Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Bluebell":37dhfw2c je napisao(la):
Imam pitanje, ukoliko slučajno neko zna: ako se menja raspored zidova koji se ugovori lično sa izvođačem (ne sa GDS-om), da li se gubi garancija na stan predviđena ugovorom?
Hvala unapred

Koliko ja znam iz svog iskustva izvodjac ne moze i nece da menja zidove dok to ne odobri nadzorni organ iz GDS i to samo pod uslovom da te zidove vec nisu izgradili (opet pricam iz svog iskustva).
Ako se ipak dogovori sa izvodjacem, a preko GDS, nista se ne gubi.
 
marecare":1k5gfcgl je napisao(la):
Da li problemi pocinju i cemu da se nadamo?
Nemam pojma, na ovom topiku smo, koliko od zimus, pregrmeli jedno 50 najava katastrofe. Jedna manje ili više, šta ima veze :D
 
Jeste, mada se ja iskreno nadam da sva ova desavanja oko izbora (i jednih i drugih), inauguracije predsednika i formiranja vlade ne mogu i nece negativno da uticu na proces nastavka izgradnje naselja.

Ne znam kako kod drugih ali kod mene bas postoji neka zebnja da ne bude jedni u klin a drugi u plocu... jer ako vlast predje u druge ruke prelaze i novcana sredstva, a ako se slavina zavrne... brrr, ne smem ni da pomislim.

Ipak, nadam se da su moji strahovi bezrazlozni i da niko ne bi bio lud da u ovom trenutku uspori ili jos gore zaustavi ovoliki projekat.
 
Martin Mystere":2ao961n4 je napisao(la):
Ne znam kako kod drugih ali kod mene bas postoji neka zebnja da ne bude jedni u klin a drugi u plocu... jer ako vlast predje u druge ruke prelaze i novcana sredstva, a ako se slavina zavrne... brrr, ne smem ni da pomislim.

Ipak, nadam se da su moji strahovi bezrazlozni i da niko ne bi bio lud da u ovom trenutku uspori ili jos gore zaustavi ovoliki projekat.

Toga sam se i ja plasio, nisam glasao, ovo je nesto sto nisam ocekivao...
Ali vise nista nece biti isto oko podele para...
Koliko li ce sad formirati vladu i koliko ce biti evro naredne nedelje?
 
Martin Mystere":5nvssi7e je napisao(la):
Jeste, mada se ja iskreno nadam da sva ova desavanja oko izbora (i jednih i drugih), inauguracije predsednika i formiranja vlade ne mogu i nece negativno da uticu na proces nastavka izgradnje naselja.

Ne znam kako kod drugih ali kod mene bas postoji neka zebnja da ne bude jedni u klin a drugi u plocu... jer ako vlast predje u druge ruke prelaze i novcana sredstva, a ako se slavina zavrne... brrr, ne smem ni da pomislim.

Ipak, nadam se da su moji strahovi bezrazlozni i da niko ne bi bio lud da u ovom trenutku uspori ili jos gore zaustavi ovoliki projekat.
Pa šta ćeš, rizik života u Srbiji. U svakom slučaju, pare kojim plaćamo su poprilično realne, kao i naše rate :D Ima života i posle izbora, zapravo, ponajviše tada :)
 
nikola011":3jys6mnz je napisao(la):
Toga sam se i ja plasio, nisam glasao, ovo je nesto sto nisam ocekivao...
Ali vise nista nece biti isto oko podele para...
Koliko li ce sad formirati vladu i koliko ce biti evro naredne nedelje?

Dva pitanja na koja prosto ne smem da pomislim kakav bi odgovor mogao da bude.

Doduse pitanje evra je jedno i tu poslednjih dana situacija svakako nije bila ruzcasta a tek mislim da nece biti sjajna, a drugo pitanje je ko ce formirati vladu i kako ce svaka od dve moguce opcije da utice na nastavak izgradnje naselja. U svakom slucaju vreme ce pokazati da li su strahovi bili opravdani ili ne ali winter is coming...
 
