Šta je novo?

Energetika

@ Azbuki

Hvala na podacima o turbinama. Posto vidim da se razumes da li je tacno da je projektom predvidjeno 5 pumpnih stanica na putu, da je precnik cevovoda preko 1m a brzina i do 20m/s, da su predvidjeni pored pumpnih stanica i toplotne stanice za dogrevanje vode i da je predvidjeno busenje postojecih turbina kako bi se napravila oduzimanja i da ta busenja ce smanjiti stepen iskoriscenja za 3%?

To su naime podaci koje sam ja cuo (iz trece ruke) i zaista neznam da li su tacni ili ne.

Slazem se sa tobom u vezi ekologije i zagadjenja ali sad bas za zemljiste koje bi se oslobodilo to nisam siguran jer prostora ima dosta na N.Beogradu a novi kotao na gas zauzima relativno malo mesta.
 
Мислим да је одлука о одустајању од пројекта коришћења ТЕНТ-а за топлификацију Новог Београда донета у време када је цена природног гаса била екстремно ниска. У ситуацији наглог скока цене и када за овај енергент дајемо стотине и стотине милиона тешко зарађених евра чини ми се да је и десетак одсто виша цена заснована на домаћем енергенту дугорочно исплатива, узевши у обзир и еколошку компоненту приче.

На Новом Београду се налази више од 10 одсто укупног стамбеног фонда Србије и ова супституција би се итекако одразила на сполољнотрговински биланс с Русијом. Е сад, што појединцима из увозничког лобија то не би годило...
 
Bilo bi lepo kada bi mogla da se iskoristi toplifikacija i za izmestanje Dunav toplane mada je to nerealno.
 
@ vucko - Toplifikacija iz Obrenovca je predvidjena samo za Novi Beograd. Izmestanje Toplane Dunav je totalno nerealno jer je to druga po velicini toplana u gradu!

@ sizif - da je takva odluka doneta zbog cene gasa u to vreme, mozda, to stvarno neznam, ali da iza svega stoji neki uvoznicki lobi (uvoznika gasa) je po meni bez osnova jer smo mi vec toliko zavisni od uvoza gasa iz Rusije. Pa samo Beogradske elektrane ako nemaju gasa ne mogu da greju Beograd a gde su tu Novi Sad (Vojvodina uopste) i sve vise juzna Srbija. Setite se samo pre par godina kad je za Badnje vece nestalo gasa kakvih je sve problema bilo!

Inace Srbija ima samo nalazista uglja lignita koji je loseg kvaliteta tako da smo mi kao zemlja veoma zavisna od uvoza energenata. Samo sagorevanje nasih ugljeva je veoma ekoloski problematicno da ga se po meni moramo sto pre resiti. U nasem uglju sadrzaj nesagorivih materija je preko 40%, jedan kotao u Obrenovcu sagoreva 600 tona uglja na sat sto znaci da pravi oko 240 tona te sljake na sat, ima 6 kotlova i sada puta broj sati pa puta broj dana pa puta broj godina pa koliko termoelektrana e sad koga ne mrzi neka izracuna!
 
termicar":2s2uxck2 je napisao(la):
Hvala na podacima o turbinama. Posto vidim da se razumes da li je tacno da je projektom predvidjeno 5 pumpnih stanica na putu, da je precnik cevovoda preko 1m a brzina i do 20m/s, da su predvidjeni pored pumpnih stanica i toplotne stanice za dogrevanje vode i da je predvidjeno busenje postojecih turbina kako bi se napravila oduzimanja i da ta busenja ce smanjiti stepen iskoriscenja za 3%?

To su naime podaci koje sam ja cuo (iz trece ruke) i zaista neznam da li su tacni ili ne.

Slazem se sa tobom u vezi ekologije i zagadjenja ali sad bas za zemljiste koje bi se oslobodilo to nisam siguran jer prostora ima dosta na N.Beogradu a novi kotao na gas zauzima relativno malo mesta.
Nisam u toku sa podacima. Mogu da kazem da su A1 i A2 (koje imaju oduzimanja) snage po 200 MW a ostale cetiri A3-6 po 300MW. B1 i B2 su po 650MW.

