Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

@branik @prostorni planer

Pisem tako jer lupate gluposti a niste ni provirili u Bor, znate samo da prepricavate sponzorisane objave sa drustvenih mreza i pojedinih ekspozitura zapadnih medija u Srbiji.
Ne znate ni da je emisija sumpor dioksida smanjena za 90% (investicija 126 miliona evra u filtraciju po EU standardima), ne znate nista o preradjivanju kiselih voda rudnika Novo Cerovo, ne znate ni sta je Severni Revir ni jezero Robule, ni kako sada izgleda ni kako je izgledalo pre 5 godina. Pritom Bor ima probleme vec 35 godina, a ne od juce. Da li znate koliko STOTINA HILJADA sadnica je posadjeno na degradiranim povrsinama? Zatvoreni sistem cirkulisanja otpadnih voda? Da li znate kolicinu teskih metala u reci Pek sada i pre 4 godine kada je prvi put ugradjen sistem pracenja (isto od strane Kineza)? Ne verujem.

Ovo jeste oftopik ali nije skroz jer se radi o putevima i spinu o kineskim kreditima.

P.S. Cistacica sa nadoknadama ima 86.000 platu. Ako vi za vase botovanje toliko zaradjujete aferim.
 
@fjerinic Jao ti znas koji su moji izvori informacija. Ti verujes glupostima koje citas na sajtu Srbija ne sme da stane. Meni pola familije radi u RTB, zive tamo i cest sam gost u Boru. Ne znam koliko ti zaradjujes uvlacenjem vlasti u znas sta. Pola familije koja je preminula u Boru nije docekala ni 65 godina. Sjasi, neces nas ubediti u tvoje lazi i tvoga sefa. Vratices svaki dinar za botovanje, obecavam ti
 
Bas zato sto vrlo dobro znam kako je izgledao Bor pre 10 godina i sad ovako pricam. I znam kolike su plate bile tad a kolike su sad, i koliko se ulagalo u zastitu zivotne sredine i zasto su umirali ljudi. Vidim da nisi informisan uopste kad nisi odgovorio ni na jednu konkretnu stvar koju sam napisao nego uvodis patetiku. Znam jedno sigurno - Kinezi mnogo vise placaju ljude da posteno rade, od ovih sto za apanazu preko medija pljuju njihove fabrike. Necu vise ici u OT, ali me iznervira kada vidim ponavljanje iste mantre bez osnova i kriticnog razmisljanja.
 
Урадили су Кинези многе добре ствари, не може да се пореди са временом када су управљали наши разбојници. Потоњи су успели, чак, да направе сасвим нову неупотребљиву топионицу.
 
Jesu ljudi donekle zadovoljni ekonomski i Bor izgleda lepse, ali ogromne povrsine su napadnute novim potencijalnim rudnicima, bahatost kineza i zastita njih je velika. Takodje zabrinutost za zdravlje gradjana je velika. Nervira i mene kada me neko etiketira kao bota isto kao i tebe. Ja branim svoje misljenje i sam ga formiram, informisanjem na svim stranama
 
Апропо кинеза и Бора и малог нуклеарног реактора! Има се може се...Ненадано смо постали нуклеарна држава!
409213729_3682837968615019_3908350680945407685_n.jpg
 
Zar taj sistem, koga podržavaju mnoge navigacije, ne ide preko radija a ne wifi?!

Daj neki link ako imaš, baš me zanima.
Ово је другачије, није РДС, негo баш комуникација возило-инфраструктура, као и возило-возило.... Систем је тек пуштен, још је млад, генерално ће се права примена видети кроз пар година када више аутомобила буде поседовало ову технологију. Свакако, ово би требало да постане кључ развоја аутономних возила.
Сајт фирме која је произвела опрему:
 
