Šta je novo?

Energetika

Volim ovo kada neko kaze sta nam ostane ako i to prodamo. Ja od tih parazitskih kompanija nemam nista, samo moje pare od ogromnih poreza idu da pokriju njihove milijarde evra gubitka, umesto da idu ubzdravstvo, puteve i slicno. Drzava neka se pobrine za socijalne kategorije, od tih 2 - 3 milijarde evra sto te dve kompanije spiskaju imace i za manje poreze i za socijalne kategorije. Ovako im odgovara da zaposle svoje preko stranke i da imaju desetine hiljada sigurnih glasova, a sve to obican narod plati i platio je.
 
EPS, Železnica, Pošta, Vodovod....to su strateške stvari koje nikad ne smeju da se privatizuju. Mogu na koncesiju, na partnerstvo ali čista prodaja ne. . .
. . . Telekom, Air Srbija, banka Poštanska štedionica, . . i ostale kompanije koje su kičma države. Ako hoćemo da imamo državu pod našom kontrolom.

Druga je stvar što one moraju bolje da rade, pa moraju da se rešavaju razni problemi.
 
Zapadne zemlje nemaju drzavu pod svojom kontrolom? Pa nije nemacki eps nabavljao opremu za prisluskivanje vec nas pa je prisluskivao i vlast. Nisu Telenor i A1 to radili. Mnogo se privatnici bolje drze zakona i nece se osiliti kao drzavne kompanije i njihovi zaposleni.
 
Te firme donose veliki novac, ali se on na razne načine isisava iz njih. Onda će, kad ih osuše i prezaduže, kad im od zlatne koke, postanu teret, rešiti da ih prodaju.
Pa da je bilo pameti, cele zime je EPS mogao konstantno da izvozi 200-400MW/h, a ne da uvozi 2 i 3 puta više.
To se ne prodaje, to je zaloga budućnosti
 
Kriminal i razne afere moraju da se brže otkrivaju i kažnjavaju, ali to je sasvim drugo pitanje, kao i kontrola poslovanja i trošenja novca.

Evo sada će veliki broj stranaka ući u skupštinu Srbije, pa neka tamo pokrenu sva pitanja oko rada kompanija gde država ima neko vlasništvo.
 
Poslednja izmena:
Isto bi bilo i sa cenom struje, koja se sada kriminalno obračunava, da što više trošiš više plaćaš.
Обрачун и треба да буде такав да максимално дестимулише потрошњу ел .енергије, ја бих чак црвену зону померио и ниже.
Са једне стране електрична енергија је најплеменитији вид енергије а са друге ми смо енергетски сиромашна земља а енергетсли микс нам је такав да производња електричне енергије у великој мери зависи од термоелектрана које нису еколошки прихватљиве.

Наравно треба штедети сваки вид енергије.

Лепо је Рамбо Амадеус једном рекао да кад би свако дневно прошетао онолико колико саветују лекари не би било гужве у саобраћају и еколошки проблеми би били мањи.
 
Ne postoji privatizacija u Srbiji koja je izvedena pošteno i u korist države kao prodavca. To što je država korumpirana i neuređena ne znači da sve treba prodati i po svaku cenu. To je kockarski sistem, prvo sve uništim pa se vadim prodajom, to smo mi uradili sa našom privredom.
Upravo je ovde dat primer NISa kao privatizacije. Pa ugovor sa Nisom štetan je za nas ko bombardovanje, prodali smo ga višestruko ispod tržišne vrednosti zarad Južnog toka od kog nema ništa, mi pametni-Rusi glupi.

Da ja na zapadu sve privatno, nije tačno, primer je DB železnica koja je među najmoćnijim na svetu, već je konkurentna sa drugim operaterima koji su privatni. To se zove zdrava ekonomija i tome treba stremiti. Ne prodavati po svaku cenu samo da bi prodao.
 
Ali kod nas se nikada nece uvesti red u ta dva preduzeca (EPS i telekom), a ni u zeleznice, jer ovde funkcionise sve po sistemu drzavno - nije nicije i tako se radnici odnose, kao i po sistemu radio, neradio, svira ti radio. Zato su nam i propale sve drzavne kompanije i sistemi jer su imali prekobrojno zaposlene, jer se bezalo sa posla i kasnilo na isti, jer se kralo sve sto moze, pa i dan danas imas ljude koji kradu sijalice, toalet papir, sapune, sluzbene telefone, flesh memorije i sve sto mogu sa posla, monitore, kompjutere, gorivo... Ovo sto sam nabrojao govorim na primerima ljudi koje licno poznajem, ne da verujem u mitove. Ali to se nece tako lako promeniti, jedino privatnik moze da promeni, drzava gleda da ne talasa.
 
Na žalost kod nas ni privatnici nisu uveli red. Većina privatizovanih firmi je privatizovana radi sekundarnih sirovina pa onda likvidirana. Malobrojne "uspešne" su pretvoreni u robovlasničke sisteme ili su ih kupile "fantomske" SNS AL dahra beograd na vodi firme.
Poslednji primer strateške privatizacije je prodaja Instituta Jaroslav Černi. Doduše i pre je bio korumpiran ali to je i dovelo do ovoga. Jaroslav je zaslužan što je SNS hidroelektran au Priboju pokrenula klizišta sa obe strane reke.
 
Poslednja izmena:
Ali kod nas se nikada nece uvesti red u ta dva preduzeca (EPS i telekom), . .
 
