Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Izgleda kao i ostala naselja izgradjena od 1990. godine na ovamo: nagurano, nisko, neinteresantno i siromasno. Kad se pogleda ciljna grupa, to je donekle i ocekivano, ali je jos gore sto i tkz. elitna naselja ne izgledaju mnogo bolje, nego se samo biraju kvalitetnije plocice, parket itd. Ovi soliteri u pozadini stoje kako spomenik nekim proslim vremenima, kad smo imali novac i tehnologiju za takve "poduhvate".
 
Black":3pp5rs75 je napisao(la):
Ovi soliteri u pozadini stoje kako spomenik nekim proslim vremenima, kad smo imali novac i tehnologiju za takve "poduhvate".

Говориш о 5 солитера у позитивном смислу?!



Коментари на вест која је објављена у 24 сата.

komentari.jpg
 
nikola011":24ivizbk je napisao(la):
Говориш о 5 солитера у позитивном смислу?!

A sta fali soliterima? Omogucavaju bolju iskoriscenost prostora, koji se moze upotrebiti za park, parking, igraliste, a takodje doprinose dinamici panorame grada. Da ne bude da pricam napamet, odrastao sam u jednom takvom soliteru i naselju u kojem niko nikom nije virio u prozor i nije bilo osecaja klaustrofobije. A da moze i bez solitera, naravno da moze, uporedite samo naselje Cerak vinogradi i Stepu.
 
Па тих 5 солитера на Бањици нису баш неки пример пространости. Нема ни паркова, нема ни паркинга, близу је пијаца и тамо је хаос блага реч. Ти солитери нису на већој раздаљини од зграда у Степи, само су превише високи, што у сиромашном друштву није добра, већ лоша страна. У Србији је најобичнији лифт јако компликована ствар за одржавање, па живот у солитеру баш и нема неку чар.
 
Mislio sam vise generalno, priznajem da ne poznajem dobro taj deo grada. Inace, odrastao sam u soliteru, i dobro su mi poznati problemi sa liftom :)

Generalno, kada gledam ova nova naselja, i kad to uporedim sa naseljima koja su gradjena u SFRJ imam utisak da je to veliki korak u nazad, kao da smo se spustili na neki nizi civilizacijski nivo. A pitam se koliko ce tek godina proci dok neki novi Genex, Rudo, SIV ili CK ne budu izgradjeni. Jedini arhitektonski znacajan objekat koji smo dobili u poslednjih 20 godina je most preko Ade, a i njega je vecina napljuvala kao previse skupog i nepotrebnog.
 
Black":2og7xhnd je napisao(la):
Mislio sam vise generalno, priznajem da ne poznajem dobro taj deo grada. Inace, odrastao sam u soliteru, i dobro su mi poznati problemi sa liftom :)

Generalno, kada gledam ova nova naselja, i kad to uporedim sa naseljima koja su gradjena u SFRJ imam utisak da je to veliki korak u nazad, kao da smo se spustili na neki nizi civilizacijski nivo. A pitam se koliko ce tek godina proci dok neki novi Genex, Rudo, SIV ili CK ne budu izgradjeni. Jedini arhitektonski znacajan objekat koji smo dobili u poslednjih 20 godina je most preko Ade, a i njega je vecina napljuvala kao previse skupog i nepotrebnog.

У томе се потпуно слажемо, али такав је глобално постао и свет. Иде се на што већу зараду у кратком року и на што једноставнија решења. Нигде се више у свету не граде ни насеља ни објекти оног квалитета какви су некада били.
Ако заборавимо на ове ситнице однос цена-квалитет, по мени ће главна мана насеља Степа Степановић у будућности бити заиста невероватна пренасељеност на једном ограниченом уоквиреном простору без много зеленила. Ту ће за једно 5 година бити апсолутни кркљанац, а на самој периферији града.
 
nikola011":wk91a7gw je napisao(la):
У томе се потпуно слажемо, али такав је глобално постао и свет. Иде се на што већу зараду у кратком року и на што једноставнија решења. Нигде се више у свету не граде ни насеља ни објекти оног квалитета какви су некада били.
Ако заборавимо на ове ситнице однос цена-квалитет, по мени ће главна мана насеља Степа Степановић у будућности бити заиста невероватна пренасељеност на једном ограниченом уоквиреном простору без много зеленила. Ту ће за једно 5 година бити апсолутни кркљанац, а на самој периферији града.

