Šta je novo?

Energetika

Predvi]eno je da i TETO Novi Sad i Zrenjanin izadju iz EPS-a i da budu predate lokalnim zajednicama na upravljanje. :unsure:
 
То је логичан потез, и нека. Правиће и топлоту и електроенергију, али ово што сад прави пикове по 30-60МВт је Панчево.

1644569298581.png


Ево јуче, од прибл 11 до 19ч увече. Ови чешљеви показују да иду тестирања, и далеко је ово од пуне снаге. Мислим да има два блока, веорватно први тестирају на половину за сада.

Сам факт што постоје мерења које се показују у систему значи да ће продавати технолошке вишкове електроенергије.
 
Ali verovatno zbog slobodnog trzista ta energija moze da ne zavrsi kod nas
 
Mоже, као што и ветро одлази негде...
Коме треба тај купи, али ако нама треба, што је неби купили...

Боље ту него из Мађарске на пример, мада све ће зависти од цене
 
Za neverovati da onolika država izgubi ceo sistem zbog 300 Mw. Verujem da je tu bilo više faktora ali da je tih 300 bila kap poja je prelila čašu?

Elem, seća li se neko poslednjeg raspada sistema u SRJ, u maju 1999???? Da li ima kakav tekst o tome?
 
Raspad sistema je bio tokom dobrog dela 90-ih do 2001 kada se situacija normalizovala. Čim imaš restrikcije i grupe znači da je sistem u raspadu.
 
Tog raspada '80. se sećam. U tom trenutku proizvodni kapaciteti bili su manji. Tent B, Drmno, Zaovine... ne postoje tada.
Nije ni Krško proradilo, tako da je tih 300MW veliko bilo. Ni interkonekcija nije fiunkcionisala kao danas.
Sve do sredine osamdesetih struje je falilo, bilo je restrikcija, a na tv u svakoj pauti programa stajao je slajd ŠTEDIMO STRUJU!
Negde '82,' 83. desio se neki veliki ispad i odmah su počela isključivanja na visokom naponu da opet ne bi došlo do raspada.
Kroz devedesete, u ratnim i inflatornim godinama, kad nije bilo goriva iz uvoza, EE sistem grejao je celu Srbiju i trpeo ogroman pritisak. Bilo je i tada restrikcija. Ali Srbiji se tada javio višak struje koji nije išao drugim republikama kao ranije, pa je moglo, osim kad su se dešavali ispadi. Pričalo se i da smo u ratno vreme povremeno trampili sa Hrvatima struju za gorivo. Tokom sankcija povremeno se na pumpama uz velike redove pojavljivalo gorivo izvan one kvote u bonovima. Ovako ili onako, restrikcija je bilo, a sistem do početka veka nije bio održavan. Struja je bila džabe, a Srbija izdeljena na grupe za isključenja. Kako su bili na ceni oni uz zaštićene potrošače koji nisu isključivani, pa je kod njih bilo druženje i gledanje tv.
Pred kraj bombardovanja 1999. veća trafo postrojenja poput Zvečke i Beserovine gađana su grafitnim bombama (punjene nekakvom grafitnom paučinom koja je izazivala kratke spojeve). Tada sam bio na Zlatiboru i gledao odbleske iz Obrenovca. Žestok je to vatromet bio. 2-3 dana nije bilo struje nikako, onda su polako počeli na kratko da uključuju pojedine delove. Tih dana su majstori distribucija i mreža danonoćno čistili trafoe. Slučajno su otkrili da je brezova metla izuzetno efikasno sredstvo za čišćenje. Nakon nedelju dana polako je sve vraćano u normalu, ali kapitulacija /pobeda bila je neminovna kroz nekoliko dana.
Pre toga su krstarećom rasturili trafo na Bežaniji, ali to je ubrzo prespojeno, opet uz reatrikcije, a NATO je trpeo kritike da je to civilni cilj. Zato su posegli za grafitom. Nema fizičke štete, a efekat ogroman.
Ali ni tada nisu stali svi blokovi u TENT. To što nisu uspeli ratovi, nemaština, učinila je trenutna ekipa.
 
Raspad sistema je bio tokom dobrog dela 90-ih do 2001 kada se situacija normalizovala. Čim imaš restrikcije i grupe znači da je sistem u raspadu.
To jeste put u raspad, ali je havarijski isključivan deo konzuma kako bi se održala ravnoteža proizvodnje i potrošnje. Kako šta ispada, izbacuje se na visokom naponu deo potrošača i ostatak f-niše. Ali, kad krenu ispadi brzo, puca sve. Nakon toga, mnogo teško je podići i uspostaviti sistem, baš zbog te ravnotežeproizvodnje i potrošnje, jer ni jedno ni drugo ne mogu da rastu postupno, već skokovito.
Osamdesetih verujem da nije uvek najbolje šljakala ni saradnja između rebubličkih elektroprivreda, aline zbog onog zbog čega se država raspala u slesećoj deceniji, već zbog tradicionalne birokratije i javašluka
 