Video sam to Dragane, to su njegove price i zamazivanje ociju. Pa njima ne dug veci od vrednosti, mogu slobodno u stecaj. Kupovali su bezvredne kablovske za ogromne pare po ditektivi vlasti, placali enormno nepopularne kanale od istih tih bliskih vlasti i sada imaju omcu oko vrata. Moze on da kaze i da su najjaci u Evropi, ali ta rec ne vredi dve pare. Imaju profit od sto miliona evra, a dug im je dve milijarde. Ne mogu dug da pokriju za dvadeset godina.
 
Daj Bože da i EPS ima takvo poslovanje da može da izdaje "evro-obveznice" na EU berzi.
 
Руку на срце Телеком је у бољој позицији јер своје услуге наплаћује по тржишним ценама.
 
Обрачун и треба да буде такав да максимално дестимулише потрошњу ел .енергије, ја бих чак црвену зону померио и ниже.
Са једне стране електрична енергија је најплеменитији вид енергије а са друге ми смо енергетски сиромашна земља а енергетсли микс нам је такав да производња електричне енергије у великој мери зависи од термоелектрана које нису еколошки прихватљиве.

Наравно треба штедети сваки вид енергије.

Лепо је Рамбо Амадеус једном рекао да кад би свако дневно прошетао онолико колико саветују лекари не би било гужве у саобраћају и еколошки проблеми би били мањи.
Nijedno preduzeće na svetu nema za cilj da proda što manje svog proizvoda. Ako ima, ili je preduzeće razvaljeno, ili je u glavama ljudi koji tako anticipiraju stvorena vrlo pogrešna slika. Naročito to što kažeš da "zato što dobijanje energije nije ekološki prihvatljivo, treba da trošimo što manje energije". Ne treba ti da trošiš manje, nego da država pravi zelenu energiju. To prvo. Drugo, to što se stimuliše što manja potrošnja, nije zato da bi se manje uglja gorelo, i manje u vreocima smrdelo, nego da bi država izvozila više struje, jer može da izveze samo ono što se kod nas ne potroši. A izvoz je bitan jer devize, i jer mnogo veća cena po kilovatu. Tako da ćeš dobiti isto zagađenje ma koliko se ti tresao da smanjiš za koji kilovat.

Struktura potrošnje je direktno vezana za siromaštvo, i o tome možemo da pričamo, tj. grejanje na struju što je debilno, i ako se na to odnosi tvoj post, to je tačno, ali to nije suština. Još nešto, pogledaj koji procenat zemlje je pokriven priključcima za gas, sada se osvrćem samo na industriju, preduzećima ne ostaje drugi način nego na struju da se okrenu, ili je bolje da preduzeća manje rade jer je ključno da se što manje struje potroši.

Što se telekoma tiče, toliko je dobro preduzeće da pre par godina kad smo raspisali tender za prodaju, nismo smeli ni da kažemo kakve smo ponude dobili. Takođe, toliko je dobro preduzeće, da je produktivnost telekoma po zaposlenom X, vipa 2X, a telenora 4X. Mašala.
 
Ne treba ti da trošiš manje, nego da država pravi zelenu energiju
Није изводљиво да се произведе толико зелене енергије, а посебно није изводљиво да држава производи сву зелену енергију. Има ту посла и за инвеститоре па у за грађане с тим да трошкове балансирања система не треба да сноси само ЕПС

ili je bolje da preduzeća manje rade jer je ključno da se što manje struje potroši.
Не, треба тежити мањој потрошњи енергије по јединици друштвеног производа а то је широк мултидисциплинаран проблем,
 
Meni nije bitna stručna analiza poslovanja i vrednosti Telekoma ovdašnjih analitičara, već da "će dobiti međunarodni kreditni rejting od renomiranih agencija kao i da će biti prva srpska kompanija koja će izdati evroobeznice na EU berzi." - kako piše u gornjem članku.

Strani investitori će se dobro informisati pre nego budu uložili novac u Telekom i tek tada ćemo videti kolika je njegova vrednost na berzi, tj. indirektno koliko će prodati evro-obveznica i po kojoj ceni (kamati).
 
Pa to je samo dokaz da se zaduziju jos vise. Ne mogu vise od banaka da uzimaju pa idu na EU berzu. Da su oni rekli smanjili smo dug za milijardu ja bih rekao bravo, ali oni se hvale sto se zaduzuju na sve moguce nacine.
 
Ekonomija je malo složenija od pukog čitanja brojeva , izvod iz članka.

IMG_20220411_131010.png
 
Daj Boze da je tako. Ja sam se potrudio da tim uhlebima ne ide ni dinar iz mog kucnog budzeta, a na moje pare od poreza koje idu njima ne mogu da uticem.
 
Nije Telekom tema, ali na konto ovog sto dragan citira, mogu samo reci
cega se pametan stidi tim se bu**** ponosi
Imaju kompaniju koja tehnološki zaostaje i umesto da ulažu u nju, on se hvali kako isplacuju dividende, ie izvlače novce iz nje. Evo jedne analize sa strane od pre godinu dana
 
Nije Telekom tema, ali na konto ovog sto dragan citira, . .
Moji citati su iz članka od pre dva dana za koji sam gore dao link, a taj tekst je iz jula 2021. Ali, ko ima tačne podatke o poslovanju i kakva su očekivanja to će pokazati EU berza i interesovanje za evro-obveznice Telekoma.
 
Odkud ti Dragane znas ko ce uzeti te obveznice, razni domaci tajkuni pod plastom nekih kompanija iz poreskih rajeva. Nikakav meni garant nije EU berza, oni gledaju svoje interese i naplatice svoje usluge. Sta briga EU da li ce telekom da propadne, sta vise odgovara joj da ulete njihovi igraci.
 
Vrh