Vozdovac oko Vojvode Stepe, pa nadole ka Kumodraskoj su vec primer urbanistickog haosa a la Kaludjerica. Pridodaj tome gomilu automobila koji ce iz Stepe Stepanovica krenuti ka autokomandi (koja je i sama vec haos) - to je prosto neizdrzivo. Hrabar je covek koji bi sada kupio stan na Vozdovcu, narocito oko Vojvode Stepe.. Tu vise nema kamen gde da padne od "investitora".
 
Ako bih smeo da iznesem jednu vrlo pesimisticnu procenu. Cena kvadrata u nasleju Stepa Stepanovic ce 2015. godine biti izmedju 850 i 920 evra po kvadratu. Radio sam analizu cost / benefit nekoliko postova gore i vidi se jasno vacarenje za nekih 200-300 evra po kvadratu. To su gole cinjenice, plus cinjenica da ovde zemljiste kosta prakticno nula dinara, jer je eksprorpisano i isplaceno pre vise od 40-50 godina. Ovde se ne moze tretirati cinjenica da vojsci mora da se da 21% stanova, kao trosak privabljanja zemljista, jer vojska je isto sto i drzava, a gradi se drzavnim novcem, nebitno sto je iz kredita. Tako da iskreno smatram da oni koji su morali sada da kupe stan i nisu mogli da sacekaju jos koju godinu, nisu imali milosti od sopstvene smrdljive drzave, koja je i u ovoj krizi morala se ogrebe i da im drpi 200 evra po kvadratu. Nararavno sram je bilo, ali i tu drzavu i te ljude su birali neki od kupaca stana u Stepi Stepanovicu, tako da i po tom osnovu je red da budu oleseni.
 
Што се тиче цене квадрата и ја сам доста причао о томе, баш на тему војске и сл. ГДС се једноставно у том моменту понашала потпуно тржишно, продавала је по оној цени по којој је имало купаца у том тренутку. То су само њихове намештаљке око војске, цене тог земљишта и сл. Не знам баш толико дугорочно колико би нешто коштало, овај свет у сваком моменту може да оде до ђавола, ја живот чак не посматрам даље од наредних 10 година по било ком питању. Кредит на 30 година је чиста "коцка", али шта да се ради, свако на други начин размишља.

Ја гледам овај моменат. Извесно је да цене станова падају, министар види да више не може да извуче оволики новац по квадрату у Београду, сад ће вероватно имати неке друге пројекте. Ја становнике Степе не могу да гледам као гласаче неке странке па да им ово буде освета. Има ту много мојих пријатеља, просто више нису могли да чекају. То је у том моменту било једино разумно решење. То што се држава са тим људима мало више заиграла и даље се игра, то је само слика друштва у коме живимо.

Њима све најбоље и да реше проблеме који могу да се реше, то је ипак само новац, а сви смо га некад мало више бацили, некад мало мање. Кад би сви у неком тренутку знали кад је за шта прави моменат, где би нам био крај.

Ја Степу само коментаришем у смислу грађевинског подухвата и реалне цене тог подухвата.
 
Ne zelim nikoga da uvredim, cast svakome ko se skucio i uspeo da resi jedno vazno zivotno pitanje, ali cinjenicama se mora pogledati u oci. I drzava je zaradila u Stepi, a navukla je ljude da tu mogu da kupe umesto za 1.500, za 1.290 evra. U pitanju je bezobrazluk. Ja mogu da pogledam malo dalje u buducnost, a to je tu koliko sutra. Nece se ni krecenje na tim stanovima posteno osusiti do 2015. godine, a oni ce doci na 900 evra po kvadratu. To je realnost iz koje se ne moze pobeci. Bice jednog dana i rasta cena nekretnina, ali kad vlasnici novca na svetu odluce da nam "objave" ili nas "obaveste", da je cena kvadrata 1.500 ili 2.000 evra po kvadratu tj kada odluce da novca u sistemu mora biti vise, kad naduvaju novi virtuelni novcčani balon. No, to se neće desiti ove decenije, a čini mi se ni do polovine sledeće, tako da će pad i samo pad, niže i samo niže biti naša surova realnost.
 
