Šta je novo?

Dubai - 'najludje mesto' na Svetu

Ok,sacekacemo tih 30 god i videti ko je u pravu:) Dogovoreno?
Jako volim kada je neko allround player,pa zna sve o svemu,ali nekada se treba drzati svoje oblasti.Jbg,priznajem- i meni je trebalo vremena da to shvatim,tako to ide...
I da,pogled u daleku buducnost zaista jeste stvaralacka sila,jaca od svega znanog i neznanog.Pogotovu kad neko u Srbiji misli da njegova masta "bolje vidi" buducnost od onih o cijoj buducnosti pricamo.Arogantno....
Nego,dokle su stigli sa onom zgradom visokom 800m, burj dubai bislim da se zove.Svidjaju mi se stakla na toj zgradi,oblik ne preterano...
 
'kingdom', ja sam svoj stav izneo uz pomoć argumenata i činjenica, a ti se baviš
verbalizmom, pa znaš da ja nisam upravu već si ti ... i to bez agumentacije.
To još nisi shvatio.

Šejk gradi grad na tom mestu jer je iz tog sela ! ... to je njegov pogled u budućnost.
Da je sa Malte ili Majorke ( šteta što nije) on bi gradio tamo, a ne u Dubai-u.
Jednostavno podiže sebi spomenik, kao nekad faraoni piramide... iracionalno.
 
Argumenti i cinjenice,ili "tvrdnje"?Hm...treba nam nova definicija za verbalizam.
A otkud ti znas sta je seikov pogled u buducnost,molim te?I sta sejk da radi,da ode u drugo selo pa da gradi?Oce da ode na Majorku da tamo gradi?Apsolutno ne razumem tvoje "argumente".Kapiram ja tebe zapravo,tebe iritira njihova bahatost i to sto u definiciju dobrog geo strateskog polozaja moras kao najbitnijuu stavku da ukalkulises resurse-a to neces.Na kraju,i ta Majorka je na samom pocetku bila samo obican turisticki resurs,pa su ljudi gradili tamo.Tako je i sa Emiratima,samo sto se radi o drugom (najbitnijem) resursu.Ja drugo ne znam,samo kazem da sumljam da su potpuno nepromisljeni.Dakle,rekoh,smuljam.Ti sa druge str raspolazes "cinjenicom" da su to obicne budale koje se predaju faraonskim hirovima.
Ako ces da me napadas za nedostatak argumenata prvo provali sta je to u mom razmisljanju na cemu mi zameras.Sta, tebi se ne dopada Dubai?Ja sam vec napisao da se ne dopada ni meni.MIslis da imaju ocajnu klimu?Mislim i ja,bio sam tamo.Mislis da su nepromisljeni?Ja nisam dovoljno bahat da to tvrdim.
Sto se resursa tice,to je deo moje sire ekspertize i mozes slobodno da se pouzdas da su procene koje sam izneo stajaliste strucnih ljudi sa beeogradskog univerziteta.Ne moze ti tu niko datti zvanican podatak kada on ne postoji.Tu mozes jedino da se oslanjas na strunost ljudi koji se bave energetikom ceo zivotni vek.I da,ne secam se sta je u tvom izlaganju "cinjenica" ili "argument".Tako da mi ostje nejasno po kom kriterijumu ti razlucujes verbalizam od argumenata.
Pozivas se na mastu i svoju projekciju buducnosti...Jel to tvoj odgovor na "moj verbalizam"? :/
Ma kako god,ne moramo da imamo isto misljenje.
 
Vidi ovako : mene izgradnja tog grada interesuje samo kao fenomen, jer se gradi
na 'neodgovarajućem mestu' iz već navedenih razloga - gde nikad nije postojao grad.

Nap. slično je izgrađena Brazilija u prašumi Amazona na potpuno 'ludom' mestu.
Koliko je to glavni grad Brazila, osim neke administracije, to je pitanje.

Kad se završi izgradnja Dubai-a ( a završiće se jednog dana) biće to grad bez
neke proizvodnje ili poljoprivrede, ostaje isključivo turizam i .... ostalo je pitanje.
Sve će morati da se uvozi od hrane,vode,lekova,odeće, razne tehnike,...
Održavanje takvog grada u tehničkom i komunalnom smislu biće skupo.

I ako rashodi budu veći od prihoda ( u budućnosti) taj grad će biti napušten.
Ne bi bilo prvi put u istoriji da se jedan grad izgradio na 'pogrešnom mestu'.
Vidiš, ja iznosim moje stavove ipak sa nekom argumentacijom.