Martin Mystere":1p4xo58y je napisao(la):
Doduse pitanje evra je jedno i tu poslednjih dana situacija svakako nije bila ruzcasta a tek mislim da nece biti sjajna, a drugo pitanje je ko ce formirati vladu i kako ce svaka od dve moguce opcije da utice na nastavak izgradnje naselja. U svakom slucaju vreme ce pokazati da li su strahovi bili opravdani ili ne ali winter is coming...

Meni je pitanje evra previse bitno, ne zaradjujem u evrima, narednih godina ce sigurno zamrznuti plate u dinarima, a ako dinar bude padao 1-2% mesecno za mene bi posle jedno 4 godine to bio maltene bankrot, ako imam u vidu opsti rast ostalih cena, ne samo rate kredita.
Posle ovoga veceras, stan sam vec smanjio u glavi za 10m2 :rolleyes:

Ili se nadam da ce i po pitanju realnosti cene nekretnina sada nesto krenuti da se menja...
 
nikola011":1i5daakz je napisao(la):
Meni je pitanje evra previse bitno, ne zaradjujem u evrima, narednih godina ce sigurno zamrznuti plate u dinarima, a ako dinar bude padao 1-2% mesecno za mene bi posle jedno 4 godine to bio maltene bankrot, ako imam u vidu opsti rast ostalih cena, ne samo rate kredita.
Posle ovoga veceras, stan sam vec smanjio u glavi za 10m2 :rolleyes:

Ili se nadam da ce i po pitanju realnosti cene nekretnina sada nesto krenuti da se menja...

Mislim da se nismo nesto razumeli - ja ne da mislim da pitanje evra nije bitno vec naprotiv, smatram da je jedno jako bitno pitanje, samo sto sam ga izdvojio od onog drugog pitanja posto oba sama po sebi mogu imati impakt ali jedno na kupce stanova (mogu li ili ne mogu odnosno smeju li ili ne smeju da udju u pricu kupovine stana, i mogu li sa sigurnoscu da racunaju da ce to otplacivati bez problema), dok se drugo pitanje opet vise tice nastavka izgradnje naselja bez ikakvih zastoja i problema.

naravno da me interesuju i svakako plase oba pitanja tako da ih sa tre strane ne treba razdvajati.

Btw. jel ti jos nisi uzeo stan vec samo razmisljas o kupovini (sto ce reci merkas ih) iili si usao u neku pricu?
 
Martin Mystere":3kko6y16 je napisao(la):
Btw. jel ti jos nisi uzeo stan vec samo razmisljas o kupovini (sto ce reci merkas ih) iili si usao u neku pricu?

U jednom momentu sam bio da uzmem, ono kad i vecina u pocetku, al me nesto kopkalo da ne uzmem bas livadu, nego da sacekam neki procenat gradnje.
Pratio sam situaciju, najvise sam bio za potkrovlje, mislio sam da ce biti jeftinije kao sto je i svuda, a i pominjao se NBGD, pa sam prosto cekao. Mada se i situacija na trzistu pocela menjati, gazde sada ipak spustaju kirije jer sve teze izdaju stanove, pa kad sam sve ukalkulisao, nisam nasao nijedan razlog da prosto krenem u to. Na forumu sam jer ovde prosto neko nesto kaze, neko nesto istrazi, "izgugluje", pa dobijes mnogo vise informacija nego na RTS-u ili u GDS-u.

Ne odustajem, naravno, svako zeli svoj stan, ali sada sa mnogo manje zelje dok se nesto zaista ne promeni. Da udjem u dug tek tako da bi smirio neku svoju stambenu napetost trenutno mi izgleda kao otvaranje mnogo vece i gore napetosti u vidu moje buduce finansijske neizvesnosti.
Prosto sam malo smirio te bubice u sebi, gledacu da kupim stan kad pomislim da se ukaze lepa prilika, ali nikako vise nemam onako euforicna razmisljanja o tome kao do sada.
Kao kad malo dete konacno shvati da nece bas u tom trenutku kad je naumio da dobije ono sto zeli. Dobice, ali malo ce da saceka :rolleyes:
 