Malo je neverovatno da neko "navuče" 2700 kupaca koji su imali hrabrosti u sred ekonomske krize da se skuće /ili možda 5400 ako su obe glave porodice razmišljale na datu temu/. Mislim da nije u redu da neki tako otvoreno pljuju po naselju na osnovu fotografije ili u trenutku kada je tamo još uvek gradilište. Dajte malo vremena da naselje zaživi, biće tu i zelenila i mesta za lep život dece i odraslih.
Moje prognoze su da će cena u Stepi jedno vreme stagnirati, ali za par godina će blago rasti.
A ovi koji čekaju da cene padnu i prognoziraju sunovrat cena u nekoj bližoj budućnosti slobodno neka čekaju. Ako među vama ima podstanara koji svake godine dajete u proseku 3000 eur stanodavcu, slobodno sačekajte još 5 godina, bacite 15000 eur a onda možete kupiti stan po cenama koje tada budu aktuelne. Sad da li će biti više ili niže ko može sa sigurnošću nešto reći danas. Ja ću ipak to vreme da provedem u svojoj, po mom ukusu sređenoj gajbi, uredno plaćajući rate kredita, jer život košta i ja svakog meseca moram nekome da dam pare sad da li banci da li stanodavcu. Nekome je svejedno, a nekome nije! Neko ima 3 gajbe, a neko mora da kupi na kredu. :D
 
Kada se svi lepo uselite u 4600+700 stanova cena rente ce znatno pasti. Pretpostavljam niko nije ziveo ispod kamena pre nego sto se uselio u novi stan pa ce biti 5000 stanova slobodnih za izdavanje. Tek se uselilo 1000 porodica u Stepu. Znam coveka koji u centru Mirijeva kod skole ima 50kv stan i nikada nije imao problema da ga izda. Sada vec 6 meseci na moze da ulovi podstanara.

Naravno ko je resio svoje stambeno pitanje sve cestitke. Hrabro pod ovim uslovima i kamatom koja ide do 9,7% godisnje (4,5%+6mEuribor grafik na dnu http://www.euribor-info.com/en/ kretanja 6mEuribora) ali cestitam

Ja i supruga cekamo, kamata u banci nam vecim delom pokriva (malu, 2puta u zadnjih 6 meseci smanjenu) kiriju

Kakva je trenutna pozicija Beograda u odnosu na ostale poznate gradove po par kriterijuma:
http://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp

Po odnosu dohodka gradjana i cene stana Beograd je na 22 od 385 mesta!!! To dosta govori o znatno precenjenim cenama u ovom trenutku.
Dok je zarada na osnovu rente mizernih 3%, tu zauzima ~335. mesto potrebno je 33 godine da se renta stan i povrati ulozeni novac.
 
Alpha":4pioj0od je napisao(la):
Naravno ko je resio svoje stambeno pitanje sve cestitke. Hrabro pod ovim uslovima i kamatom koja ide do 9,7% godisnje (4,5%+6mEuribor grafik na dnu http://www.euribor-info.com/en/ kretanja 6mEuribora) ali cestitam

Ja i supruga cekamo, kamata u banci nam vecim delom pokriva (malu, 2puta u zadnjih 6 meseci smanjenu) kiriju

Pa lepo ako imate cca 40.000 eurića oročenih u npr Alpha banci pod pretpostavkom da vam je stanarina 150 eur, onda vam nedostaje još malo da zaobiđete banke i zatvorite priču! To je druga priča, nemaju svi štek, a opet moraju imati pare svakog prvog u mesecu.

Što se euribora tiče biće rasta naravno, ali ne preko noći. Ali će biti i smanjenja kamatnih stopa, a postoji nešto što se zove refinansiranje kredita, pa za par godina ako dođe do velikih oscilacija u euriboru i kamatnim stopama može se dogovoriti sa bankom ili preći u drugu banku. Svima odgovaraju klijenti koji su decenijama siguran izvod prihoda.
Ja inače na sve u životu gledam pozitivno, dobro je dok postoji izbor.
 
beti":3169sgd3 je napisao(la):
Alpha":3169sgd3 je napisao(la):
Što se euribora tiče biće rasta naravno, ali ne preko noći. Ali će biti i smanjenja kamatnih stopa, a postoji nešto što se zove refinansiranje kredita, pa za par godina ako dođe do velikih oscilacija u euriboru i kamatnim stopama može se dogovoriti sa bankom ili preći u drugu banku.

