Šta je novo?

Dubai - 'najludje mesto' na Svetu

Bigvlado, sjajna ideja! Hajde da se ismevamo gradu koji poslednjih 20-ak godina ide gigantskim koracima napred, dok u isto vreme živimo u gradu u kojem je pišljivi Delta City Mall ekskluzivni projekat, u kom fasade povređuju prolaznike, u kom 8 godina čekamo na početak (!?) izgradnje običnog mosta itd. Zaista smo megapolis i imamo apsolutno pravo da ismevamo sve žive!
 
Ide on 'gigantskim koracima poslednjih 10god. - samo je pitanje gde.

A, to će se videti tek za par decenija - možda i ranije kad smanje tempo ulaganja.
 
dragan":1q4y9epc je napisao(la):
Ide on 'gigantskim koracima poslednjih 10god. - samo je pitanje gde.

A, to će se videti tek za par decenija - možda i ranije kad smanje tempo ulaganja.
Za razliku od nas koji tacno znamo kuda idemo i kad cemo tamo(negde - gde?) stici. Isto mislim da mozemo malo manje da se ismevamo drugima jer smo mi smesni sa onime sto nismo u stanju da odradimo. 7 pisljivih km jedne obilaznice nismo u stanju da izgradimo toliko dugo vremena. Vazno je da ljudi u Dubai-u pojma nemaju sta rade i bilo bi najbolje da ne rade izgleda nista onda bi to bilo prihvatljivo za nas. Lepo je komentarisati da li se nekome nesto svidja ili ne ali ismevati se... Bolje prvo sebe da zbrinemo. Jesmo na putu i ide na bolje ali presporo u cemu se ja mislim skoro svi ovde slazemo.
 
Mislim da se krećemo neprihvatljivo sporo, do te mere da se dovodi u pitanje i da li se krećemo.
 
^^ Ili u kom pravcu :D

Granted, Beograd nema ocigledne prednosti koje ima Dubai sto se resursa tice (ne mislim samo naftnih, nego ljudske pameti), ali mislim da je fokus ovog threada nesto drugo... da ubrzano kretanje unapred moze imati i negativne posledice...

Tako nesto nam je daleko, naravno, ali dobra stvar je sto nam to daje priliku da taj pokret ka razvoju uoblicimo malo bolje, tj. da ucimo na greskama drugih. U tom kontekstu sam postavio onu sliku iz Nisa, kao i slike Dubaija kad pasne kisa :)
 
Milance":h7pf4gow je napisao(la):
Lepo je komentarisati da li se nekome nesto svidja ili ne ali ismevati se...
Nešto si ti tu pobrkao, jer ja uopšte ne ismevam, već se pitam od samog početka teme
da li je razumno ulagati tolika sredstava u grad na tom geografskom mestu sa tom klimom.
Pošto znam kako izgleda okruženje i klima Dubai-a, jer sam bio dugo vremena u sličnom
ali boljem okruženju, mislim da je besmisleno graditi Diznilend - na dugi rok.

Onog dana kada se prestane sa upumpavanjem novca za gradnju, a on mora jednom
doći jer se neće graditi do Kuvajta, tada će građevinske firme napustiti grad sa hiljadama
radnika, a za njima snabdevači, banke i ostali.Ostaće oni koji održavaju veštački grad.
Sve to ima svoj kraj - o tome sam pisao, a ne o ismejavanju.
Doduše sada je trenutno raj za arhitekte i izvođače, ali dokle će tako i biti.
 
Ja nisam poredio Dubai sa Beogradom (ne mešam babe i žabe) već sa projektima novih gradova u Saudijskoj Arabiji. Ista klima, isti teren, slična količina novca. Da je nedostatak adekvatne kanalizacije i kišnih kolektora notorna glupost je tačno. Važnija im je ski staza od kanalizacije. I Ismevaću svaku takvu bahatost bez obzira da li je u Dubaiju ili Beogradu. :notok:
 
@dragan
Bice zanimljivo videti kada ce se ovaj gradjevinski bum zavrsiti u Dubaiu. Isto tako je moguce da ce to jos neko vreme da potraje. U tom slucaju je moguce da kad odu svi ti gradjevinari kako ti kazes da ce grad ostati centar u koji ce ljudi i dalje dolaziti. Mislim da je Dubai donekle vec to. Meni se cini interesantnim to sto oni rade. Pitanje je stvarno koliko je to korisno ali mislim da nece zavrsiti tako lose kao sto im ti predvidjas.