Vidis, nisam razmisljao o tome da bi danasnje toplane-elektane u bgu mogle da se pretvore u gasne kotlove (koji su mnogo jeftiniji, jednostavniji i zauzimaju manje prostora). Zapravo jedina mana tog pristupa je finansijska - koriscenje uvoznog gasa, dok je mana toplovoda obr-bg udaljenost.

Potpuno si u pravu kad kazes da su potrebni svi podaci da bi se ocenilo koji je pristup bolji, ovako pricamo napamet, mada mi onako intuitivno deluje da bi usteda na gasu prevagnula.

Sto se tice sljake i pepela... do sada se u Srbiji pepeo (i sljaka) mesao sa vodom i deponovao u 'vodenim ogledalima' tj velikim plitkim jezerima koja su sprecavala raznosenje pepela vetrom (desavalo se da presuse pa da naprave sranja ljudima u okolini). Odavno su upotrebi moderniji sistemi koji sluze toj svrsi, a od skora i kod nas u TE Kolubara i Obrenovcu B, mislim. Novi sistemi podrazumevaju skladistenje suvog pepela koji se dalje prodaje cementarama za simbolicnu cenu da bi se koristio kao sirovina. Ne mogu da naglasim koliko je to dobro i logicno resenje. U slucaju da nema potraznje, pepeo se mesa sa vodom, ali u tacno odredjenim odnosima tako da kada se osusi ostaje cvrst, ne osipa se, tako da se moze deponovati mnogo lakse.

Sescu jednom da napisem malo vise o nasim elektranama i o tome sta se radi na tom planu, ako vas interesuje :)
 
Ugradjen je prvi kotao za kogeneraciju skoro u toplani NBG.
 
vucko":1apgy1l2 je napisao(la):
Ugradjen je prvi kotao za kogeneraciju skoro u toplani NBG.
Nije, nego cist kotao na gas kapaciteta 140MW. Toplana Novi Beograd ima 3 kotla (on 3 siva dimnjaka) koji su da kazemo kogeneracija (proizvode i struju i toplu vodu) i oni sluze samo kao vrsni kotlovi (kada zatrebaju zbog prevelike potrosnje) i kada nema gasa pa onda oni rade na mazut koje im je i inace jedino gorivo.

Osim ta 3 kotla u Beogradu nema kogeneracije.
 
Jel zna neko da mi kaze sta se desilo sa toplanom Cerak? Tamo je bio pripreman projekat gde bi se koristila solarna energija za zagrevanje. Jel taj projekat realizovan i kakva je mogucnost primene slicne tehnologije na drugim postrojenjima u gradu?
 
Koriscenje solarne energije je u velikom usponu. Medjutima za dobijanje toplotne energije je potrebna velika (jos uvek) povrsina solarnih kolektora, tu mislim za toplane a ne za privatne kuce. Na Ceraku koliko je meni poznato nije uradjeno nista u vezi toga.

Osim solarne energije je razvijeno i mnogo drugih nacina jeftinog grejanja: toplotne pumpe, gasni kotlovi visokog stepena iskoriscenja, mali kotlovi na bio masu, itd. Svi ti nacini i oprema su uglavnom predvijeni za pojedinacna grejanja (privatne kuce i stanovi) a ne za velike jedinice (toplane).
 
Šarena laža ?
izvor : http://www.eurosolarparks.com/projects/kovin


KOVIN

Overview
The Municipality of Kovin covers the area of 730 km² and with population of approximately 37.000 (2002). Kovin has an excellent infrastructure connection, located only 20 km from the Highway Corridor E-10, which is the traffic artery of outstanding international importance, connecting Europe with the East. The City has a distance of 50 km by road from the Center of the Capital City – Belgrade.

Serbia boasts some of the best solar resources in Europe since the average of its solar radiation is almost 40% higher than the European average. The Municipality of Kovin has given to Euro Solar Parks, the approval to develop a large scale Solar Energy Park, which would spread over an area of more than 300 ha of land. The Solar Park will generate a potential capacity of 150MWp of Green Energy.


