Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Pogledajte prilog 165654Pogledajte prilog 165655
Pogledajte prilog 165656
Vi što živite na Dorćolu i Blok 21 da li možete da potvrdite ovo da je ovako loše stanje? I zanima me kakva je generalno situacija na celom NBGD, neverovatno mi je da su ovo dopustili. Meni lično je san jako bitan i nema šanse da bih živeo na takvom mestu gde ne možeš normalno spavati, odselio bih se ako ne bih uspeo rešiti problem.
Prilično sam daleko od Ušća i tih splavova oko mostova, živim u bloku 64 ali sam do pre sat vremena čuo tu buku/arlaukanje. Traje to već duže vreme. Slično kao kad je Beer Fest. (Ne)mogu misliti kako je ljudima koji žive u neposrednoj blizini. U neposrednoj blizini je i Veliko ratno ostrvo - prirodno dobro Srbije.
 
Vi što živite na Dorćolu i Blok 21 da li možete da potvrdite ovo da je ovako loše stanje?
Da, jeste. Ali gde god da čovek ode, nigde nije 100% siguran, jer ovde se kafići i klubovi otvaraju bilo gde. A čak i na nekim prostorima koji su "zvanično odobreni i određeni" za žurke, buka zna da traje do zore. Kao npr neki koncerti na Tašmajdanskom stadionu ili festivali i koncerti na Ušću.

Država koristi reputaciju Beograda kao Evropskog Bangkoka gde se najniži rančuga turisti (kako ih ja zovem) mogu izludeti za sve pare i ceo grad pretvara u veliki luna park podređen turizmu i "ugostiteljstvu". I nema pravila ko će biti pogođen a ko će se spasiti, jer kao što rekoh, smandrljavaju se sadržaji gde se stigne, a dozvole se kupuju i prekršajne prijave peglaju sa par desetina evra. Lično gledao dva puta, čak i snimio ali nikad objavio.

Sad ću da zvučim kao neki fatalista koji preteruje ali mislim da će to da traje tako sve dok nekome pod pritiskom zbog sve teže finansijske situacije ne pukne film pa ne napravi belaj. Jer ono, malo je pipavo ustajati u 6 ujutru za posao na minimalcu a do 4 ili 6 ti basčine udarale u glavu, i tako 3-4 puta nedeljno, godinu za godinom. Neispavanost vodi u razne mentalne probleme, a neki od njih se završe i agresijom. A nedavno na RTSu beše podatak da 25% Srbije pije lekove za smirenje. Tako da ili će neko sam uzeti pa obaviti neki "reset" negde, pa će cela javnost da se trgne, ili će da se čeka da ovaj problem zahvati bukvalno svaki deo grada dok svima ne prekipi i dok ne zaprete da će glasati protiv SNSa (jer većina Srba se politički aktivira samo kad im je guzica u procepu i to baš onako do koske) pa da se ovaj šljam trgne i pritegne sve te razne "ugostitelje" da malo smire doiživljaj i puste da grad ponovo bude - grad. Ne luna park.

Inače ovo sve je deo strategije SNSa da jeftinim zabavama i tolerancijom propaliteta i bezakonja kupuje socijalni mir i glasove. Pisao sam o tome ovde. Strategija se svodi na to da se narodu pruža što manje, ali da se isti smiruje i zamajava nekim osećajem (lažne) slobode i opšte opuštencije društva i u ovom slučaju - "dobrog provoda". Problem je samo što to nije održivo st(r)anje a dosta ljudi je već na ivici nakon 3 godine neprestanih kriza. I poslednje što im treba je da im još neki luzeri i bitange jedu dušu do zore pred sutrašnji radni dan za bednu platu. S druge strane, dosta njih je sposobno (i voljno) da trpi više nego nekada robovi i kmetovi. Šta će na kraju biti, videćemo.

