Šta je novo?

Energetika

ne verujem d aje namerno, više je do loše organizacije i nemara
 
Можда је најбоље рећи да су лоша организација и немар - намерни. Неки су немарни, с намером.
 
@Алтаир, bojim se da ovde ima malo ljudi koji mogu da razumeju kako izgleda život u vanurbanom prostoru.
Mreža mora da bude sva besprekorna da bi izdržala zimske izazove - raskresana, dovoljno zategnuta, ispravni izolatori, rastavljači... Nije se jednom desilo da se ljudi sami organizuju i rade ono što bi bio posao elektrodistribucije, jer ako ih budu lekali, struju više ne bi imali nego što bi.
Bivalo je u ucenjivačkih fora: ako želite atruju, platite rekonstrukciju sami. Iato je za asfalt, nekad u prošlosti za telefone... A svi jednak porez plaćaju, struju i upotrebu mreže...
Nigde niko nije objavio koliko područje je nakon nedelje uveče bilo bez struje, ali znam da sela užičke opštine nisu imala, čajetinska, sama Čajetina, veliki deo Zlatibora i naselja i planine ka NV, Prijepolje i okolina. Teško da se to napaja samo sa tih 50MW.
Postoje još delovi koji nisu dobili napajanje, bez obzira šta kažu zvanični podaci. Kako se friziraju, videli smo mi u Užicu kroz razliku između saopštenja Štaba za vanredne situacije i stvarnog stanja. Ispostavilo se da se pod nešto više od 30cm snega sve dotrajalo urušilo: od neodržavanog drveća (na šetalištu povređeno 3 dece i žena) preko snopova kablova (elektro, ptt, kablovske...), preko toga da su ljudi bez struje automatski ostali i bez telefona, televizije, mobilne... (nekada su bazne stanice i centrale imaje baterijska napajanja, sada ne, nije pomoglo ni naše alternativno snabdevanje strujom, poput agregata..) ili što 2 firme koje čiste grad nemaju skoro ništa ispravno što je moglo da čisti, do toga da su te iste firme praktično već bile raspustile svoje zimske službe (a i šta će im, kako sneg da pada nedeljom kad niko ne radi).
E, tako niko i iz energetskog sektora, bilo kog nivoa, ne reče koliko područje je ostalo bez napajanja.
Sve u svemu, kod nas u Užicu ostaje vrlo gorak ukus od iskustava protekle nedelje. Jedina svetla tačka su, kao i uvek monteri ed koji prvi reaguju, prilježno rade, verući se po banderama, drveću i uspostavljaju napajanje dok nevreme praktično još traje. Ali, izostaje ono iznad - pravovremeno obaveštavanje građana.
Očiglesno je da se u službe ne možemo pouzdati i da moramo biti spremni za svaku eventualnost, po nekadašnjem SFRJ sistemu - NNNI
Kad nam državu ili jedan grad iznenadi 30cm snega u februaru, šta bi joj napravila neka, ne daj bože, neka ozbiljnija katastrofa?
 
Можда је најбоље рећи да су лоша организација и немар - намерни. Неки су немарни, с намером.
Verujem da oni rade najbolje što mogu.
Ali, problem je što ozbiljno sumnjamo da su na mnogim važnim mestima ljudi ograničenih intelektualnih resursa. U to su se već solidan broj puta potrudili da nas uvere.
Kad je Grčić bio direktor EPS, šta je tek onda sedelo(i sedi još uvek) po nižim foteljama?
Posledice znamo.
 
Сама Б.Башта није имала струје . По Тари око 2-3 дана, многа села. Наравно да је више од 50 мегавата али кога је брига. Само поставиш ствари како би било да БГ нема струје 3 дана? А доћи ће и до тога за зиму или две овим ритмом!
 
Eto, kakvo je obaveštavanje bilo - prvi put čujem da je i BB bila bez struje.
15km od jedne od najvećih hidrocentrala nema struje. Kakav apsurd!
Da, tako če biti i još veći apsurd kad Muzej Nikole Tesle ostane bez struje i možda peilika nekima da u tom prinudnom mraku progledaju.
 
Ljudi polako, bez brige, bice sve to bolje sada kada je poskupela struja 20%. Sad ce boljitak, samo sto nije, evo ga iza coska.

Poskupljenje (bilo koje vrste, na bilo kom polju) = boljitak.


Treba cak otici korak dalje pa traziti jos jedno poskupljenje. Jer sto vise poskupi, to ce nam svima bolje biti. Tako rekose Norveski energetski lajf koucevi i MMF. A oni valjda znaju najbolje i zele najbolje.
 
Ljudi polako, bez brige, bice sve to bolje sada kada je poskupela struja 20%. Sad ce boljitak, samo sto nije, evo ga iza coska.

Poskupljenje (bilo koje vrste, na bilo kom polju) = boljitak.


Treba cak otici korak dalje pa traziti jos jedno poskupljenje. Jer sto vise poskupi, to ce nam svima bolje biti. Tako rekose Norveski energetski lajf koucevi i MMF. A oni valjda znaju najbolje i zele najbolje.
Договорено је са ММФ још три поскупљења до краја године!
 
Ozbiljno?

Nista onda, nadam se da ce glavni orkestratori biti srecni a da ce ovi burzuji i prikriveni simpatizeri rezima medju obicnim narodom koji su navijali, biti jos srecniji.
 
Ozbiljno?

Nista onda, nadam se da ce glavni orkestratori biti srecni a da ce ovi burzuji i prikriveni simpatizeri rezima medju obicnim narodom koji su navijali, biti jos srecniji.
4 поскупљења по 15% је догорено али на крају испада 75%. Нови врли норвешки ЕПС а за следећу годину видећемо, то је била уцена за ову годину!
 
