Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

kombi":1ab5lor8 je napisao(la):
Hvala zbuha...

Sa pdv-om se bavim posle uplate 100% cene? I jell ima nekog roka za povracaj ili mogu sve u laganom ritmu da obavljam?

Rekose mi one 2 cice u GDS-u da moze ali ne deluju mi toliko pouzdano- Nemam stan u vlasnistvu ali moja supruga ima, mogu li sebe i sina da navedem za povracaj?

Najbolje je da na vreme pocnes da pribavljas dokumentaciju; povracaj PDV-a se izracunava u odnosu na dinarski iznos naveden u racunu.
Moja supruga je 19.12.2011. godine predala zahtev za povracaj PDV-a a 18.01.2012. je izvrsena uplata na racun.

Koliko je meni poznato, tek po uplati celokupne sume mozes traziti povracaj PDV-a; bez obzira da li je stan kupljen za kesh ili preko kredita.

U obrascu RFN popunjavas podatke za clanove porodicnog domacinstva; dakle, na tebe i sina mozes dobiti povracaj PDV-a za ukupno 40 m2 + 15m2.

p.s. nisam pravnik po struci pa ti prenosim licna iskustva
 
Malo pitanje za Zbuhu

Da li su ti prilikom povracaja PDV-a trazili neki dokumenat iz katastra ili slicno gde se moze videti da imas neku nekretninu. Naime ja sam suvlasnik nekih 10 kvadrata neke kucice sugave, pa mi rekose da nemam pravo na povracaj PDV-a. Mada kako sad videh na onoj izjavi kupca da tamo potvrdjujem da nemam STAN u vlasnistvu-pa mozda rekoh da probam da povratim PDV
 
zbuha":3pqfcliv je napisao(la):
kombi":3pqfcliv je napisao(la):
Jel uzima(uzimao) neko stan u kesu?
Kakve su procedure od trenutka potpisivanja ugovora?

Nakon potpisivanja Ugovora, imas rok od 7 dana da uplatis kaparu (5%) definisanu u clanu 4.
Ostatak kupoprodajne cene stana isplacujes u roku definisanom u clanu 5 (90 dana od dana potpisivanja Ugovora).

Ukoliko hoces i imas mogucnosti za povracaj PDV-a, pojuris GDS da ti sto pre izda potrebna dokumenta kako bi Mimistartsvu finansija (Poreska uprava, Filijala Novi Beograd) dostavila zahtev za povracaj PDV-a.

Spisak svih potrebnih dokumenata mozes preuzeti u GDS. Dokumenta su ti pretezno razne potvrde od GDS i banke preko koje si uplatio sredstva, a potrebne obrasce mozes preuzeti sa:
obrazac IKPS-PDV - http://www.agencijaplus011.com/pdf/IKPS-PDV izjava kupca.pdf
obrazac RFN - http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/RFN.pdf

p.s. sve pazljivo pripremi da ti ne traze FT1P :)

Sve je isto kao na kredit, što se procedura tiče, ALI ako plaćaš u kešu rok za uplatu celog iznosa je 30 dana (a ne 90 dana kao što je za kredit).
 
sasasa":32o9od9v je napisao(la):
Malo pitanje za Zbuhu

Da li su ti prilikom povracaja PDV-a trazili neki dokumenat iz katastra ili slicno gde se moze videti da imas neku nekretninu. Naime ja sam suvlasnik nekih 10 kvadrata neke kucice sugave, pa mi rekose da nemam pravo na povracaj PDV-a. Mada kako sad videh na onoj izjavi kupca da tamo potvrdjujem da nemam STAN u vlasnistvu-pa mozda rekoh da probam da povratim PDV

Uprava prihoda treba da ti izda potvrdu da ne posedujes nekretninu u vlasnistvu ili delu vlasnistva na teritoriji Republike Srbije.

Izjavu potpisujes pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da:
- da prvi put kupujes stan izgradjen iz sredstava koja su dodeljena u skladu sa Uredbom Vlade ...
- da predmetni stan neces davati u zakup niti ces ga otudjiti u periodu od 5 godina ...
- da tvoj bracni drug nema pravo da zakljuci ugovor o kupovini stana u objektima izradjenim iz sredstava koja su dodeljena u skladu sa Uredbom ...