Facts and Figures
Location: City of Kovin, Serbia
Land Size: 325ha
System Size: up to 150MWp
Installation: tbd


Development Process
The Municipality of Kovin has identified 325 hectares of agricultural land, to be transformed into industrial land, with the special purpose for installment of PV Solar Energy.

The land allocation process will start during the fall 2011. The Serbian Ministry of Infrastructure and Energy is supporting Euro Solar Parks initiative to develop maximum capacity of this Solar Energy park.

The financial model is to export the Green Energy to different power companies outside of Serbia and within the European Union.

Project Management
The Kovin PV Solar Energy Park is coordinated and developed by EURO SOLAR PARKS DOO, SERBIA, a wholly-owned subsidiary of EURO SOLAR PARKS, INC. (ESLP.OB). The development is carried out in close collaboration with the Mayor of Kovin, Deputy Mayor and their team.
 
U Padinskoj skeli gradiće se toplana na biomasu

Beograd, 13:28, 19.12.2012. KURIR

Ugovorom između Vlade Švajcarske Konfederacije, Vlade Republike Srbije i grada Beograda omogućiće se da se u naselju Padinska skela izgradi najsavremenija toplana - elektrana na biomasu u regionu

beograd-padinska-skela-t.jpg


BEOGRAD - Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović i ambasador Švajcarske Konfederacije Žan Daniel Ruh potpisali su danas u Vladi Republike Srbije sporazum o izgradnji kombinovane toplane - elektrane na biomasu u Padinskoj skeli.

Ugovorom između Vlade Švajcarske Konfederacije, Vlade Republike Srbije i grada Beograda omogućiće se da se u naselju Padinska skela, koje se nalazi u ataru PKB-a, izgradi najsavremenija toplana - elektrana na biomasu u regionu, iz koje će se grejati Osnovna škola "Olga Petov" i stacionar bolnice "Laza Lazarević", dok će PKB dobiti uslove za povećanje proizvodnih površina pod plastenicima sa 10.000 na 20.000 metara kvadratnih. Potpisivanju sporazuma prisustvovali su i gradski arhitekta Dejan Vasović, direktor Uprave za energetiku Marko Stojanović i direktor PKB korporacije Rajko Mandić.

Kapacitet novog objekta će biti četiri megavata toplotne i 0.6 megavata električne energije, a kao energent se koristi obnovljiv izvor energije - biomasa iz PKB-a. Na taj način se proizvodi "zelena" energija, čime se poštuju evropske direktive i standardi u oblasti energetike za koju je zadužen grad Beograd. Realizacijom ovog projekta povećaće se energetska efikasnost, jer će se potpuno rekonstruisati i fasade i zameniti prozori škole i bolnice.

Svake godine posle žetve na poljima PKB-a ostaje velika količina neiskorišcene otpadne biomase (sojina slama, kukuruzovina i slično) koja predstavlja značajan energetski izvor.

Ukupna investicija u novo postrojenje iznosi oko 2,58 miliona evra, a ulaganje u mere energetske efikasnosti iznosi još oko 2,588 miliona evra. Za izgradnju infrastrukture potrebno je ulaganje od 2,57 miliona evra. U već izgradenom CHP postrojenju snage 1,5 MW za zagrevanje plastenika u PKB-u, površine oko jednog hektara, uspešno se koristi sojina slama kao osnovno gorivo. Postojeće postrojenje uspešno radi već tri godine.

Ovo je prvi projekat koji obuhvata kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije iz obnovljivog izvora u Srbiji. Može se očekivati da ovaj pilot projekat u budućnosti odigra pionirsku ulogu u uvođenju ovakvog vida kombinovane proizvodnje energije i u drugim krajevima Srbije.
 
Економија - Наслови
ЕПС ће годину завршити са губитком од 33,4 милијарде

Ажурирано пре 57 минута 2 секунде
Izvor: Tanjug

Електропривреда Србије завршиће ову годину са финансијским губитком од 33,4 милијарде динара, рекао је в.д. генералног директора Александар Обрадовић, истакавши да је највећи проблем у овој години била неликвидност, на коју је велики утицај имао увоз струје због суше.

