Šta je novo?

Energetika

Dragane u načelu podržavam ovakve ideje, ali sam skeptičan u pogledu izvora za biomasu. . .
Željko, pošto nemate naftu ili gas, a imate šumu onda ona mora da se koristi za grejanje. Naravno, mora i da se vodi računa kako se koristi.

Toplana na biomasu ne zavisi od uvoza energenata, a to je posebno važno u ovoj geo-političkoj situaciji i sumanutoj ceni nafte i gasa na berzama.
 
Пелет се прави и од пољопривредног отпада, било би занимљиво знати која количина пољопривредног отпада се спали по њивама. Ок не би све могло да се искористи за грејање, али могао би део да замени вештачко ђубриво које се опет добија од гаса и практично је све део исте енергетске једначине
 
Cena biomase varira kao i sve ostalo u odnosu na cenu nafte na svetskom tržistu što pokazuje situacija sa apsolutno svim cenama nebitno da li su domaći ili uvozni proizvodi. 3 puta sam već pominjao da je cena grejanja na biomasu u Priboju 26% skuplja nego grejanje na MAZUT prošle sezone. Biomasa je izabrana baš zato što je ima u izobilju u šumama Priboja, Prijepolja i Nove Varoši. Ali cena joj je porasla sa cenom svega. To je ekonomija.
 
Ne može da se poredi situacija prošlih godina sa ovom godinom, jer je sada "ratna situacija" u svim segmentima, a naročito u energetici. Nije ovde samo pitanje cene, već da li može da se nabavi drugo gorivo kao mazut. Sada svi koriste da podignu cene drveta i peleta, premda nije opravdano da ono baš toliko poskupi.

Ipak je bolje platiti gorivo dinarima nekoj našoj firmi, nego evrima nekoj stranoj koja se bavi uvozom goriva. A, sigurnije je nabaviti i doterati pelet iz Srbije, nego mazut iz Konstance. Svi nastoje da imaju nezavisno gorivo za grejanje i sl., da nema nepotrebnog uvoza i da se koriste domaće sirovine.
 
Poslednja izmena:
Druga je stvar šta se dogadja kod nas na tržištu, a tu bi država morala da uvede red i da stavi cenu pod kontrolu, kao što je za gas i struju. Srbijašume su državna firma i preko njih može da se ograniči nabavna cena, a onda preko nje i prodajna cena. A, tu izgleda ima dosta muljanja na sve strane.

 
Фискални савет: Грешке у управљању ЕПС-ом и Србијагасом дошле на наплату. Струја треба да поскупи до 20%, а гас до 70%
 
Чији је био Мића? Хоће ли бити некаквих политичких консеквенци?
 

. . za krajnje kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje od 1. Xlll cena biti viša za 9% .
 
Poslednja izmena:
Ne bi me čudilo da stave poskupljenje od ''samo'' 9%, ali da zato uvedu i restrikcije. O kojima se već šuška neko vreme.

Nelečeni takođe već nedeljama priprema javnost za gorke dane i otplate dugova koje su on i njegovi izrodi napravili, pa se stalno kmeči o krizama i teškoćama. Da kada dođe oktobar i krenu restrikcije, da glasačka masa lakše prihvati sve to.
 
Moja greska, nisam obratio paznju na naslov preview-a clanka, jer sam mislio da se odnosi na struju.

Nego, ti mislis da nece biti restrikcija?
 

Фискални савет: Струја да поскупи до 20 одсто, гас до 70 одсто​

Крупне грешке у управљању Електропривредом Србије и Србијагасом дошле су на наплату током светске енергетске кризе, а њихови укупни губици око милијарду евра прошле зиме и досадашњи начин вођења ЕПС-а и Електродистрибуције више се не смеју толерисати, поручио је Фискални савет и саветовао поскупљење струје и гаса.