Izjava koju si potpisao i potvrda koju dobijas od UP ne tretiraju isti slucaj,

Mislim da ne ispunjavas pravo na povracaj PDV-a ako je stan kupljen na tvoje ime :-(
 
K_Kaca":of40v2nl je napisao(la):
zbuha":of40v2nl je napisao(la):
kombi":of40v2nl je napisao(la):
Jel uzima(uzimao) neko stan u kesu?
Kakve su procedure od trenutka potpisivanja ugovora?

Nakon potpisivanja Ugovora, imas rok od 7 dana da uplatis kaparu (5%) definisanu u clanu 4.
Ostatak kupoprodajne cene stana isplacujes u roku definisanom u clanu 5 (90 dana od dana potpisivanja Ugovora).

Ukoliko hoces i imas mogucnosti za povracaj PDV-a, pojuris GDS da ti sto pre izda potrebna dokumenta kako bi Mimistartsvu finansija (Poreska uprava, Filijala Novi Beograd) dostavila zahtev za povracaj PDV-a.

Spisak svih potrebnih dokumenata mozes preuzeti u GDS. Dokumenta su ti pretezno razne potvrde od GDS i banke preko koje si uplatio sredstva, a potrebne obrasce mozes preuzeti sa:
obrazac IKPS-PDV - http://www.agencijaplus011.com/pdf/IKPS-PDV izjava kupca.pdf
obrazac RFN - http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/RFN.pdf

p.s. sve pazljivo pripremi da ti ne traze FT1P :)

Sve je isto kao na kredit, što se procedura tiče, ALI ako plaćaš u kešu rok za uplatu celog iznosa je 30 dana (a ne 90 dana kao što je za kredit).


Ako se opredelis da platis putem kredita, a onda ti banka ne odobri kredit (ili jednostavno i ne predas zahtev za kredit :) , mozes da isplatis ostatak sume u keshu u roku od 90 dana od potpisivanja ugovora.

Ko razume, shvatice :lol:
 
zbuha":zc74pf6x je napisao(la):
sasasa":zc74pf6x je napisao(la):
Malo pitanje za Zbuhu

Da li su ti prilikom povracaja PDV-a trazili neki dokumenat iz katastra ili slicno gde se moze videti da imas neku nekretninu. Naime ja sam suvlasnik nekih 10 kvadrata neke kucice sugave, pa mi rekose da nemam pravo na povracaj PDV-a. Mada kako sad videh na onoj izjavi kupca da tamo potvrdjujem da nemam STAN u vlasnistvu-pa mozda rekoh da probam da povratim PDV

Uprava prihoda treba da ti izda potvrdu da ne posedujes nekretninu u vlasnistvu ili delu vlasnistva na teritoriji Republike Srbije.

Izjavu potpisujes pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da:
- da prvi put kupujes stan izgradjen iz sredstava koja su dodeljena u skladu sa Uredbom Vlade ...
- da predmetni stan neces davati u zakup niti ces ga otudjiti u periodu od 5 godina ...
- da tvoj bracni drug nema pravo da zakljuci ugovor o kupovini stana u objektima izradjenim iz sredstava koja su dodeljena u skladu sa Uredbom ...

Izjava koju si potpisao i potvrda koju dobijas od UP ne tretiraju isti slucaj,

Mislim da ne ispunjavas pravo na povracaj PDV-a ako je stan kupljen na tvoje ime :-(


Moj savet je da se malo bolje raspitas za to... Mislim da bi trebao da imas pravo na povracaj PDV-a za 30m^2 ...
 
zbuha":16chdoeu je napisao(la):
K_Kaca":16chdoeu je napisao(la):
zbuha":16chdoeu je napisao(la):
Nakon potpisivanja Ugovora, imas rok od 7 dana da uplatis kaparu (5%) definisanu u clanu 4.
Ostatak kupoprodajne cene stana isplacujes u roku definisanom u clanu 5 (90 dana od dana potpisivanja Ugovora).

