Šta je novo?

Državna stanogradnja - Naselje u Bloku 72 (Dr Ivana Ribara)

Ala su pogoršali uslove za subvencije...o tome skoro ni reči na TV-u ili novinama. Ok što traže veće učešće za kredit, ali su smanjili učešće države tako da su uslovi dosta nepovoljniji. Baš pomažu građevini i ljudima koji hoće da kupe stan!
 
Ne znam ni da li su iskoristili sva sredstva posle rebalansa budzeta krajem 2012.godine...ne bih bas rekao da je bila prevelika navala, a tek sada...
 
Jesu jesu, imao sam informaciju iz banke da je polovinom decembra stopiran prijem novih zahteva jer su sva sredstva utrošena...
 
HaLyl":2sddrbom je napisao(la):
Jesu jesu, imao sam informaciju iz banke da je polovinom decembra stopiran prijem novih zahteva jer su sva sredstva utrošena...

Prijem zahteva je stopiran 2 nedelje pre kraja godine jer nema dovoljno vremena za obradu, a ne zbog toga što su sva sredstva potrošena.

Inače, mislim da su rokovi useljenja na sajtu GDS-a najmanje merodavni, najbitnije je ono što piše u ugovoru, a za objekat 2 piše da će biti između aprila i oktobra :D :bash: Od šefa gradilišta za objekat 2 dobio sam info da je njegov rok da završi sve radove 20.07.2013. nakon toga se čeka tehnički prijem pa onda useljenje. U principu, sve pre oktobra biće super. Pošto pratim razvoj situacije na gradilištu od samog početka, objekat 2 ide jedno mesec ipo dana ispred u odnosu na objekat 3. Objekti 1 i 5 su praktično za dva meseca izgrađeni do 4 etaže.
 
Da li neko moze da me uputi, sta znaci 10% koji se daju za depozit, koliko ja onda uzimam kredita kod banke 100% vrednosti stana ili 90% vrednosti stana?
 
Procedura je sledeća: u Građevinskoj direkciji izabereš stan. Imaš 7 dana fore da se premišljaš i kad se smisliš, kažeš "uzimam" i sa GDS potpisuješ kupo-prodajni ugovor. U njemu stoji da 10% treba da platiš u roku od 7 dana od potpisivanja ugovora, a ostatak u roku od tri meseca.
Ti za 7 dana platiš 10% i onda ideš u banku da tražiš kredit. Banka ti daje 80% vrednosti a 10% država, kroz subvenciju (0% kamate). I sa bankom završavaš papirologiju (izjave, izvodi, potvrde, procena stana, upis hipoteke itd itd), oni kad i ako ti odobre kredit sve šalju Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) koja odobrava tih držaavnih 10%. Kad to sve prođe, NKOSK prebacuje pare banci, a potom banka GDS i time je sve gotovo.
Tvoje je posle "samo" da plaćaš ratu narednih 30 godina :D
Posle svega toga, kad od GDS dobiješ avansni račun i još neke papire, podnosiš zahtev za povraćaj PDVa (8% od vrednosti stana) i to je manje više to.
 
lajfizgoinon":1gvpjo5w je napisao(la):
HaLyl":1gvpjo5w je napisao(la):
Jesu jesu, imao sam informaciju iz banke da je polovinom decembra stopiran prijem novih zahteva jer su sva sredstva utrošena...

Prijem zahteva je stopiran 2 nedelje pre kraja godine jer nema dovoljno vremena za obradu, a ne zbog toga što su sva sredstva potrošena.
Meni je devojka u banci, koja mi je radila kredit, rekla ovo gore što sam naveo...jbg ako su lagali mene i ja lažem vas :D
 
lajfizgoinon":180zvu83 je napisao(la):
@HaLyl bilo je i ranije http://www.nkosk.rs/content/prijem-novi ... 013-godine ne mislim da lazes vec ti ili bankarka niste najbolje razumeli :)
Opušteno ;)

nikola011":180zvu83 je napisao(la):
Meni su ovi likovi iz GDS-a stvarno neverovatni.
Evo šta se meni desilo, kad smo već oko neverovatnosti evidencije GDS.

Dvoumio sam se između I i VI sprata (nebitni su razlozi), daju oni meni dva dana da prelomim konačno koji ću od ta dva i kao prelomim ti ja, izaberem stan, sve ok...posle dva dana zove devojka iz GDS i kaže "Jao izvinite molim vas, greška je nastala u sistemu, taj stan koji ste izabrali je već prodat..." Eto otkud to "oko" :)
 
Dragi svi,

pratim vas forum vec neko vreme. Jos uvek nismo odlucili da li da ulazimo u pricu kupovine stana u ovoj naselju iz prostog razloga sto nam postojece kvadrature neogovaraju. Stan od 41kvm je mali za nas troje a za onaj od 64kvm nemamo para. Ipak, htela bih da vas zamolim, ako bi neko mogao da mi kaze koliko su ga tacno izasli troskovi koje je imao za oba stana, pri tom ne mislim na ucesce, vec ono, znate onaj deo koji bacite na razne papire :).

Hvala puno

P.S. Ko zna, mozda ipak budemo komsije.
 
