Šta je novo?

Dubai - 'najludje mesto' na Svetu

Da je DIzniledn za odrasle to verujem, a i da je dobar shopping.
Ali, pitaj prijatelje da li bi živeli u takvom gradu.
O klimi nemoj da ih pitaš ništa .. ne verujem da su pocrneli. :)

Izgradnja Dubai.ja me potseća na piramidalnu banku, nap. 'Dafinu'.
Stalno mora da se gradi sve više ili će firme sa svojim radnicima
početi da odlaze, pa za njima njihovi snabdevači, pa za njima predstavništva, ....
Sistem bi mogao da se uruši, ako ode nap. par stotina hiljada radnika.

Održavanje tog Diznilenda je vrlo skupo i za sada se čak i zarađuje na njemu, ali ..
 
dragan":3bm71ikn je napisao(la):
@ Nenad

................................
@ cosmic

O Dubai-ju ima toliko informacija da se ipak može doneti neki zaključak.
Naravno da se moze doneti "neki zakljucak", ali licno sam pre za potpun utisak i situaciju kada mogu da opazam sopstvenim culima, pa onda da donesem sud.
:D
Slozicu se sa Nenadom da se isti topic mogao postaviti za bilo koji drugi grad, sve je stvar percepcije.
A i misljenje je kao dupe, svako ga ima. :lol:
 
Ne vidim ni jedan razlog zasto bi Dubai propao. Pare koje zarade trose pametno, odnosno ulazu u turizam i svetski jake kompanije. Evo par linkova:

http://www.google.com/search?hl=en&client=opera&rls=en&hs=HFu&q=dubai+investment+funds&btnG=Search

http://www.dfm.ae/dfm/Main/Main.htm

http://www.reuters.com/article/innovationNews/idUSL0524720620070705

Izmedju ostalog, RK Beograd je kupio Verano uz pomoc Marfin, grcke banke u kojoj DIC* ima vecinski udeo.

* = http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai_International_Capital

Sto se tice toga da li se gradi na primerenom ili neprimerenom mestu, mislim da dolazak svih svetskih brendova iz apsolutno svih oblasti jasno upucuju na to da je Dubai itekako primereno i pozeljno mesto za investiranje. Jbg, ne vode ga ljudi koji lamentiraju nad 15% teritorije, nego ljudi koji zele da svom narodu donesu progres. I za sada su jako uspesni u tome.

Sto se tice klime, 100 ljudi 100 cudi i ukusa. Ja sam bio pocetkom maja i bilo je 38 stepeni i bilo mi je sasvim ok. Ja ne podnosim zimu i najbolje se osecam na 35 stepeni, tako da meni dubaicanska ( :p ) klima sasvim odgovara. Uostalom i manje je ekstremna od beogradske. Tamo je klima u rasponu od +20 do +50, a u Beogradu od -10 do +40.

edit:dupli link
 
DA li bi neko ziveo bilo gde u inostranstvu zavisi od mnogo faktora. Kada sam se selio za Rusiju, mnogi su me smatrali ludakom, a ja bih sutra ponovo u Petrograd kada bih mogao. Moja prijateljica bi zivela u Dubaiu kada bi tamo dobila dobro placeni posao. Samo ljudi koji su vec videli taj Disneyland mocu da odgovore na pitanje "da li bi tamo ziveli".

A razni ljudi predvidjaju razna scenarija za Dubai. Grad je uspeo da savrseno diversifikuje svoju privredu ('60 godina skoro 50% GDP-a je dolazilo od nafte, a danas su to 6%, turizam 18%). Grad ima viziju i privlaci veliki broj ljudi, a ti isti ljudi koji su kupovali stanove i imanja u milionskim vrednostima, sigurno ne razmisljaju kratkorocno.

Slicno je ranije "izronio" i Las Vegas! U sred pustinje, bez vode, bez zelenila pa pogledajte sta se danas sve tamo izgradilo i koliko je milijardi ulozeno. Ko je mogao da predvidi da ce taj koncept biti toliko uspesan?
 
Las Vegas jeste 'izronio' u sred pustinje, bez vode, bez zelenila ..... ali, on je u jednoj velikoj državi.
Sad ima vode koliko hoćeš ( brana na Koloradu?), pa samim ti i zelenila i ostalo.

