Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Mogli bi možda mi (u Beogradu) ovako nešto:

Subotica obnovila vodovodni sistem i prerađuje otpadne vode

https://balkangreenenergynews.com/rs/su ... adne-vode/

Nova fabrika vode ima kapacitet od 80 litara u sekundi i rezervoar of 2.500 kubnih metara. U njoj je i jedinica za preradu mulja, a preduzeće je sagradilo i postrojenje za preradu otpadnih voda. Mulj se koristi za proizvodnju energije, a učinak može da pokrije 40 odsto potreba za rad.

Subotica je dodala 11 kilometara vodovodne mreže. Postavljeno je još devet kilometara kanalizacionih cevi i kolektora, što je omogućilo da se domaćinstva sa više od 12.000 stanovnika u oblasti u kojoj je 140.000 ljudi priključi na tu mrežu i da udeo poraste do 60 procenata.

Neprerađene otpadne vode su ranije ispuštane u jezero Palić, jednu od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji, i ugrožavale staništa biljaka i životinja.
 
Bivši načelnik Odeljenja za kvalitet vazduha: Agencija za zaštitu životne sredine parametre za ocenu zagađenosti menjala pet puta

Objavljeno: 24.12.2020

Pre poslednjih izmena načina na koji se klasifikuje stepen zagađenosti vazduha u Srbiji, a koji je prikazan na zvaničnom sajtu Agencija za zaštitu životne sredine je najmanje četiri puta menjala te parametre. Prva izmena, kako za Insajder kaže Milenko Jovanović, sada već bivši načelik Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha u ovoj Agenciji, urađena je bez znanja tog odeljenja. Nakon što se rukovodstvu obratio imejlom s pitanjem zašto je došlo do promene i zbog čega o tome nije obavešten, usledile su još tri izmene prikaza. Ubrzo nakon toga, protiv Jovanovića je pokrenut disciplinski postupak posle čega je dobio otkaz.

Javnost Srbije je početkom decembra saznala da je Agencija za zaštitu životne sredine, kako je to navelo više nevladinih organizacija, “bez najave i objašnjenja promenila kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha”. Tako je vazduh koji je do nedavno bio ocenjen kao zagađen, kvalifikovan kao prihvatljiv.

Promene su se odnosile i na kvalitet vazduha za vrednosti koncentracije PM2,5 i PM10 čestica, koje su najopasnije jer pored respiratornih, izazivaju i kardiovaskularne i maligne bolesti. Te čestice, kako pokazuje izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine, čine čak 77 odsto ukupnog udela zagađujućih materija u vazduhu.

To, međutim, nije bila prva promena tvrdi za Insajder tadašni načelnik odeljenja za kvalitet vazduha Milenko Jovanović. Prve izmene parametara na zvaničnom sajtu otkrio je slučajno u oktobru ove godine. Na to su im pažnju skrenuli građani koji su se interesovali oko neusaglašenih informacija na sajtu Agencije. O svemu tome pisanim podneskom obaveštava rukovodstvo Agencije 29. oktobra i traži odgovor jer njegovo odeljenje, iako nadležno, o svemu tome nije bilo obavešteno.

“Tada saznajem da je direktor naložio kompaniji koja održava informacioni sistem kvaliteta vazduha da promeni kriterijume za prikaz PM 2.5 uz nejasno objašnjenje.
Reakcija na moj mejl je da je direktor, ponovo ne obaveštavajući nas, naložio vraćanje na prethodno stanje prikaz pomenutog indeksa”, objašnjava Jovanović.

Dodaje da je to odeljenje zatim napravilo plan kako da se reši problem i o tome 2. novembra obaveštava nadležne.

“Prihvaćena je promena jedne klase koncetracija PM 2.5 čestica vodeći računa o limitima koje nam daje naše zakonodavstvo za ostale polutante. To je bila treća promena za četiri dana. Tada se na sajtu pojavilo adekvatno nezbunjujuće objašnjenje kriterijuma na obe stranice. Reakcija na to je bila odluka direktora da sve resetuje na prvu varijantu. Sadašnji kriterijumi za SAQI indeks su minimum peta izmena što je i dovelo do burne rakcije javnosti”, kaže Jovanović.

On napominje da su izmene morale da se urade uz konsultaciju sa svim stručnim institucijama, pre svega resornim Ministarstvom i Agencijom za zaštitu životne sredine koja je nosilac informacionog sistema kvaliteta vazduha.

“Postignuto je zbunjivanje i uzbunjivanje javnosti zbog nepotrebnog menjanja kriterijuma pred zimsku sezonu povećanih koncentracija što može dati utisak namernog ublažavanja stanja kvaliteta vazduha. Sve to je moglo da se uradi i tokom leta”, kaže Jovanović.

On ponavlja da ni o jednoj promeni kao načelnik odeljenja koje se bavi kvalitetom vazduha nije obavešten već da ih je slučajno otkrivao, a zatim “menadžmentu pokušavao da pojasni da tako ne treba da radi u cilju sprečavanja kompromitacije visokog ugleda Agencije”.

Kriterijumi koji se danas mogu pronaći na sajtu Agencije razlikuju se od onih koji su korišćeni u izveštaju za zaštitu životne sredine objavljenom u septembru ove godine.

Za nastale izmene Agencija je na zvaničnom sajtu pokušala da da objašnjenje. Navedeno je da je to urađeno kako bi se objedinili podaci sa mernih stanica te da je za to bilo neophodno da se primeni isti indeks.

“Nakon usaglašavanja, podaci koji su dostupni na veb portalima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd i Agencije za zaštitu životne sredine, su ujednačeni i građani dobijaju transparentan i efikasan prikaz podataka sa svih 13 mernih stanica za teritoriju grada Beograda”, saopštila je Agencija.

Jovanović navodi da takvo objašnjenje nije tačno jer se Agencija ne usklađuje sa lokalnim nivoom već obrnuto.

“Dve i po godine na sajtu Agencije nije bilo podataka sa automatskih stanica koje su pod ingerencijom Grada Beograda, a koje su u lokalnoj mreži, bez ikakvog razloga i osnova. Svakako, Agencija je republički nivo i ne mogu je preglasavati lokalne institucije”, upozorava Jovanović.

