Šta je novo?

Društveni sistem vrednosti u Srbiji

Ako sam dobro razumeo, tema je bila nasilje nad zenama - koja se zavrsila s pricom o pretnji 'matrijarhata' da unisti svet..
Hvala politicarima i medijima sto su nam uveli ovakav jedan jalov nacin diskusije, koji uopste nije drustveno koristan, vec zapravo pocinje od neceg jako licnog, uz obavezno preterivanje, spinovanje i odlazenje u krajnosti.

Muskarac moze biti alfa muzjak, konzervativan, tradicionalan, macho, pun testosteroncine itd, a da ujedno postuje ravnopravnost polova u svakom smislu i da ostro osudjuje svako nasilje nad zenama - kako fizicno, tako i psihicko. Ne razumem cemu taj strah od 'kastracije', koji se prenosi na najsire drustvene teme..

Na predhodnom poslu sam ima dve koleginice koje su me urnisale. Znaci, skolski primer za mobing i psiho zlostavljanje itd. No, nijednom mi nije palo na pamet da omrznem ceo zenski rod zbog te dve zlobnice, niti da budem manje za zenska prava.. niti sam se osetio manje muskarcem, jer su me dve zene sa vise pozicije maltretirale, a ja uopste nisam u tom 'mazo' fazonu.. pa i sto se seksa tice, nije mi fazon da u krevetu imam poniznu robinju da bih se osetio jacim, naprotiv.
 
MekB,
Sve je to jasno kao dan, mislim na razliku između pola i roda, a tebi hvala na iscrpnom objasnjenju u svakom slucaju. Naravno, svako neka definise uloge svojih clanova kako misli da je najbolje. Bitno je da ta zajednica fukncionise, a kako izgleda sa strane, to je manje vazno. Ja samo znam da ne bi mogao da funkcionisem tamo gde nema reda, tj. tamo gde se, sto bi nasi stari rekli, ne zna ni ko pije, ni ko plaća. Reda mora da bude, inače je haos. A u haosu se ne fukncionise, nego nastaje anarhija. To kako ti definises stvari je uglavnom stav muskarca koji ne moze da se odupre zeni koja je od njega mentalno jaca. Ako i jeste, tu svoju metalnu jacinu te bi trebala da upotrebljava da bi manipulisala svojim muzem, nego za druge stvari. Za vecinu danasnjih zena je ponizenje da joj budes autoritet, iako si to sa punim pravom zasluzio, jer im prosto njihova sujeta to ne da. Ali opet kazem, autoritet se zasluzuje, a ne dobija se po sledovanju i standardu. I uz autoritet ide i velika odgovornost. A ako ne zasluzujes, zena i ne treba da te postuje. Ne moze te postovati i da joj budes autoritet, ako sedis i pijes ceo dan i nista ne radis, a samo zato sto si muskarac. To naravno da ne. Za autoritet moras da budes sposoban i odgovoran muz, otac i domacin sa kojim je kuca i porodica sigurna.

Kucu i porodicu drzi u najvecoj meri zena, posto je ona stub iste. Muskarac to ne moze. A to sa njene strane trazi veliko zrtvovanje u kome za sujetu i proracunatost nema mesta. Da uprostim, zena mora da postuje muza, vise nego muz zenu. Iz razloga sto je muz glava svake kuce u kojoj se zna neki red. Ne moze jednako, a ni pod razno da muz postuje zenu vise nego ona njega. To je odlicna podloga za anarhiju.
 
Drakche wrote;
....Na predhodnom poslu sam ima dve koleginice koje su me urnisale. Znaci, skolski primer za mobing i psiho zlostavljanje itd. No, nijednom mi nije palo na pamet da omrznem ceo zenski rod...