Meni je apsolutno drago sto si naforumu jer mi je uvek drago kada je tu neko od kog moze da se dobije neka korisna informacija.
Jednostavno, obzirom na stepen informacija kojima baratas bio sam ubedjen da si i ti kupio neki stan pa da je i to jedan od razloga zasto delis te informacije sa nama, mada je razlog u krajnjem slucaju nebitan.
Nadam se da ces se uskoro odluciti da kupis svoj stan, a da ce sveukupna situacija da bude takva da moze samo da te ohrabri u tome a ne da te sputa ili odvrati od te price jer mi je dobro poznato da je podstanarski zivot hleb sa mnogo kora.
rasta.gif
 
Ja samo jos uvek drzim do stava da Stepa ipak kosta mnogo vise nego sto bi mogla, s obzirom na sve okolnosti, i da gradjevina treba da zivi i posle Stepe, da ne treba davati subvencije, nego oboriti cenu stana da bi se oni prodavali, sto da ih ne kupe i kes kupci.
Zato sam i trazio druge lokacije, uporedjivao, uspeo da nadjem preko Kolinga tacnu cenu i zemljista i gradnje i prosto video da je ovde drzava jako bezobrazna i da nesto "gura" na silu, a to nikada ne moze dugo da traje. Ostajem pri stavu da cena Stepe mora da se spusti da bi se prodaja nastavila. Ako bi se drzali neprodati stanovi, drzava bi bila u velikom minusu, a gradjevina u potpunosti stala.

U situaciji koja ce da usledi, sigurno svi prate preko neta, a ne RTS-a, ekonomiju kod nas, zna sta se desava, Stepa vise ne moze da se prodaje po ovoj ceni, a izgleda da je i sudbina Dr Ivan Ribar u ovom momentu potpuno neizvesna.
Naravno da nije lepo ziveti privatno, ali ja sam vise pesimista globalno u zivotu nego optimista, tako mi bar govore. Medjutim, skoro mi je jedan drug posle vise godina rekao, gledajuci prijatelje oko nas koji su dosta propali u ove tri godine, a najvise zbog toga sto su previse zagrizli, da nisam bas pesimista, vec "previse oprezan realista" :rolleyes:
 
Zivot ide dalje, da se vratimo Stepi, zato smo ovde.

Procitao sam na stepa.rs/forum obavestenje za stanare od GDS-a, o ugradjenim stvarima, pravima i obavezama. Sve je manje vise standardno, treba oformiti Skupstinu stanara, koja ce zatim sklopiti Ugovore o odrzavanju instalacija, verovatno kao i svi sa preduzecem Gradsko stambeno.

Ono sto meni bode oci je Ugovor o grejanju.
Naime, sada vidim da oni projektovanu temperaturu rade prema temperaturi komsijskih stanova. U starim zgradama sa klasicnim grejanjem odrzavanje celog sistema, pa i hitne intervencije u stanu, poput zamene ventila ili curenja, obavljaju Beogradske elektrane i to je ukljuceno u cenu grejanja.
U Ugovoru koji je dobio jedan od useljenih stoji da celokupan sistem od podstanice (koju preuzimaju BG elektrane) odrzava privatna firma, prve dve godine za vreme garancije to placa GDS, a posle toga sami stanari. Ja sam gledao nekoliko dobrih zgrada, ali stvar koja me uvek odbijala je ta da zavisim od komsija, kao npr. grejanje na gas sa zajednickim kotlom u podrumu. Nisam znao da je to isti slucaj i ovde, da BG elektrane preuzimaju samo podstanicu, to mi onda dodje na isto...
To nisu mali troskovi odrzavanja, pre svega taj podzemni sistem nije tako jeftin, treba nekad ispustati vazduh u ventilima, moze doci do nekih lokalnih havarija, da li je neko ovde strucan, ili poznaje nekog da kaze koliko to kosta, i koliko ce zapravo onda grejanje postati u Stepi skuplje od ostalih korisnika BG elektrana? Da li je ovo jos jedna energetski efikasna obmana?