Jovanovićevo skretanje pažnje na nelogičnosti i problem završilo se tako što je ostao bez posla, 19 meseci pred ispunjenje uslova za odlazak u penziju.

Dan nakon poslednjeg mejla koji je uputio rukovodstvu povodom izmena parametara za ocenu kvaliteta vazduha, 3. novembra, Jovanoviću su bez najave ukinuli službeni mejl i telefon.

“Sve to usledilo je bez odluke, obaveštenja, jasnog razloga. Protiv mene su pokrenuli disciplinski postupak zbog navodne odgovornosti za loše stanje i navodno neodržavanje mernih stanica koje su inače u dobrom stanju. Osim toga ja sam taj koji je postavio svih 40 stanica u Srbiji”, navodi Jovanović koji je u Agenciji radio od njenog osnivanja, punih 16 godina, a od 2017. kao načelnik Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha.

Jovanović koji je po struci diplomirani meteorolog objašnjava da su inače kriterijumi za kvalifikaciju kvaliteta vazduha pitanje dogovora koje ima uporište u preporukama i po ugledu na druge razvijene zemlje. Ne postoji propis koji definiše kriterijume za te ocene.

“To pitanje na žalost nema uporište u zakonskoj obavezi. Ne postoje definisani obavezujući ni evropski niti svetski standardi u prikazu koncentracija, koji se ovde zove pogrešno ocena kvaliteta vazduha, a koja se kod nas prema zakonu računa samo na osnovu srednje godišnje koncentracije. Prema mom mišljenju to je potrebno hitno izmeniti, to predlažem već dve godine bezuspešno”, kaže Jovanović.

Izvor: Insajder
https://insajder.net/sr/sajt/vazno/2190 ... t-puta.htm
 
Istaknuto je da je protiv Jovanovića pokrenut disiplinski postupak, a kasnije i doneta odluka o prestanku radnog odnosa, zbog "nepoštovanja procedura u organozaciji rada odeljenja kojim je rukovodio, odnosno neadekvatnog održavanja automatskih mernih stanica za kvalitet vazduha".

Jovanović je dobio otkaz, kako je navedeno i zbog "neprimerenog ponašanja u komunikaciji prema naređenima i podređenima u Agenciji".

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/2192 ... azduha.htm
 
Koga mrzi da čita, suština je jednostavna:

Direktor, koji je očigledno postavljen po političkoj liniji jer pre toga nije imao veze sa poslom organizacije kojoj je postao direktor, pred samu penziju daje otkaz načelniku odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha. Čoveku koji je to radio 16 godina i koji je postavio sve merne stanice u gradu. A zašto?

Zato što je direktor Agencija za tobožnju zaštitu životne sredine direktno naložio firmi koja održava WEB sajt da promeni kriterijume klasifikacije kvaliteta vazduha, ne obavestivši pri tome odeljenje za kontrolu kvaliteta vazduha koje se time bavi u okviru sopstvene Agencija za zaštitu životne sredine. Dakle ni njenog načelnika niti bilo kog drugog. Nego su građani obavestili načelnika koji bi to trebalo da kontroliše da se nešto promenilo. Pošto je onda on pitao direktora šta se dešava, posle 16 godina rada i 19 meseci pred odlazak u penziju DOBIJA OTKAZ zbog "neprimerenog ponašanja u komunikaciji prema naređenima i podređenima u Agenciji" i "neadekvatnog održavanja automatskih mernih stanica".

Evo kako se uništava država. Ako mislite da u partijskoj državi neke stručne službe i dalje nešto savesno rade, brinu o vama, i nešto se i dalje pitaju, varate se.

Kvalitet vazduha u Beogradu je dobar - LAZ.jpg
 
Bravo Zuma!
Posto je tom coveku 2 godine do penzije, bilo bi odbro da se pokrene akcija skupljanja novca za njega. On nece nigde moci da nadje posao.

Vazno je pomoci tom coveku jer je u Srbiji to usamljen slucaj da se pojavi covek od integriteta.

Nijedan naucnik, nijedan lekar, niedan direktor bolnice, instituta za javno zdravlje itd, do sada se nije oglasio o zagadjenju. Samo bivsi direktor Petnice.
Rezimski medji o tome cute, dok tzv slobodne, kao sto je N1 zanima samo uticaj zagadjenja na EU.
 
Zaparavo, evo jednog takvog lekarskog saopstenja koje me demantuje:

Педијатар, алерголог и пулмолог др Александра Вуков у јутарњем програму "Пробуди се" на ТВ Нова С рекла је да је Београд у самом врху најзагађенијих градова у свету. Како је навела , честице ПМ 2,5 и ПМ 10, као и честцице буђи, олова и арсена, су врло мале и продиру дубоко у плућа.
 
Apsolutno to ne zanima ljude.
Neki kazu: "Morali su da ga otpuste kad nije slusao direktora".
Ali uglavnom ih ne zanima. Sad su sopinzi. Status. Pokazivanje. Pusenje nargile u kaficu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807350#p807350:3q58u2z4 je napisao(la):
MC_ » 26 Dec 2020 12:11 pm[/url]":3q58u2z4]Zaparavo, evo jednog takvog lekarskog saopstenja koje me demantuje:

Педијатар, алерголог и пулмолог др Александра Вуков у јутарњем програму "Пробуди се" на ТВ Нова С рекла је да је Београд у самом врху најзагађенијих градова у свету. Како је навела , честице ПМ 2,5 и ПМ 10, као и честцице буђи, олова и арсена, су врло мале и продиру дубоко у плућа.
Treba dovršiti do kraja ovo. Nije samo problem to što su PM2.5 i PM10 toliko sitne. Da su to samo obične čestice, pa se nakupe u plućima, okej, organizam bi ih vremenom izbacio. Daleko veći problem je što one sa sobom nose druge zagađujuće materije, kao npr. teške metale. Onda oni lepo uđu u pluća, savršeno mesto da pređu u krvotok i eto problema. Moraju su ljudi informisati daleko više o tome, treba ih daleko više zaplašiti kako bi shvatili pravu opasnost. Ovako kad im kažeš to su sitne čestice koje uđu u pluća, garantujem da svi misle pa kao to je prašina, to udišem i u svojoj kući već. Moraju biti upoznati sa opasnošću, pa čak i da se ona preuveliča, jer to jedino funkcioniše kod prosečnog Srbina i Srpkinje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807313#p807313:2i7w7idp je napisao(la):
Zuma » Sat Dec 26, 2020 4:01 am[/url]":2i7w7idp]Koga mrzi da čita, suština je jednostavna:

Direktor, koji je očigledno postavljen po političkoj liniji jer pre toga nije imao veze sa poslom organizacije kojoj je postao direktor, pred samu penziju daje otkaz načelniku odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha. Čoveku koji je to radio 16 godina i koji je postavio sve merne stanice u gradu. A zašto?