Na zalost česta pojava, naročito u poslovnom svetu
s jedne strane traže ravnopravnost u svemu, i neki ko-feminizam
a sa druge strane
kad god su neki teži ,prljavi ili opasniji delovi posla- pozivaju se na patrijahat
a u čijem sastavu je džentlmenstvo
kako treba muško da u takvim situacijama da obavlja upravo te teže, prljave ili opasnije delove posla

ljigavo - zar ne :(
 
Zene su u poslovnom svetu prezasticene. Recite vi meni, da li postoji, po zakonu nase zemlje, osnova da vi kao poslodavac ne primite zenu da radi neki posao, samo zato sto je zena? Pritom se ne radi o nekom fizickom poslu koji zena zbog toga sto je slabiji pol ne moze da radi. U smislu posla, muskarci su izjednaceni sa zenama. Licno nemam apsolutno nista protiv da mi kolega ili sef bude zensko, ako je kao radnik sposobna za to radno mesto. Taman posla.

Nisam za to da zene budu diskriminisane ni u kom smislu, cak sam i za to da budu na nekim poslovnim i politickim funkcijama, ako su za to sposobne. Cak sam i za to da kao slabiji pol budu zasticenije na poslu nego muskarci. Ali je problem sto veliki broj zena to zloupotrebljava.
 
Mobing je mobing bilo da dolazi od strane zene ili muskarca. Fakat jeste da u poslovnom svetu zenama nije lako kada su u manjini, pa je okrutnost tek nacin prilagodjavanja u okuzenju u kom dominiraju muskarci, ali kada je mobing u pitanju tu ne bih pravio razliku zato sto je zlostavljac "slabijeg" pola. Ono sto takodje ne bih uradio je da zloupotrebljavam patrijarhalni poredak kako bih je ucutkao, tipa "zna se gde je zeni mesto" i sl. ... ili, da se usprotivim zeni, pre nego muskarcu zlostavljacu, samo zato sto mi je to laksa opcija.
Meni su zene na poslu, i ako nista manje okrutne i namazane, bile providnije u tom smilsu da ako dobijem noz u ledja barem nije nesto sto nisam mogao ocekivati.
 
A znas sta je gore od zena na poslu o kojima ti govoris? Muskarci koji se ponasaju kao zene, ne znam da li si imao priliku da sa takvima radis. Kada samo cuješ sta njih zabavlja i cime se bave. Pa mislim da se time ni one najvece zenturace ne bave i ne pricaju o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421699#p421699:1fkp9vuw je napisao(la):
Blade » 07 Dec 2016 05:52 pm[/url]":1fkp9vuw]
Ja samo znam da ne bi mogao da funkcionisem tamo gde nema reda, tj. tamo gde se, sto bi nasi stari rekli, ne zna ni ko pije, ni ko plaća. Reda mora da bude, inače je haos. A u haosu se ne fukncionise, nego nastaje anarhija.
Ovde se apsolutno slazem.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421699#p421699:1fkp9vuw je napisao(la):
Blade » 07 Dec 2016 05:52 pm[/url]":1fkp9vuw]
Da uprostim, zena mora da postuje muza, vise nego muz zenu. Iz razloga sto je muz glava svake kuce u kojoj se zna neki red. Ne moze jednako, a ni pod razno da muz postuje zenu vise nego ona njega.
Ovde se apsolutno ne slazem, do te mere da nema smisla da dalje diskutujemo na tu temu ;)

Sto se tice mobinga, to je za svaku osudu, cinio ga muskarac ili zena, tu ne treba da bude razlike.
 
Svako ima svoje viđenje i postavljanje stvari. I najbitnije je da ti fukncioniseš u tome kako si postavio. A sta ce da kaze i misli ovaj ili onaj, nebitno je. Zena, za koju njen muz ne predstavlja nikakav autoritet u porodici, ne moze da bude ni dobra zena, ni dobra majka. To je moje viđenje i iskustvo, a godina nemam baš malo. A svako neka ima svoje, nikoga ne osuđujem, niti cu da mu drzim katedru. Stavove, koliko god nam bili suprotni, uvek mozemo razmeniti ne lep nacin kao i do sada, nije problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421699#p421699:19ia4636 je napisao(la):
Blade » 07 Dec 2016 05:52 pm[/url]":19ia4636]Da uprostim, zena mora da postuje muza, vise nego muz zenu.