Повећање цена струје од 15 до 20 одсто је потребан али никако и довољан услов за оздрављење ЕПС-а, упозорили су из Фискалног савета у анализи "Структурни проблеми српске енергетике у светлу глобалне кризе: Узроци, трошкови и могућа решења".
Толико повећање односило би се на домаћинства, уз слично повећање за привреду, истакли су у Савету, и нагласили да оно не само што би зауставило тренутно финансијско "крварење" предузећа, већ је и економски оправдано, пошто садашња цена за домаћинства није на економски одговарајућем нивоу, а подстиче и нерационалну потрошњу.
Додали су да би чак и с оваквим повећањем цена за домаћинства у Србији остала међу најнижим у Европи, уз Грузију и Украјину.
Толико повећање цене струје повећало би, према анализи, приходе предузећа за 350 до 400 милиона евра, што би, уз остале краткорочне мере, било довољно да ЕПС прегура следећу грејну сезону без гомилања нових губитака и задуживања, навео је Фискални савет.
"Само повећање цена, међутим, није ни изблиза довољно за оздрављење ЕПС-а, што показује и искуство из 2013. године, када су се нова финансијска средства одлила на бројне нерационалности, производња је опадала и предузеће је наставило постепено да се урушавa", оцењују у Фискалном савету.
Због тога, како истичу, ново повећање цена може бити само мањи део свеобухватних мера, јер је у противном, оцењују, бесмислено.
Указали су на то да се, пре свега, мисли на мере привременог замрзавања масе зарада у предузећу, повећану контролу јавних набавки, као и отпочињање бројних средњорочних реформи.
Осврћући се на податак од милијарду евра губитака током прошле грејне сезоне, у Фискалном савету су прецизирали да је, од досад направљених губитака, приближно половину већ финансирао државни буџет дотацијама Србијагасу.
"Преосталих 500 милиона евра платио је засад ЕПС, махом узимајући кредите за ликвидност. Питање је, међутим, да ли ће и овај дуг ЕПС-а у једном тренутку пасти на терет пореских обвезника, јер је тренутно пословање те компаније неодрживо", закључио је Фискални савет у анализи.

Гас за привреду да поскупи 75 одсто​

Под претпоставком да ће се просечна увозна цена гаса дуплирати, и да би Србијагас пословао једнако успешно као у преткризном периоду, повећање цене гаса за привреду – предузећа и топлане – требало би да буде око 75 процената, оцењује Фискални савет уз напомену да би то значило за 10 до 40 одсто више цене грејања код топлана на гас.
"Влада и даље не мења домаћу цену гаса и ако се таква политика настави, то ће све грађане коштати још бар 500 милиона евра", наводи савет.
Због тога би, истиче се, цена гаса за привреду морала да порасте за око 75 одсто, колико је скочила у другим земљама централне и источне Европе још у другој половини прошле године, док је цена у Србији остала практично замрзнута.
Само за појединачна предузећа из енергетски интензивних делатности, која производе за домаће тржиште, требало би размотрити одобравање привремене државне помоћи у складу с европском праксом.
Према рачуници Фискалног савета, гас за домаћинства требало би да поскупи за 65 до 70 одсто, а централно грејање требало би да поскупи у распону од 10 до 40 одсто, у зависности од учешћа трошкова гаса у укупним трошковима топлана.
 
Ta vest o Fiskalnom savetu je već bila par postova iznad, a sada je pogotovu deplasirana jer je poskupljenje za gas samo 9%.

Što se tiče restrikcija struje: ništa nije isključeno jer se ne zna kakva će biti zima, a pogotovu se ne zna da li će biti dovoljnih količina za kupovinu i uvoz struje.
 
Poslednja izmena:
А онда, у сред расправе како српску енергетику треба давати у приватне руке вест:
 
Što se tiče restrikcija struje: ništa nije isključeno jer se ne zna kakva će biti zima, a pogotovu se ne zna da li će biti dovoljnih količina za kupovinu i uvoz struje.
Neka prestanu da rovare kriptovalute i neka pozatvaraju sve ostale koji rovare, pa će možda i biti taman dovoljno od naših sopstvenih kapaciteta + uvoz.
 
А онда, у сред расправе како српску енергетику треба давати у приватне руке вест:
И треба је дати.