Zato što je direktor Agencija za tobožnju zaštitu životne sredine direktno naložio firmi koja održava WEB sajt da promeni kriterijume klasifikacije kvaliteta vazduha, ne obavestivši pri tome odeljenje za kontrolu kvaliteta vazduha koje se time bavi u okviru sopstvene Agencija za zaštitu životne sredine. Dakle ni njenog načelnika niti bilo kog drugog. Nego su građani obavestili načelnika koji bi to trebalo da kontroliše da se nešto promenilo. Pošto je onda on pitao direktora šta se dešava, posle 16 godina rada i 19 meseci pred odlazak u penziju DOBIJA OTKAZ zbog "neprimerenog ponašanja u komunikaciji prema naređenima i podređenima u Agenciji" i "neadekvatnog održavanja automatskih mernih stanica".

Evo kako se uništava država. Ako mislite da u partijskoj državi neke stručne službe i dalje nešto savesno rade, brinu o vama, i nešto se i dalje pitaju, varate se.

1. Наравно да је директор постављен по политичкој линији, Агенција за заштиту средине је орган министарства заштите животне средине
2. Око отказа имаш само једну страну, као и све где је извор Инсајдер. Радио 16 година, значи постављен за време Ђиласа, какво чудо.
3. Што се тиче измене сам си цитирао
“Postignuto je zbunjivanje i uzbunjivanje javnosti zbog nepotrebnog menjanja kriterijuma pred zimsku sezonu povećanih koncentracija što može dati utisak namernog ublažavanja stanja kvaliteta vazduha. Sve to je moglo da se uradi i tokom leta”, kaže Jovanović.
Дакле Јовановић се није бунио што су мењани критеријуми него што је је урађено пред зимску сезону а не током лета.

Ето га и последњи у низу храбрих вислбловера који добија отказ јер се супротставља злој машинерији којој је једини циљ да убија своје становништво. Човек који је за 16 година својеручно поставио свих 40 мерних станица у Србији гине на бранику чистог ваздуха. Сви остали који нису добили отказе су нестручни, неспособни бескичмењаци и ботови, прави стручњаци су на улици, вива ла револусион :lool:

А ако ово не постигне жељене маркетиншке ефекте, у следећем броју Инсајдера трудна мајка која је добила отказ борећи се за квалитет хране за бебе.

Шта каже агенција
Povodom optužbi Milenka Jovanovića, iz Agencije su odgovorili da su njegovi navodi "pokušaji dezinformisanja javnosti, plasirajući informaciju o navodnom menjanju kriterijuma za ocenu kvaliteta vazduha".

Agencija tvrdi da Jovanović pokušava da obmane javnost
-Činjenica je da je Agencija samo uskladila raspone indeksa kvaliteta sa onima koje koristi Zavod za javno zdravlje Beograd - navode u saopštenju. - Nisu menjani kriterijumi za ocenjivanje kvaliteta vazduha, koji su obuhvaćeni zakonskom regulativom. Zbog nepoštovanja procedura u organizaciji rada Odeljenja kojim je rukovodio, neadekvatnog održavanja automatskih mernih stanica i neprimerenog ponašanja, disciplinska komisija je pokrenula postupak i 13. novembra donela rešenje o prestanku radnog odnosa.
 
[/quote]
Ето га и последњи у низу храбрих вислбловера који добија отказ јер се супротставља злој машинерији којој је једини циљ да убија своје становништво. Човек који је за 16 година својеручно поставио свих 40 мерних станица у Србији гине на бранику чистог ваздуха. Сви остали који нису добили отказе су нестручни, неспособни бескичмењаци и ботови, прави стручњаци су на улици, вива ла револусион :lool:
[/quote]

Bravo! Sve si rekao. Svaka cast na hrabrosti!
 
Плусквамперфекат,

Eto, baš mi je drago da se pojavio neko ko tako emotivno brani "objektivnost" od "podlog Insajdera", bar po tvom viđenju čitave situacije. Čisto da malo i dokumentujem celu priču budući da jeste donekle naporno iskopati sve te podatke, ali ne i nemoguće. Idemo dakle redom.

Po defaultu, dok još ne znamo ništa, nije loše za početak pokloniti mrvicu više poverenja stručnjaku koji je 16 godina radio upravo taj posao, bez obzira ko ga je postavio i bez obzira na TVOJE mišljenje o njima, nego direktoru koji očigledno sa strukom ima daleko manje veze, a da ne pričamo radnom o iskustvu u ovoj branši.

Zatim to što Insajder ima jednostrane izvore nije kriv ni on, ni oni koji ga povremeno čitaju, nego vlast koja je uvela princip da se ne daju izjave istraživačkim opozicionim glasilima da bi im još i tako smanjili uticaj. Insajder uvek pita za zvanično objašnjenje. Dakle ne vidm kako mogu biti nešto krivi oko toga.

