Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Такође са истог линка прочитајте и следеће:

Kao i u slučaju Studije, informacije o Stručnoj komisiji za utvrđivanje uslova o zonama sanitarne zaštite dobijeni su prevashodno iz medija i od pojedinih njenih članova. Samo telo se ne pominje u zakonu, pravilniku ili na internet stranici ministarstva.
Prema dostupnim izvorima, ovo telo koje prema svom nazivu sugeriše da je sastavljeno od stručnjaka iz date oblasti, kritikuje Studiju

Извор: interaktivniurbanizam
Линк: http://interaktivniurbanizam.com/2015/0 ... a-studiju/

Дакле овај пут није "Институт" или "Центар" па ни "Синдикат" овај пут је "Стручна комисија"
 
Meni je zaista neverovatno da od toliko slobodnih površina, oni uzimaju Makiš.

Verovatno zato što tu ne moraju skoro ništa da plate, tj. da otkupljuju. Ne znam da li je išta slično rađeno u prošlosti, ali ovo je zaista strašno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807915#p807915:u2wfz0r8 je napisao(la):
astrodule » Pon Dec 28, 2020 11:33 am[/url]":u2wfz0r8]Meni je zaista neverovatno da od toliko slobodnih površina, oni uzimaju Makiš.

Verovatno zato što tu ne moraju skoro ništa da plate, tj. da otkupljuju. Ne znam da li je išta slično rađeno u prošlosti, ali ovo je zaista strašno.

Strasno ili ne, oni su ispali pametniji od nas.
Ti "krezubi" radikali , kako im se ruga urbani Beograd, uz pomoc strucne ekipe iz DS-a (Mali, Vesic) su na sve nad*ebali.
Picemo flasiranu vodu koju ce da uvoze njihove firme.
 
Ja lično ne mislim da će ovo naselje toliko da uništi vodoizvorište. U planskom naselju nema septičkih jama, ništa ne završava u zemljištu. Plus što postoji taj neki nepropusni sloj, a voda za piće se crpi i podzemnih voda (koliko kapiram).

Ali poenta je što će sutra dozvoliti nekom novom Kariću da zida u Beljarici, na VRO, na Adi Međici ili na nekom takvom praznom zemljištu u državnoj svojini.

Pa samo pogledajte kartu Beograda i prostranstvo koje drže razne šljunkare, stovarišta, propala industrija uz Savu i Dunav - neka tu grade, tu zaista nema šta da se naruši, a dobili bismo izlaz na reke.
 
Nadam se da nećemo, MC. Kako mi se čini, sve je više ljudi koji postaju svesniji ekocida na svakom koraku, ali ko zna, moguće da sam ja preveliki optimista?

Sad, bez namere da skrećem temu sa Makiša, ali prosto nisam pametna gde je bolje da ovo postavim... Vest sa sajta opštine Čukarica, kaže počela izgradnja kanalizacionog kolektora u Paštrovićevoj. Pa u vesti kaže:
"...гради се и секундарна фекална канализација за подручје јужно од Топчидерске реке у Службеном путу за ковницу новца, пречника 250 мм са прикључком на планирану секундарну фекалну канализацију у Паштровићевој улици у дужини од 182 м. Рок за изградњу канализације је 90 дана, а вредност инвестиције је око 31 милион динара. Сада су све фекалне воде из нових и старих објеката у Паштровићевој улици прикључене у постојећи атмосферски колектор, односно у Топчидерску реку."
https://www.cukarica.rs/vest/350816/pocela-izgradnja-kanalizacionog-kolektora-u-pastrovicevoj-.php
U toj Paštrovićevoj (i neposrednoj okolini) se izgradilo nenormalno zgrada po principu "Vračarizacije". Kako je moguće da se bilo koja zgrada "primi" bez adekvatnog priključenja na kanalizaciju? (ovo je više retoričko pitanje pošto mislim da svi znamo odgovor) Svaki put kad pomislim da ne možemo niže i gore, ovi me demantuju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807949#p807949:2wejif1v je napisao(la):
astrodule » Pon Dec 28, 2020 1:24 pm[/url]":2wejif1v]Ja lično ne mislim da će ovo naselje toliko da uništi vodoizvorište. U planskom naselju nema septičkih jama, ništa ne završava u zemljištu. Plus što postoji taj neki nepropusni sloj, a voda za piće se crpi i podzemnih voda (koliko kapiram).