BG elektrane nam ispostave racun za podstanicu a stanari se sami podele oko ocitavanja i preraspodele!!!???

grejanje.jpg


Ceo Ugovor:

http://dl.dropbox.com/u/3257346/stepa/GDS_obavestenje.pdf
 
Martin Mystere":3lqf825n je napisao(la):
nikola011":3lqf825n je napisao(la):
Martin Mystere":3lqf825n je napisao(la):
Drugim recima monopol je opravdan i ako nam drzava izgradi stanove mi moramo da koristimo ono sto nam oni nude po cenama i kvalitetu koje oni odrede jer nemamo izbora... Hmmmm.....

Ja nikako ne opravdavam monopol, samo prihvatam realnost. U nekim gradovima su po dva operatera u svakoj zgradi, i samo li te jedan naljuti, ti pozoves drugog i ovaj dotrci da te prebaci na njega. Video sam to i smejao se.

Beograd ima jedan veliki problem, odnosno to nije problem u smislu zivota, ali jeste problem u smislu cena uopste. Beogradjani imaju nenormalno para i u odnosu na bilo koga drugog, ne pitaju za cenu, samo kazu, "sta cu", "moram" i slicno. U Beogradu je moranje kupovina stana po visokoj ceni, moranje je vrhunski internet. Ja mislim da sam jedini SBB pre-paid korisnik jer ustedim kad odem na letovanje, zimovanje, odmor da ne moram da placam isti, pa sam se malo odrekao brzine. 99% beogradjana se niceg ne odrice. Ovde bi mrmot i g**** zamotao u foliju i uspeo da ga proda jer se "mora". Tako da ti je Telekom sudjen jer ce odmah svi potpisati fensi box pakete jer je "jeftino".
Uostalom, drzava je na rubu propasti pa verujem da do kraja godine Telekom vise nece biti drzavni, eto ti jedne svetle tacke.

Na nasu zalost moram da ti kazem da si u svemu u pravu, narocito deo vezan za jeftine fancy box pakete.
Dobro mi je poznata cinjenica da su se mnogi pozaletali i ispotpisivali ugovore a onda nastaje kuknjava kad shvate da za te pare uopste nisu dobili ono sto su trebali...
Nebitno, najludje mi je sto posle ni puskom ne mozes naterati nekog da ti stavi potpis na listu da se slaze da se uvede jos jedan operater kako bi presao magicnu brojku 50%+1 iako to sa njim samim nema nekih dodirnih tacaka niti on ima ikakvu obavezu prema tom operateru vec komotno moze da uziva u svim blagodetima koje mu pruza onaj prvi operater.
Anyway, ADSL cu nekako i da progutam ali ovaj i ovakav IPTV bez uopste vidljive makar i malo zelje da se promeni na bolje i da poboljsa ponudu... :notok:

A jel moze objasnjenje sta fali box paketima? Da vidim da li sam nesto propustio.
 
stajne":3jruza81 je napisao(la):
A jel moze objasnjenje sta fali box paketima? Da vidim da li sam nesto propustio.

Cek da vidimo:
- skuplji su nego slicni paketi (internet, TV, telefon) kod drugih provajdera, narocito gad uporedimo slicne pakete (brzina DL/UL, ping).
- onima koji koriste Telenorove ili VIP usluge i vec placaju pakete zaista ne treba usluga mobilne telefonije u tom paketu.
- Mnogi koji su potpisali ugovor sa MTS-om a nisu pri kraju ugovora ne mogu da zamene paket i nastave da otplacuju vec bi morali da nastave da otplacuju taj paket a uzmu jos jedan broj kroz box paket.
- Mnogi su uzeli paket zbog IPTV-a i docekalo ih je razocarenje da tamo u osnovnom paketu nema mnogih programa tipa Sport Klub etc kojih ima kod svih ostalih provajdera (kvantitet je OK, ali kvalitet...).

Za sada je valjda dosta i ovo. ;)
 
nikola011":3eonjsd5 je napisao(la):
Zivot ide dalje, da se vratimo Stepi, zato smo ovde.

Procitao sam na stepa.rs/forum obavestenje za stanare od GDS-a, o ugradjenim stvarima, pravima i obavezama. Sve je manje vise standardno, treba oformiti Skupstinu stanara, koja ce zatim sklopiti Ugovore o odrzavanju instalacija, verovatno kao i svi sa preduzecem Gradsko stambeno.