Raspisah se i odoh u širinu ali zato što je ovo ogroman hroničan problem, koji izlazi izvan granica čistog kućnog reda. A mislim da se prekopira i po manjim mestima po Srbiji. Jer klubčine i kriminal oko njih niču ko pečurke.
 
Jutros magla / smog ko će ga znati...

viber_image_2023-08-17_08-56-43-662.jpg
 
Posetio sam Vrsac i Beluc Crkvu. Raspitivao sma se o zagadjenju.
Ljudi mi kazu da je zimi zagadjenej daleko gore nego u Beogradu, u neseljenim mestima.
Podestimo se da su ta mesta nekada vazila za mesta sa jako dobrim vazduhom, zbog vetra.

Auto servisi, u tim mestimna inace sakupljaju otpadnmo loz ulje i to se masovno lozi zimi iako je jako kancerogeno.
 
Pre neki dan sam bio u Lidlu u Tošinom bunaru, ali putem "iza". Smrdelo je na paljenje plastike. Je*eš novo naselje kada svakodnevno moraš da udišeš sve te otrove u tom kraju. Zimi je tamo katastrofa (što pokazuje i merna stanica na toj lokaciji)
 
Pre neki dan sam bio u Lidlu u Tošinom bunaru, ali putem "iza". Smrdelo je na paljenje plastike. Je*eš novo naselje kada svakodnevno moraš da udišeš sve te otrove u tom kraju. Zimi je tamo katastrofa (što pokazuje i merna stanica na toj lokaciji)
Taj deo na granici Novog Beograda i Zemuna je baš katastrofa zimi.
 

Dodatni problem predstavljaju kuće koje prokišnjavaju, a koje se greju na stare peći koje sagorevaju prljavo gorivo.

Majku ti, dal su ovi normalni?
 
A to što Zvezda u Engleskoj na grudima nosi Gazprom koji zagađuje životnu sredinu (za razliku od njihovih arapskih sponzora koji vade naftu bez ikakvog uticaja na svet oko nas ili BP ili koje god neruske firme)
 
Pa već je bilo žalbi zbog tog sponzorstva, samo ne zbog toga što firma uništava životnu sredinu, nego zato što je ruska firma 😆
 
А Гардијан је референтна установа за област екологије?
Иначе колики је проценат гасификације на Старом сајмишту, на Лединама, у Сурчину, по Земуну (Алтина, Војни пут, Плави хоризонти), на Душановцу, на Старој Карабурми, по Миријеву, у Кумодражу, Котежу, Крњачи, Борчи, Овчи, Батајници, Калуђерици, Малом и Великом мокром, у Реснику, у Јајинцима, Вишњици, по Звездари и Вождовцу где су куће?
Сећам се да се другарица док је становала у кући на аутокоманди грејала на дрва.
Значи сигурно је најмање пола становника БГа греје на дрва или угаљ. И то у ширем центру, круг од 6 км од Теразија.
 
U svakom slucaju imamo jos par nedelja neometanog disanja.
Slusam kako s.toka prica kako ima "dobar i jeftin ugalj".
Kupis vlazan umesto suvog lignita i u plusu si 3 litre rakije.
Tako razmislja nas predobri narod lud od srece kad im komsija dobije rak.
 
Tako razmislja nas predobri narod lud od srece kad im komsija dobije rak.
Mašiš fudbal emsi. Kad neko dobije rak, doživi neku nesreću, dubiozu, ukanali se, Srbi tad iščačkaju negde duboko u sebi empatiju. Ali empatija ka prosečnom ili ne daj bože uspešnom čoveku ne postoji.

A i ti svoj manjak empatije pravdaš time da su svi redom radikali...
 
