nažalost ja ne delim tvoje oduševljenje Dubaijem, i to iz više razloga.
Sa porastom cena nafte, Dubai koristi svoj kapital za izgradnju, dok dobar deo ide u investicione fondove. Međutim, fokus je potpuno promašen.
Dubai u međunarodnoj štampi pogrdno nazivaju attention seekers. Prave svoj Luvr (hoće da licenciraju ime), moraju da imaju Formulu 1 iako im baš nije jasno čemu to služi, svoj filmski festival, najveću zgradu na svetu (bar trenutno), najveći bazar, ski staza, grade veštačka ostrva u zalivu itd... Ceo grad me podseća na Diznilend za odrasle.
Takav ekonomski model se bazira na nafti i propašće kada nafte nestane.
Finansijski centar sveta? Kako da ne. I Frankfurt je hteo da bude centar evropskih finansija, mada je tek to komično, na londonskoj berzi radi onoliko ljudi koliko Frankfurt ima stanovnika. Npravili su poslovne zgrade, samo je pitanje da li će uspeti da ih i napune. Koliko je Dubai udaljen od ostalih finansijskih centara? Gde god da ideš ne gine ti bar pet sati leta avionom. Kome odgovara klima gde tokom najvećeg dela godine ne smeš od vrućine i peska da izmiliš iz zgrade.
Turistička destinacija? Verovatno si gledao sve one emisije od građenju veštačkih ostrva i kula. Vile na tim ostrvima su građene gušće nego na crnogorskoj obali. Ako je nekom baš stalo da ima svoje ostrvo, može da bira između par stotina pravih ostrva, od Kanade do Australije, po mnogo nižim cenama.
Pre par hiljada godina, u rejonu zaliva je postojala sjajna sumerska kultura. Iako zaliv nema drugih resursa sem blata i nafte (za koju tada nisu znali), oni su uvozili sirovine i izvozili gotove proizvode. Zaliv je bio prijatno mesto za život sve do Tamerlana, koji je uništio irigacioni sistem i pretvorio bliski istok u pustinju.
Dubai (a i ostale zemlje Zaliva), ne ulažu u nove tehnologije, irigaciju, pošumljavanje, užasno skupe fabrike za desalinizaciju vode, energetiku (koja nije bazirana na nafti), gotovo da nemaju domaću proizvodnju. Važno je da Burž al Arab ima zlatne slavine.
Epilog? Kada nestane nafte, vodiće se lokalni rat oko vode. Na kraju će sve zatrpati pesak, kao i prošli put (pri tome su Sumeri imali mnogo zdraviji ekonomski sistem nego današnje zemlje zaliva).