@fjerinic
Ako nekome kažeš, i posle upozorenja, da "lupeta gluposti", šta je nego produženo vređanje? Zašto prozivaš za botovanje, za koga?
Očekujem da @Igor reaguje.
Srušiše Staricu u Majdanpeku, izlivaju se nekontrolisano otpadne toksične vode...
Bilo i pre, sa Kinezima ne da se nije promenilo, nego se pogoršalo. Evo šta kažu u tom kraju:
Možemo da pričamo o argumentima i samo njihovu snagu da koristimo.
Samo tako vreme koje ovde provodimo ima smisla. Nekome se ne sviđa kritika jer mu očito bode oči čak i kroz ružičaste naočari.
Gradimo Moravski, Požegu... Istovremeno stotine kilometara puteva nižih kategorija se raspada, na mnogima je asfalt od pre bar pola veka. Dovoljno je samo sići na neki put koji izlazi na neki od glavnih pravaca.
Pre neki dan otvorena jedna kratka deonica Moravskog i to je uspeh. I jeste, ali ostaje pitanje ukupne cene, njegovog finasiranja, uslova zaduživanja...
Od korone dramatično je skočila cena novca (zna svako ko ima ikakav kredit i ugovorenu promenljivu kamatu). Kamo sreće da je sve već završeno, da počne da donosi prihod, da pokrene i ubrza ne samo saobraćaj, nego i celu ekonomiju.
Neki od nas vide da svim ovim može da se upravlja bolje, da ovo što nam se plasira kao uspeh, ne mora da znači da je jedini i najbolji put. Neki opet misle Dnevnikom i tumače svaku kritiku kao napad.
Svako ima pravo na svoj stav. Legitimno pravo.
Šta treba, da počnemo da se bijemo zbog različitih stavova? E, na takvim podelama počinjali su i građanski ratovi. Treba li nam to?
 
Sve vise postaje jasno da se iz zemljista koje je vekovima bilo zamrznuto sada oslobadjaju ogromne kolicine metana i ubrzavaju efekat staklene baste.
Mozda ce se sve zavrsiti brze nego sto mislimo.

 
Kako se stoji sa tom paljevinom na potezu između antifašističke borbe i milentija popovića?
Nisam siguran za paljenje guma i kablova, ali zaokružio sam tačke gde imaš "divlja" individualna ložišta.

Pri tom čak ti i ne treba paljenje kablova, jer tu je staro sajmište (zaokruženo) koje je crna tačka sa velikom koncentracijom dimnjaka PLUS dobar broj nekih radionica i servisa. Imam osećaj da se dobar broj njih greje na iskorišćeno motorno ulje.

IMG_20240117_201209.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran za paljenje guma i kablova, ali zaokružio sam tačke gde imaš "divlja" individualna ložišta.

Pri tom čak ti i ne treba paljenje kablova, jer tu je staro sajmište (zaokruženo) koje je crna tačka sa velikom koncentracijom dimnjaka PLUS dobar broj nekih radionica i servisa. Imam osećaj da se dobar broj njih greje na iskorišćeno motorno ulje.

Pogledajte prilog 186500
Ne znam da li postoji neki merač pm2.5 čestica tu al znam za onaj u omladinskih brigada, njegova merenja pokazuju dosta manja prekoračenja dozvoljenog nivoa od na primer Užica, Valjeva, Novog Pazara, Smedereva, Niša, Pirota...
A i taj deo između starog mosta i gazele mi nikad nije bio jasan, mislio sam kad se izgradi BW da će to srediti da gospoda iz BW ne gledaju u tu favelu al izgleda nista od toga...
 
Ne znam da li postoji neki merač pm2.5 čestica tu al znam za onaj u omladinskih brigada, njegova merenja pokazuju dosta manja prekoračenja dozvoljenog nivoa od na primer Užica, Valjeva, Novog Pazara, Smedereva, Niša, Pirota...
A i taj deo između starog mosta i gazele mi nikad nije bio jasan, mislio sam kad se izgradi BW da će to srediti da gospoda iz BW ne gledaju u tu favelu al izgleda nista od toga...
Meni je odavno jasno da je vazduh po manjim gradovima dosta lošiji nego u Beogradu.

Sada ne pričamo više o gumama već o individualnim ložištima. Gde god ima puno dimnjaka tu života nema.

Uzgred vazduh u Beogradu je verovatno najgori sa leve strane Dunava. I taj dim udara direktno u Dorćol. Stanovnici Marine Dorćol će imati velikih problema.

