Iz Novosti, 26. oktobar 2014.
Najnovije analize pokazale su da voda iz reke Drine, koja je nekada bila po kvalitetu bliska vodi za piće, po količini gvožđa i arsena sada pripada trećoj, a po količini rastvorenog olova četvrtoj klasi. Situcija sa zagađenom Drinom vrlo lako može da se proširi na okolne reke. Bezmalo se može reći da njeno zagađenje može stići i u Beograd. U trenutku kada se otrovi budu ulili u reku Savu, srpskoj prestonici će pretiti ekološka katastrofa.
Analize pokazuju i da na samo 50 centimetara ispod površine donedavno najčistije reke na Balkanu ima gvožđa, arsena i olova, javili su mediji.
Otrovi sa flotacije nekadašnjeg rudnika „Stolice“, kod Krupnja, koji su stigli, Kostajničkom i rekom Korenitom u Jadar, a zatim i u Drinu su do te mere opasni da ubijaju i dragocene dabrove koji su tu stigli iz Zasavice, rekao nam je Janko Aleksić, član Gradskog veća u Loznici, inače diplomirani ekolog.
Po njegovim rečima, svim do sada prisutnim i usanovljenim teškim metalima, visokih vrednosti, opasnih po život, „pridružio“ se i hrom. Aleksić to precizira i tvrdnjom da je „prošle godine, u ovo vreme, iz kruga „Zajače“ na Stolice, izmešteno oko 100 tona elektronskog otpada. Praktično, u Kostajničkoj reci, reci Koreniti, Jadru i Drini, sada se nalazi i hrom.
- To je naše novo saznanje, što ovu ionako dramatičnu situaciju čini još gorom - kaže Aleksić, ističući da je lokalna vlast u Loznici, „na nogama“, zbog ovog problema, još od majskih poplava, ukazujući nadležnima o čemu je reč. - Jasno je da je vlasnik flotacije, šabački koncern „Farmakom“ bio dužan da reši u celosti ovaj problem, ali ništa nije učinjeno. To je sada problem koji mora da rešava država uz pomoć naše lokalne samouprave.
....
Najnoviji slučaj stradanja dabra zabeležen je, kako kaže, u toku Jadra, u rejonu između sela Bradića i Lipnice, „što je krajnje simptomatično“.
- Ako stradaju dabrovi, čija je težina 40-50 kilograma, onda je jasno šta je sa školjkama i ribama i drugim svetom u Jadru, koga, jednostavno, više nema u životu - kaže Aleksić. - Teški metali, koji se neprestano gomilijalu, a zbog čega niko ne odgovara, niti šta preduzima po nalozima inspekcija, pre svega mislim na koncern „Farmakom“, nanose veliku šteti zemljištu i šire rizike do neslućenih razmera. Ovo nije dramatično upozorenje, samo po sebi, već realan vapaj, jer je objektivno pretpostaviti da će biti ugrožena i hrana za ljudsku ishranu od voća i povrća do mesa.
Nalazi o koncentraciji opasnih metala, koja je procentualno, kod nekih veća čak i za 2.500 odsto viša od dozvoljenog.
...
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... oska-bomba