Raspad sistema je bio tokom dobrog dela 90-ih do 2001 kada se situacija normalizovala. Čim imaš restrikcije i grupe znači da je sistem u raspadu.
Mislio sam na konkretni događaj , havarijski raspada energetskog sistema u celoj državi. Ja se sećam postepenog raspada sistema u Priboju koji je trajao par minuta, negde oko podne pred kraj maja. Bio sam klinac, primetio sam da u kupatilu polako opada jačina svetlosti, a aparati po kući su se iskljulivali. Poslednji minut pre potpunog pada na sijalici se bukvalno videla samo nit koja se crveni. Otac rezervista centra za obaveštavanje je javio telefonom da nema struje u celoj državi. (analogna centrala radi i bez struje :D)
Struju smo, po sećanju, dobili nekih 10ak sati kasnije uz mnogobrojne pokušaje i prekide. Pošto Priboj nema gradsku trafostanicu već se napaja direktno sa HE Potpeć, predpostavljam da je zato dobio struju brže od ostalih.
 
Nije se desio potpuni raspad te 80-te.
Neko je već rekao da sistem interkonekcija nije bio gotov - tadašnji JUGEL je završavao izgradnju 400kV sistema u Jugoslaviji, koji je delimično bio u funkciji, a delimično još ne - postojao je 400kV vod od Ernestinova ka Zagrebu i vod od Erenestinova ka TENT (možda i preko Rimskih Šančeva kod NS), i delimično neki krakovi južnog pravca.
Koliko se sećam priče, stvar je išla kaskadno, ispala je elektrana u Sloveniji, Zagreb kao veliki potrošački čvor se našao odjednom u manjku, povukao ogromnu struju sa istočnih dalekovoda (preopteretivši dalekovode iz Ernestinova, koji su delimično ispali, a delimično opterećenje preneli dalje do TENT i posledično na ravodna postrojenja kod Rimskih Šančeva (Novi Sad) i u okolini Beograda i onda je krenulo ukrug.
Sreća u svemu tome je bila da smo u BiH (tad sam živeo tamo) "otpali sa sistema" posle poremećaja u Ernestinovu i drugim veznim dalekovodima, pa je elektroenergetski sistem u BiH preživeo raspad manje više netaknut osim rubnih zona ka drugim republikama. Ovo je zapravo poslužilo kao baza za "podizanje" celog sistema ponovo, jer su se uključivali jedan po jedan izvor a sinhronizacija je vršena na mrežu BiH.
 
Изгледа да је Ернестиново баш слаба карика, и скорашња подела европске интерконекције на две синхорне зоне је била због преоптерећења у Ернестинову када су велике количине енергије ишле од југоистка ка северозападу Европе. Испадом Ернестинова створили су се вишкови енергије на југоистоку а мањак не северозападу. Ми као корисници нисмо осетили ништа али било је баш густо. Није довољно енергију само произвести, постоје ситуације кад је треба брзо смањити као што је била ова.
 
Koliko znam Enrestinovo i Rimski Šančevi su najveća 400 kV razvodna postrojenja u exYU, tako da ako će negde doći do problema to je tu.
 
Pre neki dan smo pisali o bombardovanju trafoa grafitom. Juče sam bio u Muzeju vazduhoplovstva gde čuvaju delove te bombe.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220220-183121.jpg
    Screenshot_20220220-183121.jpg
    97,5 KB · Pregleda: 95
  • Screenshot_20220220-183107.jpg
    Screenshot_20220220-183107.jpg
    71 KB · Pregleda: 97
Šta je od postrojenja sve gađano bojevim glavama? Pošto sam čitao da se grafit lako skidao običnim vatrogasnim šmrkom bilo je potrebno naći način da se sistem duže onesposobi.
 

23. maj – gađana najveća trafostanica u TENT-u​

Posle jučerašnjeg bombardovanja postrojenja EPS-a u blizini Niša, Lazarevca i Požarevca, NATO avijacija je gađala i najveće razvodno postrojenje i trafo-stanicu u termoelektrani "Nikola Tesla A" u Obrenovcu.


Iz pogona je izbačeno nekoliko važnih dalekovoda od Obrenovca prema Beogradu zbog čega je došlo do prekida snabdevanja strujom u većem delu Srbije.
U 22 časa dva krstareća projektila pogodila su razvodno postrojenje Elektroistoka u Brzom Brodu.

Te večeri gađana su i elektropostrojenja u Nišu, Novom Sadu i "Drmno" kod Kostolca.

 
Šta je od postrojenja sve gađano bojevim glavama? Pošto sam čitao da se grafit lako skidao običnim vatrogasnim šmrkom bilo je potrebno naći način da se sistem duže onesposobi.
Топлана Нови Београд

1645383003729.jpeg


1645383090480.jpeg


1645383645904.jpeg


1645383758602.png


1645383918109.jpeg



ТЕНТ, Колубара...

1645383532456.jpeg


1645383573354.jpeg


1645383603680.jpeg


1645383802630.jpeg


1645383839941.jpeg


Панчевачка постројења...
 
Verujem da je ovaj događaj iz 23. maja upravo ona raspad sistema koji sam pomenuo par postova više.
 
Vrh