Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

За ову тему је ирелевантно, а могло би се пуно рећи о томе, да ли изазива или не ефекат стаклене баште, ако изазива да ли је уопште релевантно у односу на климатске промене које немомовно долазе а које је прецизно описао Миланковић, ако не изазива да ли је прича измишљена због тога да би се измузао новац за еколошке пројекте или да би се набили недостижни еколошки стандарди за земље у развоју форсирањем приче о "одрживом развоју".

Елем, оно што је битно је то да је пожељно коришћење горива које има потпуно сагоревање тј. што већи проценат CO2 у издувним гасовима (ТНГ предност у односу на дизел). Даље коришћење огревног дрвета у односу на угаљ јер се тако само ослободи CO2 узет из атмосфере процесом фотосинтезе.
У Словенији је забрањена продаја угља за индивидуалне котларнице, знам да је то за сада немогуће код нас али би требало тежити томе јер једна кућа која користи угаљ загади целу улицу, довољно је неколико правилно распоређених кућа које се греју на угаљ да цело насеље током грејне сезоне буде у густом отровном диму.
 
Pesticidi istrebljuju pčele
10:29, 17.01.2013.
Autor: Agencija TANJUG

PARIZ - Neki pesticidi bi mogli da budu smrtonosni po pčele, ocenile su evropske vlasti za kontrolu bezbednosti prehrambenih proizvoda - EFSA (European Food Safety Authority).

Tokom godina, naučna istraživanja su omogućila da se utvrdi da pesticidi, takozvani sistemski (nalaze se unutar cele biljke) ili neonikotinoidni, dezorijentišu pčele, tako da neke ne znaju više da se vrate u svoje košnice, preneli su francuski mediji.

Za otprilike 15 godina, smrtnost pčela se popela sa pet na 30 odsto.
Ukoliko bude neophodno, Evropska komisija bi mogla da zabrani sporne proizvode.
Sa svoje strane, proizvođači insistiraju na ekonomskom uticaju zabrane upotrebe njihovih pesticida.
 
Južna tužna Morava-plovi samo smeće
IZVOR: BETA
Vranje -- Sekretar kluba ekstremnih sportova "Ekstrim" iz Vranja Srboljub Pešić izjavio je da deo Južne Morave kod Vranja ponovo nije plovan zbog velikih količina smeća.
14993802425188d91e3e760902492523_orig.JPG


"Ekstrim" je pre dve godine snimio film "Tužna Morava" na kome se vide velike naslage smeća u reci. Nakon što je taj film imao veliki broj pregleda na youtubu i postao popularan na društvenim mrežama i u medijima, Morava je u tom delu bila očišćena u okviru akcije "Očistimo Srbiju".

Pešić je za agenciju Beta izjavio da je deo Južne Morave od oko pet kilometara između Vranjske Banje i sela Zlatokop u još gorem stanju nego pre dve godine.

"Dve godine od velike akcije čišćenja prošao sam pešice istom deonicom Južne Morave koja je tada očišćena i uverio se da je sada u još gorem stanju. Pozvali smo Sektor za vanredne situacije sa molbom za podršku i tim za spasavanje na vodi i zajedno smo pokušali da se spustimo rekom što opet nije bilo moguće od smeća", kazao je Pešić.

Prema njegovim rečima, nakon spusta gumenim čamcem na Južnoj Moravi između sela Zlatokop i Vranjske Banje koji je trajao oko 2,5 sata snimljen je drugi deo filma o ekološkoj katastrofi na Južnoj Moravi pod nazivom "Tužna Morava 2 - Stara se majka ne laže".

"Plastični čamac smo kao i pre dve godine nekoliko puta morali da prenosimo preko "čepova" od plastičnih flaša i srušenog drveća oko koga se nagomilavalo smeće, a od plastičnih flaša i otpada na pojedinim mestima se voda reke i ne vidi. Rekom pliva i hemijski i medicinski otpad, plastične flaše i kese. Južna Morava nije plovna zbog smeća", rekao je Pešić.

Pešić je dodao da je očigledno potrebno detaljno rešenje odlaganja otpada u tom kraju, ali i u donjem toku reke.

