Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

a kakve slusalice, kakvi bakraci - tu jedino pomazu

images


I to oni tenkovski...
 
nikola011":35kijdn1 je napisao(la):
Ispostavilo se da sam kroz pitanja ja izguglovao vise odgovora nego sto su svi kupci zajedno saznali od GDS-a prilikom kupovine stana :bash:

Realno, od GDS-a nismo ništa ni saznali, osim maglovitih naznaka.... Kao da su svi položili zavet ćutanja! Sve drugo što smo saznali, "izguglali" smo na terenu, prilikom obilaska zgrada i stanova, neposrednim uvidom u činjenično stanje :shok: Naravno, to što tamo izguglamo, delimo sa ostalima, pa tako svakog dana ponešto novo osvane. Kad se pojavio član foruma sa stanom u prizemlju, saznadosmo za trafoe. Od onih u potkrovlju, saznali smo da nema pleksiglasa na otvorenim delovima krova... Čekaju se dalji utisci onih "iz sredine" (lift ne radi, a stepenice nisu prohodne :rolleyes: ......).
 
Pleksiglas u one rupe ne moze ni da ide, to je problem. Da je kao odvojena nadstresnica kao kod lucnih krovova to je OK, ali u onim rupama nece bas moci. Krov je od lima, a mana su mu neverovatne temperaturne oscilacije. Isto je i sa Pleksiglasom koji "radi". Da je krov bar od tegole, crepa, ne bi bilo tako. Pleskiglas bi morao da uklopis sa samim limom, sa njegovim ivicama, on ne sme ni centimetar da udje u dubinu one rupe kako se ne bi nagomilavala voda. To je problem, sto ces onoj rupi tesko sta moci da uradis a da ispadne dobro.

Video sam na forumu Stepe da u useljenoj zgradi nema bas stanara, a ako je ovoliki broj prodat, ta zgrada bi morala da bude puna, kao i kompletna 4.grupacija gde se ustvari najvise i prodalo zbog najblizih rokova izgradnje. Cak i da su stanove kupili neki iz provincije kao ulaganje, morali bi da dodju da provere ventile, da vide da li sve radi, nekom bi dali kljuc iz BG-a da vetri stan dok se sve lepo ne osusi, boje, lakovi. Tu prosto nesto ne stima. Ili GDS stravicno laze o samom broju prodatih stanova. Ili mozda i oni koji su uzeli stan na kredit ne zele da zive tu dok je onaj krs i lom u okruzenju bez obzira sto i dalje placaju kiriju. Neko sa malom decom ne zeli da guta tone prasine i cementa dnevno ni po koju cenu.
 
nikola011":2d72c3t0 je napisao(la):
Pa za 2.i 3. sprat i vrapci znaju da su najbolji svuda. Zato su svuda i najskuplji. Imas lift, a ne zavisis od njega ako se pokvari. Nisi u potkrovlju pa neces da kisnes i da ti bude hladnije i toplije nego kod drugih. Nisi na prizemlju ili niskom prvom spratu pa neces imati problema sa bukom, guzvom, hladnim podom, zagusenjem kanalizacije.
Ja sve vreme i protestujem protiv ovog sistema sto je cena samo u Stepi ista za svaki stan, sto nikada nije bilo ni u jedno zgradi ikada. Ali sam rekao da su to uradili jer narod kupuje Stepu glavom bez obzira, kazu im ima samo potkrovlje i prizemlje po 1.290evra/m2 i ja prosto ne mogu da verujem da taj kupac ostane tamo i dalje da sedi i bude zainteresovan. Necu i gotovo. Kada bi tako svi radili, i oni bi se doveli u normalu i bar cene nekih stanova korigovali, pa bih i ja pristao na potkrovlje zbog nekih mana, ali opet mnogo nize cene. Stepa je van svake ekonomske logike, nazalost.