Наша држава није француска држава, а да је ЕПС приватна фирма, сигурно је не би водила екипа из печењаре.

Ако чему не могу да се начудим, то је подршка државној својини над производњом у Србији. Шта вам је, људи? У систему смењивости власти, кад иза ћошка чека неки уклети пашићевски радикал да преузме трон, који је смисао државне својине? Да кукакамо као у Галеници: "Док је био Правдић директор, било је ОК". Е, па, променила се власт, променио се директор, и одосте у амбис. А како ће друкчије, са нама оваквима?

Нешто што је логички и филозофски неодрживо, не може бити одрживо у пракси.

Све приватизовати (у Србији, у Аустрији не мора).
 
Počinješ da zvučiš kao Kailan 2.0.

Pogotovu s ovim isčuđavanjem što se ljudi ne raduju da će jedan od ključnih stubova države i društva da im postane prćija stranih korporacija i hohštaplera.
Ja razumem da neko ima stav 40:60 ili 60:40 u korist državnog ili privatnog vlasništva. Moji stavovi o tim temama se uglavnom svode na takav odnos na ''tasu'' - uviđam zla i prednosti i jednog i drugog, i kada sve saberem i oduzmem, obično budem ili 40:60 za i protiv ili 60:40 za i protiv.

Kod tebe toga kao da nema. Ti i Kailan ste zabetonirali sa sigurnošću od 100:0 % za da sve treba da se privatizuje. Ti jer si opčinjen i zadivljen Miodragom Kostićem, a Kailan jer ne zna ni sam šta želi u životu, a gledao je mnogo Holivuda pa sve upio kao sunđer.

Možda sam mlađi od tebe, ali pamtim ja vremena, vremena iz ovog veka, kada je Srbija itekako bila u stanju da upravlja svojim sistemima. Ne idealno, ali dovoljno da opstaju i da rade. Kapiram da si i ti tada bio među ljudima koji su se grozili i režali na G17 koji nam je tovario glave pričama kako ne umemo mi da vodimo aerodrom, elektranu, vojsku, GSP, železaru, Lelekom... pa bi bilo najbolje da ih prodamo strancima, jer oni em umeju em im je stalo do našeg blagostanja.

A danas podržavaš takve ekstreme i izjave, samo zato što je na vlasti SNS koji je nesposoban da vodi neke sektore, pa onda to pretvaraš u zaključak da su nesposobni da vode sve i da zato sve treba dati divnim plemenitim strancima. I kao da će taj SNS doveka da vlada...


Kažem, razumem ako je neko 60 za : 40 protiv privatizacije ključnih stubova društva. Ali manite me tih isčuđavanja. Kao, isčuđavamo se, ne možemo da se načudimo kako neko u Srbiji ima dozu skepticizma i opreza prema belosvetskim hohštaplerima i izrabljivačima...I to ni manje ni više nego u vremu serije krizetina, među kojima je i nestašica energenata na globalnom nivou...

I vama to kao nije jasno? Pa, stavite se nekad malo u perspektive drugih ljudi i gledajte malo širu sliku od tog jbnog Kostića, pa ćete onda razumeti skepticizam ljudi. I videćte da ne mora neko da bude komunjara da bi bio jako kritičan i oprezan prema ekstremnom kapitalizmu i grabljivizmu.
 
Poslednja izmena:
Приватизација значи могућност одласка у руке странаца. Одалазк у руке странаца значи везивање руке власти јер се структура власника више не види нити зна ко је конкретно правно власник.

То што имамо проблем у руковођењу потребно је решити тако што ће законом бити забрањено да се енергетиком бави неко ко није из струке,
 
Odlično, u ruke stranaca.
Živeli Srbi dosad u jednoj normalnoj državi, u Austro-Ugarskoj.
I tako će ostati.

Ajde dosta više, bre, nemate 100 života, ne budite deca.