Он је казао да је тешка финансијска ситуација ЕПС-а коју је затекао ступањем на дужности в.д. генералног директора, последица великог броја нагомиланих проблема који нису дослено решавани последњих десетак година.
Обрадовић је навео да ће завршетком пословне године бити урађене калкулације о реалном повећању цене киловат-сата, истакавши да "све пре те анализе била би спекулација".
На питање да ли ће ЕПС од Нове године струју куповати директно или од посредника, он је рекао да ће "све недостајуће количине електричне енергије ЕПС набављати на тржишту под најповољнијим условима, односно од онога ко понуди најјефтинију цену, као и до сада".
Обрадовић је, у интервјуу "Политици", казао да ЕПС није задовољна решењем отписа камата великим дужницима, јер се за та дуговања морала задужити код кредитора, а они не отписују камате.
Он је указао да социјалне попусте ЕПС самостално финансира, и подржао напоре Владе Србије за увођење социјалних карата, јер је то прави корак ка превазилажењу тешке социјално-економске ситуације у друштву.
Према његовим речима, ЕПС ће увек имати делом социјалну функцију, и сада ради на томе да обезбеди право на бенефицирану електричну енергију за грађане са егзистенцијалним проблемима. "Али одлука и ове и претходне владе да кренемо ка либерализованом тржишту, води ка томе да питање цене треба да се остави тржишту".
"Ако желимо конкуренцију, онда цена електричне енергије не може да буде политички инструмент за куповину социјалног мира. И намере да повећамо енергетску ефикасност и више користимо обновљиве изворе свакако утичу на цену електричне енергије", указао је он.
Директор је рекао да је отварање тржишта обавеза ЕПС-а по Закону о енергетици, и најавио да од 1. јануара почиње прва фаза либерализације тржишта електричне енергије и то на високом напону".
"Убеђен сам да ћемо са нашом ценом електричне енергије успети код свих великих индустријских купаца, јер је наш план да и даље нудимо електричну енергију по ценама које су ниже од тржишних", навео је директор ЕПС-а.
"Што се тиче инвестиција, "на столу" су пројекти вредни 12 милијарди евра. ЕПС као губитак то не може да изнесе. Надам се да ћу почетком године... моћи много конкетније да кажем које су то инвестиције првог и другог приоритета. Али који год пројекти да буду изабрани, основни критеријум биће профитабилност за ЕПС", казао је он.
Обрадовић је рекао да све што се чуло у медијима поводом нове организације ЕПС-а, као што су масовна отпуштања, губљење делатности, претврање привредног друштва на ниво киоска, недостатак посла - "све су то неистине".
"Полазне основе за реорганизацију ЕПС-а, које је влада Србије усвојила 16. новембра, биће примењене. Реорганизација је процес који тек сада треба да почне и нема разлога за страх", закључио је он.
 
Kinezi u Srbiji otvorili predstavništo za Evropu
Nedelja, 19. 01. 2014. Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... -za-Evropu

Kineska elektroenergetska korporacija "Sinomach-Cneec-Cneetc" koja je u subotu u Ubu otvorila svoje predstavništvo za Evropu, zainteresovana je da ulaže u velike energetske projekte u Srbiji - TE "Kolubaru B", otvaranje ugljenokopa "Radljevo", HE "Ðerdap" tri i male hidroelektrane, rečeno je 18. januara na otvaranju tog predstavništva.

Ta nacionalna kineska koroporacija spremna je da uloži 1,3 mlrd EUR samo u "KolUbaru B" i "Radljevo", rekao je regionalni direktor te korproacije Ni Veihong.

Pregovori oko "Kolubare B" su u toku i taj projekt bi brzo mogao da počne da se realizuje, ako se nastavi uspešna saradnja između Kine i Srbije, dodao je on.

Novi kop "Radljevo" bi rebao da snabdeva ugljem termoelektrane "Kolubara B" i teremoelektarane "Nikola Tesla B3" u Obrenovcu, koje tek treba da se grade.

Ni je ukazao da je ta korporacja odabrala baš Srbiju da otvori svoje prvo predstavništvo za Evorpu, zato što Kina i Srbija imaju dobar pravni osnov za saradnju i dodao da će osim velikih projekata u Srbiji, ta korporacija realizovati i srednje i male investciije u različitim oblastima -saobraćajnoj infrastrukturi, energetici, poljoprivredi i tekstilnoj industriji.