Tacno je to da j ebezveze da je cena za svaki stan ista, ali meni kad vrate PDV , cena kvadrata ce mi biti manja. To me ne brine. Meni su ponudili stanove da biram na kom cu spratu ali od 60m2, a stan o d45m2 koji sam ja htela (koji ima extra raspored, a mali je) njega nije bilo. To verujem, jer je platezna moc gradjana bas stan od 45m2. Mi smo uzeli od 51m2 i nije los raspored. Od 60m2 nemamo da platimo, jbg! Zato smo morali da biramo izmedju prizemlja i potkrovlja. Ne verujem da kriju stanove, jer im je u interesu da prodaju! Mnogi rezervisu , pa odustanu! Znam da neki nisu prosli kod banke za kredit pa su odustajali. Tako da su ti stanovi sve vreme bili zauzeti. Znaci kad s epojavis kakve si srece.Recimo lamalu 3 su skoro pustili u prodaju. Ta lamala kad smo mi isli nije bila na spisku. Moja kuma se pojavila nakon pustanja tel lamele u prodaju i njoj su ponudili stan od 45m2 na 4 spratu. Ne vidim razloga zasto meni ne bi da je bilo. Ako uopste zelis da kupis nov stan , ja ti zelim srecu da nadjes extra izgradnju, ali veruj mi bolje od ove u stepi nece naci (a da je nov stan)! Bice ti zao jedan dan sto nisi kupio stan u Stepi i sto si propustio da imas ovakav divan komsilu :) Mnogo je to veliki projekat i ne mogu da s eigraju s tim. Mnogi izvodjaci su mi rekli da ne brinem da ce sve sve zavrsiti! Bice te extra naselje, samo danas u vreme evropske krize trebamo da budemo strpljivi! Ja sam optimista. Cak i ti niskonaposnki trafoi me ne muce mnogo jer mi je cale rekao da je to bandera i malo jace od kucnog strujomera (cale mi je strucnak za struju). Cak mi je i lik koji radi na izgradnji trafostanica rekao da bi on bas tu kupio stan i da s ene brine. Ja samo volim da cujem jos misljenja!
 
Sagledao sam ja sve tehnicke stvari, bar koliko smo ovde mogli da vidimo i cak hvalim Stepu na nekim drugim temama. Imam zamerke i kritike, ali svako ima svoju manu. I pored svega meni je prihvatljivo i sasvim zadovoljavajuce.
Ljudi se sada samo dvoume zbog cene, kao i ja. Nije vise nista isto kao recimo pre 2 godine, a tek ce da bude drugacije. A Stepa se nikako ne uklapa u te promene. Po mojoj nekoj racunici trenutno mi je isto da li placao kiriju i stedeo razliku do visine rate, ili kupio stan i placao ratu. Odnos kamate i kirije je u ovom trenutku skoro pa indentican, a kad se useli ono neprofitno naselje Dr Ivan Ribar i vi, to je nekoliko hiljada podstanara manje u BG do kraja godine. Znaci kirije ce jos nanize, a stanove ce sve manje moci ko da kupi. Krediti i neka idu navise, subvencije neka nestanu, ono sto najvise utice je cena samog stana i svi to znaju. Kad je pocetak i glavnica mala, onda je sve znatno manje.
Ja vise nemam nista protiv Stepe, tu i tamo cu da kritikujem neka losa resenja u cilju njihovog resavanja. Samo idem logikom da vreme zaista vise nije protiv kupaca kao do sada nigde u svetu, a kamoli kod nas.
 
@MarijaJ

Marija, ti si nas informisala o trafoima (da uopšte postoje, a zatim - i da nisu opasni). Verovaćemo svi tvom tati, poznaje čovek materiju bolje od nas. Mislim da nemaš razloga za brigu, kao što si i sama rekla, tako da ti želim da uživaš u svom lepom, novom stanu u prizemlju i da kroz prozor jednog dana nadgledaš svoju decu kako se igraju ispred zgrade, kao što si to i želela. :)
Izvini, nisam zapazila, u kojoj si zgradi kupila stan?

@ nikola 011

Nikola, ti reče: "Po mojoj nekoj racunici trenutno mi je isto da li placao kiriju i stedeo razliku do visine rate, ili kupio stan i placao ratu."
Dobro si rekao, "po računici". I sigurna sam da je tvoja računica tačna.
Ali, mimo čiste računice, uključujući i "emocije" (a ostajući pritom- koliko je moguće- na zemlji), ne bih vala bila (više) podstanar nikad u životu, sem da (opet) moram. Bilo je to nezaboravno iskustvo.
U našoj zemlji sama reč PODSTANAR sve govori - nešto "pod", odnosno "ispod".... I nema veze sa sopstvenim samopoštovanjem, prosto ima sa realnošću.
 
Jeca":1m4xmhcw je napisao(la):
Ali, mimo čiste računice, uključujući i "emocije" (a ostajući pritom- koliko je moguće- na zemlji), ne bih vala bila (više) podstanar nikad u životu, sem da (opet) moram. Bilo je to nezaboravno iskustvo.
U našoj zemlji sama reč PODSTANAR sve govori - nešto "pod", odnosno "ispod".... I nema veze sa sopstvenim samopoštovanjem, prosto ima sa realnošću.

