reverzibilne ili obične hidroelektrane). Čak i ako zamislimo da će se vrlo brzo pronaći novi način čuvanja ogromnih količina energije koji je i jeftin, i skalabilan, i pouzdan, opet je vrlo malo verovatno da će najpovoljnije lokacije za gradnju tih novih "storage" kapaciteta biti isti oni koji su najpovoljniji i za proizvodnju obnovljive energije. Ono što je trenutno realno je samo da je neka lokacija najbolja za vetro elektrane, neka sasvim druga za solarne elektrane, a neka sasvim treća za čuvanje balansne energije (sve to u potrebnim ogromnim količinama neophodnim da bi se potpuno izbacila fosilna goriva). A da bi se ta energija mogla prebacivati između ova tri različita mesta i potrošača, kao četvrte i to distribuirane lokacije, biće neophodni novi dalekovodi i druga prenosna oprema velikih kapaciteta. O tome govori članak. Nije dovoljno imati samo obnovljivu proizvodnju i balansne (storage) kapacitete. Potrebno je i bitno povećanje prenosnih kapaciteta. Jer sumnjam da je u ovom trenutku ekonomski i tehnološki moguće praviti samo balansirane izvore i samo se oslanjati na njih. U budućnosti da, ali još uvek ne. Storage tehnologija još nije zrela za to.
Imamo još par relativno dobrih mesta za velike hidroelektrane i šta onda
Ево један.Ne znam nikoga kome nije jasno da moramo napustiti fosilne izvore energije
4. Dobro je za vazduh koji dišemo, koji dišu naša deca:Dobro, jedan.
Moramo zato što
1. je to etički ispravan stav
2. jer bi to bilo korisno po nas i kad bi živeli na pustom ostrvu
3. ne živimo na pustom ostrvu nego u okruženju, pa će nas u svakom slučaju primorati i sasvim nezavisno od toga šta mi mislimo da bi bilo moralno ili korisno po nas lično.
I još jedan.Ево један.
Мислим да је из горњег дијаграма разумљиво да нам је енергетски микс 1/2 угаљ, 1/4 нафта и 1/6 гас.Ево један.
Tačka pod 4 je najvažnija. Ugalj truje, treba ga što pre izbaciti iz upotrebe. To što kao društvo nismo kadri da to učinimo, ako ništa drugo barem viziju i planove neke da imamo je porazavajuće. EV su na dugačkom štapu za njih treba sačekati malo duže. Kako će to izgledati može se videti kod brače kineza koji ih masovno usvajaju.4. Dobro je za vazduh koji dišemo, koji dišu naša deca:
Потрошачи и прождирачи су грејање и транспорт а не сијалице.Opet isti sindrom, priča se o grandioznim idejama bez ikakvog osvrtanja na to ko su najveći potrošači i proždirači. I šta je realno potrebno i opravdano, a šta u domenu "lepo bi bilo, a kako ćemo - ne znamo".
Usput, biće sjajno za 20ak godina videti škole kako uče decu o energetskoj efikasnosti i ekološkoj odgovornosti a u svakoj učionici u svakoj školi po nekoliko kompova, tableta i tabli, spoljašnjost škole koja sija kao Las Vegas i u podrumu škole po jedna server sala, turbina i trafo stanica za lokalni AI.
I na to se upozoravalo odavno ali retko ko je hteo da sluša. Jer energetski konglomerati moraju da zarade, pa su na svaku studiju i članak o izazovima EV obavezno naručivali i objavljivali po 3 nova koji kažu kako su oni nešto najbolje u istoriji i kako ne treba narod ništa da brine.EV su na dugačkom štapu za njih treba sačekati malo duže. Kako će to izgledati može se videti kod brače kineza koji ih masovno usvajaju.
Neki ljudi ne razumeju šta zagovaraju. Ne razumeju šta znači ideja da se 1.4 milijarde SUS vozila na svetu baci u smeće, napravi 1.4 milijarde zamenskih i onda svih tih 1.4 nakače na struju.