Bas se pitam hoce li i plate da prate ta poskupljenja.

Posto mi dosadilo ovih Beogradskih 150.000 (kako pojedini forumasi tvrde i zamisljaju) i letovanje na Crvenom moru, ide mi se ovog leta na Bali ili Tahiti...


Prokleti bili.
 
Договорено је са ММФ још три поскупљења до краја године!
"Međunarodni monetarni fond (MMF) od Srbije traži da cene struje i gasa, mimo najavljenog poskupljenja od 1. januara 2023., podigne još tri puta – 1. maja i 1. novembra 2023., kao i 1. maja 2024. . ."
 
Хвала Драгане, сад ће свима лакше бити задње поскупљење је померено на мај 2024-е. Паде ми камен са срца!
 
4 поскупљења по 15% је догорено али на крају испада 75%.
Nije ništa "pomereno na maj 2024", već je tako bilo oduvek.
A poskupljenja nisu sasvim definisana, već će biti i naknadno razmatrana :

" . . povećanja prosečne cene električne energije za po osam procenata od 1. maja 2023. godine, 1. novembra 2023. i 1. maja 2024. godine, objavio je N1 uz napomenu da će se plan ovih povećanja cena razmatrati i tokom prve revizije stendbaj aražmana."
 
Poslednja izmena:
Sasvim je očekivano da struja poskupi i sa i bez MMFa. I biće sve skuplja kako godine dolaze. To je trend koji zahvata i nas i sigurno se krećemo u tom pravcu. Za nas bi bilo bitno da imamo dovoljno kaoaciteta da makar ne moramo da uvozimo strujy u narednim godinama.
 
Да ли је поскупео угаљ или покривамо свињарије Грчића и Злоране штрумфете Михаиловић?
 
Sasvim je očekivano da struja poskupi i sa i bez MMFa. I biće sve skuplja kako godine dolaze.
Bas zato i treba sto pre usiliti prelazak na elektricna vozila, ne bi li bila jos skuplja i ne bi li se elektro lobi omastio jos vise. Zasto da se vozimo na dizel i trosimo XY TWh struje i placamo toliko i toliko, kad mozemo da se vozimo na struju i trosimo 50 puta vise TWh i placamo 50 puta vise.

Zato kazem, nadam se da ce svi pioni rezima, MMFa ili elektro lobija biti srecni kada 2024. prosecan Srbin bude odvajao pola plate za jbnu struju.
 
A dizel i benzin se dele besplatno trenutno? I ne predstavljaju značajnu stavku u kućnom budžetu.

Elektro vozila nemaju ama baš nikakve veze sa cenom struje u Srbiji za sada, ali bi mogli imati u budućnosti ako bi značajan procenat vozila bio na taj pogon jer će i naša država kao i ostale probati da nadomesti manjak u budžetu usled smanjene naplate akciza.
 
U vreme kada cene struje sirom sveta dostizu bolesne rekorde vi promovisete i silite planetu da batali proverena i dostupna goriva i predje na elektricna vozila. Vise je nego jasno o kakvom se interesu radi.
 
Ja ne promovišem. Na drugoj temi sam jasno rekao da se mislim da se ne radi o pokušaju spašavanja planete kao što žele da predstave, već mi je izglednije da se iza krija mogućnost zarade za velike korporacije.

Na istoj temi sa pisao i da je struja u Srbiji medju najjeftinijim u Evropi i izneo podatke da prosečno srpsko domaćinstvo troši puno više struje od domaćinstava u Evropi.

Da, potpuno si u pravu, cene struje dostižu rekorde i zato je iluzorno očekivati da se neće promeniti i u Srbiji.

Ono što ja promovišem je što nezavisnina energetska politika u Srbiji kako bismo bili sigurni da i za deset i dvadeset godina imamo dovoljno struje makar za sebe.
A na promovisanje upotrebe e vozila i na to da li će ih biti pun Beograd za 5 ili 10 godina mi zapravo ne možemo da utičemo.
 
B.Basta je bila bez struje jer je 35kV dalekovod bio u prekidu izmedju HE i samog grada. Kolege forumasi zemljaci treba da znaju da EPS B.Basta ima samo dva sposobna penjaca za ozbiljnije kvarove i nekoliko njih polubolesnih zaista ili kao bojagi koji se povremeno i u retkim situacijama penju na bandere pa cesto cekaju pomoc iz UE. Ne znam sta ocekivati od 1 do 2 ekipe koje u zimsko doba pokrivaju prostor od Debelog brda do skoro Kremana i od Kadinjace do suve granice u Karaklijama na Zvijezdi. Od prilike prostor 50 km x 30 km brdsko-planinski, retko naseljen. Tu su kvarovi kao dobar dan prilikom vlaznog snega.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
B.Basta je bila bez struje jer je 35kV dalekovod bio u prekidu izmedju HE i samog grada. Kolege forumasi zemljaci treba da znaju da EPS B.Basta ima samo dva sposobna penjaca za ozbiljnije kvarove i nekoliko njih polubolesnih zaista ili kao bojagi koji se povremeno i u retkim situacijama penju na bandere pa cesto cekaju pomoc iz UE. Ne znam sta ocekivati od 1 do 2 ekipe koje u zimsko doba pokrivaju prostor od Debelog brda do skoro Kremana i od Kadinjace do suve granice u Karaklijama na Zvijezdi. Od prilike prostor 50 km x 30 km brdsko-planinski, retko naseljen. Tu su kvarovi kao dobar dan prilikom vlaznog snega.
Мала исправка, екипе долазе веровао или не из Краљева!
 
Znam i iz Loznice, Sapca, Valjeva. Ali dok oni dodju u ispomoc nije ni cudo sto par dana bude velikih delova bez struje.
 
Vrh