Slazem se ali kako refinansirati kredit na 25godina? Kao kredit od 35 godina mislim da nije moguce vracanje u penziji.
Slazem se sa korisnikom Belka da Vas je drzava dodatno izradila za 200-300Eura po svakom kvadratu recima bice jeftinije od 'trzisnih cena' i da je to sramota. Bar da imate glanc novu skolu i obdaniste DANAS a ne da pisete peticije da ih eventualno dobijete.
 
Prema izračunima Ministarstva, cijena četvornog metra stana u programima POS i POS plus bit će 1100 eura, a mjesečna rata kredita na 30 godina za stan od 60 četvornih metara 261 euro, što je 55 eura manje nego kad bi kupac po istoj cijeni za kvadrat, stan otplaćivao komercijalnim kreditom uz kamatu od 5,45 posto.

Ово ми баш делује ниска цена за Загреб, мада сам видео да су цене пале кад сам био у Хрватској.
А видео сам да су ти услови такви да им се рата гарантује до краја отплате кредита.
А они су чланица Европске уније.

Шта се то људи дешава у овом Београду? Јесмо ли ми стварно неко чудо од града у Европи?
 
Лото добитник неће у Степу, не да му се :lool:


Izvučene dve sedmice na Lotou, dobitnici dele 800.00 evra i stan
M. Stojanović | 22. 01. 2013. - 21:34h izmena vesti 23:30h

U šestom kolu Lotoa sinoć su, po prvi put u ovoj godini, izvučena dva dobitnika “sedmice” koja će igračima doneti preko 90 miliona dinara. Pored ove sume, nagrada za sedmicu je bila i stan u Beogradu, a u ovom slučaju njegova procenjena vrednost će biti podeljena dobitnicima.

Jedan dobitni listić uplaćen je u beogradskoj opštini Palilula, na ulazu u Palilulsku pijacu kod Ulice Ilije Garašanina, a drugi na uplatnom mestu "7 Plus" u Kuli.

Dobitniku "sedmice" sledovao je takođe i stan u naselju Stepa Stepanović na Voždovcu u Beogradu.
Međutim, u ovom slučaju bruto vrednost stana koja iznosi preko osam miliona dinara se deli na pola, a taj novac dobijaju igrači, pa ukupna vrednost "sedmice” iznosi 93.189.905 dinara.



- Na listiću uplaćenom u Kuli uz "sedmicu", igrač je odigrao sistem od osam brojeva, pa je dobio i sedam "šestica" - objašnjavaju u Lutriji Srbije, a oba listića su bila uplaćena oko 9.30 časova.
U ovom kolu izvučeni su brojevi: 8, 13, 18, 24, 28, 33 i 35. Sa šest pogođenih brojeva ima 39 igrača koji će dobiti po 91.450 dinara.
Pet pogodaka sa osvojenom sumom od 3.719 dinara ima 959 igrača.
U igri Loto plus izvučeni su brojevi: 2, 6, 12, 16, 18, 23 i 30, ali nijedan igrač nije pogodio svih sedam brojeva. Izvučeni džoker broj je 823458, ali ni ovoga puta nema dobitnika.
 
Ne znam da li su predhodnici o ovome pisali. Mislim da je od jedne dobre lokacije napravljen knjiski pogresan urbanizam.
Nehuman, neodrziv, spavaonica, bez osecaja mesta i pripadnosti, arhitektura ne postoji, pretvorice se u haustor vrlo brzo,ne stvara zajednicu i negativno utice na siru zajednicu, za 5 godna ce 90% biti izrentirano itd itd. Ako otovorite bilo koju knjigu/raspravu o urbanizmu mozete taksativno da videte koje su greske i ni jedna nije izbegnuta. Bolji su komunisti i Turci(Osmanlije) bili u urbanizmu. Isto vazi i za Belvil i ako je privatni investitor. Ovde su sa gustinama isli do ekstrema. Na kraju su morali da nacrtaju cvetice, sunca i leptirice da bi ljudi znali gde im je zgrada.

