Pored ovoliko NE u blizini, mi možemo da konkurišemo na tržištu samo sa reverzibilnim HE. Zato bi trebalo mnogo brže da radimo na izgradnji "Bistrice 2".Планирана или уговорена изградња нуклеарки у окружењу:
Кршко 2, Словенија
Пакш 5 и 6, Мађарска
Чернавода 3 и 4, Румунија
Козлодуј 7 и 8, Бугарска
Da, ali nisam to ni tvrdio, a podržavam izgradnju nuklearke.Da, ali to i dalje ne rešava problem nosećeg izvora kakav su sada Đerdap i TeNT . .
Reverzibilna u BB je veće snage od Krškog. Ili, Krško je kao jedan blok u TeNT A. Ovo dajem samo kao ilustraciju za odmeravanje reda veličine tih objekata.
HE Perućac (BB) i njene 4 mašine sa nešto iznad 400MW nisam ni pominjao, već sam pisao o RHE koja je približne snage izvornom Krškom. I kad sam o tome pisao sam o izvornoj snazi jer su građeni u približnim vremenima.Ja više ne znam da li se išta od onoga što se napiše stvarno proveri, ili se samouvereno napiše štagod i to je to. Forum u poslednje vreme vrvi od paušalnih i netačnih postova.
Dakle:
NE Krško 696 MW (inicijalno je bila 632 MW, ali je remontom 2000 godine ukupna snaga podignuta).
HE Bajina Bašta ukupno 420 MW (4 x 105).
RHE Bajina Bašta 600 MW (2 x 300) - ali je ovde jako bitno da ona nije samo proizvodni kapacitet već u motornom režimu (pumpanje vode uzbrdo) troši ekvivalentnu snagu.
U poređenju sa TENT A - u zavisnosti koji blokovi se gledaju, NE Krško je ekvivalent malo manje od TRI SLABIJA bloka (A1, A2, A4) zajedno (210+210+308.5 = 718.5 MW) ili čak malo više od DVA NAJJAČA bloka (A5, A6) zajedno (340+347.5 = 647.5 MW). Samo TENT B blok B2 je vrlo blizu snage NE Krško (670 MW), blok B1 u TENT B je slabiji (620 MW).
NE Krško 2 - još se ne zna planirana snaga - nosilac dozvole GEN Energija ima dozvolu za izgradnju reaktora snage 1100 MW ± 10%, ali se razmišlja o promeni zakonskog okvira i dozvole tako da se dozvoli gradnja rekatora snage 2400 MW ili dva reaktora manje snage.
Stvarno bi bilo lepo proveriti činjenice pre pisanja i pisati ih tako da ne budu dvosmislene, ko god pročita ono gore može da pomisli da je NE u rangu i najslabijeg bloka TENT A.
Pokrenut postupak protiv Srbije zbog TE Morava
Sekretarijat evropske energetske zajednice pokrenuo je postupak protiv Srbije zbog kršenja "Direktive o velikim postrojenjima za sagorevanje" u slučaju termoelektrane Morava, koja nastavlja da radi uprkos isteku njihovog ograničenog veka trajanja.
Prema planu na koji se obavezala Srbija, TE Morava je trebalo da posle 1. januara 2018. godine radi 20.000 sati. Posle toga trebalo je da usledi zatvaranje elektrane ili prebacivanje na druge energente.
Kako se navodi u saopštenju Energetske zajednice takva postrojenja mogu ostati u pogonu samo ako ispunjavaju strože standarde "Direktive o industrijskim emisijama", što nije slučaj za TE Morava, koja je 2022. godini "dostigla kraj ograničenog životnog veka".
Tim povodom Sekretarijat zajednice je uputio uvodno pismo u vezi sa njenim kršenjem.
Pomenuta direktiva Evropske unije odnosi se na ograničenja emisije sumpor-dioksida (SO2), azotnih-oksida (NOx) i prašine iz velikih ložišta ili elektrana. Prema Direktivi omogućava se pojedinim elektranama na fosilna goriva da iskoriste limit od 20.000 radnih sati najdalje do kraja 2023. godine. Posle toga mogu da nastave da rade samo ako ispunjavaju standarde propisane EU Direktivom o industrijskim emisijama (Industrial Emissions Directive – IED).
TE Morava u Svilajncu, izgrađena 1969. godine na bazi otpadnog uglja iz podzemne eksploatacije. Poseduje blok instalisane snage 125 mega vata (MW) koji je prošle godine proizveo 560 gigavar časova (GWh) ili 1,8 odsto ukupne proizvodnje EPS-a.
Elektroprivreda Srbije (EPS) namerava da od 2025. do 2035. godine u svojim termoelektranama ugasi 10 blokova, ukupne snage 1.094 MW, navedeno je u EPS-ovom planu Zeleni put.
To bi trebalo da znači prestanak rada TE Morava, TE Kolubara A i TE Kostolac A, a nastavak rada sa smanjenim kapacitetom TE Nikola Tesla A (TENT A).
Rezultat zatvaranja blokova biće smanjenje emisionog faktora sa 0,86 tona CO2 po MWh u baznoj 2019. na 0,51 tonu u 2035. godini.
Pokrenut postupak protiv Srbije zbog TE Morava
Pokrenut postupak protiv Srbije zbog TE Moravawww.ekapija.com
Да дода крила па ће превазићи и српског Илона Маска.Ево краља, коме се (барем по лепом времену) фућка за акцизе на фосилна горива, ситуацију на блиском истоку, локације и капацитет пуњача, и ЗОБС:
Pogledajte prilog 178694
Koга интересују детаљи погодбе има документа и појашњења јавног позива овде:Direktna pogodba između ministarke i izvođača, nema ovde ni traga EPS-u, zato je i Gebelsovski naslov.
Sad će tako i 1GW vetra.
Hyundai i UGT Renewables odabrani za strateške partnere za izgradnju EPS-ovih solarnih elektrana
Za strateškog partnera za realizaciju Projekta izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje ...biznis.rs