Како се одрастањем у Београду покупе овакви ставови?

:bash:
 
Jedana od lošijih novokomponovanih kvazi druš. vrednosti je i sve veca benzinska zavisnost
nije bitno sto ,,prečicom,, mogu da sitgnu i brže peške ili javnim prevozom
gotovo svoj mladjoj populacji ,,izlazak,, je ne zamisliv bez (što besnijih) kola
(naftni lobi običnu potrebu, izdiže do bitnog društvenog statusa)
Poguban uticaj benzinskog statusnog simbola je vidljiv na mnogim poljima kao sto su
fin. stanje porodice i pojedinca , saob. haosa u gradu , zagadjenosti sredine i mnoštvo dr. svera

Potrebno je jasnije i vece potsticanje sa svih nivoa
oko vrednosti i dobitaka od kidanja tih lanaca bezinske prezavisnost
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=422090#p422090:2f3fibzj je napisao(la):
Пантограф » Pet Dec 09, 2016 7:32 pm[/url]":2f3fibzj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421699#p421699:2f3fibzj je napisao(la):
Blade » 07 Dec 2016 05:52 pm[/url]":2f3fibzj]Da uprostim, zena mora da postuje muza, vise nego muz zenu.


Како се одрастањем у Београду покупе овакви ставови?

:bash:

Nema to veze sa tim gde si odrastao. U Beogradu ili na cuki gde vuk nosi postu, a medvedi stopiraju. Ti si druze, sto kaze nas narod, uporedio babe i zabe. To su mozda kod Amerikanaca oboje jednaki, zato i zive kako zive. Otuđeni jedni od drugih, ne postuje i ne brine niko ni za koga i sve ostalo slicno. E ako su propagandom hiptonisali mnoge ljude, mene nece. Ja necu da budem kao Amerikanci. Između ostalog sam i zbog ove stvari srecan sto zivim u konzervativnoj i zaostaloj Srbiji.
 
Ajde da zarad ljudskih prava i tolerancije donesemo zakon da gravitacija Sunca od sad mora da sluša Zemljinu gravitaciju umesto kako je bilo do sad. U prirodi uvek jača sila dominira i baš je briga za njenu netolerantnost. Dakle ako je muž jači od žene nek žena više poštuje muža, a ako je žena višlja, teža, maskularnija od muža... e onda neka bude kao Ciga & Ciganka u ovom skeču ;)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WviPfdisu6Q[/youtube]
 
Dobro, zaključili smo da je žena niža vrsta, ajmo sad dalje...











^^^ sarkazam
 
Kolega Mihailo šapni drugu svome,
dosadilo je meni da živim u mraku
donesi u moj život svetlost saznanja
pokaži mi večeras o ženama barem jednu caku :)
O vi koji znate kako sa ženama, naučite nas koji ne znamo. Možda žene u stvari vole one koji im se povinuju? Možda je Niče sasvim pogrešio kad je rekao: "Ideš ženama? Ponesi bič". Možda je pogrešio i kad je rekao: "Sreća muškarca glasi: Ja hoću! A sreća žene glasi: On hoće".
Šta vi uopšte znate o ženama?
 
i bre nije ovo forum za švalere ....al tolko znamo - sve sto treba tebi , treba i njima :idea:

ajd sad na neku drugu (Bg) vrednost ;)
 