HaLyl":2dvxs4an je napisao(la):
Dvoumio sam se između I i VI sprata (nebitni su razlozi), daju oni meni dva dana da prelomim konačno koji ću od ta dva i kao prelomim ti ja, izaberem stan, sve ok...posle dva dana zove devojka iz GDS i kaže "Jao izvinite molim vas, greška je nastala u sistemu, taj stan koji ste izabrali je već prodat..." Eto otkud to "oko" :)

Mogu li da pogadjam da si odabrao stan na I spratu :lol:
 
1. sprat zbog lifta tj. penjenja stepenicama, a 4. zbog pogleda i manjeg rizika curenja vod. i kanalizacionih instalacija.
 
nikola011":fnihcmc4 je napisao(la):
HaLyl":fnihcmc4 je napisao(la):
Dvoumio sam se između I i VI sprata (nebitni su razlozi), daju oni meni dva dana da prelomim konačno koji ću od ta dva i kao prelomim ti ja, izaberem stan, sve ok...posle dva dana zove devojka iz GDS i kaže "Jao izvinite molim vas, greška je nastala u sistemu, taj stan koji ste izabrali je već prodat..." Eto otkud to "oko" :)

Mogu li da pogadjam da si odabrao stan na I spratu :lol:
I sprat je taj koji je bio prodat :D

svsavic":fnihcmc4 je napisao(la):
1. sprat zbog lifta tj. penjenja stepenicama, a 4. zbog pogleda i manjeg rizika curenja vod. i kanalizacionih instalacija.
Ma ja sam bio protiv I sprata, jer je nisko...išao sam čak i da gledam zgradu i deluje mi jako jako nisko. Ne može čovek u gaćama da izađe na terasu, a to je veliki problem! :D
Pošto je neka perspektiva zamena stana sa roditeljima, kada se moja porodica uveća :) oni su igrali na kartu "Kad omatorimo i crkne lift, kako ćemo da se popnemo do stana :grand:". Što i zaista može da bude problem. Na kraju prelomih zbog njih, reših se za I sprat, kad ono ispade kako sam i hteo - VI sprat, milina! :D
 
Aurora":11x0earb je napisao(la):
Dragi svi,

pratim vas forum vec neko vreme. Jos uvek nismo odlucili da li da ulazimo u pricu kupovine stana u ovoj naselju iz prostog razloga sto nam postojece kvadrature neogovaraju. Stan od 41kvm je mali za nas troje a za onaj od 64kvm nemamo para. Ipak, htela bih da vas zamolim, ako bi neko mogao da mi kaze koliko su ga tacno izasli troskovi koje je imao za oba stana, pri tom ne mislim na ucesce, vec ono, znate onaj deo koji bacite na razne papire :).

Hvala puno

P.S. Ko zna, mozda ipak budemo komsije.
Ovako sad iz glave, koliko se sećam, najbitniji tj. finansijski najznačajniji troškovi su:
- overa kupoprodajnog ugovora u sudu - zavisno od vrednosti stana, GDS ti to izračuna prilikom potpisivanja ugovora, mene je izašlo 20ak hiljada. Ako bude kasnije nekih aneksa, i oni se plaćaju;
- procena stana - od 50 do 100 evra. Banka ti daje spisak svojih procenitelja, sa kojima ima ugovor i cene variraju; Obično su oko 50ak evra procene za ove stanove u IR ili Stepi, jer su svi isti. Meni je procenitelj uzeo 100 evra, jer sam išao na hipoteku drugog stana, ne ovog koji je predmet kupovine;
- upis hipoteke - 8.652 dinara + 0,2% od vrednosti potraživanja koje se obezbeđuje hipotekom (ne više od 144.200 din);
- premija osiguranja kredita kod NSKOK - detaljno ovde, ide od 1,50% do 3,95% vrednosti kredita. Mene je konkretno izašla oko 600inak evra;
- naknada banke - najčešće je 0,5% vrednosti kredita;
- osiguranje stana - osiguranje od požara, zemljotresa i poplave; vezuje se za građevinsku vrednost nekretnine (vrednost je sadržana u proceni stana i niža je od procenjene tržišne vrednosti) i zavisi od kuće do kuće; mene je konkretno izašla oko 60 evra godišnje;
- životno osiguranje - čuo sam da neke banke ovo traže (konkretno Raiffaisen), mada meni u KBC nisu tražili...uz to je potrebno da platiš sistematski pregled i na osnovu medicinskih rezultata procenjuju ti visinu premije...tako da ako, na primer, daleko bilo, imaš frku sa srcem, debelo ćeš da platiš :D
- prateći i transakcioni troškovi - ima dosta tih troškova za prenose sredstava u banci, neke naknade, takse, provizije, čuda razna...ali sve onako po 200-300, do par hiljada dinara.

I ja mislim da je manje više to to...mene je sve to izašlo, okvirno (jer još nisam seo da podvučem crtu) oko 1600-1700 evra.

Srećno! :D
 
Da li se zna usluge kog kablovskog operatora ce biti u ovim zgradama? Mislim da sam negde procitao da ce biti KDS ali nisam siguran
 
Situacija sa gradilišta, danas
http://www.blok72.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=36

P1130175.jpg
 
radim na objektu 3,moja firma,kao i ja radimo struju na citavom objektu,inace objekat 3 radi Gp Bankovic iz crnr trave
 
Pozdrav Silenci!
Kakva je mogućnost izvođenja određenih manjih radova u toku izgradnje u stanovima?? Treba saglasnost GDS, pretpostavljam? Još nešto? I da li i kada bi moglo da se uđe u zgradu, da se pogleda konkretan stan?
Hvala!
 
Jel moze neko da mi kaze kakav je kvalitet gradnje, da li je sendvic zid sa stiroporom u sredini ili je neka druga izolacija? Pretpostavljam da je parket hrastov. Nema nigde na sajtu njihovom.
 
silenci":4q8v0izs je napisao(la):
radim na objektu 3,moja firma,kao i ja radimo struju na citavom objektu,inace objekat 3 radi Gp Bankovic iz crnr trave

Zdravo Silenci,
i mene interesuje da li bih mogla da pogledam stanove u zgradi 3, da li je uopste moguce trenutno uci u tu zgradu?
 
Vrh