[YouTube] http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ob8CPtYpIw [/YouTube]
 
Udruženim snagama ka velikim ciljevima - "Sekopak" prikupio i na reciklažu predao oko 30.000 tona ambalažnog otpada u 2013.
Utorak, 21. 01. 2014.|19:20 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ada-u-2013


U 2013. godini "Sekopak", društvo za upravljanje ambalažnim otpadom u Srbiji, je nastavilo sa tradicijom ispunjenja nacionalnih ciljeva uz pomoć svojih saradnika, komunalnih preduzeća i privatnih sakupljača. Prikupljeno je i na reciklažu predato oko 30.000 tona ambalažnog otpada, dok je, kompanija "Sekopak", po prvi put ispunjenje nacionalnih ciljeva ostvarila i kroz energetsko iskorišćenje (SRF) I to u procentu od 3.4%, saopšteno je iz "Sekopak"-a.

Kako je primarni cilj svake kompanije zadovoljstvo njenih korisnika, "Sekopak" je dobio i ISO 9001:2001 sertifikat kvaliteta koji će podržati nastavak kontinuiranog podizanja kvaliteta usluge na još viši nivo.

Broj ugovora sa HoReCa objektima se udvostručio od početka angažovanja u ovom sektoru, dok je ukupna količina sakupljene staklene ambalaže u 2013, samo iz ovih objekata, dostigla neverovatnih 50 tona.

Osim toga, kako kažu u komaniji, "Sekopak" je aktivno podržavao sportske i kulturne događaje i radio na edukaciji građana, postao je partner Teniskog saveza Srbije i predstavnik za ekologiju Davis Cup-a. Ljubitelji tenisa imali su priliku da pored uživanja u mečevima naše reprezentacije direktno učestvuju u sistemu primarne selekcije odlažući ambalažu u kante "Sekopak"-a i edukujući se na njihovom štandu.

Na Beogradskom festivalu piva, "Sekopak" je uspostavio održivi system za upravljanje ambalažnim otpadom koji se sastojao od 100 kanti, kapaciteta 120 litara, različitih boja, zaprikupljanje aluminijumske, kartonske, staklene i plastične ambalaže.

Tokom Novogodišnjih praznika našim najmlađim sugrađanima omogućeno je da u jednom od beogradskih tržnih centara prisustvuju reciklaži ambalaže od koje su pravljeni unikatni ukrasi za "Seko-jelku".

- Prikupljanjem 30.000 tona ambalažnog otpada, pored ostvarenja nacionalnih ciljeva, dali smo i značajan doprinos čistijoj zemlji u kojoj živimo. Zato koristim priliku da pozovem sve da u 2014. godini budu odgovorni prema životnoj sredini i time doprinesu čistijoj budućnosti – istakla je Violeta Belanović-Kokir, generalna direktorka kompanije "Sekopak".

Kao i do sada, operateru pravljanja ambalažnim otpadom, kompanija "Sekopak" nastavlja trend uspešnog ispunjenja nacionalnih ciljeva za svoje klijente. U toku protekle godine, prikupljeno je i predato na reciklažu 30.000 tona ambalažnog otpada. Tim "Sekopak"-ovih klijenata obuhvata najuspešnije kompanije na našem tržištu, a od skoro "Sekopak"-u su svoje poverenje ukazale i kompanije: H&M, Tigar, "Stara Sokolova", Olympus, kao i Institut za kukuruz "Zemun Polje".

"Sekopak" ima ekskluzivno pravo na razvoj sistema "Zelene tačke". Zadatak "Sekopak"-a jeste da pomogne domaćim kompanijama da ispune svoju zakonsku obavezu vraćanja u proces reciklaže određenog procenta ambalažnog otpada koji plasiraju na tržište. Pravo na korišćenje znaka "Zelena tačka" "Sekopak" je ustupio i kompanijama Farmakom MB, Podravka, Taktik, Mindelez, Aura, Kirka Corporation, koje su prepoznale važnosti sticanja ovog robnog znaka na svojim proizvodima, zaključuje se u saopštenju kompanije "Sekopak".
 