Šejk gradi grad na tom mestu, ne zato što tu treba da postoji takav i toliki grad
već zato što je on tu rođen,tj. bez 'predhodne studije opravdanosti'. :)
Njegovom malobrojnom narodu uopšte ne treba toliki grad, pa mora od njega
da pravi Diznilend da bi turisti dolazili da ga vide ( dal neko ide dva puta?)

Ako si već bio tamo, onda možeš da kažeš gde bi ti gradio na Malti ili tamo.
O tome pokušavam da pišem - gradi se na pogrešnom mestu.
 
Sa tim se slažem, ali onda je trebalo da gradi 'po meri ' za svoj malobrojni narod.

Mogao je da kultiviše pustinju koja mu je sada u predgrađu.
Libijci su doveli vodu iz pustinje ( nađeno je čitavo podzemno jezero)
i sada imaju nap. povrće cele godine, a fontane rade u svakom selu.

Sa tolikim novcem okolina Dubai-a je mogla da bude 'raj na zemlji'.
I onda bi dolazili turisti na odmor, a ne na zabavu i gledanje oblakodera.
Doduše i Libija nije iskoristila 1.200km. peščane obale preko puta Evrope.
 
Već sam napisao da je tamo raj za arhitekte i građevince, jer šta se tamo gradi
ne gradi se nigde u sličnom okruženju, pa tako i taj metro.Ko će njime da se voza?

Ponekad mi se čini da im sa zapada samo uvaljuju nove projekte - bez potrebe.
Dok traje 'igranka' svi hoće da zarade, a kad na kraju bude ugašeno svetlo u sali ....
 
Kingdom, kao što sam već rekao, u zadnjih par hiljada godina više desetina gradova je propalo na bliskom istoku zbog toga što su vodili politiku razvoja koja je identična onoj koju sada vodi Dubai. Uzmi prvo malo light literature, Kada je sunce bilo bog, pa posle pređi na npr. arheologiju starog veka. Svi ti gradovi su bili trgovačka sedišta, ulagali su samo u trgovinu, nisu imali nikakvih resursa. Bilo je dovoljno da se pomere rute karavana, blago promeni klima, tok reke ili propadne irigacioni sistem (dobro, za ovo poslednje je kriv Tamerlan) pa da te gradove zaveje pesak.

Žao mi je što vidim da se toliki trud i novac ulažu u nešto što neće moći da opstane.


Što se tiče goriva - vodonik se najlakše dobija elektrolizom vode, tako da je dostupan svakoj naciji.
Indijci prave gradski automobil koji ide na komprimovan vazduh.
Nove BMW mašine imaju i elektromotor pored dizelaša - trend je da se broj konja u elektromotoru povećava a dizelaša smanjuje. (kratka vest http://www6.serbiancafe.com/lat/vesti/16/45486/)Ovo će morati da urade i ostali kako bi opstali na tržištu.

Misliš da će stvarno neko da plaća naftu preko 200, 300, 400 dolara za barel negde 2030?

Ono čemu se puno pridaje pažnja je energetska efikasnost - nešto gde smo npr. mi jako slabi - koliko imamo pametnih zgrada?

Fuzija nije sveti gral već sledeći logičan korak. Za sada, postoje fuzioni reaktori koji daju 65% uložene energije (troše više nego što proizvedu). U Francuskoj se gradi eksperimentalni reaktor ITER (EU, SAD, Rusija, Kina, Indija, Južna Koreja) koji bi trebalo da košta 10 milijardi evra, da se izgradi za 10 godina i bude operativan 20 godina, i da može da proizvede 500 megavata energije u trajanju od 400 sekundi (ni on neće proizvoditi više nego što potroši ali će raditi duže i proizvoditi više). I to sve sa 0,5g deuterijuma u komori od 840 kubnih metara (da, POLA GRAMA deuterijuma - btw. za razliku od tricijuma, deuterijum je izotop vodonika koji nije radioaktivan)
 
jovanovm":3sc47jlz je napisao(la):
Mozda dva miliona ljudi koji zive u tom gradu i idu na posao svaki dan?
Ima 2mli.?! ... pa, ko će onda da se voza po onim polupraznim autoputevima?

Verovatno ga grade da se voze radnici koji treba da rade na onim ostrvima i palmama.
Sve mi je to malo nategnuta kombinacija, ali ajd' da sačekamo još malo...
 
Mozda treba da sacekaju potpune kolapse po autoputevima i gradu, pa da pocnu da razmisljaju o metrou?
 
A biće kolaps? ... možda, al' samo dok ima ovoliko stranaca.

