Šta je novo?

Energetika

. . Akomulacija Radonjskog jezera puna i to je jako bitno jer je to jezero akumulacija za HE Bistrica, najveću hidroelektranu limsko uvačkog sistema sa snagom od 105 MW. Ispod ove akumulacije praviće se nova akumulacija za reverzibilnu HE Bistrica 2 neobičnog imena "Klak". Pozdrav iz NV
20220405_180023.jpg
Kad bude izgradjeno i jezero Klak biće i ono puno zbog Revizibilne HE Bistrica.
 
Poslednja izmena:
Radoinjsko jezero je vodozahvat pijaće vode za Opštinu Priboj. Mislim da ono ne sme da se prazni ni približno kao akumulacije koje nisu zahvati pijaće vode.
Inače cevi za pijaću vodu se razdvajaju na "vodostanu" iznad HE Bistrica. Dve cevi Fi2000 idu na turbine a desno ide znatno tanja cev ka pribojskoj fabrici vode.
Radoinjsko je jako popularno jezero kao izletište ali se zadnje decenije javlja problem divlje gradnje i urbanizacije same obale što je protiv svih zakona obzirom da se radi o pijaćoj vodi. Grade se vikendice, kafići, kanalizacija se ispušta u vodu, voze se motorni čamci...... Opština Priboj je par puta upozoravala na mogućnost kontaminacije vodozahvata ali se jezero nalazi na teritoriji Nove Varoši i Priboj nema nikakva ovlašćenja nad njim. A realno mislim i da ima da bi ih boleo q.
 
Poslednja izmena:
Već sam pisao, ali moram opet. Koliko god mi kukali na nekadašnju državu i sistem, ne mogu a da razmišljam o nečijoj genijalnosti kada je pre 60 i više godina smislio sistem he na Uvcu, Limu, i Drini. Jedna ista voda ptelazi nekoliko puta preko mašina. Upravo to je i omogućilo da Uvačko i Zlatarsko budu prazna, a Radoinjsko i Bistričko puna. Njihova uloga je peglanje pikova vršnog opterećenja jer imaju sposobnost gotovo trenutnog reagovanja i priključenja na mrežu. Time se čuva zlatna rezerva, posebno ako bi nego došlo do vanrednih ispada. Zato bi bilo jako opasno da se potroši voda iz ova dva nizvodna jezera.
A sadašnji korisnici su se zaigrali sa trošenjem, računajući na sneg iz sliva Uvca koji se neosetno izvukao zahvaljujući ozbiljnim martovskim mrazevima u tom kraju. Sad se uzdaju u majske kiše, ali ne treba zaboraviti da se onakvo jezero ne puni za mesec dva. Tek u oktobru ili novembru možmo da se nadamo nekom ozbiljnijem popunjavanju, a podsećam da jezero do preliva nije bilo puno već nekoliko godina. Mislim da je trenutno kota oborena za šezdesetak metara. Ribolovci se nadaju izvesnom porastu nivoa u maju kako bi se mrest ribe sproveo uspešno. Iako to nije osnovna namena jezera, radi ravnoteže biljnog i životnjskog sveta u jezeru i oko njega, i o tome se mora voditi računa. Jer biće zima i kasnije, i struje će trebati uvek, ne samo u predizbornoj kampanji.
U holu bistričke he postoji reljef sa maketama postrojenja i odlično objašnjava kako sve funkcioniše. Kad su one građene, planirana je bila i izgradnja Bistrice 2, ali izgradnjom obrenovačkih, nije bilo potrebe, a ni para. Sada su se uslovi bitno izmenili neko je sad obrisao prašinu sa tih ideja i projekata i predstavio ih kao svoje.
Stanje kod Kokinog Broda sada plastično ilustruje trenutno stanje naše energetike i EPSa kao sistema. Pražnjenje jezera je spasilo državi tokom predizborne kampanje i prethodno tokom ne baš lake zime i ekonomsko političkih okolnosti u okruženju, nekoliko stotina miliona evra.
Zima prolazi, posledice, i to dugoročne ostaju. Jezero će se popuniti za godinu dana, ako Tent bude radio bar na trenutnom nivou, i ako leto ne bude vrelo i sušno. Mnogo ako...
 