Sto se tice cene i srpske platezne mogucnosti. U Srbiji ideja o kupovini stana na kredit, ako ne radite u banci ili drzavnoj upravi nema nikakvog smisla. Nemojte se porediti sa zapadom, cemu to, koliko to vi prozvedete dodate vrednosti da mozete da zivite kao neko na Zapadu. Nasi roditelji su to mogli - mi ne.
Cenu stana opterecuje visoka cena komunalija, koje su loseg kvaliteta. I regularno se ne isporucuju u obimu i kvalitetu u kome su placeni.
Cena birokratije koja usporava proces i cena kapitala u kombinaciji dodaju jos dosta na cenu kvadrata.
Cena gradjevinskih materijala je veca 400% u odnosu na pocetak decenije, zbog monopola privatizovanih i stranih firmi.
O investitorima ne bi. Kod nas se danas 80% gradjevine finansira sa novcem od nelegalnih radnji.

Da li se isplati kupiti nekretninu u Vojvode Stepe. Ne. Jer za zivot nije, za rentiranje mozda, zbog odlicne povezanosti.
Trenutono nema povracaja od kojih 5% sa amortizacijom. Nisam siguran da ce toga biti jos par godina.
Veliki problem u Srbiji je sto ne postoji pravno definisan sitem svojinskih odnosa ,finansiranja i amortizacije zgrade. Tako da se citavi kvartovi pretvaraju haustore. Sto je veci blok, to ga je teze odrzavati. Postoji uverenje da je jeftinije ziveti u stanu nego u kuci. To je tacno samo ako se zgrada ne odrzava. U Velikoj Britaniji opste misljenje je da su troskovi za manje kuce gotovo isti ili manji. Tako da su kuce popularnije od stanova.

Da ste kupili kucu u Opovu za tih 20000 sto ste dali na depozit imali bi 10-20ara baste, komsiju, skolu na 100 m i ne bi vozili decu u skolu. Deca bi imala detinjstvo na selu isli bi u skolu u jednu smenu, a vi bi mogli da imate zadenicki rucak i veceru sa porodicom. I ne bi imali kredit. Ovako neka vam je bog na pomoci. Uzivajte u novom srpskom potrosackom lajfstajlu.
 
Isplativost kupovine stana, radi rentiranja, u Stepi je diskutabilna. Za nejveći broj podstanara (zaposleni i studenti), Stepa nije primamljiva zbog lokacije i saobraćaja. Najveću "investicionu" vrednost stanova, radi rentiranja nekretnina, imaju lokacije oko arene, belvil, centar i lux varijante na dedinju.
 
Степа је лоша за рентирање, то јесте промашена инвестиција. Ја сам мислио да тамо нико неће улагати у некретнину као инвестицију. Друго су људи који желе да среде живот, имају децу и сл. Као микролокација нема никакве погодности за неку оптималну кирију која ће да исплати уложени новац. То је дефинитивно промашај од старта. Неко ко је купио стан од 50м2 за 1.300е/м2, много боље би прошао са 25м2 по 2.500е/м2 на некој екстра локацији.
И што се тиче одрживости цене некретнине, и што се тиче сигурног издавања.
 
Ja mislim da je u svakom slucaju kupovina stana radi rentiranja promasena investicija. Kako god, veci stan na slabijoj lokaciji, ili manji stan na nesto jacoj, vi cete vratiti ulozeno tek za 15ak ili vise godina otprilike, kada ce taj stan, u stvari, tek poceti da vam zaradjuje pare. ima boljih i isplativijih investicija.
 
50m2 x 1.290e/m2 = 64.500

Тај стан више ни на који начин не може да се изда за више од 200е/месечно.

64.500 / 200 = 322.5 месеци, То је 26.9 година. То за 15 година је важило за оне који су купили стан пре оног наглог скока, а после га издавали по баснословним ценама. Тога више нема. Стан у Степи се као инвестиција исплати за 27 година, касније креће зарада од тога. А ту треба израчунати колико би добио камате за тих 27 година на 64.500 евра.