Od kad su počeli intenzivno da grade zadnjih 10g. došlo ih je oko 1mli.
Polovona Indusa, a ostalo uglavnom Pakistanci,Bangla i nešto Filipinaca.
Svi su došli da zarade dok ima posla,a onda idu kući sa paricama.
Vidite malo i demografiju : http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai#Demographics
 
dragan":3q5vmh8b je napisao(la):
Ponekad mi se čini da im sa zapada samo uvaljuju nove projekte - bez potrebe.
Dok traje 'igranka' svi hoće da zarade, a kad na kraju bude ugašeno svetlo u sali ....
"Najveći aerodrom"
Dubai je objavio plan izgradnje najvećeg aerodroma na svetu, koji će biti velik kao 19.200 fudbalskih igrališta, ili
kao aerodrom u Čikagu i londonski Haethrow zajedno.
Aerodrom World Central Airport u Džebel Aliju, na oko 35 kilometara od Dubaija, moći će da prihvati više od
120 miliona putnika godišnje. Od 2001. godine broj putnika koji je koristio postojeći Međunarodni aerodrom
u Dubaiju svake godine se povećao u proseku za 125 procenata.
http://www.emportal.co.yu/zines/ekonomist/53446.html
 
Kula sa rotirajućim stanovima
beta |||| - 25.06.2008. - 12:05
Ultramoderna kula sa rotirajućim stanovima, čiji je projekat predstavljen u Njujorku, omogućiće njenim stanovnicima da menjaju položaj stana pa samim tim i pejsaž koji vide, ili da prate putanju Sunca.


KULA Projekat italijanskog arhitekte Davida Fišera, namenjen je Dubaiju, a zgrada će imati 80 spratova koji se okreću oko vertikalne ose.
Dinamična kula u Dubaiju, visoka 420 spratova, imaće luksuzne stanove površine od 125 do 1.200 kvadratnih metara. Cena kvadrata je 30.000 dolara.
Na glasno izgovorenu naredbu, stan počinje da rotira po svojoj osi i za jedan do tri sata obiđe pun krug.
Kula će biti "inteligentno" i "zeleno" zdanje sa najmodernijom stambenom opremom i sopstvenim izvorom energije iz 79 uređaja na energiju vetra horizontalno postavljenih između spratova.
Vlasnici stanova će, na primer, moći da doručkuju posmatrajući izlazak Sunca i da, sa istog mesta gledaju i njegov zalazak dok večeraju. Njihovi gosti moći će da uživaju u različiim pogledima na okolinu ne pomerajući se iz fotelja.
Rotiranje stanova će menjati i izgled cele kule koja treba da bude završena 2010, dodao je Fišer i precizirao da bi gradnja trebalo da košta 700 miliona dolara.
samo mislim da je novinarska greska 420 spratova...jer se na silci vidi da je malo visa od emirates tower koji nemaju ni 100

toranj1.jpg

dynamic-architecture-3.jpg

appartment-floor_Page_21.jpg
 
U Dubaiu se radi o megalomaniji poluobrazovanih skorojevića. Pa oni prave brave od zlata!? Što ne pomazu svoju braću palestince koji zive decenijama pod šatorimo. Mi smo ih(palestince), u vreme Tita, pomagali, njih koji nam nisu ni rod ni pomoz bog. Šeici Dubaia bi trebali da ulazu novac u kultivisanje pustinje kao Izrael i Libija . Ali, dobro je i ovako, moglo je biti gore. Mogli su da ulazu novac u naoruzanje kao na pr. Iran. Mogli su da kupuju najmodernije tenkove, da investiraju u fantastičnu ratnu avijaciju i sl. Bolje i brave od zlata nego atomska bomba.
 
Da su dedinje i njemu slični živeli početkom 18. veka, verujem da bi i tad imali komentare kako su Rusi budale i poluobrazovani skorojevići, koji grade tamo neki St. Petersburg i to na mestu gde je klima takva da je oko 6 meseci godišnje temperatura ispod nule. Ustvari, verujem da je i tada takvih bilo, sreća pa ih Petar Veliki nije slušao, nego je napravio jedan od najlepših gradova Evrope.

Shvatite da su zemlje Zaliva, istočne i južne Azije, sada tamo gde smo mi (kad kažem 'mi' mislim na Evropljane) bili pre 200-300-400 godina. Evropa se tada razvijala zahvaljujući kolonizaciji i industrijalizaciji, a oni se sada razvijaju zahvaljujući energentima i industrijaliziciji. Ako su naši preci imali pravo da grade šta im je volja i da to ostavljaju nama, valjda sad i ove zemlje imaju pravu da grade šta im se prohte i da to ostave svojim potomcima, bez da ih se smatra idiotima?
 
Slazem se sa g. G. Imaju pravo da grade što im se prohte i ne smatram ih idiotima.
 
Burj Dubai bi lepo stajao na VR ostrvu.
Mogu samo da zamislim. :)
 
Vrh