U njemu je 'carstvo' kockarnica, alkohola, revije 'golih žena' i prostitucije, pomalo i droge,...
U Dubai-ju svega toga nema i strogo se kažnjava i pipula za spavanje.
Ko hoće da ide 'u provod' neće ići u Dubai, već u L.Vegas.

dub3uv3.jpg


Stotinama kilometara oko Dubai-ja nema ništa osim peska i može se doći samo avionom.
Taj 'interesantan život' se vodi samo u strogom centru na relativno malom prostoru od
nekoliko kv.km., a pogledajte na sat mapi kako izgledaju ivice tog grada, radnički kampovi,
magacini, kućice u sred peska bez ijedne travke - nema čak ni palmi.

Za poređenje vidite predgrađa i okolinu Tripolija u Libiji sa plantažama maslina, pomoranđzi,
urminih palmi i mandarina koje se prostiru desetinama km., oko grada jer imaju vode za njih.

tripolios2.jpg


Dubai nema vodu, a ima pesak čim se odmakneš malo od centra grada.
Pitajte prijatalje da li su videli šta je iza onih kula na glavnoj ulici.
To može da se lepo vidi na sat-mapi, a tek predgradje je posebna priča.


Područje iz aerodroma, a veći deo teritorije je takvo ili još gore, odmah iza Centra.
Ko zna da čita karte, ne mora da i ide to da vidi .... tome sat-mape i služe.

Stvar je u tome što Dubai ne može da promeni geo-položaj i klimu koji nisu dobri.
Zato je meni malo suludo što se toliko ulaže na takvom mestu i nikad ne bih
kupio akcije Dubai-ja, nap. pre bih uzeo od Libije - od pustinjskih država.
Ona je na sredozemlju na 2 sata od većih EU gradova - čisto radi poredjenja.

@ guimaraes

Komšija ti govoriš o novcu koji je 'plaha tica', otići će i na polove ako ima zarade
ali će pobeći čim se šušne da može da bude i gubitka - pogrešne investicije.
Šejk, banke, fondovi i sl. nikad neće propasti jer ulažu širom Sveta svoj kapital.

Ali, ja se ovde pitam da li je izgradnja takvog grada perspektivna na duži rok.
Nap. za 100god. će Pariz, Hamburg, Luxenburg, Minhen, Beograd, ..itd. - sigurno podtojati.

Da li i u kakvom obliku će postojati i Dubai koji nema neki strateški geo-položaj
sa nepogodnom klimom ( temp.+vlaga) i peskom iza ledja, bez izvora vode i bez nafte, u
koji može da se dođe samo posle višečasovnog leta avionom i to iz EU, a iz SAD ...

ps. .. u Beogradu je +40'C samo 3-4 dana, a u Dubai-ju je +50'C skoro pola godine.
 
@dragan
Sto se tice ekonomije Dubaia, u taj grad je uslo toliko stranog kapitala da njima stranci guraju celu zemlju napred. A lova koja je dobijena (od nafte, prodaje zemljista itd.) je pametno ulozena, u perspektivne kompanije, perspektivna trzista i dovodjenje sopstvene infrastrukture na najvisi nivo.

Kao sto da smo mi dozvolili ulazak stranog kapitala 90-ih, pa da imas po Srbiji 100 Shellovih pumpi, da das Amerima koncesiju za vadjenje rude na Kosovu, da je USS usao u Sartid ranije, da je Citigroup postavio Beograd za svoj centar za jugoistocnu Evropu, onda ne bi bilo ni bombardovanja, niti bi se dozolila bilo kakva sranja na Kosovu, nego bi nas strani kapital, hteli-ne hteli, gurao napred. Dzaba ti, kao i Libiji koju navodis i povoljan geografski i geo-politicki polozaj, kad nemas dobar management i jasan i ostvariv cilj. A Dubai to ima.

Sto se tice tvoje primedbe o klimi, slazem se. Ne odgovara svima tropska ili pustinjska klima, ali recimo ja, a znam i dosta ljudi slicnih afiniteta, ne podnosim zimu. Mnogo mi je teze na -5 nego na +40. I pretera ga sa +50 u Dubaiu, ima i takvih dana, ali to se desi par puta u Julu i Avgustu i to je sve. Leti je uglavnom 40-ak stepeni, dok je zimi retko ispod 20. Meni idealno :D

Sto se tice perspektive, Dubai je ima. Naravno da je izgradnja u ovom obimu neodrziva na duzi rok, ali ce se grad svakako i dalje razvijati. Kao sto su ti gradovi koje si nabrojao (osim Beograda) evropska mega za emigrante, tako je i Dubai privlacan za emigrante iz Severne i Istocne Afrike, Bliskog Istoka i iz Juzne Azije. Video sam ja i tamnu stranu Dubaia, video sam Induse i Pakistance kako rade na gradjevini za 300 dolara mesecno, ali i to je emigrantski zivot.
 