@Blade posle ovih tvojih tvrdnji ti si d***, znaci nema sta da se neko vredja ili ne. Zena i muskarac moraju biti i jesu ravnopravni, to sto ti imas d***o misljenje u zaostalom delu naroda je tvoj problem. Jadna tvoja zena/devojka ako je uopste i imas.
Ako je imas mora da je vezujes ko u Indiji za drvo i izbacujes iz kuce dok ima ciklus??
To sto pricas o Americi, ako si uopste bio, video bi kako funkcionise, normalno zive porodice i zena se razvodi od muza kada je maltretira ili ponizava jer je samostalna, a ne ko u Srbiji sto mora da bude sa siledzijom ceo zivot jer nije ekonomski nezavisna. Takve prikrivene psihopate koje imaju misljenje kao ti vole da je zena kod kuce da nema posla i novca i da moze da bude siguran da se nikad nece usuditi da od njega kakav god da je.
 
Earthmoving":16rbed82 je napisao(la):
Kolega Mihailo šapni drugu svome,
dosadilo je meni da živim u mraku
donesi u moj život svetlost saznanja
pokaži mi večeras o ženama barem jednu caku :)
O vi koji znate kako sa ženama, naučite nas koji ne znamo. Možda žene u stvari vole one koji im se povinuju? Možda je Niče sasvim pogrešio kad je rekao: "Ideš ženama? Ponesi bič". Možda je pogrešio i kad je rekao: "Sreća muškarca glasi: Ja hoću! A sreća žene glasi: On hoće".
Šta vi uopšte znate o ženama?

Pa evo ovako. Žena je ljudsko biće, jednako koliko i muškarac. Nije sluga, nije rob, nije niže biće. A svakako nije neko čiji jedini cilj je da opslužuje/zadovoljava muškarca. Zamisli kako bi se ti osećao da ti je "dužnost" da radiš šta ti žena kaže (ma koliko protiv tvoje volje), da je njena zadnja, da ti lupi o sto kad ti nešto nije po volji? Jel to fer, jel to u redu, jel je to poštovanje?

Da, žene slabije su fizički. Ali to nikako ne može da bude razlog da zbog toga treba "da poštuju muškarca više nego muškarac ženu". Čim neko treba da nekog poštuje više, tu apsolutno nema poštovanja ka tom "manje poštovanom". Žao mi je što ne vidite koliko netolerancije i nepoštovanja zapravo izbija iz vaših komentara. Čim postoji neko "čija je zadnja" tu se završava poštovanje.

Žao mi je i što mislite da mora neko nekom da se povinuje. Parovi koji se poštuju ne gledaju na partnera kao nekog jačeg ili slabijeg od sebe već kao sebi jednakog u pravima, željama, potrebama. Naravno da će svako imati neke svoje želje, neke svoje potrebe, svoje mišljenje o nekim stvarima i dešavaće se da su neke od tih stvari u suprotnosti. Ljudi koji se poštuju će naći način da nađu kompromis, nekad za jednu, nekad za drugu stranu. Dakle, nekad ću da idem na pivo ili fudbal sa ortacima, a nekad sa ženom na mjuzikl. I ona će nekad u izlazak sa drugaricama, a nekad sa mnom na sajam automobila...

P.S. Siguran sam da je prosečni huligan fizički snažniji od mene, ali to nikako ne znači da treba zbog nečeg da ga poštujem niti da će proći bolje od mene u životu ;)

P.P.S. Mačo 'určenje nije ništa bolje od feminističkih baljezgarija. :grand:
 
Ja bih vas koji tvrdite da muskarac... autoritet... ku__c-palac...
NAJISKRENIJE ZAMOLIO!!!
Nemojte vise!!!
Nemojte, osim ako vas je donela roda, osim ako nemate sestre i osim ako potomatvo ne nameravate da dobijate kloniranjem samih sebe... Jer sa takvim stavovima vama ne treba zena, vec sluskinja.
Dovoljno ste obesmislili celu pricu.