Нека је камата 4% годишње, то је 2.580 евра, мада је и већа, али нема везе, чисто ради илустрације.
За 27 година то је 69.660 евра и то сам само просто помножио године * камата, нисам рачунао камату на камату, ту сам опет закинуо.
Дакле неко је уложио новац у стан и рентирао га све време без паузе и исплатио га за 27 година. Да је чувао тај новац у банци за 27 година би имао преко 140.000 евра. Значи, да тај неко не би био на губитку, него на чистој нули, стан од 50м2 у Степи за 27 година мора вредети 140.000 евра. Свака цена испод тога доноси капитални губитак.

Сад је моменат кад је свака некретнина у Београду чист промашај као инвестиција. Она се више посматра као нека сигурност у односу на сам новац.
Ја верујем да и новац има вредност чим банке дају кредите на 30 година са овом каматом. Оне сигурно нису помислиле да ће валута да пукне и да ће они изгубити све те некретнине које су практично рентирали купцима станова на кредит.
То је сад само питање размишљања шта неком има већу вредност, новац или стан?
У овом моменту и наредних 5 година апсолутно новац, после ћемо видети шта ће бити.
 
Boze, kakvih sve suludih predloga ovde necu da se naslusam!

Znaci ja koji radim u Beogradu bih trebao da kupim kucu u Opovu za koje ne znam ni gde se tacno nalazi i da svaki dan putujem na posao ko zna cime i ko zna koliko umesto kao sada sto trenutno gradskim prevozom putujem 20 minuta jer je to neko mnogo bolje resenje nego kupiti stan u blizini posla posto cu ustedeti neki dinar/evro/whatever! Sudeci po predlogu, mozda je bolje bilo da sam kupio stan u Babusnici ili Vlaskom dolu posto bih sigurno prosao jos jeftinije a opet bih imao livadu i vocnjak, mogao bih da pecem rakiju i imao bih komsije, koje btw i sada imam i to prilicno dobre, a i dalje uspevam da veceram sa porodicom. Jeste da me takav zivot na selu ma koliko on izgledao idilican bas i ne zanima previse ali hvala na preporuci...
Elem, svako ima pravo da razmislja na svoj nacin ali ja sam za otprilike 14 godina podstanarskog zivota ostavio raznim stanodavcima preko 34.000 evra i smatram da je to definitivno mnogo imajuci u vidu sta sam na kraju tog podstanarskog zivota imao. Neko je proracunao da mu se vise isplati da placa kiriju nego ratu kredita i matematicki gledano to je OK, ali ja na osnovu licnog iskustva smatram da je zivot u svom stanu nemerljiv u odnosu na podstanarski zivot i to sada ne bih menjao ni za sta bez obzira na to sto mi matematika kaze da bi mi mesecno ostalo nesto evrica vise u kucnom budzetu...
Oni koji kupuju stan za rentiranje su jedna kategorija i apsolutno me ne interesuje da li je to za njih isplativo ili nije, ali kada se govori o stanu kao mestu za zivot tu se ne moze uzeti u obzir samo materijalna komponenta! Ili ipak moze? Ako mene pitate ne moze... Da li je cena kvadrata veca nego sto je trebala/mogla biti? Jeste! Da li je sve uradjeno onako kako je trebalo/kako se pricalo? Nije - negde uz manje, negde uz vece nedostatke ali je moglo bolje. Da li trenutno Stepa pruza idealno mesto za zivot? Jos ne, ali se svakodnevno stvari menjaju na bolje i ocekujem da u relativno skorom roku to bude kako treba, tj. da gradiliste zameni uredjeni prostor sa svim ili bar najvecim delom uredjenih sadrzaja. Ko smatra da ce za dve, tri, pet ili deset godina da bude bolja situacija za kupovinu stana - slobodno neka ceka, verovatno i hoce ali ima nas koji smo jednostavno presekli jer cak i ako tada i bude bolja situacija za kupovinu ocekujem da ce jedan broj ljudi i tada razmisljati da to nije vreme za kupovinu i da ce za novih pet godina da bude bolje - a cekajuci to bolje vreme prolazi...
 
Vrh