@bigvlada
Moje misljenje:
Ismevanje :notok:
Kritika :kk:
 
Dragane, ti se uhvatio te klime, kao da je to najbitnija stvar na svetu. Imaš milion primera gradova sa mnogo gorim klimatskim uslovima koji žive, grade se i razvijaju.

I kad se završi građevinski bum, otićiće građevinari, ali će Dubai imati svu potrebnu infrastrukturu da postane i ostane finansijski i turistički centar Bliskog istoka. Imam utisak da si živeo pre 80-ak godina da bi tako prognozirao propast NY kad iz njega odu građevinari. Kao da život u nekom gradu zavisi od prisustva građevinaca u njemu...
 
NY je kapija Amerike, na mnogo boljem geo.mestu ... i sa boljom klimom. :)

Nisam pominjao samo katastrofalnu klimu, već i okruženje - pustinju.
A, geo.položaj je nikakav, jer nije raskršće puteva ili kapija nečeg.
Kad krenu gradjevinari kući to će biti početak urušavanja, jer će krenuti i ostali.

Dubaji nije nikakav finansiski center, jer su tamo samo predstavništva banaka.
A, turizam je povezan sa kupovinom dok državi ne treba novac od poreza.
Nafta će se jednog dana ispumpati i onda ćemo videti šta će biti.
 
dragane, ma koliko se slagao sa tobom o fundamentalnim problemima Dubaija, moram da kazem da su ti argumenti veoma pogresni.
Poslednji post je ustvari veoma simptomatican sto se tih gresaka tice:

a) Okruzenje-pustinja... Las Vegas ti je odlican primer grada koji je opstao bukvalno NASRED pustinje :)
Takodje, ipak se radi na menjanju te klime i na hidro projektima.
b) Putevi nisu nesto sto postoji, vec se grade, menjaju, pomeraju... pogledaj npr. Put Svile koji je bio osa cele planete, a koji danas nije ni bleda senka onoga sto je bio - zamenili su ga neki drugi koridori. Ne zelim ni da spominjem Rog Afrike i trgovinu Indijskim okeanom, ili pan-Pacificke veze :) Dubai aktivno MENJA puteve - on je vec sada glavni tranzitni centar za komunikaciju izmedju Indijskog podkontinenta i Evrope/Amerike. To mnogo znaci.
c) Za turizam, vidi Las Vegas. :D Inace, mnogo drzava ne mora da oporezuje proizvode da bi dosle do prihoda, pa to dobro funkcionise godinama. Vidi Nju Hempsir :)
d) Cak i da se nafta ispumpa, sta ce biti? Vec smo zakljucili da se na nafti zasniva samo mali deo prihoda Emirata Dubai....

Ne kazem da ti nisi u pravu, ali mislim da su ti argumenti veoma netacni, tj. da ignorises cinjenice koje vec stoje na ovom thread-u.
 
Samo kratko, jer sam o tome već pisao : Vegas je u Ameriki -USA i ima kocku, prostituciju, drogu, zabavu,.....
On jeste na putu za Kaliforniju, a ima hidrocentralu na Koloradu za struju, ... itd.

Dubai je nigde ! .. samo sleću avioni, ali to mogu i u Abi Dabiju ili Kataru.
Ima možda takav odnos prihoda, ali koliki su rashodi za intenzivnu gradnju?
To se ne finansira iz tekućuih prihoda države, već se troše predhodne zalihe. ili sl.
 
Milanče, slažem se, treba biti tolerantniji, mada Dubaiju očajnički treba jedan Nušić, jer će proći kao Ur, Uruk, Lagaš i ostail ogromni gradovi Sumera koji su propali usled identičnih razloga.