Ukoliko hoces i imas mogucnosti za povracaj PDV-a, pojuris GDS da ti sto pre izda potrebna dokumenta kako bi Mimistartsvu finansija (Poreska uprava, Filijala Novi Beograd) dostavila zahtev za povracaj PDV-a.

Spisak svih potrebnih dokumenata mozes preuzeti u GDS. Dokumenta su ti pretezno razne potvrde od GDS i banke preko koje si uplatio sredstva, a potrebne obrasce mozes preuzeti sa:
obrazac IKPS-PDV - http://www.agencijaplus011.com/pdf/IKPS-PDV izjava kupca.pdf
obrazac RFN - http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/RFN.pdf

p.s. sve pazljivo pripremi da ti ne traze FT1P :)

Sve je isto kao na kredit, što se procedura tiče, ALI ako plaćaš u kešu rok za uplatu celog iznosa je 30 dana (a ne 90 dana kao što je za kredit).


Ako se opredelis da platis putem kredita, a onda ti banka ne odobri kredit (ili jednostavno i ne predas zahtev za kredit :) , mozes da isplatis ostatak sume u keshu u roku od 90 dana od potpisivanja ugovora.

Ko razume, shvatice :lol:

Verovatno može i na taj način da se reguliše... ali kad sam ja uzimao stan u GDS su me pitali da li želim da platim za 30dana ili da tražim produženje roka do 90dana...Pošto u tom trenutku nisam obraćao pažnju na vreme uplatio sam za 30dana te ne znam koja je tačno procedura... ali mislim da možeš da se posavetujes sa njima (u GDS)...
 
Malinal":2o5j20sv je napisao(la):
Pozz komsijama
Ima li ovde onih cije zgrade treba da budu useljene sad u maju ? Zanima me koji vam rok za zavrsetak zgrade pise u Ugovoru ? Hvala u svakom slucaju, i sa srecom... Cekamo vase utiske... :)

Moja zgrada je 4i, i ona navodno treba da bude useljena u maju, i u njoj je navodno u toku tehnicki prijem. U ugovoru zavrsetak zgrade je 04.04.2012. Pozdrav
 
info od osobe zaduzene za izgradnju objekta 4E, L2:
danas ili sutra zavrsavaju sa postavljanjem parketa i odmah zatim krece lakiranje

po ugovoru, zavrsetak radova je 13.05.2012
 
Eo nekih detalja iz licne inspekcije:

Krov 5V.
april-046.jpg


Kosuljica na jednoj zgradi GP6, ovakva bi trebala i na ostalim.
gradiliste-28032012-258.jpg


Izolacija do lifta 5V.
dsc0264d.jpg


I da ipak pohvalim ZOP za brzinu i pedantnost, i pored toga sto nisu hteli da mi izadju u susret oko nekih izmena.

Da li je neko uspeo nesto da izmeni u projektu svog stana? ZOP upucuje na GDS, da tamo podnesem zahtev, pa tek kad tamo to usvoje oni ce da to primene. Inace upitanju je elektroinstalacija za buducu spavacu sobu koju cu kasnije da pregradim.
 
@mikkele

Hvala na odgovoru :) Pozz iz 4Ž


@zbuha

Takodje hvala na informacijama. Meni pise 05.05.2012. ali 4E je u startu isla dosta napred...
 
svsavic":v1rn8hz3 je napisao(la):
Sancho":v1rn8hz3 je napisao(la):
Komšije,

Jel imao neko dodira sa životnim osiguranjem, vezano za kupovinu stana na kredit?
S obzirom da sam u proceduri kupovine stana preko SO GE banke, oni mi traže životno.
Kakva su vaša iskustva sa osiguravajućim kućama? Gde otići? Gde može bez lekarskog pregleda? Kakve su cene?