Da se nadovežem na diskusiju mojih zemljaka @branik i @stex_pb. Koliko je moćna akumulacija od HE Kokon Brod govore i podaci o njenim perfomansama.
Ukupna zapremina akumulacije je 250 miliona kubnih metara, a korisna zapremina 210 miliona kubnih metara sa maksimalnim energetskim sadržajem akumulacije od 250 gigavat časova, na sistemu Kokin Brod-Bistrica. Hidroelektrana Kokin Brod je pribranskog tipa, visine 83 m i dužine 1.208 m, snage 22,5 megavata sa ukupnim instalisanim protokom od 43 kubna metra u sekundi.
Važno je da se napravi HE Bistrica 2 iz još jednog od brojnih razloga. Vraća se voda Lima, koje uvek ima dovoljno u okviru Potpećkog jezera u novu akumulaciju, što garantuje jednu konstantnost i pravi je dragulj u energetskom smislu.
 
U sklopu toga je i revezibilna he na Drini, gde nezavisno od vodostaja Drine, sa Zaovina u svakom trenutku, takođe sa gotovo trenutnim odzivom, može da se dobije petina ukupne hidro proizvodnje. Kad bi bio istovremeno u funkciji, sistem Drinsko-limskih he može da proizvede blizu polovine hidro struje. Prvenstvena namena jezera u Zaovinama i reverzibilne he je pokrivanje vršnog opterećenja i uskakanje u slučaju ispada nekog bloka u Obrenovcu. Ali, kad je stao ceo Tent, zaovinsko jezeru podnelo je glavni teret zataškavanja razmera katastrofe. Jezero je ispražnjeno, retko kad je bilo viška struje da se uključi režim pumpanja od 650MW. Sada se i to jezero svelo na korito nekadašnje reke. Da bi se napunilo, potrebno je da se ispune dva uslova: da imamo slobodne struje i da u Drini bude viška vode. A kad će to biti, videćemo. Uključivanja po nekoliko sati noću omogućavala su samo tako toliko rada u generatorskom režimu narednog dana u špicu. Trenutno je veći problem prazna zaovinska akumulacija od uvačkih. Međutim, Kokinim Brodom mnogi prolaze pa vide, dok Zaovine, u srcu Tare, daleko od prometnih puteva, vide samo retki posetioci i stanovnici.
Takođe i ja mislim da sada ne bismo imali ni kadrovski ni tehnički potencijal da izgradimo nešto tako. Ako smo se tada žestoko zadužili, bar znamo zbog čega. A za proteklu deceniju zadužili smo se petnaestak milijardi a to je otišlo na nešto preplaćenih autoputeva i otkrivanje voza u 21.veku, kao i tekuću potrošnju i finansiranje privida blagostanja. Šta više, vlast je dokazala da nije u stamju ni da rukuje jednim tako zahtevnim sistemom, a kamoli da ga održava i unapređuje.
Da u devedesetim nismo preživljavali i bili svetske parije no1, sad bismo sigurno imali novih kapaciteta da ne zavisimo od uvoza i ovakvih energetskih poremećaja kakavi su je nastali ovih dana.
 
Meni nije jasno zasto sada uzimaju ugalj iz Pljevalja, a u Ibarskim rudnicima koji su pored pruge nalegerovano je 30000 tona mrkog uglja i otpustaju rudare jer EPS nece od njih da kupuje vec dve godine ugalj. Verovatno neko nije dao masan procenat. Imate prilog od 46:20.
 
Koliko sam čuo od svojih izvora, novi direktor EPS-a bukvalno plače nad celokupnom situacijom. Sve se raspalo:

- Otvaranje novih kopova, i otkrivka jalovine.
- Iskopavanje, separacija i sušenje uglja.
- Održavanje i nabavka novih mašina u RB Kolubara.

I, kao posledica toga:

- Upropaštavanje blokova u TENT-u.
- Pražnjenje hidropotencijala ispod istorijskih minimuma.
- Pravljenje ludim i nepozivanje na štednju.
- Držanje socijalne cene struje i pored rekordnih svetskih cena.
- Bacanje 600 miliona evra na uvoz struje tokom zime.
- Nedostatak sredstava za investicije u sledećem periodu.
- Potpuno izvestan nastavak ekološkog zlostavljanja stanovništva u narednih 5-10 godina

Uopšte mi nije jasno kako izaći iz ovolike dubioze, a EPS je bio zlatna koka, koja leže zlatna jaja.
 