E, sad o odgovoru agencije. To je na moju veliku žalost, jer ako se korona i može izbeći neko vreme, vazduh svi MORAMO da dišemo, i to UVEK, jedno klasično muljanje i manipulacija pošto njihov "odgovor" ne odgovara na ono što je ovde problem, već se namerno krije iza komplikovane situacije pomoću preusmeravanja pažnje na nebitno. Klasika. Međutim nisu baš svi sisali vesla. Priča ustvari ide ovako:

Postoje gradska i republička tela koje se bave kvalitetom vazduha, a postoji i zakon i uredba koji regulišu granične vrednosti i prema njima klasifikuje kvalitet vazduha. Uzeću primer zagađenje česticama PM10. Relevantni delovi te uredbe su ovde

https://www.paragraf.rs/propisi/uredba- ... zduha.html

a) Prilog VII, Odeljak "A", Stav 3
b) Prilog X, Odeljak "B", "Suspendovane čestice PM10"

Tu su definisana četri termina "Donja granica ocenjvanja" "Gornja granica ocenjvanja", "Granična vrednost", "Tolerantna vrednost"

Oni su za PM10 redom 25 µg/m3, 35 µg/m3, 50 µg/m3, 75 µg/m3

Pošto je Republička agencija nekada poštovala Republičke zakone, ona je pri definiciji "boja", tj klasa kvaliteta vauzduha koje bi se bojama vizuelno mogle prestaviti, naravno poštovala tu uredbu. Tako je nastao standard prikazivanja zagađenosti SAQI_11. Tu su granice klasa kvaliteta bile iste te iz Republičkog zakona i uredbe koja ga prati.

Odličan do 25
Dobar do 35
Prihvatljiv do 50
Zagađen do 75
Jako zagađen preko 75

Sve je to bilo lepo objašnjeno na samom SEPINOM sajtu na jednom dokumentu čiji je link nedavno izbrisan. Pa ga više NEMA ... na sajtu.
Ali srećom WEB pamti, pa ga i dalje ima u jednoj Internet arhivi. Evo ga ovde:

https://web.archive.org/web/20200304001 ... enu-KV.pdf

Relevantne su ove dve stranice

Sepa, Indeks kvaliteta vazduha SAQI_11, 1.jpg

Sepa, Indeks kvaliteta vazduha SAQI_11, 2.jpg

Međutim onda je počeo tekući problem jer su kriterijumi za boje koje kodiraju kvalitet vazduha na sajtu grada Beograda https://www.beoeko.com/ bili izabrani daleko blaže, tako da zagađenje izgleda bitno manje nego što bi izgledalo po Republičkom standardu koji sledi i dalje važeći zakon Republike Srbije. Onda je ovaj direktor to naravno izmenio. Ali ne tako da pokrene inicijativu da se gradski standard kao nižeg reda uskladi sa njegovim, Republičkim, tj sa našim važećim zakonom, što bi bilo očekivano i normalno i za ovu novu WEB primenu koja kod njegovog pisanja i nije mogla biti direktno predviđena, nego baš obrnuto, zato što vazduh tako izgleda čistiji. Uporedio sam dve tabele, obe sa SEPINOG sajta, ali jedna iz marta a druga iz decembra.

Sepa kriterijumi za klase kvaliteta vazduha.jpg

Vazduh sada nije "dobar" samo do 35, nego do 50
Nije "prihvatljiv" od 35 do 50, nego od 50 do 90
Nije "zagađen" od 50 do 75, nego od 90 do 180
A da bi se narodu prikazao kao "jako zagađen" mora da bude veći od neverovatnih 180, umesto 75 kao do sada! Ni duplo im nije bilo dosta nego su grannicu povećali 2,4 puta. Dobra su naša pluća, mogu ona to. Naročito sad, kad su već ovako koronom istrenirana.

I sad dolazi načelnik njegovog sopstvenog odeljnja za kontrolu vazduha i pita šta se pobogu dešava? I biva otpušten. A posle dolazi "odgovor" koji se tebi toliko dopao, a koji, kad se prevede sa nemuštog jezika, ustvari kaže ono što ga niko nije pitao niti ima baš ikakve veze sa problemom: da nisu promenili zakon (već su "samo" odlučili da ga u ovom slučaju ne koriste ), pa prešli na NOVI standarad (koji koristi zagađeni Grad) gde isti vazduh izgleda bolje! Ko ga je uopšte pitao "da li ste promenili zakon"?

Ne, nisu ga "menjali" nego su ga samo napustili kad treba narodu predstaviti kvalitet vazduha. Ovde je problem što kad čovek odlučuje da li će izlaziti izvan kuće, šta će napolju raditi (rekreacija, teški fizički poslovi) i da li će nositi masku protiv zagađenja, on pogleda njihov sajt i gleda koje su boje ove oznake. A one sada efektivno lažu jer ovaj novi standard ne sledi zakon i uredbu.

Sepa, Indeks kvaliteta vazduha SAQI_11, 0.jpg

Čemu smišljati nešto novo za prikazivanje na sajtu ako se već imamo zakon koji se bavi upravo time koliko je neko zagađenje štetno po zdravlje? Pa zar baš te zakonske vrednosti nisi prirodna granica i za klase koje se NARODU prikazuju? Šta narodu vredi što negde postoji i "neizmenjena" tabela sa granicama iz Republičke uredbe (koju su sad za svaki slučaj stavili i na svoj sajt)? Neće valjda narod stalno u glavi preračunavati kakve popravke za klasifikaciju kvaliteta vazduha treba raditi za svaku boju, na osnovu napamet naučene numeričke tabele zavučene negde na sajtu? Kakva budalaština od opravdanja!

I zbog toga otpustiše čoveka?
 
@Zuma
Ето, мени није претерано драго што морам да трошим време на раскринкавање Ђиласових гласноговорника али хајде да те испоштујем

Po defaultu, dok još ne znamo ništa, nije loše za početak pokloniti mrvicu više poverenja stručnjaku koji je 16 godina radio upravo taj posao, bez obzira ko ga je postavio i bez obzira na TVOJE mišljenje o njima, nego direktoru koji očigledno sa strukom ima daleko manje veze, a da ne pričamo radnom o iskustvu u ovoj branši.

Ту се одмах види твоја пристрасност.
Прво зашто је битан директор, Јовановића није отпустио директор него дисциплинска комисија. Па ти сада крени по свим члановима и дискредитуј једног по једног са стручног аспекта да би доказао који су нестручњаци сменили стручњака. И то по теби највећег српског стручњака свих времена у области заштите животне средине, а који је уствари МЕТЕОРОЛОГ.

