RTS, 10.2.2022.
Predsednk Francuske Emanuel Makron erekao je da će u toj zemlji biti izgrađeno bar još novih nuklearnih reaktora u narednim decenijama, stavljajući nuklearnu energiju kao glavni faktor ka težnji ka nultoj emisiji gasova staklene bašte do 2050. godine.
www.rts.rs
Francuska gradi još šest nuklearki do 2050, zašto je Makron promenio stav
Predsednk Francuske Emanuel Makron rekao je da će u toj zemlji biti izgrađeno bar još 6 novih nuklearnih reaktora u narednim decenijama, stavljajući nuklearnu energiju kao glavni faktor ka težnji ka nultoj emisiji gasova staklene bašte do 2050. godine.
Emanuel Makron je rekao da će nove elektrane graditi i njima upravljati državni dobavljač električne energije (EDF) i da će se u projekat uložiti desetine milijardi evra javnih sredstava, prenosi Rojters.
"Ono što Francuskoj treba, a uslovi postoje, jeste ponovno rođenje nacionalne nuklearne industrije", istakao je Makron, otkrivajući svoju novu strategiju za nuklearnu energiju u istočnom industrijskom gradu Belforu.
Obećavajući da će ubrzati razvoj solarne energije i energije vetra na moru, Makron je takođe rekao da želi da produži životni vek starijih nuklearnih elektrana, u zemlji sa najvećim nuklearnim kapacitetima, na više od 50 godina. Dodaje da će to važiti za određene reaktore, pod uslovom da je to bezbedno.
EDF procenjuje cenu šest novih reaktora na oko 50 milijardi evra (57,36 milijardi dolara), u zavisnosti od uslova finansiranja.
Loše stanje reaktora
Britanska agencija ukazuje na to da Makronova najava dolazi u teškom trenutku za dugom opterećen EDF, koji se suočava sa kašnjenjima i prekoračenjem budžeta kao i problemima sa korozijom u nekim od svojih zastarelih reaktora.
Drugi faktor na koji Rojters ukazuje su rastuće cene energenata i zabrinutost zbog oslanjanja Evrope na uvoz ruskog gasa takođe su ubedili francuske zvaničnike u potrebu regiona za većom energetskom nezavisnošću.
Makron najavljuje da bi prvi novi reaktor, trebalo da bude pušten u rad do 2035. godine, radiće se i studije za osam reaktora, dva više od najavljenih.
Francuska će takođe povećati svoj kapacitet solarne energije deset puta do 2050. na više od 100 gigavata i radiće se i na izgradnji 50 priobalnih vetroelektrana sa kombinovanim kapacitetom od najmanje 40 gigavata.
Zaokret od 180 stepeni
Makronova odluka da produži vek trajanja postojećih nuklearnih elektrana označila je preokret u odnosu na ranije obećanje da će zatvoriti više desetina od 56 reaktora EDF-a do 2035. godine.
Nuklearna bezbednost i dalje deli Evropu nakon katastrofe u japanskoj prefekturi Fukušima 2011. godine.
"Određene zemlje su napravile ekstreman izbor da okrenu leđa nuklearnoj energiji. Francuska nije napravila taj izbor", napomenuo je Makron, vertovatno imajući u vidu odluku Nemačke da raskrsti sa svojim nuklearkama.
Sa druge strane, ekološki aktiviti i NVO optužuju Makrona za "produbljivanje francuske zavisnosti" od nuklearne energije.