P.S.
je********** mu autoritet... I tamo gde ga ima, on se zasluzuje, a ne namece silom.
A SAMO I ISKLJUCIVO (!) postovanje, uvazavanje, ljubav i dogovaranje ce vas uciniti srecnim, zadovoljnim i uspesnim ljudima i partnerima u istim takvim porodicama...


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ok i sama diskusija je pokazala dosta o sistemu vrednosti. Mozda je pametnije da promenimo temu ;)
 
Laki, MIhajlo,
Evo objasnicu ja svoje tvrdnje najpostije sto znam. Naravno da se zasluzuje, nije to nasledna titula, ni nesto propisano standardom, niti se stvara strahopostovanjem. Ne mozes da dodješ kuci pijan iz kafane i da nalupas zeni samare i da ocekujes da joj budes autoritet. To mozes da ocekujes, ako si pazljiv muz, vredan domaci, dobar otac, odgovoran i sve drugo cime bi to zasluzio. Kod vecine danasnjih zena ni to ne vredi, jer je sebicnost previse uzela maha. U pravoj kuci i porodici nema vikanja, vređanja, nametanja necega silom...Zna se red i sta je cija obaveza, uz međusobnu pomoc kada je potrebno. Protivnik sam svakog vida nasilja. Problemi se resavaju razgovorom, a ne vikom i drekom, one gore od toga metode da ne pominjemo. Nigde ja nisam napisao da zena muzu treba da bude rob i sluskinja. I ne smatram da je zena nize bice, ako vidi svog muza kao autoritet. To nikako. Muskarac je glava kuce, zastitnik porodice, oslonac svojoj zeni i deci. I kao takav mora biti autoritet, opet kazem, samo ako je to svojom licnoscu zasluzio.

Igore,
Kad veci brises moj post, obrisi i od ovog pametnog. Ili me pusti da se sam branim. Ili mu daj titulu pocasnog moderatora da znam na cemu sam i da moze da da mi kaze sta hoce i ima tvoju podrsku u tome.

loyola,
Ti da si Č od čoveka, kao sto nisi nego si jaje podmuklo, nikad ne bi na forumu tako pisao, gde ti niko nista ne moze. Da je debil mozes da kazes tati i mami. A meni ako imas nesto da kazes, ima da mi se obratis sa bar najosnovnijim nivoom kulture. A adminsitrator moze da te stiti koliko hoce. Ni to me ne zanima.
 
Zasto? Zato sto neko ne zna da razgovara?

Ljudi pricaju o mnogo skatljivijim temama, pa ne spustaju polemiku na licni nivo, vec razmene stavove i sve ok. Spustanje na licni nivo je odlika maloumnih i neobrazovanih ljudi. Zanimljivo je pricati sa ljudima koji misle drugacije od tebe, mnogo vise od onih koji su ti istomisljenici.
 
Drugari, sve je sporedno. Krajem 2017. godine se usvajaju nove izmene zakona o radu kojima će biti ukinuta minimalna zarada, a opravdanje će biti da trebamo biti konkuretni na tržištu. Poslodavac i radnik će ugovarati platu,a to znači da će bar pola radnika raditi za nekoliko hiljada dinara.

Ovaj narod i društvo treba istrebiti. Nijedan nije tako apatično reagovao na pokušaje pretvaranja sebe u roba na nivou feudalističnog roba. Dok ostatak zapadne civilizacije gazi napred mi se vraćamo u 18. vek.
 
Jel ti ne vidis da smo mi robovlasnicko drustvo odavno? Radi se mnogo, a pod presijom, pretnjama, radnik je nezasticen, od prosecne plate ne moze da se zivi, ne ceni se rad...Kako se to zove? A svi ,,strucnjaci,, kazu da se ide ka modernom kapitalizmu kao u Evropi. Najcrnje je sto smo mi sve to prihvatili kao normalno i plivamo u tom sistemu, ne znamo ni kako.

Ni meni nije jasno gde je granica da se ovaj narod pobuni protiv robovlasnicke vlasti.
 
Vrh