О Инсајдеру као "истраживачком" гласилу нећу ни да говорим. То је исто као кад РЕРИ зовеш институтом, "Центар за локалну самоуправу" центром, а разне појединце војним, полицијским и лекарским синдикатима. Довољно је погледати финансијске извештаје и све је јасно.

Priča ustvari ide ovako:

Postoje gradska i republička tela koje se bave kvalitetom vazduha, a postoji i zakon i uredba koji regulišu granične vrednosti i prema njima klasifikuje kvalitet vazduha.

Pošto je Republička agencija nekada poštovala Republičke zakone, ona je pri definiciji "boja", tj klasa kvaliteta vauzduha koje bi se bojama vizuelno mogle prestaviti, naravno poštovala tu uredbu. Tako je nastao standard prikazivanja zagađenosti SAQI_11. Tu su granice klasa kvaliteta bile iste te iz Republičkog zakona i uredbe koja ga prati.

Međutim onda je počeo tekući problem jer su kriterijumi za boje koje kodiraju kvalitet vazduha na sajtu grada Beograda https://www.beoeko.com/ bili izabrani daleko blaže, tako da zagađenje izgleda bitno manje nego što bi izgledalo po Republičkom standardu koji sledi i dalje važeći zakon Republike Srbije. Onda je ovaj direktor to naravno izmenio. Ali ne tako da pokrene inicijativu da se gradski standard kao nižeg reda uskladi sa njegovim, Republičkim, tj sa našim važećim zakonom, što bi bilo očekivano i normalno i za ovu novu WEB primenu koja kod njegovog pisanja i nije mogla biti direktno predviđena, nego baš obrnuto, zato što vazduh tako izgleda čistiji. Uporedio sam dve tabele, obe sa SEPINOG sajta, ali jedna iz marta a druga iz decembra.

Хтео сам на ово да одговарам редом али је пуно рупа. Чини ми се да не разумеш разлику између квалитета ваздуха прописаног законом и (произвољног) српског индекса квалитета ваздуха. То што сељак на Пештеру запали сламу па му буде 200ппм а у Пекингу целе године само 100ппм то не значи да је квалитет ваздуха на Пештеру дупло гори од Пекинга. Медицина то зна, наука то зна, очигледно није лако објаснити. Укратко, у координатном систему ти фали једна димензија - време.

A da bi se narodu prikazao kao "jako zagađen" mora da bude veći od neverovatnih 180, umesto 75 kao do sada
Хајде да видимо ЕУ индекс (који чак не поштује ни добар део земаља ЕУ)

Kod:
												Good	Fair	Moderate	Poor	Very poor	Extremely
Particles less than 10 µm (PM10)	0-20	20-40	40-50		50-100	100-150		150-1200

Значи према по твојој теорији да је екстремно загађење након 75 µg/m3, Европска Унија (сигурно по директој Вучићевој наредби) лаже своје народе да је екстремно загађење на дупло вишој вредности. Кад народи ЕУ чују за Јовановићеву жртву биће преврата на улицама.

Такође су и табеле које си упоредио показатељ, волео би да мислим незнања или грешке, а бојим се намерног спиновања, где поредиш вредности усредњавања на 24 часа (март) са вредностима усредњавања на 1ч (децембар)
Sepa kriterijumi za klase kvaliteta vazduha.jpg


При том си (намерно?) прескочио табелу критеријума са СЕПА-иног сајта где се види да су се законски критеријуми квалитета ваздуха само пооштравали од времена када су напрасни "еколози" били на власти
kriterijumi (1).jpg
 
@Плусквамперфекат,
Jel to hoces da kazes da su danas i u martu, kriterijumi zagadjenja za 1h i 24h ostali potpuno isti ?
Tj da i danas vazi da je vazduh jako zagadjen, ako je prosek PM10 za 24h > 75 ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807602#p807602:9yuxjgns je napisao(la):
Плусквамперфекат » 27 Dec 2020 01:35 pm[/url]":9yuxjgns]@Zuma
Ето, мени није претерано драго што морам да трошим време на раскринкавање Ђиласових гласноговорника али хајде да те испоштујем

Po defaultu, dok još ne znamo ništa, nije loše za početak pokloniti mrvicu više poverenja stručnjaku koji je 16 godina radio upravo taj posao, bez obzira ko ga je postavio i bez obzira na TVOJE mišljenje o njima, nego direktoru koji očigledno sa strukom ima daleko manje veze, a da ne pričamo radnom o iskustvu u ovoj branši.
Ту се одмах види твоја пристрасност.
Прво зашто је битан директор, Јовановића није отпустио директор него дисциплинска комисија. Па ти сада крени по свим члановима и дискредитуј једног по једног са стручног аспекта да би доказао који су нестручњаци сменили стручњака. И то по теби највећег српског стручњака свих времена у области заштите животне средине, а који је уствари МЕТЕОРОЛОГ.

О Инсајдеру као "истраживачком" гласилу нећу ни да говорим. То је исто као кад РЕРИ зовеш институтом, "Центар за локалну самоуправу" центром, а разне појединце војним, полицијским и лекарским синдикатима. Довољно је погледати финансијске извештаје и све је јасно.
Kakav te sad Đilas spopao? Gde misliš da pišeš i sa kim misliš da razgovaraš? Nije ti ovo ni Informer ni Alo. Ovde su bitni argumenti i o onome što se desilo sudimo na osnovu onoga što je urađeno i napisano. Savršeno me ne interesuju ničiji finansijski izveštaji, ni Đilas, ni opozicija, ni pozicija. Iz onog što se radi se vide motivi, a nešto što neko napiše je ili tačno ili nije. I to je sve. Šta je i ko je on možeš da raspravljaš sa prijateljima u Informeru. Na ovaj način nikakva diskusija ne dolazi u obzir.
 
Pozdravimo prvog profesora BU koji se usudio da kaze nesto o bezocnom zagadjivanju nase okoline i nasih zivota.

Професор Љубиша Игњатовић: Београд остаје без воде за пиће после изградње насеља у Макишу, а рени бунари ће бити загађени за сва времена

Професор Љубиша Игњатовић с Факултета за физичку хемију упутио је молбу одборницима Скупштине Београда да у уторак не гласају за усвајање Плана детаљне регулације Макишког поља јер би било каква изградња на том подручју озбиљно угрозила водоснадбевање Београда.