Sa srećom Konstantine možda će mo se negde ponovo sresti?
Beloglavi sup Konstantin, jedina ptica satelitski opremljena u Srbiji odlazi u zaborav. Zajedno sa njim gubimo i opremu instaliranu na ptici koja vredi 5000 EU. Konstantin kao da želi da pokaže da ima još mnogo toga što nam nije rekao? Razleteo se poslednjih dana ne bi li ostvario još dobrih rezultata ali ni to neće pomoći da se produži ugovor za njegovo dalje praćenje. Najverovatnije se 8. jula priključio jatu supova koji migriraju ka istoku i leteo je sa njima sve do Bugarske do mesta na kome su se nekad gnezdili supovi u koloniji Vraca. Distanca je među rekordima za Konstantina, za jedan dan leteo je sve do mesta Montana 271 km. Kad je uvideo da to društvo nije za njegove godine, vratio se kući na spavanje u koloniju Uvac. Juče je odleteo južno do Crne Gore i obreo se kod Mojkovca. Bilo je nešto za doručak jer u Crnoj Gori nema supova i nema društva za Konstantina a bogme više nema ni stoke, odnosno hrane. I beloglavi sup Uroša odlazi u zaborav jer mu je Upravljač razervata Uvac otkinuo markicu sa krila pre drugog puštanja. Tako ni Uroša više nećemo moći da razlikujemo kad ga vidimo u prirodi sa drugim supovima. Monitoring beloglavog supa u Srbiji je najuspešniji program zaštite ugrožene vrste na Balkanu i zbog toga smo prošle godine dobili podršku evropske organizacije za zaštitu lešinara (Vulture Conservtion Fondation ) za program reintrodukcije. Kvalitet praćenja beloglavog supa je danas ugrožen ne samo zbog besmislenog gubljenja Konstantina i Uroša legendi ovog programa. Prihvatanjem štetnih programa po naše supove, nestručnim odlukama, sudskim zastrašivanjima, zloupotrebom autorskih prava, zabranama markiranja i puštanja ptica kao i ostalim zloupotrebama monopolskog položaja Zavoda za zaštitu prirode je ugrozio rad na praćenju beloglavog supa. Sprečavanje organizovanja zaštite ugroženih vrsta ptica u Srbiji nije samo posledica patološke ambicije jednog ili dva činovnika već sistemski problem institucije koja je izgubila svoju ulogu u društvu. Otvaranjem Agencije za zaštitu životne sredine koja preuzima celu bazu podataka po preporukama Evropske Unije, Zavod za zaštitu prirode nema šta više da zovodi i postao je anahrona institucija. Moraju da opravdaju svrhu svog postojanja ako ne zbog zaštite krstaša ili stepskog sokola koji broje poslednje dane, onda eto zbog zaštite beloglavog supa. Nisu uspostavljeni ni minimalni standardi u zaštiti biodiverziteta u Srbiji a ulazimo u krizu koja nosi sa sobom nestanak ugroženih vrsta.
lq3JDES.jpg


https://www.facebook.com/pages/Fond-za- ... k=timeline
 
Koji su ovi? Jel su to oni što su se pripojili novom Tadiču? Sumnivi su mi svi ti koji imaju para za brendiranje svog pokreta. Oni iskreni, najčešće nemaju novca za sve to. Možda grešim.
 
Đerdap zatrpan đubretom.

Ko ne plati odmah, plaća kasnije. Visoke vode spiraju đubre razbacano po Srbiji, pa ono pre ili kasnije završava ovde. U situaciji kad smo ostali bez uglja pa kupujemo struju, zbog čišćenja đubreta agregati se zaustavljaju tri sata u toku dana i tri u toku noći, nekoliko prelivnih polja je otvoreno pa se gubi voda, tri agregata na Đerdapu II ne rade uopšte, a nanosima je oštećena i ulazna rešetka na jednom od njih. Pogledajte video.

Ali pri tome imajte na umu da Srbija za uvoz struje plaća 400.000 evra DNEVNO.

http://www.b92.net/video/vesti.php?yyyy ... _id=903182
 
Srbija živi iznad mogućnosti svojih prirodnih resursa

Srbija živi iznad mogućnosti svojih prirodnih resursa, odnosno troši više prirodnih resursa nego što joj je dostupno, pokazao je Izveštaj o živoj planeti za 2014. godinu Svetskog fonda za prirodu (WWF).