Nema septickih jama, ali kao sto rece profesor, kopanje i busenje kroz zastitni sloj zemljista znaci da ce bilo koje povrsinsko zagadenje moci da prodje do podzemnih voda.
Skrenuo bih paznju na izlivanje zeleznicke cisterne u Makisu pre vise godina, kad je bila panika oko zagadjenja pijace vode.

Sem toga, kako mozemo da verujemo da nece biti septickih jama?
Tamo za sada nema kanalizacije.
Zgrade, kao sto s evidi u prethodnom postu, mogu kod nas, da budu primljene i bez ispravne kanalizacije.
 
Intervju Milenka Jovanovića, bivšeg načelnika Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine, protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak i koji dobio je otkaz posle 17 godina rada u Agenciji posle sukoba oko direktorove samostalne promene kriterijuma za Srpski indeks zagađenja vazduha koji se prikazuje građanima. U drugom delu intervjua najavljuje još jednu veliku donaciju Evropske Unije u novim stanicama za merenje zagađenja vazduha, govori o problemima u radu agencije, upozorava na opasnost narušavanja ugleda agencije i na potencijalnu nemogućnost obavljanja njenih zadataka ako se baš pred očekivano veliko proširenje njenih poslova realizuju planovi direktora za smanjenje broja zaposlenih i otpuštanje ključnih ljudi (koliko sam razumeo recimo i rukovodioca za Agenciju veoma važnog IT sektora). Takođe, i veoma značajno, na pitanje šta će da radi sada kad više nema posla, kaže da će pokušati da organizuje nepolitički pokret građana "Udruženi protiv zagađenja".

Jovanović: Kriterijumi zagađenja ne mogu se menjati zimi

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xcEQCcERL2s[/youtube]
 
Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је да онима који се противе Предлогу плана детаљне регулације Макишког највише смета почетак изградње метроа и депоа.

Ici ce se djonom. Videli su da mogu. Usaglasili su pricu o metrou i pricu o Makiskom polju.
Metro sluzi z apromociju gradnj na Maksikom polju.
Protivnic zagadjivanja Makisa bice oznaceni kao neprijatelji mettroa i napretka.
Neki se nadaju da ce se vlast u Bfd.-u promeniti pa ce Makisko polje ostati sacuvano.
Ne verjujem u to. Djilasova ili neka slicna ekipa takodje su uvek bili spremni da rade u interesu "ivestitora".
 
Pa istinu je rekao. Smeta nam početak izgradnje ove linije metroa.

Apsolutno se niko ne bi bunio da se krenuli da rade liniju Zemun - Konjarnik koja bi bila korisna većem delu Beogradu, nego linija Makiš - Ada huja.

Da ne pričam koliko bi ta linija i sve ono što je planirano u Zemunu uredilo taj deo grada i rešilo neki probleme (nehigijensko naselje u "Laudonovom" šancu i ostalo)
 
10. januara je protest u BG. Za cist vazduh, u organizaciji Eko Straze.

https://www.facebook.com/ekostraza/post ... 2293863228

Iako je za ocekivati da ce sluzba da tu ubaci i svoju ekipu (Nogo, Levijatani, Vacic, cetnicke omladine i neke straze, avaksi i sl) kako bi vlast diskreditovala protest i pokrila ga blatom, treba doci. Svako ko iole ima zelju za cistim vazduhom i resavanju problema treba da dodje.