Iz te korporacije najavljuju da su spremni da u svojim budućim poslovima što više angažuju srpsku mašinsku industriju, domaću opremu i usluge.

Ni je dodao da će iz predstavništva u Srbiji biti dogovoreni projekti širom regiona od Ukrajine do Jadranskog mora, a već je dogovoren projekat izgradnje termoelektarne od 700 megavata u Rumuniji, vredan oko milijardu evra. Ta korpracija planira projekte u BiH, RS, Hrvatskoj i ostatku regiona.

Prilikom otvaranja predstavništva, potpisana su četiri ugovora između te kineske korporacije i kompanija "Kolosrr" iz Obrenovca za proizvodnju briketa od ugljenne prašine, proizvodnju pružnih prelaza i hemijskih proizvoda, zatim ugovor sa kompanijom DDR za projekte u poljoprivredi i tekstilnoj industriji.

Potpisana su i dva ugovora sa "Prvom iskrom" iz Bariča, za izgradnju kontejnerske luke i solarne elektrane u Bariču. Na tim projekima trebalo bi da bude zaposleno nekoliko stotina ljudi.

Predsednik opštine Ub Darko Glišić rekao je da je otvaranje tog predstavništvo značajno, ne samo za Srbiju već i za region i izrazio očekivanje da će na budućim zajedničkim projektima biti angažovan veliki broj ljudi i da će opština Ub znati da pronađe interes u toj saradnji.
 
Za unapređenje životne sredine u RB "Kolubara" opredeljeno 182 mil EUR
Utorak, 28. 01. 2014. Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... 82-mil-EUR

Rudarski basen (RB) "Kolubara" najavio je projekat za unapređenje zaštite životne sredine u kolubarskom ugljenom basenu kao najveću ekološku investiciju "Elektroprivrede Srbije" (EPS) poslednjih nekoliko decenija.

Cilj je obezbeđenje sigurne isporuke uglja, uz smanjenje zagađenja vazduha u elektranama koje koriste lignit iz kolubarskog ugljenog basena.

Projekat će omogućiti ujednačavanje kvaliteta uglja, te i povećanje efikasnosti rada TE "Nikola Tesla" i TE "Morava".

Tako bi ispuštanje ugljen-dioksida prilikom sagorevanja uglja u termoelektranama opalo za oko 400.000 tona godišnje, i to uz uštedu lignita do milion tona godišnje.

Taj projekat od 182 mil EUR finansira se sa 80 miliona iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), 74 miliona od Nemačke razvojne banke (KfW) i sopstvenim sredstvima EPS od 28 mil EUR
 
U 2014. počinje kapitalan remont bloka 3 u TENT-u - U februaru tender za izgradnju sistema odsumporavanja
Utorak, 04. 02. 2014.|12:42 | Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... mporavanja

tent110913.jpg

Termoelektrani "Nikola Tesla A" u Obrenovcu u ovoj godini počeće kapitalan remont Bloka A3, a za 10 dana biće raspisan i tender za izvođače radova za izgradnju sistema odsumporavanja u toj elektrani, najavila je danas ministarka energetike Zorana Mihajlović.

Ona je, prilikom obilaska TENT-a A, rekla da je vrednost kapitalnog remonta Bloka A3 oko 70 mil EU, što su ozbiljna ulaganja u povećanje snage te elektrane.

Mihajlović je podsetila da TENT daje 50% električne energije Srbiji i da je najzačajniji energetski objekat u zemlji.

Ministarstvo energetike će, kako je kazala, podržati menadžment TENT-a u nastojanjima da se taj kapitalan remont izvede u ovoj godini, a takođe je podsetila da će sistem za odsumporavanje biti realizovan iz povoljnog japanskog kredita.

Direktor TENT-a, Čedomir Ponoćko, precizirao je da će remont trajati šest meseci i da bi bilo značajno da se izvrši odjednom, a ne iz dva maha, kako se ne bi remetio rad elektrane.