"Kada bi svi na Zemlji živeli kao stanovnici Srbije, bilo bi nam potrebno 1,4 planete", kazala je direktorka programa WWF-a u Srbiji Duška Dimović.

Ona je navela da se do tih podataka došlo na osnovu izračunavanja prosečnog ekološkog otiska po glavi stanovnika, koji predstavlja odnosa između količine prirodnih resursa koje ljudi troše i sposobnosti obnavljanja biosfere.

Dimovićeva je dodala da u poređenju sa zemljama u regionu, Srbija ipak troši najmanje prirodnih resursa, navodi se u saopštenju WWF-a.

"Od okolnih zemalja, Slovenija ima najveći ekološki otisak sa 2,6 'potrošene' planete, Hrvatska 1,9, dok Makedonija i Bugarska troše 1,7 planete, a Bosna i Hercegovina 1,5", kazala je ona.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy ... _id=906155
 
Kako biste unapredili svoj grad kada biste imali 20 mil. €? | Guardian

Zelene površine i projekti vezani za očuvanje životne sredine dobijaju najviše glasova građana Pariza, koji sada imaju mogućnost da direktno biraju u šta će se ulagati novac iz budžeta.

En Hidalgo, prva gradonačelnica Pariza, namenila je u tu svrhu pet procenata gradskog budžeta, što iznosi oko 20 miliona evra.

Parižani su mahom glasali za projekte ozelenjavanja grada, poput pravljenja „živih zidova“ od biljaka i „bašti za učenje“. Takođe, novac će biti uložen i za izgradnju novih bazena.

Hidalgo kaže da će građani imati priliku da odlučuju šta će uraditi sa delom gradskog budžeta svake godine sve do 2020. i da je „predala ključeve budžeta Parižanima“.

Glasanje za projekte obavlja se putem interneta, a ovog puta odlučeno je da se 40 zidova u gradu prekrije biljkama, kako bi se stvorila „mikroklima i popravio biodiverzitet“. Projekat je dobio najviše glasova i za njega je izdvojeno dva miliona evra.

Na drugom mestu po broju glasova bio je predlog da se neiskorišteni delovi grada ubeleže u posebnu mapu, kako bi mogli da se koriste za izložbe, projekcije filmova i društvene događaje, a za njega je izdvojeno 1,5 miliona evra.

Na trećem mestu bio je projekat uvođenja „bašti za učenje“ pored svih obdaništa i vrtića.

Građani su odabrali i projekte poput mobilnih punktova za skupljanje otpada, kako bi se unapredilo recikliranje, zajednički prostori za mlade preduzetnike, zatvaranje ulica u određeno vreme, kako bi deca mogla nesmetano da se igraju i novi bazen.

Kada biste vi na raspolaganju imali 20 miliona evra, šta biste unapredili u svom gradu?

http://www.b92.net/putovanja/zanimljivo ... _id=907068
 
Danny Macaskill: The Ridge

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xQ_IQS3VKjA[/youtube]
 
Kada biste vi na raspolaganju imali 20 miliona evra, šta biste unapredili u svom gradu?

Za pocetak bi osposobio donirane i ostale Autmatske stanice za konrolu vazduha. Evropa je donirala 28, fond za zastitu zivotne sredine kupio jos 12. Postoji link na web-u gde postoji delimicno ocitavanje za 30-ak. Od tih 30 sve podatke ne daje ni jedna. Znaci oprema se ne koristi, ili neko ne azurira, ili nece da daju kvalitetne podatke. Po srpskom obicija izgleda su sva tri problema u pitanju.

http://www.sepa.gov.rs/ams/xajax_data/e ... duha_1.php

Pratim PM2.5/ PM10/ Ozon/ NOx/SOx/Benzene/

Necu da govorim o ciframa, to treba da napisu strucnjaci, uglavnom prebacijemo standardno nivoe zagadjenja i po velicini, ucestalosti i trajanju.

Najgore je stanje u grejnoj sezoni i cini mi se leti. Iznad nas je jastuk smoga, svako dobije po malo od raznih blagodeti slojeva smoga. Nizi delovi, centar i oko saobracajnica cestice PM10/2.5/NOX/Benzene. Visi elitni delovi grada kancerogeni O3. Prigragdska naselja SOX od sagorevanja. Najgore prolazi porecje posebno Pancevacki rit, gde postoji efekat inverzije slojeva ( ili tako nesto ) gde se sva zagadjenja skupe u sloju do zemlje i odatle ne mrdaju danima dok vetar ne pocisti situaciju. Iznenadjujuce je da Stari grad ima neocekivano dobre rezultate.