Pa ja sam svestan da je kod vecine ova stvar glavna. Video sam i kod ljudi koji kupuju one neprofitne stanove, ne znaju ni koliko ce stan da ih kosta, ali samo zele da se usele u "svoje".
Naravno da i kod mene prorade te emocije, ali ako hoces da ostanes racionalan emocije i novac uvek moras bar pokusati da razdvojis.
Moje sadasnje gazde zaista nisu lose i mogao bih ovde jos dugo da zivim. Nista mi ne nedostaje, novcano nisam u minusu u odnosu na eventualnu kreditnu zaduzenost. Na stranu i stan i sve, mene taj kredit na tako dug period stravicno plasi. Ovako sam svakog meseca sve blizi vecem ucescu i manjem zaduzivanju, jer zivim pod kirijom koja mi je manja od eventualne rate. Uz to treba da verujem GDS-u na rec da bih znao koliko meseci ce mi se kirija i eventualna rata preklapati. Meni su sve to veliki novcani rizici.
 
O kakvoj racunici govoris covece- a sta je sa ponosom, obrazom a i sam znas kako se vecina ophodi prema podstanarima a imati svoj krov nad glavom NEPROCENJIVO!!! Pa ti i dalje nastavi da racunas a nemoj da opterecujes ljude koji su se zakucali sa kreditima jos im samo ti hvalis sa svojim racunicama
 
pravnik":311g80xp je napisao(la):
a sta je sa ponosom, obrazom

Kad cujem ovako nesto meni su u glavi odmah Rusija, Milosevic, Dveri i Kolubara. Meni se od tih izraza dize kosa na glavi. One su nas delom dovele tu gde jesmo. To na mene deluje samo u negativnom smislu, o tome nikad ne razmisljam.
 
A kada kazem ponos i obaz pre svega mislim da bi kao muskarac trebao da preduzmes nesta a ne samo da kukas kako nemas hrabrosti da udjes u kredit i samo mi nije jasno sto Kolubaru uzimas u usta
 
@ nikola011 "Ovako sam svakog meseca sve blizi vecem ucescu i manjem zaduzivanju..."

Ma, naravno, razumem i tvoj stav odlično. Ima vremena za tebe i očigledno da ti nije dozlogrdilo. Istina je da ima jedan broj ljudi koji imaju relativno sreće i prilično podnošljiv podstanarski status. Što bi se onda zaglibiljivao u nešto što može da pričeka, u takvim okolnostima.
Ali uglavnom, većina podstanara nije te sreće. Još kada stignu sitna dečica, a bogu hvala, to već ne treba odlagati unedogled, problemi se smesta multipliciraju. A gazde iznenada zaborave da su nekada i sami bili u reproduktivnom periodu...
 
pravnik":2fdsabxb je napisao(la):
A kada kazem ponos i obaz pre svega mislim da bi kao muskarac trebao da preduzmes nesta a ne samo da kukas kako nemas hrabrosti da udjes u kredit i samo mi nije jasno sto Kolubaru uzimas u usta

Za kredit ti ne treba hrabrost, nego dobra racunica. Kolubara mi je sinonim za finansiranje prethodno navedenih
 
aj ja da iznesem svoju racunicu, za 6 godina kao podstanar na kiriju sam BACIO oko 10.000EUR, e sad da sam imao kredit do sada bih otplatio bar cetvrtinu SVOG STANA...
na svu srecu nikad nisam imao problema sa gazdama, ali uvek kada nosim kiriju okrene se nesto u stomaku....

Podstanar, ako mogu... ne hvala
 
Jeca":1hc40t5i je napisao(la):
Ali uglavnom, većina podstanara nije te sreće.

Kao da ih nisam imao svakakvih.
U svemu ima i dobrog i loseg. Mogao sam da kupim stan i da dobijem ili rupe na krovu ili transformator, a da nisam ni pomislio na takvu mogucnost.

Zivi se u potrosackom svetu gde 24h imas iste reklame i na kraju ovoj ljubicastoj posteljini prosto ne mozes da odolis, kao dete Barniju kad ga vidi na TV-u :)
(realnost nije bas takva)

http://www.youtube.com/watch?v=-mUU6-RE_9k
 
somit":j0aohuoj je napisao(la):
za 6 godina kao podstanar na kiriju sam BACIO oko 10.000EUR, e sad da sam imao kredit do sada bih otplatio bar cetvrtinu SVOG STANA...