eh, guimares, onda bi Srbija bila mnogo veca drzava, mi bi bili bogatiji, ovaj forum ne bi postojao u ovom obliku... i sad bi se svi bunili kako nismo nezavisni i kako nam je drzava propala, i prodata strancima... dok vozimo fine automobile autoputevima do srpskog primorja, i govorimo o integraciji imigranata iz bivseg sovjetskog saveza i bliskog istoka koji nam poplavise drzavu...

a apropos dubai-ja.... mislim da su oni svesni da tamo ne valja klima i da tamo nema nista - zato i prave sva ta cuda, upravo jer nemaju lepu tradiciju kao Libija, ili plodni region vece Sirije...

zamisli gde bi libija bila da se trudi i 2% koliko se trude zalivske drzave (koje su, ruku na srce, imale odlican kick-start, ali to nista ne znaci, jer i tu postoji Dubai - pa svi ostali)...

gde bi srbija bila da se trudi i 2% koliko se trude hrvati... eh... oni vole svoju zemlju, a mi volimo... sta ja znam sta mi volimo...

(ali, proving me wrong, eto beobuilda, kojim volimo nas beograd :))
 
ovo su sve informacije sa wikipedije o Dubaiju.

Revenues from petroleum and natural gas contribute less than 6% (2006) of Dubai's US$ 37 billion economy (2005). A majority of the emirate's revenues are from the je*******el Ali free zone authority (JAFZA) and, increasingly, from tourism and other service-oriented businesses

je*******el Ali Free Zone (JAFZ) is located in the je*******el Ali area of the emirate of Dubai, in the United Arab Emirates. It offers an economic zone with lucrative business and tax incentives to corporations. The je*******el Ali Free Zone is run by the je*******el Ali Free Zone Authority (JAFZA) which is owned by Dubai World. The JAFZ also caters to the Dubai Port which ranks 9th in the world in terms of container traffic.

The je*******el Ali Free Zone also provides warehousing and distribution facilities to international and local corporations.

Dubai is considered to be an important tourist destination and its port, je*******el Ali, constructed in the 1970s, has the largest man-made harbor in the world. Dubai is also increasingly developing as a hub for service industries such as IT and finance, with the establishment of a new Dubai International Financial Centre (DIFC).

The government has set up industry-specific free zones throughout the city. Dubai Internet City, combined with Dubai Media City as part of TECOM (Dubai Technology, Electronic Commerce and Media Free Zone Authority) is one such enclave whose members include IT firms such as EMC Corporation, Oracle Corporation, Microsoft, and IBM, and media organisations such as MBC, CNN, Reuters and AP.

Dubai's oil reserves have diminished significantly and are expected to be exhausted in 20 years.

Ovo samo od reči do reči potvrđuje moj gornji post. Uslužni sektor se svodi na IT kompanije koje nude ERP rešenja, data storage sisteme, telekomunikacione kompanije itd. tj. kompanije koje podržavaju postojeću naftnu industriju.

Kada nafte nestane, biće drastično smanjena potražnja za takvim uslugama i ceo sistem se ruši. Oni ne proizvode ništa novo. Da li postoji lokalna softverska industrija? Da li je konkurentna drugim regionima?

Zašto bi Dubai bio svetski finansijski centar? Čime je on to konkurentniji od ostalih? Više novca? Iskustva? Kvalifikovane radne snage?

Ponavljam, uopšte ne ulažu u obnovljive izvore energije, desalinizaciju, poljoprivredu, sopstvenu industriju itd...
Ne gine im pesak.

Dragane, da li si u Libiji iskusio Khamsin? Ove će u 22.veku iskopavati isto kao Ur, Ninivu ili Lagaš :)
 
Pa ko kaze da ce Dubai ikada biti svetski finansijski centar. Ali da mogu da budu finansijski centar Bliskog Istoka, Juzne Azije i Istocne i Severne Afrike - mogu. I vec jesu. I sasvim im je dovoljno da sada i u buducnosti lepo zive. Kao sto mi mozemo sasvim lepo da zivimo kao finansijski centar Balkana, naravno kad bi nas to vise interesovalo od 12.5% teritorije.
 