EPS bi trebalo staviti u "vanredno stanje" i angažovati neku stranu agenciju ili nadzor koji će da uradi tačan presek stanja i dati predloge za rešavanje problema.
 
EPS ima sjajnu ekipu ljudi iz prakse prekaljenih decenijskim radom i u operativi i u menadžmentu, ali su skrajnuti negativnom selekcijom poslednjih godina. Samo treba dovesti prave ljude i stimulisati ih i postaviti adekvatne ciljeve.
Poslednjih nekoliko godina naglasak je samo na tonama, bilansima... Zanemareno je održavanje, otkrivke...
Uglja ima, ali ga treba otkriti. Za to treba i vremena i para - mašine, ljudi, eksproprijacija... Koliko godina je zanemarivano, toliko bar i još više, trebalo bi da se vrati u normalno tanje, pa tek da se razmišlja o unapređivanju sistema. Dovoljno je pogledati koliko Tent sada proizvodi, a koji su mu instalisani kapaciteti. Blok ne može da radi ispod 80%kapaciteta.Dalekoo je to od efikasne proizvodnje
 
Koliko sam čuo od svojih izvora, novi direktor EPS-a bukvalno plače nad celokupnom situacijom. Sve se raspalo:

- Otvaranje novih kopova, i otkrivka jalovine.
- Iskopavanje, separacija i sušenje uglja.
- Održavanje i nabavka novih mašina u RB Kolubara.

I, kao posledica toga:

- Upropaštavanje blokova u TENT-u.
- Pražnjenje hidropotencijala ispod istorijskih minimuma.
- Pravljenje ludim i nepozivanje na štednju.
- Držanje socijalne cene struje i pored rekordnih svetskih cena.
- Bacanje 600 miliona evra na uvoz struje tokom zime.
- Nedostatak sredstava za investicije u sledećem periodu.
- Potpuno izvestan nastavak ekološkog zlostavljanja stanovništva u narednih 5-10 godina

Uopšte mi nije jasno kako izaći iz ovolike dubioze, a EPS je bio zlatna koka, koja leže zlatna jaja.
Nije novi direktor pao sa kruške tu, bio je visoko pozicioniran u EPS-u već dugo tako da sigurno je bio i više nego odlično upućen, pa i učestvovao donekle u određenim odlukama. Da se razumemo, želim mu puno sreće i uspeha.
 
Donošenje svih važnijih odluka o EPS-u se uopšte ne dešava u EPS-u.
 
ЕПС није никад био "златна кока" већ политички монопол, ово што се дешава је последица те чињенице

Производњу струје треба што је могуће више децентрализовати и разбити власништво над ЕПСом како би било вођено профитом а не политиком
 
Pre 15tak godina nemacki RWE je bio ozbiljno zainteresovan za kupovinu EPS-a. Da je srece da ga prodasmo tada.
 
Људи бре те ствари се не продају. Политички треба натерати да паразити не заузимају челне и одлучујуће позиције. Само то.
 
EPS, Železnica, Pošta, Vodovod....to su strateške stvari koje nikad ne smeju da se privatizuju. Mogu na koncesiju, na partnerstvo ali čista prodaja ne. U zadnje vreme kao da se namenski uništavaju preostali veliki državni sistemi ne bi li se proglasili neodrživim. Havarije na EPS, Srbija Voz koji se sveo na prugu do NS, Pošta koja ne dostavlja pošiljke na adresu jer nema "ljudi"
 
A sto ne smeju da se privatizuju, kako su u svim razvijenim zemljama to privatne kompanije. Vama su jos od Tita isprali mozak da se to ne prodaje. Tako su pricali i za NIS pa evo zivi smo vec 15 godina. Ovako samo produzavamo taj parazitski sistem, ispumpavaju pare za partije, vlada nepotizam, radno mesto u EPS se prenosi sa kolena na koleno, fizikalci imaju 1000 evra platu, a cistacice 500 a oni posluju u gubitku i mi im pokrivamo plate, sluzbena kola i bonuse. Ako se nesto i desi zbog cega se plasite drzava uvek moze da nacionalizuje kompaniju, kao sto su sada svabe nacionalizovale Gasprom Deutchland.
Bukvalno bih sutra prodao i NIS i Telekom i nema vise mama i tata rade, nema vise sluzbena kola do pijace, nema imao sam dvojke radim u TENT, moram da idem kod Vucica na miting i sl.
 