Ne bi, jos uvek bi placao kamatu banci, iznos skoro kompletnog stana bi ti sve to vreme jos uvek ostao za naplatu.
Zamisli ovu racunicu od pre 5 godina. Covek kupi stan od 50.000 evra, sa ucescem od 25.000 evra. Ne izgleda strasno. Uzme kredit u svajcarcima. Znaci zaduzio se 25.000 evra. Sada duguje banci oko 50.000 evra a placao je rate 5 godina. Ako ti je kirija bacanje novca, kako vidis ovo?
 
Nikola molim te kao svog najmilijeg, odustani od ovog foruma za sva vremena-stvarno ne vidim razlog zasto si ovde-tvoje informacije nikom ne znace-ukoliko si zainteresovan da pratis stanje na gradilistu to mozes i tako sto ces samo citati postove. Ljudi koji su kupili stanove i dali vec pare-usli u kredit i slicno ionako ne mogu nista povodom tog pitanja nista da ucine i tvoji komentari ih sigurno nece odgovoriti od kupovine jer su vec to uradili. To da li neke zgrade kasne ili su lose uradjene tebe licno ne dotice, a tvoji komentari mogu ljudima samo da stvore dodatnu nervozu a ne mogu im povodom toga nista pomoci. Pusti nas da se sami nosimo sa svojom situacijom ako nam vec ne mozes pomoci.
 
@Nikola011

svet nije bas tako crno-beli kao sto ti mislis :)

a krediti u svajcarcima su prica za sebe, koliko znam kiriju ne placas u svajcarcima? zato je ovo poredjenje... :) bez uvrede
 
@Nikola011 Brate, i meni si se popeo na glavu.Ko je tebe pratio na formumu ni pakao mu neće teško pasti.Dosta više o tim računicama, kupi stan, ili ga nemoj kupiti kao što smo svi uradili...Postoji mnogo računica pored tvoje,meni je rata za 50 evra manja od trenutne kirije, plus što već prvi mjesec za 50 eura smanjujem glavnicu.Stvari kao što su cene, da li će biti subvencije ili ne.... pusti drugima da smisle i razmisle.Ne smaraš, iritiraš.
 
nikola011":2uhdwxzg je napisao(la):
Kao da ih nisam imao svakakvih.
U svemu ima i dobrog i loseg. Mogao sam da kupim stan i da dobijem ili rupe na krovu ili transformator, a da nisam ni pomislio na takvu mogucnost.

Zivi se u potrosackom svetu gde 24h imas iste reklame i na kraju ovoj ljubicastoj posteljini prosto ne mozes da odolis, kao dete Barniju kad ga vidi na TV-u :)
(realnost nije bas takva)

http://www.youtube.com/watch?v=-mUU6-RE_9k

E, sad: kada kupuješ stan, sa kreditom ili sa gotovom basnoslovnom lovom, možeš se zeznuti. Možeš čak i ostati bez kupljenog stana. Međutim, zbog onih koji su se nesrećnim slučajevm udavili, većina nije odustala od plivanja. Ima i gorih opcija - podstanar "iznad transformatora ili ispod rupe na krovu"...

Što se Stepe tiče, složili smo se, ipak svi i dalje mislimo da je gradnja kvalitetna i da problema sa navedenim neće biti.

Iskreno, mene nije briga puno za potrošačko društvo. Nisam tipičan predstavnik. Hah, čak štaviše. Nisam sigurna da su i drugi u tom fazonu i da su zbog toga kupili stan. Onaj ko se isključivo poveo za reklamom i "ljubičastom posteljinom" verovatno ima problem.
Moje je mišljenje da se većina ipak povela životnom potrebom.
 
Ja sam za poslednjih 6 godina dala 25000 na kiriju, jeste bio veci stan nego sto sada kupujem, ali katastrofa funkcionalnost, a da ne pricam sto je stara zgrada i što sam na svaka 3 meseca davala po 15 evra za dezinsekciju, što kada bih kupila ovaj stan morala da uložim 20000 evra da ga dovedem u red, ipak je novo zakon
Ovde treba jedni drugima da pomognemo u smislu na sta treba obratiti pažnju, pomoći ako imaš neke informacije kako da to što si kupio možda izmeniš kako tebi odgovara tipa, pregradni zid, pločice itd, da se organizujemo ako nesto kasni pa da ih pritegnemo zajedno. Ja sam npr dobila ovde puno dobrih informacija
Ne verujem da je Nikola hteo nikog da iritira i za njega imam jedan savet: Moras početi u životu malo drugačije da razmišljas,kakve su ti misli takav ti je život, ako sve vidiš crno, privlačićes u svoj život loše stvari, ljude , situacije
 
Vrh