Ja cu cim budem mogao da odem da vidim Dubai,Sangaj i New York i mislim da bi rado ziveo u svakom od tih gradova.
 
Ljudi,slučajno nabasah na ovu temu.Čudim se svima koji ne bi išli na bilo koji kraj sveta za "DZ".Navešću samo dva primera.
- Poslovno smo prvo išli u Sudan.Za glavni grad Kartum vlada uverenje, da ,ako postoje dva najgora mesta na svetu -jedno je sigurno Kartum.I jeste tako.Ali je dzabe,i tu prestaje svaka diskusija.Odličan hotel i hrana,i šta više reći.
- Drugi put smo išli u Kambodzu.Mislili smo naje*******aćemo,dzungla,bolesti, zaraze,siromaštvo,beda.Kad tamo-LUDILO u najpozitivnijem mogućem smislu.Uvek bi se rado vratio, i mogao bih godinama da budem tamo,naravno dok nostalgija ne proradi.Sjajan i ljubazan narod,odlični hoteli,kafići,restorani a o šoping centrima da i ne govorim.Imali su ih pre nego mi merkatore,ideje,rodiće,tempo-e,metroe.Ništa od toga nismo znali pre odlaska,jer smo imali totalno pogrešna predubedjenja.
Što se tiče klime,nikakvih problema nema jer se navikneš brzo.Meni su gore bile ove zadnje vrućine u Bg-u,nego bilo gde tamo.Uvek mi je bolje stalno + 35 C,nego bilo koji minus.
Zato ljudi,svima preporučujem Kambodzu,Vijetnam i sl.Cene smešne,svega ima,a ako može za "DZ" ...ih, nema bolje stvari,verujte mi.
...pa čak i da platite sve to-vredi
 
Zar nije u Dubaiu fora da oni zgrade koje su starije od tipa 15-20 godina ruše, pa prave nove?
 
Па није, видиш да су на другој слици још ту они солитери из 1990... само изгледају као патуљци у поређењу са новим зградуринама :)
 
Auuu, mora da us proglašene kulturnim dobrom od istorijskog značaja...

Jbte, ono je previše.. Oni stvarno preteruju... Ne sviđa se to meni, ne ne, ne sviđa...
 
:lol: Vala ne bi me naterali da živim tamo, pa nema tih para.. (dobro mogao bih za stvarno, stvarno, stvarno velike pare da radim tamo godinu dana, ili da radim u Emiratima, pa putujem svetom, ali sve ostalo je ne, ne i ne)
 
Izvinite za moje usmerivanje ka off-u, ali samo sam hteo da kazem da me Dubai ponekad podseca na tu nesrecnu izvedbu u Nisu.

//npr. Palm Dzumeira... grrrr uzas

///Interesantan komentar jednog lika na digg forumima: Po Dzibril hadisu - kad pitase Proroka da im prica o znacima Sudnjeg Dana, on rece: ""Robinje ce radjati umesto svojih gospodarica; i videcete da se goli, bosi i prosti pastiri takmice ko ce sagraditi najvise zgrade" :D

//ma sta rekli, tamo je mnogo bolje nego u bilo kom drugom zalivskom gradu - bar kako mi kaze drustvo koje zivi tamo... ima li neko suprotna iskustva?

/volim kose crtice :p

Za kraj, ostavljam vas sa slikama Dubaija kad padne kisa. Iako grade nebodere, nisu se setili da tu ponekad moze i da pljusne, te nemaju efektivnu (ili nemaju uopste) kanalizaciju. :bash:




Onda moraju da dovode ove grdosije da pumpaju vodu:
 
Ne bih se čudio da im se kišna kanalizacija brzo zaguši.

Voda spere pesak i prašinu u šahtove, gde se natalože.
Pošto nemaju pad, verovatno rade pumpe ... dok rade.
A, možda su neki delovi odvoda i niži od nivoa mora.
 
^^^ Po meni je to odlican primer kakav "raj" se gradi u Dubaiju - bez funkcionalne kanalizacije, necega sto je svetu poznato vec 3000 godina.... Ponekad mi taj grad lici na jedno veliko Potemkinovo selo koje neko gradi sebi.... Ali, kao sto sam vec ranije rekao, mozda i gresim...
 
Možemo da otvorimo kladionicu, da li će ih prvo zatrpati pustinjska oluja ili neki cunami usled globalnog otopljavanja. Kladim se da će Saudijci u svoje nove gradove da ugrade normalne kolektore za kišnu kanalizaciju.
 
Vrh