Ajme, da prodamo eps, a prodali smo već nis, šta će nam ostati onda? Ostaće nam da gledamo nadrinaučnike po jutjubu kako za 3 evra pređu 300km sa nekom kreka peći ALI IMAJU OVAJ TRIK

Ne vidim zašto ne bi mogli da se prodaju železnice ili pošta?

Pritom već sad imaš privatne kompanije koje rade kargo po srpskim železnicama (putnički saobraćaj im se ne isplati), drugo što već sad imaš franšize pošte svuda po srbiji, a nisam video da se neko bunio.
 
A sto ne smeju da se privatizuju, kako su u svim razvijenim zemljama to privatne kompanije. Vama su jos od Tita isprali mozak da se to ne prodaje. Tako su pricali i za NIS pa evo zivi smo vec 15 godina. Ovako samo produzavamo taj parazitski sistem, ispumpavaju pare za partije, vlada nepotizam, radno mesto u EPS se prenosi sa kolena na koleno, fizikalci imaju 1000 evra platu, a cistacice 500 a oni posluju u gubitku i mi im pokrivamo plate, sluzbena kola i bonuse. Ako se nesto i desi zbog cega se plasite drzava uvek moze da nacionalizuje kompaniju, kao sto su sada svabe nacionalizovale Gasprom Deutchland.
Bukvalno bih sutra prodao i NIS i Telekom i nema vise mama i tata rade, nema vise sluzbena kola do pijace, nema imao sam dvojke radim u TENT, moram da idem kod Vucica na miting i sl.
Socijalni mir.

Sve ostalo nam je prilično krš, pa ako se udari i u cenu struje, ćao-zdravo. Posebno što kod nas EPS ne bi kupio neko ko bi "domaćinski" radio, već bi to bio ili investicioni fond ili produžena ruka istog, kojoj je prvo-osnovno-glavno da pravi što veći profit. I lepo si rekao, u razvijenim zemljama su to privatne kompanije, mi razvijena zemlja nismo i "kao pokušavamo da budemo, ali ipak ajde ne dok odgovara da se mulja na svim nivoima".
 
Pa ne vidim baš da je gorivo na pumpama na diskontnim cenama, pedeset posto popusta, jer eto siroti srbi nemaju da kupe. Nego cena prati berzu, plus marža plus akcize plus porezi.

Isto bi bilo i sa cenom struje, koja se sada kriminalno obračunava, da što više trošiš više plaćaš. Kao da kupim 4 flašice kole, i da me one koštaju manje nego da kupim jednu od 2l, nonsens. Pritom priča da je kod nas najjeftinija struja je poluistina, pre će biti da je neki prećutni dogovor da eps daje jeftinu struju, a narod daje da se u epsu krade i da nkv radnik ima više nego specijalista u kc.

Vlast brani to, svoje pozicije za krađu para, a ne obezbeđuje socijalni mir, nego je povodljivo čuti tako, i onda to oni vrte stalno. Ono kad je popenio vučić na grčića, nije popenio zato što je ovaj napravio gubitke, nego zato što ti gubici dolaze odma na naplatu. Ni vučić ni bilo koji drugi političar nema problem da uzme kredit koji ima grejs period 10 godina, ima problem da mora da krpi rupe iz tekućeg poslovanja, tj. direktno iz budžeta, tj. od para s kojima je mogao da barata kako hoće, a sad mora da ih da za ništa.

Pritom, socijalna kategorija u srbiji potroši 150 kilovata mesečno, čak i da je duplo skuplja struja, to bi opet bilo 6*150*2=1800 dinara STRUJE, ako troši samo skupu struju. I to ako troši sve u skupoj tarifi. Oslobodi ih pretplate za rts, i neće osetiti poskupljenje struje. Druga je stvar što je sto taksi nevezano za struju na računu, da bi naplatili ono što građani inače ne bi platili, ali to nije tema.
 
Vrh