I ako će se sajmište možda jednog dana i srediti ta leva strana neće nikad. Preveliki je problem.
 
Meni je odavno jasno da je vazduh po manjim gradovima dosta lošiji nego u Beogradu.

Sada ne pričamo više o gumama već o individualnim ložištima. Gde god ima puno dimnjaka tu života nema.

Uzgred vazduh u Beogradu je verovatno najgori sa leve strane Dunava. I taj dim udara direktno u Dorćol. Stanovnici Marine Dorćol će imati velikih problema.

I ako će se sajmište možda jednog dana i srediti ta leva strana neće nikad. Preveliki je problem.
Mislim da je i po merenjima Borča greda u smamom vrhu zagađenosti, rame uz rame sa Velikim Crljenima...
Individualna ložišta koja koriste ono đubre od lignita iz Kolubare su skoro pa isto opasna kao i loženje guma
 
Mislim da je i po merenjima Borča greda u smamom vrhu zagađenosti, rame uz rame sa Velikim Crljenima...
Individualna ložišta koja koriste ono đubre od lignita iz Kolubare su skoro pa isto opasna kao i loženje guma
Dosta se priča o loženju smeća i tog iskorišćenog auto ulja. Ali to ne može da se dokaže bez učešća institucija.
 
Kad je napolju crveno i zagađenje 160-170mg ni prečišćivač u stanu ne može da ga spusti ispod 40-50. Noću ga stavim na sleep mode i ujutru u 07h eventualno padne na 20
 
Dosta se priča o loženju smeća i tog iskorišćenog auto ulja. Ali to ne može da se dokaže bez učešća institucija.
Jeste ali to su ipak izolovani slučajevi a smeće najviše lože sirotinjska ili ti nehigijenska naselja...
Dok je upotreba niskokaloričnog prljavog uglja masovna pojava
 
Jeste ali to su ipak izolovani slučajevi a smeće najviše lože sirotinjska ili ti nehigijenska naselja...
Dok je upotreba niskokaloričnog prljavog uglja masovna pojava
Da, ali nemoj zanemariti količinu zagađenja koje napravi neadekvatno gorivo.

Na primer, skoro sam video snimak nekog lika iz Užica koji je snimao kuću koja loži ko zna šta. Lepo se videlo da zagađuje isto kao sve okolne kuće zajedno, koje verovatno lože drvo u tom trenutku.

Plus sadržaj tog dima nosi mnogo štetnije materije po zdravlje ljudi. Nije samo puka količina čestica u pitanju.
 
Da, ali nemoj zanemariti količinu zagađenja koje napravi neadekvatno gorivo.

Na primer, skoro sam video snimak nekog lika iz Užica koji je snimao kuću koja loži ko zna šta. Lepo se videlo da zagađuje isto kao sve okolne kuće zajedno, koje verovatno lože drvo u tom trenutku.

Plus sadržaj tog dima nosi mnogo štetnije materije po zdravlje ljudi. Nije samo puka količina čestica u pitanju.
Ma znam sve to,
A i drvo je kud i kamo manje stetno od prljavog lignita koji je takođe toksičan
Sa porastom bede i sirmaštva koji se očekuje, automatski će rasti i broj onih koji lože sve i svašta što im padne pod ruku...

To se bar u beogradu da lako rešiti: pošalješ dron da nadleće kuće i dimnjake o da pčitava ko šta gori
 
Nisam siguran za paljenje guma i kablova, ali zaokružio sam tačke gde imaš "divlja" individualna ložišta.

Pri tom čak ti i ne treba paljenje kablova, jer tu je staro sajmište (zaokruženo) koje je crna tačka sa velikom koncentracijom dimnjaka PLUS dobar broj nekih radionica i servisa. Imam osećaj da se dobar broj njih greje na iskorišćeno motorno ulje.

Pogledajte prilog 186500
Dodao bih još dva mesta (neki splavovi uz reku i nehigijensko naselje kod SIV-a)

Screenshot 2024-01-18 091239.jpg
 
Vrh