Znaci prvo sto bih uradio sa nekim parama po izboru, je da napravim real-time, interaktivnu ekolosku mapu Beograda. Zagadjenje vazduha je samo jedan deo. Na pocetku svake akcije potrebna je informacija. Kada su informacije dostupne sivma, onda moze da se vrsi pritisak na vlast da nesto radi.
 
Ja zaista više ne znam šta da kažem kad pročitam vest kao što je ova. Bila je jedan dan na B92, a zatim je brzo uklonjena sa osnovne stranice. Kakvi to ljudi rade u medijima ako je kod nas uopšte MOGUĆE zataškati nešto iole nalik ovome? Pročitajte i komentare, vrlo je poučno uočiti nesrazmeru, bolje reći provaliju, između njih i reakcije naših medija.

"Jalovina briše živi svet"

Izvor: B92, ponedeljak 20.10.2014

Loznica -- Isticanje jalovine iz rudnika "Stolice" u Krupnju nastavlja da ugrožava životnu sredinu, a iz lokalne samouprave kažu da pet meseci nema reakcije nadležnih.

13866760985444c48ec65c4661186422_orig.jpg


Problemi su se javili tokom velikih poplava koje su zadesile Srbiju i jalovina je posle Drine dospela i do Save, odakle se kreće ka Šapcu, Obrenovcu i Beogradu.

Kako kaže za B92 Janko Aleksić, član Gradskog veća Loznice, još čeka potez nadležnog ministarstva kako bi bio saniran rudnik Stolice i na taj način sprečeno dalje isticanje jalovine.

Aleksić kaže da bi problemi nastali kod rudnika u vlasništvu Farmakoma Miroslava Bogićevića mogli da se pogoršaju uzimajući u obzir najavljene nove kiše za sredinu ove nedelje (nap. Zuma: Ove juče i danas, sa bujičnim tokovima i meteo alarmom u regionu).

"Ceo Mendeljejev periodni sistem, osim zlata i platine, kreće se rekom i sa sobom uništava biljni i životinjski svet. Zdravlje ljudi vrlo važno i zbog toga je lokalna samouprava ozbiljno zabrinuta. Pet meseci nema konkretnih odgovora, zatvaranja jalovišta, nema reakcije Vlade Srbije, Ministarstva poljoprivrede, Agencije za zaštitu životne sredine, republičkih inspektora, koji su doduše preduzeli zakonom predviđene mere", kaže Aleksić.

On navodi da je životinjski i biljni svet devastiran.

"Sve ovo je devastiralo ovaj teren, oko grada Loznice, oko Jadra, Drin. Ono čime smo se svi hvalili, a to su školjke, rakovi i dabrovi, ničeg više nema. Ugrožene su poljoprivredne parcele, ugrožen je životnjiski svet, nema zalivanja biljaka. Mi smo sve više zabrinuti jer odgovora nema", rekao je on.

Ukoliko i narednih dana ne bude reakcije nadležnih, Aleksić najavljuje i proteste.

"Očekujemo da ovih dana dobijemo konrektan odgovor, ili ćemo morati da radikalizujemo stvar. Ako to mogu advokati i mnogi drugi, zašto da se mi ne borimo na sličan način za životnu sredinu", rekao je Aleksić za radio B92.

Podsetimo, pre mesec dana, zatražena je reakcija nadležnih nakon rezultata ispitivanja kvaliteta vode u koritu reke Korenite.

Usled ogromnih i dugotrajnih padavina tokom maja, koje su za posledicu proizvele klizište brdskog masiva na koji se naslanja flotacijsko jalovište "Stolice", došlo je do pucanja dve brane, a kasnije i treće i isticanja više hiljada kubnih metara jalovine.

Jalovina i vode iz jalovišta izlili su se u rečicu Korenitu, u mestu Kostajnik, a koja se uliva u reku Jadar na oko 20 kilometara.