Neka naša vlast će efikasno da vodi složene sisteme? Kad se setim zimskih restrikcija iz 1984. i iz tih godina, sloši mi se. Kad dođe neko pametan, ubićemo ga, ko i dosad. Aj, ne zamlaćujte se.
 
A restrikcije iz 1984. su merodavne za ovu diskusiju do mojega...


I kao što rekoh, zvučiš kao G17 2000ih. Ne umeju Srbi da vode društvo i državu, pa zato treba da budu kolonija belosvetskih hohštaplera.
A tačno znam, i tačno osećam, da je u korenu celog tog tvog pristupa ništa više osim straha i prezira prema komunizmu. Pa pošto mrziš sve vezano za socijalizam i SFRJ, sada brže bolje ideš ka drugom ekstremu - ekstremnom kapitalizmu i podivljalom tržištu. Kada bi eliminisao tu strastvenu mržnju prema svemu vezanom za SFRJ, isto bi bio kao i mi ostali kojima se stavovi i procene kreću od 40:60 i 60:40, odnosno isto bi bio umeren i taktičan u stavovima i procenama.

Što je razumljivo, samo onda reci tako lepo i otvoreno, da te pogoni prezir prema jednom ekstremu, pa sad navijaš za drugi. A ne da se isčuđavaš što, zamisli čuda, Srbi ne žele da im i energetski sektor postane kolonija u vreme opšte svetske psihoze, grabeži i krize.


Eto, ne želim. Moje pravo. I boriću se protiv toga kako znam i umem. A šta će biti, i ko je bio u pravu a ko nije, to ćemo videti u narednih 10ak godina.



Kad su demokrate privatizovale i rasprodavale državu, to je bilo histerisanje i bešnjenje do neba.
Kada štroka naprednjačka radi to isto 10 godina kasnije, odjednom je sve to kul i normalno.

I za gradnju po Beogradu primećujem iste obrasce u komentarisanju i procenjivanju.
 
Не, и нису меродавне рестрикције из 1984... У време једнопартизма, кад се власт не мења - нисмо успели да успоставимо одржив електроенергетски систем. тек смо 1987. са популистом на власти, изашли на зелену грану - да би се онда опет све срушило.

ОК је било током 10 година кад су Србијом владали паметнији људи - увек Србијом они владају толико, или мало мање, или мало више (кнез Милош у два наврата, кнез Михаило, краљ Милан) - и онда: ПЕЧЕЊАРА!

Једноставно је до бола: или потпуни капитализам - ништа у државном власништву - или у већу (туђу) државу. То је наш домет. Овај самоубилачки национализам који сад продају на пијаци је лажан по дефиницији.
 
I šta sad, zato što je Pečenjar sje*******ao energetski sistem u toku poslednje 2 godine 10 godina vlasti SNSa, to nas dovodi do zaključka da ko god sledeći da dođe, energetici Srbije preti kolaps? Ajme mene, pa šta bi ti tek onda rekao za npr Ratno vazduhoplovstvo Srbije? ''Vidi, pade nam 10ak letelica za 10 godina, pa nema šta, vreme je da ugasimo RV''? Vidi, riba-huligan se inftrirala u Policiju, daj da rasformiramo to sto pre i da dovedemo americka rukovodstva a Bangladeske i Africke pandure da nas ovde cuvaju...

I drugi zaključak, šta sad, da bi se izbegao kolaps srpske energetike, rešenje je da se sve rasproda i pokloni belosvetskim hohštaplerima?
Једноставно је до бола: или потпуни капитализам - ништа у државном власништву - или у већу (туђу) државу.
Ma kako da ne. To možda kad bi se Kailan i slični pitali.

Ja dok sam živ i dok živim ovde (a nemam nameru da se selim), boriću se za održavanje ravnoteže između državne moći i privatničke moći, odnosno između kapitalizma i socijalizma. Video sam kuda je odveo jedan ekstrem, a vidim već 20 godina kuda je odveo i ovaj drugi one u svetu koji su ga ubrizgali sebi u vene. Boleština su i jedan i drugi. Zlatna sredina je ključ svega.
 
Poslednja izmena:
Vrh