To što oni misle da mogu da budu glavna veza između Evrope i Azije je samo njihova želja. Trud Saudijske Arabije da razvije svoj deo crvenomorske obale dovoljno govori - imaćemo niz luka između Port Saida i Adena koje jesu na putu između dva kontinenta.

Elem, najnoviji projekat je Sports city, sa tri stadiona, školu fudbala Mančester Junajteda će da vodi Peter Šmajhel a školu Tenisa Martina Navratilova. Oni i dalje uporrno idu attention seekers logikom da bi postali turistička destinacija broj jedan u svetu (nije moje mišljenje, to su oni izjavljivali). Ja jednostavno ne mogu da vidim kako će to da se desi.
 
Bigvlado, postoji jedna sitnica koja pravi razliku izmedju UAE i Saudijske Arabije, a to je serijatsko pravo. Mogu u Saudijskoj Arabiji da izgrade ne znam sta, kad su tamo zene gradjanke drugog reda i kad stranci moraju da zive u compoundima, ogradjeni kao zivotinje od domicilnog stanovnistva.
 
Naftne rezerve u tom regionu su procenjene za jos 100-150 godina.To nemojte da osporavate jer su podaci relevantni, dobijeni od strucnih ljudi.Preteruje se i inace kada se kaze da su rezerve fosilnih goriva procenjene na narednih 50 godina,bice toga jos.Tako da je pitanje u kakvoj cemo klimi svi mi ziveti kada " prestanu da upumpavaju novac u Dubai".
A sto se tice "besmislenosti ulaganja u grad sa takvim geografskim predispozicijama",ne razumem primedbu,ne secam se da se Emirati imaju bas neki izbor po pitanju klime.Inace,bio sam tamo,klima je zaista ocajna-u toku dana ide i do 50ak stepeni,a cinjenica da je apsolutno sve klimatizovano vas dodatno izludjuje.Covek tamo dozivi 888 toplotnih shokova dnevno.Ista prica sa peskom i vetrom...
Ne mogu da sa strucne strane komentarisem pogodnost ovakvog terena za gradjevinarske poduhvate,pa ni arhitekturu.Mnoge zgrade mi se jednostavno ne dopadaju,cak mi se cini da mogu i da uocim neku arhitektonsku tendenciju koja je tipska i generalno mi se ne dopada.E sad,to je wonderland,gde pare nisu apsolutno nikakav problem,pa se sa te strane umereno divim hrabrim poduhvatima,kao sto je zgrada od 800m visine.
Ipak,dugorocno,oni verovatno znaju sta zele.Te zgrade ne verujem da cist plod hirova sheika,ja mislim da nisu toliko bash blesavi i neproracunati kad razmisljaju o svojoj buducnosti.Uostalom,mi sad ovoliko pricamo o tom gradu,valjda im je to i cilj...
Da budu no1 turisticka destinacija po meni nema shanse,ali sta ce im kog djavola taj ekstrem?Dovoljno je i da budu u vrhu,sto verovatno vec jesu.
Ja ne znam kakav problem imate sa tim gradom,oni su odlucili da ogroman novac uloze na taj nacin i kraj price.Ili je mozda tema kome se dubai svidja a kome ne?Meni ne preterano,ali s'obzirom na sve mislim da se krecu u najboljem mogucem pravcu.
 