Vidimo se
 
Скупштина Београда усвојила "План детаљне регулације за изградњу стамбеног комплекса на подручју водоизворишта на Макишу"; Полиција и обезбеђење спречили групу демонстраната да уђу на седницу.

Nema labavo sa nasom elitom.
 
Урбанистички завод Београда: Mасовна градња на Макишком пољу произвела би могућ негативан и са непознатим последицама утицај на снабдевање града водом.

"Koga briga" sto bi rekao lik Lukavi iz crtanog filma Noddy.


Горан Весић: Организована политичка руља жели да спречи почетак изградње метроа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808258#p808258:iznsshe0 je napisao(la):
MC_ » Tue Dec 29, 2020 2:55 pm[/url]":iznsshe0]Урбанистички завод Београда: Mасовна градња на Макишком пољу произвела би могућ негативан и са непознатим последицама утицај на снабдевање града водом.
...изјавио "Центар" за "локалну самоуправу".
 
Ekološka katastrofa na Potpećkom jezeru: Lim pun smeća
Potpećkim jezerom ponovo pluta na stotine kubika raznog otpada koji preti da ugrozi rad hidrocentrale. Nabujali Lim doneo je do brane smeće sa severa Crne Gore, Brodareva i Prijepolja.

Na društvenim mrežama nedavno su osvanule fotografije koje svedoče o količini zagađenosti Potpećkog jezera, a koje se nalazi dva kilometra uzvodno od Pribojske Banje, na reci Lim. Reč je o veštačkom akumulacionom jezeru, a prema fotografijama koje su se pojavile na internetu, može se zaključiti da ono trenutno više liči na plutajuću deponiju.
Inače, ovaj problem već godinama prati ovo jezero. Njime pliva đubre, a glavni uzrok zagađenja je otpad s prijepoljskog smetlišta koje se nalazi uz Lim i direktno se uliva u jezero. Fotografije su najpre objavljene na Fejsbuk stranici “Priboj” i ubrzo su se proširile po ostalim društvenim mrežama.
Građani ukazuju da je problem od ranije prisutan, ali da, ipak, situacija nikada nije bila ovako jeziva, te se postavlja pitanje šta će biti ukoliko se pod hitno ne krene sa rešavanjem problema.
kada je Potpećko jezero poslednji put izgledalo kao danas, Ministarstvo za zaštitu životne sredine i opština Prijepolje postigli su dogovor o hitnom zatvaranju deponije Stanjevine, najvećeg zagađivača akumulacije, i njene sanacije. Deponija je ubrzo zatvorena, ali očigledno problem i dalje nije rešen.
EqkIP-AWMAIIXWM.jpg
извор: https://nova.rs/video/potpecko-jezero-snimljeno-dronom-nabujali-lim-doneo-smece/

Туга за гледати.
 
Koliko je shvatam ta količina smeća je "normalna". To pokupi ta lančanica koja je pukla. Zato je smeće dospelo do brane.

Znači - ovo je konstantni problem i to je smeće koje ta lančanica pokupi za nekoliko dana.
 
У Прибоју није било ланчанице. Ланчаница је пукла код Вишеграда. У Прибоју је Лим узводно порастао и покупио са оближње огромне депоније део смећа. И то је реалан проблем који локални властодршци нису хтели да решавају. Рециклажу и сепарацију смећа треба форсирати прво у мањим и руралним срединама. И ту је исто пропуст ове државе.
 
Država je tu da kazni lokalnu samoupravu. Ovo su lokalni problemi gde Država samo treba da kažnjava.

Problem je što je na lokalu totalna anarhija i što malo ko ume da uradi nešto samostalno jer su većina slepi poslušnici bez imalo iskustva.
 
Srbija nije spremna..
.
:lool:
Bice uskoro, :!: zbog covida i nj. pisledica na privredu , sasvm je ocekivan smanjeni kucni budjet gotovo kod svih. Niži slojevi ovog klasnog društva i te kako ce osetiti posledice. :(
Bice tada spremni za radi povratka kaucije tj. manjih novcanih iznosa da prikupljju sve što moze da se reciklira. :!:

Jedino što ne dostaje je poštena i dobra organizacija.

