Šta je novo?

Energetika

Trafo na B. kosi je pogođen krstarećom. Bio sam na dužnosti tog dana kad je preletela Zlatibor. Zvao sam komandu, sa idejom da jave Valjevcima da je čekaju na Maljenu, pitao me što ga uznemiravam. Spora, niska, stabilnog pravca... Onda sam telefonom pozvao prijatelje u Bg i rekao da joj se nadaju. Pola sata kasnije zvali su me i rekli da su ostali bez struje posle detonacije i da su sigurni da je krstareća jer nije bilo aviona.
Eto, tako smo ratovali. A na svakom većem brdu dežurali su momci sa raketnim lanserima, ali nisu imali naređenje da dejstvuju. Napajanje strujom je funkcionisalo i posle, uz nešto restrikcija, ali koji dan kasnije, grafit je napravio dar mar, bez velike fizičke štete.
 
1645474126966.png



Najmanji uvoz od kako sam saznao da Energyflux. Vetar dobro duva, Pančevo se nazire...

Obzirom da su Vetro na otvorenom tržištu, da li ovaj grafikon prikazuje njihovu proizvodnju uvek ili samo ako mi kupujemo tu struju?
 
Судећи по данима са Устоком, када смо имали много и стабилну линију, ја бих рекао увек када производи.
 
Obzirom da su Vetro na otvorenom tržištu, da li ovaj grafikon prikazuje njihovu proizvodnju uvek ili samo ako mi kupujemo tu struju?
Vetro nisu na otvorenom tržištu, bar ne većina. Uglavnom imaju ugovor sa državom na 12 godina sa fid in tarifom 92 evra po MWh. To je do ove godine bila izuzetno visoka cena 2-3 puta veća od tržišne.
 
Zlatarsko jezero doživljava katastrofu. Sreća je samo što su obale stenovite, inače bi sve sjrile u bazen jezera, pošto je dušmanski ispražnjeno. Za svojih ne malo godina pamtim da se jednom moglo peške do krsta.
Mesto o kome se piše u članku je petnaeatak km od brane:
 
Još jedna reportaža o praznom jezeru

 
Danas je možda oborena i rekordna cena struje - MW/h bio je popodne i više od 380€. Sreća je samo što smo danas uvozili malo.
Bojim se da se Zlatarsko jezero celog leta neće moći da napuni. Videćemo šta će biti posle otapanja snega, ali puno jezero nećemo skoro videti
 
Rekordi padaju: 445€/MW/h.
Ali srećom, trenutni uvoz samo 85MW.
Kako je naš EPS i kroz njega državni budžet, mogao zimus čestit da oatane, da bi malo pameti u oba rukovodstva prethodnih godina.
Koliko smo para dali za uvoz, mnogo više smo mogli da zaradimo da smo imali punu pogonsku spremnost sistema.
Domaćinski.
EPS danas dobio novog v. d. generalnog.
Pošto Ukrajinci nerado prihvataju pregovore i uslove, Grčića će Putin da postavi za direktora tamošnjih nuklerki. 😀
 

Novi vršilac dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije (EPS) je izvršni direktor za proizvodnju energije u tom preduzeću Miroslav Tomašević, odlučila je Vlada Srbije na današnjoj sednici, navodi Beta.

Dakle umesto da su oterali i ovog nesposobnjakovića on je unapređen. Ah da "on poznaje sistem" i kako radi ciglana koju su napravili zimus.
 
Vd su isključivo zbog politike tj da ih drže na kratkoj uzici. EPS je najveće preduzeće u Srbiji, ako bi direktor počeo da vrda to bi značilo nekoliko hiljada glasova manje...
 
Ma to je valjda svima jasno. Ja ne razumem da posle ovakovg fijaska neki stručnjak iz tog sistem uopšte pristane da bude vd.
 
Te Morava juče bila aktivna kad sam prolazio. Taman je pristizao poveći voz sa ugljem. Brzinom od 10kmh
 
Vrh