Не дирај Емсија што се ове теме тиче, изузетно је активан у махом у праву. Што се емпатије тиче у нашем народу свакако да је могуће пробудити и да се некад и пробуди, али некима чак и кад нацрташ пут од пећи која користи неквалитетни и уз то влажни лигнит до канцера плућа склонији су то прописати теоријама завера него стварној слици. А онда покушаш да им покажеш да чак и немају неку уштеду јер ти је потребно много више неквалитетне и јефтиније сировине него код нек висококалоричне и у старту скупље сировине, ни то не верују. Ем Си се заиста труди да да свој допринос и утиче на овакве. Сад то његово претеривање са људима које среће на некаквој радикалској пијаци јесте мало иритантно, али не у тој мери да сумњам у еколошком смислу добре намере.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Tako je. Pre 4 godine nista nisam znao o poreklu zagadjenja.
Ali razgovarajuci sa klasom koja zaista lozi vlazni lignit sve sam shvatio.
 
Sinoc se osecalo drasticno na spaljenu plastiku. Od Vince.
 
Zagađenje vazduha je bilo na 109 na Senjaku i okolini u toku noći i nisam mogao da vidim susedni soliter koliko se beleo vazduh.
 
Da ponovimo opet i ove godine - smrad koji osećamo (najviše zimi) je barem 80% od individualnih ložišta.

Narodski da se izrazim - narod loži svašta.

Mnogi nisu svesni koliko ima u našoj blizini kuća koja se greju ili kuvaju na čvrsta goriva.

I ne treba nam hiljade takvih ložišta, dovoljan je jedan pa da se zasmrdi jedan hektar ako su "povoljni" meteo uslovi.

Ovih dana imamo primer toplotne inverzije kada imamo veće temperaturne razlike između noći i dana i tada, naročito ako nema vetra, polutanti (PM2.5 prvenstveno) ne mogu da se "oduvaju".

To je to, nikakav NATO nam nije potreban, čak i termoelektrane i cementare nisu prvenstveni uzrok smrada i povećane koncentracije PM 2.5 čestica u Beogradu.

Ja pozivam bilo koga da se prošeta Tošinim bunarom, ili još bolje oko novih zgrada oko Lidla uveče ovih dana, ili zimi preko celog dana i sve će mu biti jasno.

Uporedite miris oko restorana brze hrane gde se loži na drva ili ćumur i miris u naseljima gde se dosta loži i biće vam sve jasno.
 
Da ponovimo opet i ove godine - smrad koji osećamo (najviše zimi) je barem 80% od individualnih ložišta.

Narodski da se izrazim - narod loži svašta.

Mnogi nisu svesni koliko ima u našoj blizini kuća koja se greju ili kuvaju na čvrsta goriva.

I ne treba nam hiljade takvih ložišta, dovoljan je jedan pa da se zasmrdi jedan hektar ako su "povoljni" meteo uslovi.
Tako je. Potvrdjujem ovo za 1Ha, eksperimentalno sam utvrdio.
Ja cak znam iz kojih kuca potice zagadjenje na delu Donjeg Dorcola. Nista nisam uspeo da postignem razgovorom. U jednom slucaju su hteli fizicki da se obracunaju i rekli mi: "Ako ti smrdi seli se".
Naravno da su ti ljudi u stanju da izdvoje 5000 vise za kvalitetniji ogrev, ali 5000, to je 5L rakije godisnje.

Najstrasnije je to problem moze da se resi trenutno, prestankom prodaje vlaznog lignita.
Medjutim Hulja ne zeli da se odrekne glasova. A to sto ce hiljade umreti od raka zbog ovoga nije bitno ni narodu ni vlastima.
Smrdljiv vazduh je nase najbolje ogledalo.

Medjutim rostiljdzije su manje zlo, oni ne mogu da koriste smrdljivi mokri lignit jer bi se to osetilo u mesu.
(inace bi ga rado koristili da mogu)
 
Vesela nas zima ceka, pored individualnih lozista, toplana i elektrana, starih vozila, industrije... u kombinaciji sa spaljivacima sekundarnih sirovina, ne pise nam se dobro.

Slika kos Sunnyville'a danas. Vidi se oblak i sa Skyline'a.
Screenshot_20231002-173927.png
Screenshot_20231002-194136.png
PXL_20231002_153231407.jpg
 
Vrh