Evo setih se i svog posta , pisao sam o tome pri pojavi prošlogodišnke inicijative

Pored nesposonnosti verujem da su kocničari i ,,otpadna,, mafija koja sasvim lepo zaradjuje.
Idi te na otpad 1 kg metala platiće Vam 20 din a prodace Vam ga za 50 din. plemenitiji materijali imaju još vecu razliku. i to kada je prva ruka (manji otpad) veci posrednici imaju još bolji (grabežljiviju) matematiku.
Nismo spremni... jbg... mafija... al
Evo tog posta :sesir:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=710998#p710998:3t1ui5az je napisao(la):
boca-ica » 22 Feb 2020 22:43[/url]":3t1ui5az]
... "UVODI SE KAUCIJA ZA JOGURT, MLEKO I VODU Zakon o ambalaži se menja"...

Ako uspe , to je jedan jako pozitivan-posten korak za gradjane i sam grad da ne spominjem okolinu i efekat na ekologiju
:gobb:

Sada od plasticne i aluminujumske ambalaze na ustrb kupaca koj su i patili tu ambalazu
imali su koristi samo sakupljaci sekundarnih sirovina i time se
njihov broj povecavao u raznim delovima grada a kako rade na ,, veliko ,, stvarali su mnostvo divljih deponija , o cemu kao stetna pojava. na stotine postova ima i na ovom foruumu :(

Ako prodje predlog ,
uskracuje se sirovina ,,sekundarcima,, a time i materijal za gore pomenute divlje deponije
a gradjani dobijaju priliku da za ( jednu punu kesu sa ) skoro 10-tak flasa-konzervi
mogu i da dobiju novac ili jedan ,, novi ,, isti proizvod iz rafa prodavnice :kk:
Na primer
za 10 praznih plast. flasa kisele vode ili coca-cole koje se predaju na kasi
ce se dobijati novac ili jednu vodu tj. coca- colu u toj vrednosti ( free ) :D

Prodavnice i treba da ima odgovornost jer dotura to u grad i plasira proizvode u takvoj ambalazi.
Troskovi transporta ka regularnim reciklaznim ostrvima su daleko manji jer
kamioni koj donose robu u prodavnivcu tako i tako vracaju se prazni
u celu pricu tog procesa povracaja treba ukljuciti i proizvodjace ambalaze

Predlog je odlican i treba ga posmatrati pozitivno :kk:
jer to je posteno sobzirom da i dalje ostaje opcija
koga mrzi da to radi iz bilo kog razloga...
kontejneri obicni ili oni reciklazni i dalje ostaju kao opcija licnog izbora upravo kao sto i sada postoji
zato kad se malo razmisli ipak je to veliki korak za ekologiju gledano iz vise razlicitih uglova
tako da predlog treba prosiriti
i na belu tehniku , novine . opasan otpad (el.baterije i sl. )
i svasta drugo sto je iz lepeze siroke potrosnje pogodno za reciklazu a nije zak. regulisano
te sada priroda pati i mi sa njom i zbog nje....
a time bi se dosta popravilo u noj i u nama

:sesir:
 
Ko izmisli plastične flaše ruka mu se osušila.
Prvo šta treba uraditi je kaucija od 30 dinara za svaku plastičnu ambalažu. Svaki market koji prodaje mora da ima mašinu koja bio tkupljivala i presovala ambalažu. Samo je to rešenje inače beleće se Srbija od plastike.
Stvarno imamo tradiciju bacanja smeća. Decenijama su trulili šporeti i karoserije a sad ovo smeće što pliva.
 
Kada ne bi bilo plastičnih flaša, troškovi transporta bi porasli i pošto bi teret bio teži (staklo mnogo teže od plastike) CO2 otisak bi bio mnogo veći.