On je istakao da će to podići snagu bloka A3 i doprinosti smanjenju azotnih oksida u vazduhu. Remont bi trebalo da počne 1. juna a doprineće povećanju snage blok a A3 za 10% sa sadasnjih 306 megavata.

Kada je reč o sistemu odsumporavanja, Ponoćko je naveo da će u prvoj fazi radovi biti izvođeni na blokovima 3 i 4, a u drugoj na blokovima 5 i 6, najavljujući da se u septembru očekuje potpisivanje ugovora, a za dve godine priključenje tog sistema na termoenergetske blokove.
 
BEOGRAD - Nadzorni odbor javnog preduzeća "Elektroprivreda Srbije" odlučio je da to javno preduzeće osnuje privredno društvo u Sloveniji "EPS Trgovanje".

Ova firma biće osnovana posle dobijanja saglasnosti Vlade Srbije, a radom "EPS Trgovanja" u Sloveniji, koja je članica EU, jačaće se pozicija EPS-a na regionalnom tržištu električne energije, istakli su u toj kompaniji.

Takođe, trgovina električnom energijom biće efikasnija uz maksimizaciju profita i smanjenje troškova snabdevanja električnom energijom u Srbiji.

Firmom "EPS Trgovanje" upravljaće se iz Srbije iz sedišta EPS-a i, s obzirom na savremene uslove trgovine električnom energijom, nema potrebe za zapošljavanjem ljudi u Sloveniji, navedeno je u saopštenju EPS-a.

Osnivanjem firme u Sloveniji EPS-u je omogućena trgovina električnom energijom u EU i time će biti veoma olakšana trgovina u regionu, a EPS će prvo početi direktnu trgovinu na berzi u Mađarskoj.
http://www.tanjug.rs/novosti/115660/ele ... veniji.htm
 
MIHAJLOVIĆ: Novi zakon predviđa strateške rezerve gasa
Nedelja, 09. 02. 2014.|19:38 | Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... zerve-gasa

Novi zakon o energetici predviđa obezbeđivanje strateških rezervi gasa, dovoljnih za pokrivanje jednomesečne potrošnje, izjavila je ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović prilikom posete Podzemnom skladištu gasa u Banatskom dvoru.

Ona je rekla da se više nikada neće desiti da, bez obzira na vremenske uslove i bilo kakve druge probleme, dođe do nestašice gasa, jer će te strateške rezerve biti korišćene u takvim prilikama.

Potrošači gasa mogu i treba da budu bezbedni, poručila je i dodala da je zadatak države i ministarstva da obezbedi dovoljne količine gasa i dobar kvalitet.

Na pitanje kakav je kvalitet gasa bio u decembru prošle godine na šta su se potrošači žalili, Mihajlović je rekla da Komisija koju je formiralo ministarstvo "vredno radi" i da će vrlo brzo dostaviti izveštaj o tome da li je u decembru bilo više domaćeg gasa za koji se zna da je lošeg kvaliteta.

- Radi se o zaista kratkom roku - od pet do najviše deset dana, u kome će Komisija, sastavljena od eksperata sa Instituta i predstavnika potrošača, utvrditi kvalitet gasa - rekla je ministarka energetike.

Komentarišući cenu ovog energenta, ona je kazala da se nada da će ubuduće u pregovore oko nabavke gasa biti uključeno i Ministarstvo finansija i da će pokušati da se u pregovorima postigne povoljnija nabavna cena.

Direktor Podzemnog skladišta gasa "Banatski dvor", Saša Ilić, rekao je da je tokom leta skladište gasa potpuno napunjeno i da je njegov kapacitet 450 miliona kubnih metara gasa.

- Došli smo do dnevne proizvodnje od oko 4,5 miliona kubika gasa čime smo dostigli projektovane kapacitete - kazao je Ilić.
 
Država preuzima "Novi Sad - Gas"?
Ponedeljak, 10. 02. 2014.|11:15 | Izvor: Radio 021
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... i-Sad-Gas-?