I da,prokomentarisao bih i taj Las Vegas,koji bi po meni pre zasluzio laskavu titulu najblesavijeg grada.Sto je taj grad meni ruzan,sacuvaj boze.To je grad-replika i po meni izgleda groteksno. Treba se zapitati kako jedan takav grad nasred ogromne pustare i usred nichega moze da izraste u turisticki centar.Verovatno zato moze i Dubai.
Jednom sam negde procitao da je NationalGeografic Beograd,na listi geografski najatraktivnijih gradova, stavio na trece mesto koliko se secam,zajedno sa Riom a iza Njujorka i Istambula.Ne znam sta su im bili kriterijumi sve,ali opet je to dosta visok rang.Pa sta smo uradili....koliko smo u svetu bas poznati i prepoznatljivi?Jednostavno je to,resursi igraju vecu i znacajniju ulogu jer sve ostalo zahteva resurse.Bg bez istih ne moze da dodje do izrazaja bez obzira sto eto,neko misli da je na atraktivnom geo-strateskom polozaju. Sa te strane mozda stoji da ce Dubai da izgubi primat,ali oni naprosto ulazu u delatnosti za koje procenjuju da ce da maksimalno amortizuju nestanak resursa,kada za to dodje vreme. Sa te strane rade sve sto mogu da od tog novca koji danas imaju osiguraju i buducnost onoliko koliko je to moguce. I ne zaboravite da ce oni resurse imati jos bar 100 godina,a ko zna kako ce svet tada izgledati i sta ce biti nove definicije "grada sa dobrim geo.polozajem".
 
^^^ Upravo to je poenta, oni nemaju nista, pa se trude da od toga naprave "nesto", sa resursima koje imaju, dok mi ovo nase "nesto" ne razvijamo, a ponekad i rusimo...:(

Dubai jeste odraz jedne megalomanije, ali mnoga od inzenjerskih resenja koja ce biti razvijena za 1km visoke kule koje grade ce naci svoju primenu u industriji. Kad jednom izgrade infrastrukturu za globalni centar trgovine kapitalom, i to ce se tesko ukloniti.... Sve u svemu, ne ide njima lose, ali ima tu i negativnih posledica - posebno kad govorimo o podvojenosti arapske i indijske populacije, ne resavanju dugotrajnih ekoloskih problema, itd itd...

Ono sto mene zanima su iskustva, slike, info... itd itd.. ljudi koji su tamo bili, ili u slicnom okruzenju, da bismo mogli da poredimo, i mozda iz toga da izvucemo neke pouke. Imam drugaricu koja zivi tamo, pa od nje stigose i gornje fotke - ona je isto dobar izvor za nightlife, ali bogami to je to...:( Zanima me malo vise o javnom prevozu/autoputevima, infrastrukturi, itd itd...
 
Dubai nije nikakav globalni centar trgovine kapitalom ... to sam već napisao, jer
tamo su samo predstavništva velikih banaka dok oni troše pare na izgradnju.

Danas u eri interneta i online plaćanja nije bitno gde se nalaziš, već samo gde su
sedišta banaka, a zna se da nisu i neće biti u nekom Dubaiu, već NY,London, Tokio, Kina,...
 
Verovatno nece biti globalni centar trgovine kapitalom, ali ce biti centar islamskog bankarstva, jer se vec krecu u tom smeru.

Koga vise interesuje islamsko bankarstvo, moze da procita na http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_banking

Isto kao sto se mi tripujemo da tamo neki Beograd moze da bude centar bankarstva Jugoistocne Evrope.
 
Pa mislim da gresis, dragane, pogledaj recimo DIFC, koji bi trebao da bude glavni za ceo Srednji istok i Severnu Afriku (MENA)... region u kome se nalazi velika vecina svetskih energetskih resursa, koji ipak odredjuju globalne finansijske tokove... zar ne? :)

Da ne spominjemo e-Dirham, jedan interesantan eksperiment koji prerasta u ozbiljan finansijski proizvod...

Mozda to ne cini Dubai globalnim centrom (jednim od, mislim da nam je svima jasno da na planeti nikako ne moze postojati samo jedan finansijski centar) - ali on se krece u tom pravcu, i zeli da dostigne monopol bar sto se MENA trzista tice...
 
DIFC, koji bi trebao da bude ..., a za sada su izgradili samo objekat.

Islamsko bankarstvo treba da stvore države koje nisu u stanju da naprave
ni neku ekonomsku uniju, jer je među njima velika nesloga iako su iste vere.
Nezaboravite da Islam nije tako monolitna religija i da su se vodili ratovi među njima

USA, Kina, EU, i Japan su finansijski centri i dugo će tako i ostati, jer su kod njih
sedišta banaka, a pravite razliku između filijala i centrala banaka.
 
