Šta je novo?

Dubai - 'najludje mesto' na Svetu

Za zivot - kako kome...
Za turiste i posetioce... kako se i oni nisu setili da grade na dva sprata ko na trecem bulevaru, pa da ih Bog vidi...
 
nažalost ja ne delim tvoje oduševljenje Dubaijem, i to iz više razloga.

Sa porastom cena nafte, Dubai koristi svoj kapital za izgradnju, dok dobar deo ide u investicione fondove. Međutim, fokus je potpuno promašen.

Dubai u međunarodnoj štampi pogrdno nazivaju attention seekers. Prave svoj Luvr (hoće da licenciraju ime), moraju da imaju Formulu 1 iako im baš nije jasno čemu to služi, svoj filmski festival, najveću zgradu na svetu (bar trenutno), najveći bazar, ski staza, grade veštačka ostrva u zalivu itd... Ceo grad me podseća na Diznilend za odrasle.

Takav ekonomski model se bazira na nafti i propašće kada nafte nestane.

Finansijski centar sveta? Kako da ne. I Frankfurt je hteo da bude centar evropskih finansija, mada je tek to komično, na londonskoj berzi radi onoliko ljudi koliko Frankfurt ima stanovnika. Npravili su poslovne zgrade, samo je pitanje da li će uspeti da ih i napune. Koliko je Dubai udaljen od ostalih finansijskih centara? Gde god da ideš ne gine ti bar pet sati leta avionom. Kome odgovara klima gde tokom najvećeg dela godine ne smeš od vrućine i peska da izmiliš iz zgrade.

Turistička destinacija? Verovatno si gledao sve one emisije od građenju veštačkih ostrva i kula. Vile na tim ostrvima su građene gušće nego na crnogorskoj obali. Ako je nekom baš stalo da ima svoje ostrvo, može da bira između par stotina pravih ostrva, od Kanade do Australije, po mnogo nižim cenama.

Pre par hiljada godina, u rejonu zaliva je postojala sjajna sumerska kultura. Iako zaliv nema drugih resursa sem blata i nafte (za koju tada nisu znali), oni su uvozili sirovine i izvozili gotove proizvode. Zaliv je bio prijatno mesto za život sve do Tamerlana, koji je uništio irigacioni sistem i pretvorio bliski istok u pustinju.

Dubai (a i ostale zemlje Zaliva), ne ulažu u nove tehnologije, irigaciju, pošumljavanje, užasno skupe fabrike za desalinizaciju vode, energetiku (koja nije bazirana na nafti), gotovo da nemaju domaću proizvodnju. Važno je da Burž al Arab ima zlatne slavine.

Epilog? Kada nestane nafte, vodiće se lokalni rat oko vode. Na kraju će sve zatrpati pesak, kao i prošli put (pri tome su Sumeri imali mnogo zdraviji ekonomski sistem nego današnje zemlje zaliva).
 
Ne bih ziveo. Imam prijatelje koji tamo zive i oni su sami sebe ubedili kako im je strava. A vratili bi se u Bg sutra, samo kad bi imali od cega da zive.
A proppos naftnih para... Dubai ne pociva na petro dolarima. Pociva na zajmu polupismenog sheika koji ima smisla za investiranje. Sad je vec toliko investirano da investitori sami jure posao da opravdaju lovu koju su zguzili u tu pustinju.

Posetite grad. To je spomenik . ne znam tacno cemu, ni kakav ce mu biti kraj... ali valja otici na par dana. I to je to.
 
Ekonomija Dubaia se odavno vise ne bazira na nafti.

While Dubai’s recent expansion is symbolic of an emirate with a booming economy, it would be wrong to think it still owes its success to its oil reserves. In 2006 Dubai's GDP was US$46 billion, and while the economy was built on the back of the oil industry, revenues from oil and natural gas currently account for less than 3 percent of the emirate's revenues. Over the past few years the region has been economically restructured so the non-oil sectors played a more prominent role. In 2005 the non-oil sectors contributed 97 percent to GDP (as compared to 90 percent in 2000 and 46 percent in 1975). The services sector has proved to be the driving force behind economic growth, with a GDP contribution of 74 percent, which mirrors economies of the developed world.
Link: http://www.busmanagementme.com/pastissue/article.asp?art=271946&issue=227

I jos jedan izvor:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai

Tako da, Dubai, bar u tom smislu, nece propasti...

A da li bismo ziveli u Dubaiu? Hm, a da li bismo ziveli u New York ili Hong Kong? Ne razumem sta ova tema uopste treba da dokaze. Na onom snimku gore sve izgleda jako pristojno. A ko voli vrucine - izvolt'e!
 