Ono sto meni bode oci je Ugovor o grejanju.
Naime, sada vidim da oni projektovanu temperaturu rade prema temperaturi komsijskih stanova. U starim zgradama sa klasicnim grejanjem odrzavanje celog sistema, pa i hitne intervencije u stanu, poput zamene ventila ili curenja, obavljaju Beogradske elektrane i to je ukljuceno u cenu grejanja.
U Ugovoru koji je dobio jedan od useljenih stoji da celokupan sistem od podstanice (koju preuzimaju BG elektrane) odrzava privatna firma, prve dve godine za vreme garancije to placa GDS, a posle toga sami stanari. Ja sam gledao nekoliko dobrih zgrada, ali stvar koja me uvek odbijala je ta da zavisim od komsija, kao npr. grejanje na gas sa zajednickim kotlom u podrumu. Nisam znao da je to isti slucaj i ovde, da BG elektrane preuzimaju samo podstanicu, to mi onda dodje na isto...
To nisu mali troskovi odrzavanja, pre svega taj podzemni sistem nije tako jeftin, treba nekad ispustati vazduh u ventilima, moze doci do nekih lokalnih havarija, da li je neko ovde strucan, ili poznaje nekog da kaze koliko to kosta, i koliko ce zapravo onda grejanje postati u Stepi skuplje od ostalih korisnika BG elektrana? Da li je ovo jos jedna energetski efikasna obmana?

BG elektrane nam ispostave racun za podstanicu a stanari se sami podele oko ocitavanja i preraspodele!!!???

Ceo Ugovor:

http://dl.dropbox.com/u/3257346/stepa/GDS_obavestenje.pdf

Mnogo tu ima nejasnih stvari, ali jedna stvar u koju ne sumnjam jeste da ce to morati da radi neko strucno lice a ne da ce pasti na ledja stanara.
Mozda ce cak biti i kao sto radi BeoGas - redovno kroz racun ti naplacuju cenu troskova odrzavanja kotlarnice a bez da ista taknu, cak i tokom meseci kad su kotlovi konzervirani (april-oktobar) ti stize odrzavanje, a kad se onda desi nesto sto mora da se popravi/zameni oni ti kroz sledece racune ispostave punu cenu troskova... I onda se zapitaj zasto si placao onu stavku troskova odrzavanja svakog meseca kad u slucaju da se nesto desi ionako placas punu cenu popravke/zamene.

Takodje, kao sto vec rekoh na drugom forumu, ako sam dobro razumeo ovaj attachment koji je postavio kupac (a jesam) ispade da ja ne bih smeo da menjam radijatore iako su ih trenutno postavili tako bez veze tako da radijator umesto da stoji ispod prozora stoji na unutrasnjim zidovima i dobrano zauzima iste tako da na njima ne bih mogao da stavim druge korisnije stvari!? Ili jos gore, ako budem resio da pregradim veliku dnevnu sobu u kojoj je trenutno samo jedan radijator na zidu izmedju dnevne i spavace sobe i tako napravim dve manje sobe jednu bih trebao/morao da ostavim bez radijatora!? Pfff...

Krajnje bezvezna opcija narocito sto su i radijatori totalno bez veze postavljeni. Gde god sam gledao u novijim zgradama, radijatori normalno stoje ispod prozora te mi nije jasno zasto su ovde uradili drugacije. To sto prozori pocinju na visini od 45 cm od parketa nije nikakvo opravdanje jer sam vise puta imao prilike da vidim radijatore koji su nizi (taman po meri tih prozora) ali su zato i siru (vise rebara) tako da mi stvarno nisu jasni.
 
stajne":2nj89s94 je napisao(la):
A jel moze objasnjenje sta fali box paketima? Da vidim da li sam nesto propustio.

Tehnicki apsolutno nista, samo dosta losija ponuda od nekog drugog. Evo npr. poredjenje sa SBB-om.