"Рени бунари поред Саве имају хоризонталне дренове и вода која стиже у њих се филтрира кроз вишеслојне седименте природног порекла. Када се ти седименти загаде никада више неће моћи да се очисте или регенеришу", казао је професор Игњатовић.

На питање Бете да ће бити угрожено свих 100 рени бунара у приобаљу Саве из којих се снадбевају погони за прераду воде, професор је казао да ће вода у 39 рени бунара који се налазе на потезу Макиш – Ада Циганлија бити веома брзо загађена, већ у току првих грађевинских радова.

http://rs.n1info.com/Vesti/a688089/Ljub ... -pice.html
 
U Beogradskom vodovodu i kanalizaciju su odgovorili na tu izjavu profesora Ljubiše Ignjatovića. Njihov odgovor se svodi na to da su poštovali zakon, da tamo nema bunara, a pozivaju se i na granice zona zaštite vodoizvorišta. Međutim ne kažu da su podzemni slojevi zemljišta u kojima se ta voda akumulira međusobno povezani, pa zagađenje na jednom mestu vremenom prelazi i na druga, tj tamo gde IMA bunara. Zatim ne kaže da su zone zaštite prethodno PROMENJENE u jednom krajnje problematičnom i ne transparentom postupku. A ne kaže ni da je argument "zakonitosti" u sadašnjoj Srbiji prilično izgubio na ubedljivosti kad se uzme u obzir KO sve sedi i glasa za te zakone u raznim skupštinama, tj nivo njihovog znanja i etičkih normi. Pa zatim da ti poslanici, čak i takvi kakvi su, ustvari i ne smeju da glasaju drugačije nego onako kako im se kaže da moraju da glasaju. Tako da se čitava odbrana koju smo čuli iz preduzeća Beogradski vodovod i kanalizacija, koji su izdali uslove, ustvari svodi na izjavu da je izvorište bezbedno zato što jedan ili dva političara kažu da je tako.

I od TOGA nam zavisi kakvu će vodu za piće ubuduće imati milionski grad, i to zauvek, jer se ovakve greške nikada ne mogu ispravaviti. A to bi trebalo da bude rezultat brojnih naučnih studija, i to ne jedne naučne ustanove, nego većeg broja međusobno nezavisnih, uz OBAVEZNU javnu raspravu širokog obima, jer se u nauci samo tako, kroz obimni "review" proces, nalaze i ispravljaju eventualne greške. Čak i naučni rad najautoritarnije moguće svetske NAUČNE ustanove ili eksperta se ne smatra da uopšte zvanično POSTOJI ako nije prošao takav proces provere. Pa tek ako niko stručan, a nezavisan od njih, nije našao grešku, tek onda to počinje nešto da znači. A kod nas, da par političara odluči nešto OVAKVOG značaja, to je obična farsa.

Одборници Скупштине Београда су, додао је професор, наши суграђани и комшије и не би требало да дозволе да се једног дана стиде зашта ће у уторак да гласају.

Он је навео да се у заштићеној зони Макишког водозахвата планира изградња насеља од 13.000 станова за више од 40.000 становника, и са безброј пратећих садржаја.

Велики утицај на загађење подземних вода, рекао је Игњатовић, имаће и изградња подземне железнице на том подручју, са станицама и депоом за метро.

„То ново насеље би веома брзо загадило воду у рени бунарима који се налазе у непосредној близини и град би остао без воде за пиће”, рекао је Игњатовић који на Факултету за физичку хемију предаје Заштиту животне средине.

Он истиче да је вода најбитнији ресурс једне државе.

„Ако овај ресурс који Београд поседује сада уништимо, он ће бити уништен за сва времена. Нема дилеме да ће Београд задесити судбина Зрењанина где грађани већ скоро две деценије немају воду за пиће”, нагласио је професор.


Игњатовић каже да је о евентуалној градњи на подручју заштићене зоне Макишког водозахвата морала да се води најшира могућа јавна дискусија и да се консултује струка, а не да се грађани пред готово свршен чин информишу преко медија.

„Од педесетих година прошлог века па до данас, та с разлогом велика хигијенско-санитарна зона се пажљиво чувала и Београд је све време имао квалитетну пијаћу воду. Захваљујући тим заштићеним рени бунарима поред Саве, Београд је готово једина европска престоница у којој је чесмовача здрава за пиће”, објаснио је Игњатовић.

На питање Бете да ли је власт консултовала струку, професор истиче да власт, осим Института за водопривреду „Јарослав Черни”, није консултовала остале научне институције, а требало је да се за стручно мишљење обрати Универзитету у Београду.

„Рени бунари поред Саве имају хоризонталне дренове и вода која стиже у њих се филтрира кроз вишеслојне седименте природног порекла. Када се ти седименти загаде никада више неће моћи да се очисте или регенеришу”, казао је професор Игњатовић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/46962 ... de-za-pice
 
Макишко поље не треба претварати у земљиште за градњу зграда, метроа

...
Прича о Макишком пољу и пренамени више стотина хектара покренута је још пре седам година. Тада је Институт „Јарослав Черни” донео студију којом се сужава зона заштите водоизворишта. Уместо готово целог Макишког поља које је било у другој зони, зона заштите водоизворишта смањена је на отприлике половину и креће се у висини Новог обреновачког пута.

До смањења зоне, како је тада објашњено, дошло је до померања подземних вода на делу поља где је сада планирана изградња. Пре неколико дана упутили смо институту питања у вези са том студијом, али је одговор да се у овој установи сада ради у смањеном капацитету због ковида и да нису у прилици да нам изађу у сусрет.
...
Зато, каже, многи сматрају да би требало да се одрекнемо Макишког поља као извора пијаће воде. Али вода из Саве по квалитету не може да се пореди са оном из рени бунара која пролази кроз слојеве шљунка, песка и у природној средини се филтрира.