Meni su rekli u SG da imaju svoje osiguranje, a za žene je oko 15 €,a za muškarce 25€. Kamata im je niža, pa dođe približno isto sa ratom u ovom trenutku :shok:


I lekarski pregled uslov za kredit

Autor: D. I. Krasić

Kakvu korist građani imaju od osiguranja života vezanog za stambene kredite. Ako klijent umre od side u prvih sedam godina, banka ostaje bez premije.

Traži se kompletan sistematski pregled, uz detaljniju krvnu sliku i preglede određenih specijalista, što košta oko 5.000 dinara

Osiguranje života, kojim pojedine banke uslovljavaju odobravanje stambenih kredita, veliki je dodatni trošak za dužnika i iznosi oko 10, pa do 20, 30 evra mesečno, kada se zajam otplaćuje duže od 10 godina. Ipak, ta polisa osiguranja je jedina garancija da porodica dužnika neće morati da vraća dug, u slučaju da on premine pre nego što vrati kredit.

Koliko tačno košta osiguranje života zavisi od više faktora: najpre, od visine kredita i roka otplate, zatim od starosti i pola dužnika i njegovog zdravstvenog stanja.

Ponude po osiguravajućim kućama su različite, tako da je prvi korak obilazak svih kompanija koje su na spisku banke, kako bi se izabrala najpovoljnija ponuda. A cena polise, za osiguranika starog 40 godina, ženskog pola, koji se zadužuje na 41.250 evra na 24 godine, ide od 12,5 evra, pa do 20 evra mesečno, tokom celog roka otplate. S tim što kod pojedinih osiguravajućih kuća ovaj iznos može da raste u određenom periodu.

Lekarski pregledi, koji su uslov za osiguranje života, takođe su posebna priča. Traži se kompletan sistematski pregled, uz detaljniju krvnu sliku i preglede određenih specijalista, što košta oko 5.000 dinara. Pojedini osiguravači zahtevaju i analize testa na sidu. Ako osiguranik odbije test na sidu, ne sme da umre od side ili posledica HIV virusa u prvih sedam godina otplate kredita, jer osiguravajuća kuća u tom slučaju neće platiti banci preostali dug. Drugo osiguravajuće društvo, pak, zahteva test na sidu, ali samo za iznose kredita više od 70.000 evra. Za jeftinije kredite ih ne zanima da li je osiguranik HIV pozitivan.

Oni koji se kod banke zadužuju manje od 40.000 evra, imaju šanse da uštede upravo na lekarskom pregledu. Ovaj iznos je, naime, kod više osiguravača granica ispod koje se osiguranje života zaključuje bez prethodnog pregleda kod doktora.

Razlika
Osiguranje života korisnika kredita nije isto što i osiguranje stambenog zajma kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita. Jedino će banka, u oba slučaja, ako dužnik umre dobiti novac koji potražuje. Razlika je što je kod dužnika koji je osigurao život njegova porodica zaštićena i banci više ne duguje ništa, a u drugom slučaju će upravo naslednici morati da isplate ostatak duga, ili će ostati bez stana.

Računica
Kada je dužnik osoba muškog pola, rođena 1980. godine, koja želi da od banke pozajmi 30.000 evra na ime kupovine kvadrata, računica u jednoj osiguravajućoj kući bi izgledala ovako: Rok otplate kredita je 300 meseci, koje je potpuno pokriveno osiguranjem, a mesečna premija iznosi 8,91 evro i plaća se tokom 276 meseci otplate kredita.

http://www.krediti.rs/vesti/i-lekarski-pregled-uslov-za-kredit/8813
 
ja nisam nista kod mene menjala...nije mi se dalo zbog vremena i jos po necega... a rekose mi da su sitne izmene bile moguce... mesta za uticnice, plocice po tvom izboru i sl. Za vece izmene treba saglasnost GDS...