Kanali koje ima SBB u osnovnoj ponudi, a Telekom nema:
Filmski (Fox LIfe, Fox Crime, Fox Movie, Film Plus, Cinemania, TV 1000, SciFi, Cinestar, Universal)
Sportski(Sport klub, sport klub Plus, sport klub prime)

Kanali koje Telekom ima a SBB ne daje:
Madjarska nacionalna televizija, makedonska nacionalna televizija, TV Republike Srpske, Melos, TV Bugarska, nekoliko ruskih, kineska televizija, kanal Dragane Mirkovic,...

http://www.open.telekom.rs/iptv/Content.aspx?temp=0&sid=345&id=346
http://www.sbb.rs/Osnovna+ponuda/297/Raspored+kanala.shtml/nav_start=0/nav_start2=0

Za osnovnu cenu od 1540 dinara SBB ti daje flat sa brzinom 10mb/s, ugovor na godinu dana, a ne 2 godine u okviru koga je i besplatna WiFi zona sa 1GB prenosa mesecno (npr, poneses laptop na Adu i imas da citas novine, caskas sa nekim,...

SBB je dobio licencu i za fiksnu telefoniju, a u razgovorima je sa Telenorom o buducoj saradnji. Sam znas cene u Telekomu, pa reci da li postoji neka bitna razlika.

Drzavna firma u Srbiji je uvek neka vrsta kriminalne organizacije za izvlacenje para, ali nadajmo se da ce Telekom vrlo brzo predje u ruke, npr. nemaca.

Ti sad navedi nesto da odbranis Telekom.
 
Martin Mystere":3eojonk1 je napisao(la):
Mnogo tu ima nejasnih stvari, ali jedna stvar u koju ne sumnjam jeste da ce to morati da radi neko strucno lice a ne da ce pasti na ledja stanara.

Nisam mislio da ce stanari da popravljaju, ali sama pomisao da Skupstina stanara treba da odluci ko ce to da odrzava i da to nije u okviru BG elektrana, hvata me jeza. Vidim ja u Belvillu kako je sve bilo lepo i krasno prve 2 godine, a sad vec pola njih nece da placa to neko odrzavanje...
Meni je dovoljno da se u zgradi pojave 3-4 stanara koji mozda ne mogu da iznajme stan, a kupili ga onako, pa onda kazu da nece to da placaju, ne zanima ih, grejace se na struju i sl.
Znas li ti da se mnogi sada iskljucuju i ovako sa BG-elektrana, placaju pausal od 30% zbog cevi, a greju se na struju jer im ovo postaje skupo. Ne mogu da zamislim dogovor stanara oko tako jedne ne bas jeftine stvari kao sto je odrzavanje celokupnog sistema grejanja u zgradi.
Ne zaboravi da je na forumu relativno mali brojh ljudi iz naselja, ima tu mnogo dosljaka sa juga kojima se to ucinilo kao vredna investicija,...
 
nikola011":1yo1gx5o je napisao(la):
Tehnicki apsolutno nista, samo dosta losija ponuda od nekog drugog. Evo npr. poredjenje sa SBB-om.

Kanali koje ima SBB u osnovnoj ponudi, a Telekom nema:
Filmski (Fox LIfe, Fox Crime, Fox Movie, Film Plus, Cinemania, TV 1000, SciFi, Cinestar, Universal)
Sportski(Sport klub, sport klub Plus, sport klub prime)

Kanali koje Telekom ima a SBB ne daje:
Madjarska nacionalna televizija, makedonska nacionalna televizija, TV Republike Srpske, Melos, TV Bugarska, nekoliko ruskih, kineska televizija, kanal Dragane Mirkovic,...

Po meni, cak i da ne citam dalje, sasvim dovoljan razlog koji kaze sasto smatram da IPTV nema konkurentnu ponudu i zasto nisam za to da se uvede IPTV kao jedina opcija - osim ako nesto stvarno ne promene po pitanju kvaliteta ponude programa...
A ljudi koji su se ugovorom vezali za IPTV kukaju ko suri pilici upravo zbog ponude kanala jer ne mogu da gledaju sasvim OK serije na Fox Life ili Fox crime ili NBA/tenis na sport klubu ali zato mogu da biraju da li ce da slusaju muziku na Melosu ili DM.
isuse.gif
 
nikola011":hzi43gcb je napisao(la):
Martin Mystere":hzi43gcb je napisao(la):
Mnogo tu ima nejasnih stvari, ali jedna stvar u koju ne sumnjam jeste da ce to morati da radi neko strucno lice a ne da ce pasti na ledja stanara.