– Макиш је постао оптерећен још изградњом ранжирне станице за теретне возове. Многи памте инцидент који се догодио крајем осамдесетих година када се преврнула цистерна са ксилолом, а та отровна материја наставила кретање ка рени бунарима који су на самој обали. Један део ксилола је успешно уклоњен ископавањем земљишта, али део је ипак отишао ка рени бунарима. То је доказало да у Макишком пољу има прилива подземних вода из залеђа.

По правилнику који смо заједнички, по европским стандардима, 2008. године обновили Институт „Јарослав Черни” и Рударско-геолошки факултет прописана су правила којима се одређују шта су зоне водоизворишта. Зоне зависе од времена боравака капи воде у подземљу. Оцењује се део слива са кога је капљици воде потребно да пређе пут до захвата воде и буде пречишћена. Норматив је 50 дана да би се то сматрало другом зоном водозаштите. Под првом зоном сматра се место самог водозахвата, где се налази рени бунар који би иначе требало да буде заштићен и ограђен – истиче он.
...
– Не може урбано насеље да се гради на Макишу јер онда може да се заборави на будуће извориште. Мислим да је 2014. године направљена грешка када је „Черни” померио те зоне заштите водоизворишта. Шта да радимо сутра ако Савом крене контаминирана вода која у једном тренутку не може да се пречисти?! Сва резерва водоснабдевања мораће да се врати на бунаре и снабдевање водом из подземља. А и све што би било изграђено, зграде, котларнице, канализација... утицаће на контаминацију подземних вода. И најмања хаварија загадила би подземне воде и онда можемо да заборавимо на Макиш заувек. У сваком случају, Макишко поље не треба претварати у земљиште за градњу зграда, метроа… Није ово заустављање развоја града, већ крајње рационални приступ – каже Стевановић.

Да је Макишко поље важно, сматра и проф. Миомир Коматина, светски признат научник и истраживач на пољу геологије и заштите животне средине.

– Макишко поље је једна повезана целина, за Београд златно извориште које не сме да се уништи, већ сачува за будуће генерације. Макишко поље је кристална чаша коју не смемо ни да окрњимо – каже Коматина.
...
Београд има 99 рени бунара, од којих је у функцији 97. Из њих се захвата око 3.000 литара воде у секунди. Подземне воде из ових бунара су стабилније температуре од површинских и имају већу минерализацију. Технологија за њихову прераду је једноставнија и економичнија од оне која се примењује код третмана речне воде.

http://www.politika.rs/scc/clanak/46884 ... ada-metroa
 
А и све што би било изграђено, зграде, котларнице, канализација... утицаће на контаминацију подземних вода. И најмања хаварија загадила би подземне воде и онда можемо да заборавимо на Макиш заувек. У сваком случају, Макишко

Nakon 1.000 znanih i neznanih manjih i vecih havarija na ranzirnoj žel. stanici Makiš . Jeste pitanje kvaliteta podzemnih voda.
Nije djabe intermodularni terminal prebacen u Batajnicu .

Velika strateška greška Bgd je koncetrisanje vodo zahvata samo na Savski resurs , kao da Dunav ne postoji :rant:

Voleo bih da čujem obrazloženje ,,mozgova,, tog inst. V. Cernog. sta smo to skrivili da ne koristimo i Dunavski vodozahvat, kao mnogi dr. gradovi na nj.
Naročito kad Dunavsko blize i daljnje priobalje snabdevamo Savskom vodom

Mozgovi.... :lool:
ili ti tacnije fali samo slovo ,, A ,,

:sesir:
 
Pa bila je predviđena, pa i zaštićena, Dunavska zona kao drugo veliko vodoizvorište. Zbog cene građenja i cene eksploatacije, zbog lakoće tehničkih rešenja, bezbednosti snabdevanja, postojanja bekapa u slučaju ratova, industrijskih zagađenja, velikih kvarova, zemljotresa, pogoršanja kvaliteta vode u nekoj od dve reke, zbog dužine cevi do potrošača, zbog izbegavanja da zavismo od cevovoda ispod jednog ili dva mosta koji će prvi u ratu ili u terorističkom aktu biti srušeni ili oštećeni, itd. Stara JNA nije dozvoljavala ni da se čuje za ukidanje Dunvskog vodoizvorišta. To je bilo u svim osnovnim planovima dugo vremena, itd, itd. Pa je ta zona ukinuta zbog pretvaranja u građevisnko zemljište. O tome smo više puta pisali. Recimo ova poruka

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 14#p706914

Ili

http://interaktivniurbanizam.com/urbani ... kog-polja/

file.php
 
Javno komunalno preduzeće „Beogradski vodovod i kanalizacija” najoštrije osuđuje netačne izjave o tome da će Beograd ostati bez vode ako se usvoji Plan detaljne regulacije za deo Makiškog polja.
„Takve tvrdnje su obična laž, a njihovo namerno plasiranje predstavlja krivično delo širenja lažnih vesti i uznemiravanja građana
JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” je učestvovalo u izradi plana putem davanje uslova, kao nosilac javnih ovlašćenja, kako sa aspekta zaštite izvorišta, tako i sa aspekta očuvanja vodovodnog i kanalizacionog sistema. Osim davanja uslova, održano je niz sastanaka sa Urbanističkim zavodom Beograda, koji je obrađivač plana. Zaštita izvorišta i rezervi površinskih i podzemnih voda obezbeđuje se formiranjem zona sanitarne zaštite, definisanjem i sprovođenjem uslova, mera i ograničenja. Zaštita izvorišta se sprovodi u skladu sa:
1. Pravilnikom o načinu određivanja i održavanja zona sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja („Sl. glasnik RS” br. 92/2008),
2. Rešenjem o određivanju zona sanitarne zaštite na administrativnoj teritoriji grada Beograda za izvorišta podzemnih i površinskih voda koja služe za vodosnabdevanje grada Beograda (Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, br. 530-01-48/2014-10, od 01.08.2014.),
3. Elaboratom o zonama sanitarne zaštite izvorišta podzemnih i površinskih voda vodosnabdevanja grada Beograda (Institut „Jaroslav Černi”, 2013.)
.