Ne razumem sta ova tema uopste treba da dokaze ?! by Nenad

Postavio sam dva prosta pitanja koja ti ne razumeš, pa da ti pomognem :

Ja nikad ne bih živeo u Dubai-ju, a ne bih išao ni 6 dana .... ni da mi plate.
Ajd sad ti lepo odgovori na ta dva pitanja, ako si ih razumeo. :)
 
U svom prvom postu nisi postavio ni jedno pitanje jer nema ni jednog upitnika.
Drugo, rekao sam da ne razumem svrhu teme, posto istu temu mozemo da otvorimo za nekoliko desetina hiljada gradova i pitamo "da li biste ziveli tamo ako biste imali mogucnosti"?

Ali ajde da ti odgovorim. U Dubai bih naravno otisao odmah (turisticki) jer me interesuje da vidim kako izgleda najvece gradiliste na svetu (cudi me da tebe to ne interesuje posto se odusevljavas i mnogo manjim gradilistima :) )!

Da li bih tamo ziveo? Pa ako bi me dobro platili, par godina bih vrlo rado proveo tamo!
 
Nenad":3bfi80kb je napisao(la):
U Dubai bih naravno otisao odmah (turisticki) jer me interesuje da vidim ...
... Pa ako bi me dobro platili, par godina bih vrlo rado proveo tamo!
Pa, postavio sam i cenovnok za turistička putovanja i možeš da odabereš za
tričavih 1.000 - 1.500€ jedno 6-8 dana - kad toliko želiš da vidiš ...

Ja ta gradilišta pratim odavno, ali na kablovskoj TV, sajtovima i sl.
Nama potrebe da i lično vidim ono što sam već video - detaljnije nego da sam tamo.
Inače, pre par god. su me zvali prijatelji koji tamo već rade, da dođem u Dubai da radim.
Nekad smo zajedno radili u Libiji, a to se tamo posebno ceni - iskustvo na pesku kod Arapa.
Ali, kad su mi ispričali malo više o životu u Dubai-ju, odustao sam bez obzira na novac.
Tamo se sjatilo pola Azije i Evrope od graditelja - da dok traje šou, da uzmu neki mali dolar.
 
Pa cekaj, a koliko kosta 6-8 dana u Londonu? Parizu? Tokiju?
Ko ima mogucnosti ici ce... Ne vidim cemu razlog za neku ironiju? I zasto je to toliko "zlo" sto bi neko hteo u Dubai!? Ako se tebi ne ide, to je tvoje subjektivno ubedjenje.
 
Pa, o tome se i radi :
Niko neće da potroši 1.000€ za Dubai, već za Pariz, London, Rim, Beograd, ..
Niko neće tamo da živi, ako se dobro neplati ..... a, za dž. ni slučajno.

Zamisli da te neko osudi da živiš u Dubai-ju do kraja života?
A, sa druge strane postoji neko oduševljenje izgradnjom 'veštačkog' grada u pustinji.
 
dragan":1911dvru je napisao(la):
Pa, o tome se i radi :
Niko neće da potroši 1.000€ za Dubai, već za Pariz, London, Rim, Beograd, ..
Niko neće tamo da živi, ako se dobro neplati ..... a, za dž. ni slučajno.

Zamisli da te neko osudi da živiš u Dubai-ju do kraja života?
A, sa druge strane postoji neko oduševljenje izgradnjom 'veštačkog' grada u pustinji.
Da, narocito ce neko pre da plati 1000 eura da dodje u Beograd, nego u Dubai :rolleyes: Dajte bre ljudi, malo realnosti.

Doduse, kad to kaze covek koji ne bi negde otputovao ni da mu plate, onda me ni ne cude. Ne postoji mesto na kugli zemaljskoj koje ne bih voleo da posetim, no dobro to sam samo ja.

edit: da ne bude bas totalni off-topic, bio sam u Dubaiu, isao bih opet i ziveo bih tamo. Ono sto mi se svidja tamo je neka kombinacija americkog i blisko-istocnog nacina zivota.
 
BOZE moj ! Sta je vama ljudi !???? Pa ti Dragance stvarno imas problema ! Veruj mi da bi isao i ti , kao sto si rekao , kad bi ti neko platio a drugo ...prestani da budes toliko ironocan i jako si nezadovoljan i negativan. Dok citam tvoj post toliko se oseca negativnost da boli glava. Svi bi mi putovali za bilo koju cenu bilo gde da nam neko plati a onaj ko moze sebi da priusti , neka ide gde god mu je zelja. A ti ! Daj malo oladi .
Odgovor na tvoja " pitanja " !
Da ! Isao bi tamo i platio bi taj novac jer smatram da je cena sasvim ok za 6 dana u takvim hotelima i na tom mestu. Jel tebi jasno da u Parizu placas u nekom sasvim OK Design hotelu do 365 € za noc..pa ti vidi. Hotel Hyatt u Beogradu ! Raspitaj se za cene tamo ( naravno za one koji dolaze iz inostranstva sto isto mislim da je bezobrazno). Daj opusti se i uzivaj.
 