Nisam mislio da ce stanari da popravljaju, ali sama pomisao da Skupstina stanara treba da odluci ko ce to da odrzava i da to nije u okviru BG elektrana, hvata me jeza. Vidim ja u Belvillu kako je sve bilo lepo i krasno prve 2 godine, a sad vec pola njih nece da placa to neko odrzavanje...
Meni je dovoljno da se u zgradi pojave 3-4 stanara koji mozda ne mogu da iznajme stan, a kupili ga onako, pa onda kazu da nece to da placaju, ne zanima ih, grejace se na struju i sl.
Znas li ti da se mnogi sada iskljucuju i ovako sa BG-elektrana, placaju pausal od 30% zbog cevi, a greju se na struju jer im ovo postaje skupo. Ne mogu da zamislim dogovor stanara oko tako jedne ne bas jeftine stvari kao sto je odrzavanje celokupnog sistema grejanja u zgradi.
Ne zaboravi da je na forumu relativno mali brojh ljudi iz naselja, ima tu mnogo dosljaka sa juga kojima se to ucinilo kao vredna investicija,...

Mislio sam da, nakon sto se formira skupstina stanara, sklopi ugovor o odrzavanju sa nadleznim organom i da naplata odrzavanja ide kroz mesecne racune tako da se nikako ne moze doci u situaciju da neko ne placa.
A to sto je neko dosljak pa je kupio stan kao investiciju je OK, ali u tom slucaju on isto treba da plati onu osnovnu pretplatu, dok potrosnju nece da placa jer je realno za vreme kad nije tu nece ni imati i to je svakako korektno da se uradi na taj nacin.
 
Martin Mystere":3lrysic5 je napisao(la):
Mislio sam da, nakon sto se formira skupstina stanara, sklopi ugovor o odrzavanju sa nadleznim organom i da naplata odrzavanja ide kroz mesecne racune tako da se nikako ne moze doci u situaciju da neko ne placa.
A to sto je neko dosljak pa je kupio stan kao investiciju je OK, ali u tom slucaju on isto treba da plati onu osnovnu pretplatu, dok potrosnju nece da placa jer je realno za vreme kad nije tu nece ni imati i to je svakako korektno da se uradi na taj nacin.

Ja sam mislio na to da odrzavanje radi privatna firma, a to nije isto kao drzavna. Postoje naselja gde su ljudi i kablovsku stavili u infostan, ali onaj ko nije redovno placao isti, kablovsku su mu isekli. Drugo je kad Infostan ne naplacuje racune i u dug dovede drzavno preduzece, Djilas uzme kredit za BG elektrane i ja imam grejanje. Sta ce biti sa privatnikom ako mu naplata padne? Mislis da je to isto dugovati privatniku ili BG elektranama, mislis da ce privatnik da se ponasa kao drzavno preduzece u da zazmuri kad recimo 30% ljudi ne placa uredno infostan?
Pa zato ja gledam ili stanove sa individualnim meracima za gas, ili CG Beoelektrana. Nema sanse da zavisim od dogovora stanara u Srbiji, zato se ne palim na west 65 i slicne stvari poput centralne klime, centralnih usisivaca i sl. U Beogradu ljudi zive u visespratnicama u kojima lift ne radi godinama, samo bi mi falilo jos i grejanje da mi zavisi od komsija.
 
nikola011":30e08x1p je napisao(la):
Ja sam mislio na to da odrzavanje radi privatna firma, a to nije isto kao drzavna. Postoje naselja gde su ljudi i kablovsku stavili u infostan, ali onaj ko nije redovno placao isti, kablovsku su mu isekli. Drugo je kad Infostan ne naplacuje racune i u dug dovede drzavno preduzece, Djilas uzme kredit za BG elektrane i ja imam grejanje. Sta ce biti sa privatnikom ako mu naplata padne? Mislis da je to isto dugovati privatniku ili BG elektranama, mislis da ce privatnik da se ponasa kao drzavno preduzece u da zazmuri kad recimo 30% ljudi ne placa uredno infostan?
Pa zato ja gledam ili stanove sa individualnim meracima za gas, ili CG Beoelektrana. Nema sanse da zavisim od dogovora stanara u Srbiji, zato se ne palim na west 65 i slicne stvari poput centralne klime, centralnih usisivaca i sl. U Beogradu ljudi zive u visespratnicama u kojima lift ne radi godinama, samo bi mi falilo jos i grejanje da mi zavisi od komsija.