Do ponovnog probijanja brane i isticanja jalovine u potok Kostajnik došlo je 17. jula, posle obilnih padavina, kada je jalovina s bočne strane probila već oštećenu branu jalovišta i izlila se u potok.

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, zajedno s Ministarstvom rudarstva i energetike formiralo je krajem jula poseban tim za praćenje realizacije hitnih mera za sanaciju izlivene toksične jalovine antimona iz zatvorenog rudnika "Stolice" kod Krupnja.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=913610
 
Teški metali u rijekama ugrožavaju i Beograd
21 oktobar 2014 Izmijenjeno 08:00 CEST

Majske poplave ostavile su strašne posljedice u Krupnju i Loznici, a ugroženi su i Šabac i glavni grad Srbije.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YQvO9ZS4VXo[/youtube]

Ni pet mjeseci od kako su majske poplave oštetile branu jalovišta nekadašnjeg rudnika Stolice kraj Krupnja, na zapadu Srbije, ona još nije sanirana.

Jalovina i dalje nekontrolirano teče, a alarmantne koncentracije teških metala su registrirane u Drini i Savi. Time su ugroženi ne samo obližnja Loznica i Krupanj, već i Šabac i Beograd, upozoravaju stručnjaci.

"Dvorište kakvo je bilo, nije mi tu dete da vam pokaže snimak, to je bilo kao na 'Marakani'. Vidite na šta sad ovo liči", počinje svoju ispovijest Milivoje Vučetić iz sela Korenita, u koje se nakon majskih poplava u nekoliko navrata izlila otrovna jalovina iz nekadašnjeg rudnika Stolice kod Krupnja.

Od tada sa strahom dočekuje svaku novu kišu.

'Rješenja ni na vidiku'

"Kad kiša pada, moram da ustajem noću da pratim šta se dešava, da gledam da li ide... Kad krene mulj, čuje se odozgo, moramo da pratimo sve dok ne prestane kiša. Onda opet neka nova nada u bolje. Nova kiša - opet se vraćamo u strepnju, u strah, šta će se dogoditi. I tako sve to teče dok se ne reši taj problem“, priča Vučetić.

Rješenja ni na vidiku, a svaka sljedeća kiša samo bi uvećala razmjere zagađenja jalovinom.

Punih pet mjeseci otrovna jalovina se svakodnevno slijeva u lokalne riječne tokove, ali prema posljednjim informacijama, teški metali dospjeli su već i do Drine, ali i do Save, čime bi, hipotetički, mogli biti ugroženi i veliki gradovi poput Šapca, Obrenovca ili Beograda. Uprkos tome, niko od nadležnih od tada još nije reagirao.

Posljedice zagađenja itekako su vidljive.

Više u videosnimku...
Izvor: Al Jazeera
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/te ... -i-beograd
 
Nije ode problem birokratija, nego CENZURA!

Današnja politka je dno dna.
 
Kad kažem "birokratija" mislim na to da se ni jedan problem ne može rešiti dok ne prođe kroz nekoliko institucija. Prvo opština piše nekome, pa taj neki prosledi nadležnom, pa provere da li ima para, pa ovaj odobri pare, pa raspiše tender...

To je sve u redu, ali to ide tako sporo jer te korake prave nestručni ljudi, a lanac puca tamo gde je najslabija karika.

Ja sam ubeđen da u većini opština u Srbiji ne postoje ljudi koji umeju da napišu zahtev za korišćenje sredstava iz nekih fondova i da i kad bi dobili novac ne bi znali da ga iskoriste na pravi način.
 
Dule to je jedan problem, ali ono što je ovde dodatni problem I što onemogućava praktično bržu akciju je činjenica da se jedna od najvećih ekoloških katastrofa poslednjih godina sklanja iz novina. Bitno je da sve novine pobalave kada Đoković dobije dete I da moramo o tome da čitamo u specijalnim izdanjima, ali da se zagađuje trajno životna sredina I ugrožavaju vodotoci nacionalnog značaja, to je vest za pola dana ili ni toliko.

Gadne novine tipa informer ili kurir ne bih ni računao, oni neće ništa staviti na naslovnu ako ne piše g***o, peder, monstrum ili slično propraćeno nekom prigodnom fotografijom kojom se najgrublje krše sa ljudska praa.
 
Vrh