Tokom izrade Plana, uslovima su tačno definisane mere i ograničenja u zavisnosti od namene i vrste objekata na predmetnom području. Makiško polje pripada široj (Zona III) zoni sanitarne zaštite, što znači da u toj zoni ne postoje vodozahvatni objekti na otvorenim tokovima niti reni bunari i cevasti bunari za crpljenje podzemnih voda. U III zoni zaštite uvek je bila predviđena gradnja, uz poštovanje strogih mera zaštite. JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” izdalo je stroge uslove koji su u skladu sa zakonom i važećim pravilnicima. Poštovanje ovih uslova je obaveza svakog investitora, bilo da je u pitanju država ili privatni investitor”, navedeno je u saopštenju.
Извор: Беоинфо
Линк: http://www.beograd.rs/lat/beoinfo/1...orista-kao-i-pojedini-novobeogradski-blokovi/

Извршни директор Водовода, Владимир Милојевић, 21 година радног стажа у водоводу за оне који стручност изједначавају са радним стажом:
Urbanizacija predviđena planom detaljne regulacije za Makiško polje ne ugrožava vodoizvorište koje se nalazi na tom području, kažu u JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“.

Deo javnosti tvrdi da će usvajanjem tog plana biti ugroženo vodosnabdevanje građana, a izvršni direktor za razvoj, projektovanje i investicije tog preduzeća, Vladimir Milojević, odbacuje te tvrdnje kao netačne, uz obrazloženje da su izdali stroge uslove za Makiško polje koji su u skladu sa zakonom i koji će sprečiti da beogradsko izvorište bude ugroženo.

„Izdali smo uslove u skladu sa Pravilnikom o određivanju i održavanju beogradskog izvorišta, odnosno zona sanitarne zaštite. Izdali smo stroge uslove koji su u skladu sa zakonom i smatramo da naše izvorište neće biti ugroženo“, rekao je Milojević Tanjugu.

Dodaje da je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ učestvovalo u izradi tog plana kroz izdavanje uslova očuvanja beogradskog izvorišta, vodovoda i očuvanja infrastrukturnih objekata vodovodnog i kanalizacionog sistema u Makiškom polju.

Milojević ističe da se Makiško polje nalazi u široj zoni sanitarne zaštite, odosno zoni 3, gde, kako kaže, ne postoje vodozahvatni objekti, reni-bunari i cevasti bunari za crpljenje podzemnih voda.

„Pošto smo učestvovali u tom planu, smatramo da se kvalitet podzemne i površinske vode na tom području neće promeniti, kao ni kvalitet našeg proizvoda, a to je higijenski ispravna voda za piće“, rekao je Milojević.

Napominje da postoje tri zone i da su to neposredna zona, odnosno zona 1, uža zona sanitarne zaštite, zona 2, i šira zona sanitarne zaštite, zona 3, gde je Makiško polje.

Naveo je primer da se novobeogradski blokovi 44, 45, 70, koji su građeni u drugoj polovini 20-og veka, takođe nalaze u široj zoni sanitarne zaštite i da nisu ugrozile vodosnabdevanje građana.

Pored toga, Milojević napominje i da će usvajanjem tog Plana, „Beogradski vodovod“ dobiti nove cevovode čiste vode ka važnim punktovima, a to su Železnik i Žarkovo.

„Naše preduzeće je dobilo i priliku da cevovode koji su stari više od 50 godina zameni novim, dobilo je priliku da infrastrukturne objekte, kao što su rezervoari i crpne stanice na tom području, takođe budu rekonstruisane“, rekao je Milojević.

Извор: Танјуг
Линк http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=617621
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807603#p807603:6h2y3hio je napisao(la):
chiko » Ned Dec 27, 2020 2:49 pm[/url]":6h2y3hio]@Плусквамперфекат,
Jel to hoces da kazes da su danas i u martu, kriterijumi zagadjenja za 1h i 24h ostali potpuno isti ?
Tj da i danas vazi da je vazduh jako zagadjen, ako je prosek PM10 za 24h > 75 ?
Iz nedostatka odgovora kolege Плусквамперфектa zakljucujem da nema argumenata za svoju tvrdnju, i da je kolega Zuma u pravu.
Rasprava zavrsena...
 
U vezi ovih izjava iz Vodovoda pročitajte detaljan opis toka događaja na ovom linku:

interaktivni urbanizam
platforma za razumevanje problema urbanog razvoja

Urbanizacija Makiškog polja

http://interaktivniurbanizam.com/urbani ... kog-polja/

Ilustrativan je primer studije “Podzemne i površinske vode vodosnabdevanja Grada Beograda” iz 2013. godine koju je uradio Institut “Jaroslav Černi“ i koja predstavlja osnov „Elaborata o zonama sanitarne zaštite” koje je Ministarstvo zdravlja 2014. godine usvojilo i na osnovu njega donelo Rešenje. god o određivanju zona sanitarne zaštite na administrativnoj teritoriji grada Beograda (br. 530-01-48/2014-10 od 01.08.2014.). Ovim Rešenjem, zone sanitarne zaštite su redefinisane, nove granice su unete u Plan upravljanja vodama sliva reke Save (2014), Generalni urbanistički plan Beograda (2016) i Plan generalne regulacije – Grad Beograd, celine I-XIX, 2016.g. čime je omogućena i legitimisana intenzivna izgradnja područja. Sa druge strane, Stručna komisija je 2015. godine odbila pomenutu Studiju proglasivši je neosnovanom i neadekvatno obrazloženom. Ova Studija nije javno dostupna, kao ni veliki deo ostale dokumentacije od značaja, čime smo ostali uskraćeni za razumevanje razloga koji su u osnovi ubrzane izmene čitavog seta zakonskih rešenja, gradskih propisa, strateških prioriteta i planova razvoja grada. Ilustracija je više promena rešenja sistema metro linija, pri čemu je u aktuelno ono rešenje u okviru kog je trasa linije Železnik-Makiš-Mirjevo prioritet.
Drugim rečima, studija (jedna jedina koja postoji) čije su moguće negativne posledice teško opisive po razmerama i značaju, koja je predstavljala jedinu osnovu za radikalnu izmenu dobrog dela koncepta razvoja grada uz reke, je od strane stručne komisije proglašena neosnovanom, a usput je i dalje TAJNA i javnosti nedstupna.
 
Vrh