Cekaj, ja nisam iz te price pa mi neke stvari iz tvog prethodnog posta nisu bas najjasnije:
- zasto bi odrzavanje radila privatna firma a ne drzavna firma?
- zasto bi i kod privatnika ja imao problem ako 30% komsija ne placa racune? Ako neko ne placa ja sam apsolutno zato da mu odmah uskrate tu uslugu jer kao podstanar nijednom nije prosao mesec a da ja nisam platio ama bas sve racune, sve ove godine tako da se ne plasim kako bi se privatnik ponasao. Valjda postoji mehanizam da se kazni onaj ko izbegava placanje usluga a ne svi u zgradi!?
- zasto bi meni grejanje zavisilo od komsija? Ako postoje kalorimetri koji rade, placacu koliko utrosim - bas mene briga da li je komsija trosio puno vise pa ne moze da plati ili uopste nije trosio pa opet nista ne zeli da plati.
 
Au pa ti nisi ni kupio stan u naselju mogu misliti koliko bi se tek onda raspisao!!! Ljudi mnogo je bitnije da oni zavrse zgrade u rokovima, kakvu izolaciju ugradjuju, lift, stolariju a ne koji ces internet i kablovski imati mislim da je vreme da se stavi tacka na tu temu
 
pravnik":1p4uykcy je napisao(la):
Au pa ti nisi ni kupio stan u naselju mogu misliti koliko bi se tek onda raspisao!!!

Izvini ali otkud ti ta ideja da ja nisam kupio stan u naselju? Kako si i na osnovu kog dela mog teksta uspeo da dodjes do tog zakljucka kako si vec zakljucio - narocito sto sam u nekim postovima cak i jasno napisao kako stvari stoje!?

I naravno, sve je bitno kad se nesto radi - i koliko brzo i dobro rade i kada ce da zavrse, i ko ce tj. kako ce da se naplacuje grejanje i boje plocica i mesto radijatora u stanu, pa cak i internet i TV kada hoce da nam uskrate mogucnost izbora i uvale monopolistu koji nije konkurentan ni po kvalitetu usluge ni po ceni...
Drugim recima hocu da za ono sto placam, pardon - za ono sto sam platio, a sto definitivno nije ni mala cena, dobijem kvalitetnu uslugu po svim pitanjima a ne da posle lupam glavu oko tih stvari kad sve bude svrsena stvar, kao sto cu ocito oko dobrog dela stvari morati, kao uostalom i dobar deo ostalih stanara bar sudeci po nekim komentarima.
Sta ce biti sa grejanjem posle dve godine kad istekne rok za odrzavanje - nemamo pojma...
Sta ce biti sa netom i TV posle godinu ili dve kad samo Telekom poveca cene, ti ne budes mogao/zeleo to da placas ali jednostavno nemas nikakvu alternativu tome - nemamo pojma...
Mislim da ima mnogo vise pitanja koje sada treba postaviti nego zatvarati oci a posle razmisljati o tome, bez obzira koliko ti se ona sada cinila minornim ili dalekim za resavanje.
Pozdrav.
 
polako marty covek ocigledno mislio na nikolicu :) ti imas legitimno pravo da te sve interesuje, samo napred!
 
Napisao je post odmah ispod mog posta i to nakon 20 minuta posle mog posta pa sam na osnovu toga sasvim logicno pomislio da time napisanom u svom postu misli na mene i da se meni obraca.
Ako je time mislio na nikolu onda ima moje najdublje izvinjenje jer je svakako doslo do nesporazuma...
 
Vrh