Ministarka energetike Zorana Mihajlović najavila je u Novom Sadu da će se ispitati poslovanje DP "Novi Sad - Gas".
Ona je precizirala da će minstarstvo i nadležne inspekcije proveriti poslovanje ovog preduzeća, a dokumenta i pritužbe građana uputiti kordinacionom timu za borbu protiv kriminala i korupcije. Mihajlović je najavila i da se razmišlja o "podržavljivanju" te firme, što je zahtev skoro svih stranaka u Novom Sadu, kako onih na vlasti, tako i u opoziciji.

Povodom pritužbi građana na visinu računa i obračun PDV-a za decembarsku potrošnju, ona je ponovila da će Komisija za ispitivanje kvaliteta gasa, formirana od strane ministarstva, Agencije za energetiku i Udruženja potrošača, vrlo brzo dostaviti izveštaj da li je u decembru bio veći procenat domaćeg gasa lošijeg kvaliteta, ističući da će ukoliko se to pokaže kao tačno, distributeri snositi odgovornost.

Govoreći o problemima koje su izneli građani u Novom Sadu na prijemu u Gradskoj kući, ona je pomenula problem naplate toplotne energije po utrošku.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević je rekao da je nekoliko građana kazalo da su dobili povećane račune za toplotnu energiju obračunatu po utrošku.

Vučević je naveo da su Agencija za energetiku Novog Sada i JKP "Novosadska toplana" dali preporuku da se toplotna energija naplaćuje po utrošku i da je to za građane isplativije nego da se obračunava po kvadratu stambene površine.

- Međutim, građani kod kojih je postojala tehnička mogućnost merenja utroška toplotne energije žale se na račune, pa ćemo ispitati i te slučajeve i videti o čemu se radi - izjavio je Vučević. On je dodao i da će "koliko sutra" zahtevati od Agencije za energetiku Grada Novog Sada i Novosadske toplane da dostave njihovo pojašnjenje oko naplate po utrošku.
 
MIHAJLOVIĆ: Planirana ulaganja u HE "Pirot" od 10 do 20 mil EUR
Utorak, 11. 02. 2014.|13:03 | Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... 20-mil-EUR

Ministarka energetike Zorana Mihajlović najavila je danas ulaganja u osavremenjavanje hidroelektrane Pirot vredna 10 do 20 mil EUR.
Mihajlović je, prilikom obilaska te hidroelektrane, rekla da će se sigurno raditi na ulaganju u savremeniju opremu, kako bi ta vršna hidroelektrana radila još efikasnije.

Prema njenim rečima, tek treba da se razgovra sa međunarodnim finansiskim institucijama kako bi se obezbedio neophodan novac.

- Poslovodstvo EPS-a i ministarstvo će raditi na planu ulaganja u HE "Pirot", i moguće je da će to već biti sastavni deo ovogodišnjeg plana poslovanja EPS-a, koji uskoro treba da bude usvojen - rekla je.

Ona je podsetila da je HE "Pirot" najmlađa hidroelektrana u Srbiji stara 23 godine, koja radi prilikom vršnog opterećenja elektroenergetskog sistema Srbije.

Mihajlović je ukazala da postoji problem u saradnji između lokalne samouprave i rukovodstva HE "Pirot" u vezi eksproprijacije zemljišta, što usporava projekte hidroelektrane, i najavila da će Ministarstvo energetike posredovati u rešavanju tih problema.
 
CWP počinje izgradnju vetroparka do kraja 2014? - "Porr" i "Elnos" pobedile na tenderu za izvođače radova
Petak, 14. 02. 2014.|12:45 | Izvor: eKapija

Predstavnici kompanije "Continental Wind Partners" (CWP), na čelu sa predsednikom kompanije Markom Krendalom, posetili su Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine. Tom prilikom, predstavnici kompanije i konzorcijuma investitora okupljenih oko projekta vetropark "Čibuk 1" razgovarali su sa ministarkom Zoranom Mihajlović o trećem modelu Ugovora o otkupu električne energije koji je donet 31. januara 2014. godine, usvajanju novog Zakona o energetici, kao i regulatornom okviru za strane investitore, saopštio je CWP.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... 8De-radova (ceo tekst)
 
nadam se da neće biti nikakvih vetroparkova i solarnih gluposti u srbiji.
 
Vrh