Oni koji jos imaju dosta vremena do zavrsetka stanova neka na vreme razmotre sve detalje... :)

Pozz svim komsijama
 
Danas smo zvali Direkciju i rekli su nam da je useljenje z ;) a zgradu 4J planirano za 01.05. :) , sto znaci da tada planiraju da, sigurno ,predaju kljuceve za jos neku zgradu, ne verujem da ce jednu po jednu zgradu useljavati, vec sigurno par. Da li je neko bio danas do gradilista i da li ima neke informacije ili slike sa gradilista. pozdrav
 
GP5":3r9jf2hi je napisao(la):
Kosuljica na jednoj zgradi GP6, ovakva bi trebala i na ostalim.
gradiliste-28032012-258.jpg


Da li je neko uspeo nesto da izmeni u projektu svog stana? ZOP upucuje na GDS, da tamo podnesem zahtev, pa tek kad tamo to usvoje oni ce da to primene. Inace upitanju je elektroinstalacija za buducu spavacu sobu koju cu kasnije da pregradim.

Da li si pitao majstore sta je to sto stavljaju preko cevi kao izolaciju? Deluje jako debelo i dobro, imam utisak da ce izolacija biti odlicno odradjena da mozes da hodas po stanu bez tepiha a da ne smetas previse komsijama ispod. Jos bez zajednickih cevi sa komsijama iznad i ispod za grejanje, moze da se desi da zgrade budu fenomenalne po tom pitanju, nadam se da ce nam prvi stanari odmah dati odgovor.

Odgovor na tvoje pitanje: znam da neki nisu uspeli ni za to sitno da dobiju nista ni od GDS-a, postaju nezainteresovani kad ti prodaju stan, kao ne moze nista da se menja u projektu, a znam da u mnogim zgradama kasne radovi jer su ljudima i previse izlazili u susret.
Odgovoricu ti na pitanje pitanjem. Zamisli da te skoro strefi srcka, i oni ti daju uput za skener da vide da li ima ostecenja. Ti odes na snimanje i oni ti ga zakazuju za 5.5 meseci ili ako hoces odmah...
"Siroko otvoren novcanik u Srbiji gvozdena vrata otvara" Bolje "razgovaraj" sa glavnim elektricarom, nije njemu nikakav problem da kaze radnicima da stemuju zid par metara levo ili desno.
 
Drage komsije, danas sam isao do gradilista, oko 12h i poprilicno sam iznenanjen i srecan kako sve napreduje. malo je bilo blato pa nisam mnogo setkao po gradilistu, a posto sam u 7A slikao sam malo taj deo, pa da prenesem utiske :)

http://www.dodaj.rs/f/44/oA/3vHdxpxF/6d-6k.jpg

moj je peti sprat :) - pogled iz kumodraske

http://www.dodaj.rs/f/2K/EZ/4sSV8RHp/7a-zida-se.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2k/bl/4vZLjB9Q/7a.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2j/dv/2Id5uTPd/7b.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1V/n0/Z044lZV/gp5.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2T/RK/4CTjBLKn/pogled-na-jerkovic.jpg
 
Bas su super slike. I jako lepe zgrade. Mislim da su to najlepse zgrade u celom naselju. Molba za clanove foruma, ako neko ode na gradiliste nek slika zgradu 2V. Da vidim dokle su stigli. Puno pozdrava svim komsijama!
 
radici1234567890":28zy2joy je napisao(la):
zdravo buduce komsije,imali neko neke nove informacije vezane za datum useljenja .MI Smo culi na gradilistu da bi trebalo bar dve zgrade da puste oko 3.05.,ali mi to zvuci optimisticki.

Ja sam u lameli 1, zgrada 4E. Na gradilistu mi je danas receno da im je rok da zavrse stanove do 02.05 a da izadju sa gradilista do 15.05. Parket je stavljen i poceli su da farbaju ogradu (druga ruka).
 
Nadam se da ce vam slike docarati dokle se stiglo sa zgradama na parceli 4. Slikao sam mobilnim tako da kvalitet slika nije bas najbolji.

2012-04-19-131440.jpg

2012-04-21-141628.jpg

2012-04-21-142906.jpg

2012-04-21-143304.jpg

2012-04-21-145121.jpg
 
Lepo lepo, ali si mogao bar slike da rotiraš, iskrivi vrat :laugh:
Lep parket, koji je?
 
Vrh