OK, imaju nafte za još 150 godina. Da li neko stvarno misli da ćemo toliko dugo zavisiti od nafte? Automobili na struju, vodonik i fuzioni reaktori su veoma bliska budućnost. Kome će onda trebati nafta?

Moje lično mišljenje je da se ipak radi o megalomaniji. Uzmite gornji primer - zašto bi neko išao da tamo trenira tenis ili fudbal? Zbog Martine i Petera Šmajhela?

Znam da je u SA na snazi šerijatski zakon, da li će se promeniti ili ne sada nije bitno. Saudijci ulažu u infrastrukturu, hoće da svojoj polupaciji obezbede stanove i radna mesta. Hoće da razvijaju hemijsku industriju i industriju plastičnih masa. To je dobar put.

I jedna i druga zemlja su bogate naftom. Ključna razlika je što se Dubai kladi na elitni turizam dok SA nastoji da diversifikuje svoju privredu. Takođe je pitanje koliko je kapital državnih fondova Dubaija poželjan na zapadu (nisu im dali da kupe američke luke).
 
Saudiska Arabija ima veliku teritoriju ( osim nafte) i ključni je američki igrač u regionu.

Ta država uopšte ne može da se meri sa jednim veštačkim gradom koji je nigde i
gradi se na silu, tamo gde je nekad bilo samo ribarsko selo - do nalaska nafte.
 
uh bigvlada,nisi u pravu.Ne racunaj na neki drugi izvor energije dok se fosilna goriva ne potrose,tacka.I sta mislis otkud ti elektricna energija za elektricni automobil? Obnovljivi izvori energije kao sto su solarna energija,energija vetra i sl imaju mizeran udeo, a takodje ni sami ne pretstavljaju trajno resenje jer je faktor korisnosti premali- malo energije dobijas bruto.Jedino sto moze trajno da resi energetsku krizu je plazmena fuzija,ali je i ona trenutno sveti gral nauke.Zemlje se ujedinjuju,zestoko ulazu da bi se doslo do proboja u ovoj oblasti ali ne verujem da ce uskoro.Btw,i Srbija u nekom mizernom delu ucestvuje u projektu,tako da cemo isami imati koristi:)Nemojte da se lozite na novinske clanke i slicno,tamo cete procitati i da je intergalakticko putovanje stvar bliske buducnosti.
I da,radi se o faraonskoj megalomaniji,ali ne razumem zasto mi imamo problem sa tim.Sta nas briga sve i da im je strategija pogresna,a ponavljam,ne verujem da je nisu osmislili.Nemojte misliti da tamo vlada bas neka stihija osecanja i hirova tih prebogatih ljudi.Elitni turizam ce uspeti da razviju i to je sigurno.Tamo idu ljudi sa A liste Holivuda,koliko i srpske nepismene estradne umetnice.Dakle,svi sa iole nekim keshom.To jeste elitni turizam.
Moguce da im fali privrednog diverziteta,a moguce je i sto tako i da je to samo privremeno.150 godina je dug period.:)
Kako god,to je njihova strategija,oni valjda sebe i svoje okruzenje poznaju najbolje.Ko smo mi uopste da prosudjujemo da li je Dubai na pravom putu ili ne?Potsetio bih samo da niko od nas ne moze da gleda u buducnost
:rolleyes:
 
kingdom":2nci5m3t je napisao(la):
.... Potsetio bih samo da niko od nas ne moze da gleda u buducnost
:rolleyes:
A, ja bih podsetio da je pogled u budućnost jedna od osnovnih stvaralačih sila
koje poseduje Čovek, a planiranje i mašta su napravili ... ...stvarno svašta. :)

Oni koji grade Dubai isto tako se nadaju da će se ostvariti njihove vizije i očekivanja.
Mi skeptični nelazimo razloge koji su ovde već navedeni i da dodam :
za max.30god. nafta će biti skuplja od zlata, a koristiće se za specifične proizvode
a ne kao sad uglavnom za gorivo.
 
Vrh