A, zašto se vas dvoje toliko nervirate što je neću da idem u Dubaji?
Šta tamo ima toliko lepo? ... jel ste šetali malo rivom, pustinjom, parkom, ulicama,..?

Ajd ispričajte nam vaše utiske i doživljaje, pa možda se i predomislim. :)
 
@ dradan
Da li je moj post spam odlucice moderator, a ne ti. Drugo, mozda je cela ova "tvoja" tema spam, jer si je otvorio samo kako bi ponovo mogao da zastupas svoje nedopustivo subjektivno i tvrdoglavo misljenje.

Ako ti se brate ne ide u Dubai i ako ti je to skupo ili kazna Bozija, to je apsolutno tvoj problem koji mene (a koliko vidim i ostale) nikako ne interesuje.

A ti prvo idi u Dubai pa se uveri da je uzasan pa tek onda dodji ovde da nam to preneses.
 
Malo je suludo komentarisati nesto dok ne vidis..... Upoznao sam izvestan broj stranaca (iz razlicitih zemalja i isto tako sa razlicitih kontinenata) koji su dolazili u Beograd i bili sasvim prijatno iznenadjeni ovim ili onim (sad da ne nabrajam, svakom se nesto svidelo vec u skladu sa afinitetima :) ), a to se moze reci za bilo koji grad. Ne znas dok ne vidis sopstvenim ocima, simple as that.
 
@ Nenad
Pa, ako te ne interesuje ova tema, zašto pišeš na njoj?
Ja na nekim temama nisam napisao ni slovo ili vrlo malo.

Ja imam svoje mišljenje, a ti nisi pozvan da ga ocenjuješ, već
da napišeš svoje, tj. ako ga imaš po ovoj temi :

"Šta se gradi u Dubai-u, to i nije baš 'normalno'.
Za nekog je to 'super', a za nekog 'bacanje novca'.


Kad budete gledali ove snimke iz heliokoptera, razmislite
da li bi Vi živeli u takvom gradu, kad bi imali mogućnosti.
A sad, ko klikne na ovaj link videće o čemu se tu radi i gradi:


Aerial Flight over Dubai, Palm, World, Burj Dubai, Burj Al Arab, Sheikh Zayed

Otvorio sam ovu temu na Relax, da se pogleda ovaj snimak iz vazduha
i razmisli da li je to grad u kojem vredi i živeti ili mu se samo diviti.
................................
@ cosmic

O Dubai-ju ima toliko informacija da se ipak može doneti neki zaključak.
 
Pa pozivas se na znanje o nekoj temi, tj. konkretno o tom gradu u kome nisi ni bio. Dzabe ti slike i prijatelji iz Libije! Tema me interesuje, ali ne da se o tome komentatise na osnovu rekla-kazala.
Ne dolici ti da kazes da ne bi u Dubai "ni da ti plate", a nikada nisi ni bio tamo. Ajde da si se vec "opekao" pa da kazes sa nekom pozadinom, ali ovako je malo naivno...

Svoje misljenje sam vec izneo.
 
Nenade, opet se ti raspravljaš i svađaš, ... a vidi šta piše u Pravilniku :

"Spameri su karakteristični po tome što stalno traže teme za svađu i nastavljaju se, stvarajući “flejm”
tj. temu gde se svadja bez argumenata bez kraja.
" .... vodi malo računa o tome.

dubaiyg0.jpg


Radio sam u gradovima kojima je pustinja iz leđa - Tripoli, Misurata i Benghazi.
I to koji su mnogo severnije od Dubai-ja, pa znam kakav je život u njima.
Dubaji ima i mnogo lošiju klimu od sredozemne, pa život u njemu ne može biti bolji.

I da se vratimo na temu o izgradnji grada na ivici pustinje i život u njemu.
 
@ Kralj Ma, ne obraćam se onim postom tebi, eno precizirano je ...

U principu obraćam se svima sa ovom temom, tj. onima koje to interesuje.
Izgradnja Dubai-ja ne može da se poredi ni sa jednom drugom na Svetu
pa mi je zato interesantna, jer se gradi ne sasvim neprimerenom mestu.
 
Hvala Dragane na informacijama. Kada budes imao ulogu moderatora, pricacemo o tome, a do tada...
Vrlo rado se vracam na temu.
Licna iskustva mnogih prijatelja koji su bili u Dubaiu mogu da prenesem. Grad je vrlo interesantan, veoma dinamican, nazivaju ga i velikim DIznilednom za odrasle, i svima se preporucuje odlazak u isti. Shopping je odlican (bescarinska zona), mesta za zabavu ima koliko zelis, a to potvrdjuje i 6 miliona turista koji su grad posetili 2006.
 
Vrh