Ukratko, staklena ambalaža ostavlja mnogo veći CO2 otisak nego plastika. Tako da rešenje nije tako jednostavno.

Plus što je sa staklom potrebno pažljivije rukovati.
 
Upravo tako, nijedno rešenje nije tako jednostavno. Treba dati što više mogućnosti za plastične ambalaže i generalno proizvode. Staviti lepo kauciju, obezbediti aparate u radnjama za povraćaj kaucije kada se vrate ambalaže, postavljanje kontejnera za sortiranje otpada, pa i edukacija za ponovno korišćenje. Danas se to iz nekog razloga popularno zove "Upcycling", što nije ništa drugo nego ponovno korišćenje. Međutim tu onda nastaje problem navika ljudi, jer mi svaki dan kupujemo plastične ambalaže, a onda je fizički nemoguće naći svakoj ambalaži neku novu upotrebu. Ima jedan sjajan koncept radnji, za koje sam nažalost tek nedavno saznao. A to su radnje gde se ništa ne prodaje u ambalaži, nego je sve praktično kao one radnje "na meru", kako se kod nas popularno zovu. Kada se ide kod njih u kupovinu, kupac nosi sa sobom ambalaže, što znači onda planiranje kupovine. Dođe, na kasi "prijavi" ambalaže, izmeri, označi i onda dobije papir gde piše brojeve proizvoda. I tako ide po radnji, stavlja šta mi treba u te ambalaže, zapiše, vrati se na kasu i plati. E sad ne znam kolike su cene, da li su više, ili pak niže, nego u supermarketima. Ali nijedan proizvod nema svoju ambalažu, čime se izbegava proizvodnja otpada.
Ali opet je potrebno za sve to debelo promeniti navike društva, a to traje.
 
U Holandiji je kaucija 50 centi. Na ulicama i u rekama nema flasa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811786#p811786:2bns61d6 je napisao(la):
marrecar » Sub Jan 09, 2021 3:57 pm[/url]":2bns61d6]Upravo tako, nijedno rešenje nije tako jednostavno. Treba dati što više mogućnosti za plastične ambalaže i generalno proizvode. Staviti lepo kauciju, obezbediti aparate u radnjama za povraćaj kaucije kada se vrate ambalaže, postavljanje kontejnera za sortiranje otpada, pa i edukacija za ponovno korišćenje. Danas se to iz nekog razloga popularno zove "Upcycling", što nije ništa drugo nego ponovno korišćenje. Međutim tu onda nastaje problem navika ljudi, jer mi svaki dan kupujemo plastične ambalaže, a onda je fizički nemoguće naći svakoj ambalaži neku novu upotrebu. Ima jedan sjajan koncept radnji, za koje sam nažalost tek nedavno saznao. A to su radnje gde se ništa ne prodaje u ambalaži, nego je sve praktično kao one radnje "na meru", kako se kod nas popularno zovu. Kada se ide kod njih u kupovinu, kupac nosi sa sobom ambalaže, što znači onda planiranje kupovine. Dođe, na kasi "prijavi" ambalaže, izmeri, označi i onda dobije papir gde piše brojeve proizvoda. I tako ide po radnji, stavlja šta mi treba u te ambalaže, zapiše, vrati se na kasu i plati. E sad ne znam kolike su cene, da li su više, ili pak niže, nego u supermarketima. Ali nijedan proizvod nema svoju ambalažu, čime se izbegava proizvodnja otpada.
Ali opet je potrebno za sve to debelo promeniti navike društva, a to traje.

Znaš li koliko ljudi pere ruke i šta sve ispipaju uz put ? I onda da uđu u radnju i da sami uzimaju koliko im treba, pa to bi bilo zlo. Dijareja u najavi. Ni hleb ne kupujem van kese jer ga ne mogu prati kao voće i povrće.
Pitanje je koliko određeni proizvodi zadrže svoja svojstva kad su van ambalaže, ne može sve na otvorenom.
Samo kaucija za svaki plastični proizvod.
 
Vrh