Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

grado":12lh7frs je napisao(la):
To je zbog toga što su ti stanovi ''jeftini'', ali mene sada interesuje i brine da li se takve ili slične izjave potpisuju i u slučaju kupovine prvog stana u staroj gradnji, gde se u tom slučaju podrazumeva oslobađanje od poreza na prenos apsolutnih prava. Vi kupujete direktno od investitora i zato nema tog poreza, ali imate PDV koji se posle vraća. Ako neko zna proceduru za prvi, ali stari stan, bio bih zahvalan.
Ova klauzula da ne sme ni da se proda ni da se izda, a mora da se plaća porez i sve komunalije meni zvuči gadno. Ja po običaju uvek gledam najpre onu crnu stranu, ali šta ćete ako komšija iznad ili ispod nenormalno lupa, viče, po celu noć dovlači društvo, pije, drogira se, razbija boce, drnda muziku, sipa vodu odozgo, preti, inati se, buši zid, drži zanatsku radnju u stanu, bavi se prostitucijom, kriminalom, dolaze mu opasni mafijaši itd. itd, ili dovoljno samo delić toga. Znam da je verovatnoća mala, ali sama činjenica da je nemoguće otići, da se ne može se ni prodati, ni zameniti ni izdati deluje kao da ste u zatvoru. Nemojte samo da pričamo o komunalnoj policiji i inspekciji jer svi negde znamo i imamo veće ili manje iskustvo sa takvim situacijama.

Nije to zbog toga sto su stanovi "jeftini" ili zato sto kupujes od investitora.
PDV se na novogradnju u opstem slucaju ne vraca, to je vrsta subvencije za onoga ko kupuje prvi stan i to do ukupne kvadrature 45m2.
Ako si obican gradjanin koji kupuje stan, bilo novogradnja od investitora, bilo polovan stan i ne vraca ti se PDV, ne uzimas subvenciju od drzave i samim tim nemas nikakvu obavezu.
Ako trazis subvenciju od drzave, bilo da je povracaj poreza u pitanju, ili subvencionisana kamata, moras potpisati da ces tu TI ziveti bar 5 godina, jer ti je dala taj novac da ti pomogne da se skucis, a ne da prosto to iskoristis onako. Ako kupujes polovan stan, a znas da se prenos apsolutnih prava po Ugovoru uvek prenosi na kupca, ti mozes da se oslobodis tog poreza u visini 45m2+15m2 za svakog clana porodice koji ce tu biti prijavljen, ali opet moras potpisati klauzulu da ces tu ziveti.
To je prosto uslov da bi ti drzava pomogla u vidu vracanja odredjene sume novca.

Ako ne zelis Klauzulu, samo nemoj nista traziti od drzave, bez obzira da li imas pravo na to ili ne. Ako ne trazis PDV, ili da ne platis porez na prenos apsolutnih prava, ili ne uzimas subvencionisan kredit nista neces potpisati.
 
@grado @nikola011

Pa da , predpostavila sam da ima veze i sa cenom, a najviše sa PDV-om.
Hvala puno.

Ja sam to naravno potpisala, ali odavno se raspitujem i niko u mom okruženju veze nema, svima čudno da to uopšte postoji.....a ekolicina koja je čula za to, oni ne znaju zašto :D

Eh sada još samo da mi se vrati PDV i da završše zgradicu :laugh:
 
nikola011":6twq77lh je napisao(la):
grado":6twq77lh je napisao(la):
To je zbog toga što su ti stanovi ''jeftini'', ali mene sada interesuje i brine da li se takve ili slične izjave potpisuju i u slučaju kupovine prvog stana u staroj gradnji, gde se u tom slučaju podrazumeva oslobađanje od poreza na prenos apsolutnih prava. Vi kupujete direktno od investitora i zato nema tog poreza, ali imate PDV koji se posle vraća. Ako neko zna proceduru za prvi, ali stari stan, bio bih zahvalan.
Ova klauzula da ne sme ni da se proda ni da se izda, a mora da se plaća porez i sve komunalije meni zvuči gadno. Ja po običaju uvek gledam najpre onu crnu stranu, ali šta ćete ako komšija iznad ili ispod nenormalno lupa, viče, po celu noć dovlači društvo, pije, drogira se, razbija boce, drnda muziku, sipa vodu odozgo, preti, inati se, buši zid, drži zanatsku radnju u stanu, bavi se prostitucijom, kriminalom, dolaze mu opasni mafijaši itd. itd, ili dovoljno samo delić toga. Znam da je verovatnoća mala, ali sama činjenica da je nemoguće otići, da se ne može se ni prodati, ni zameniti ni izdati deluje kao da ste u zatvoru. Nemojte samo da pričamo o komunalnoj policiji i inspekciji jer svi negde znamo i imamo veće ili manje iskustvo sa takvim situacijama.

Nije to zbog toga sto su stanovi "jeftini" ili zato sto kupujes od investitora.
PDV se na novogradnju u opstem slucaju ne vraca, to je vrsta subvencije za onoga ko kupuje prvi stan i to do ukupne kvadrature 45m2.
Ako si obican gradjanin koji kupuje stan, bilo novogradnja od investitora, bilo polovan stan i ne vraca ti se PDV, ne uzimas subvenciju od drzave i samim tim nemas nikakvu obavezu.
Ako trazis subvenciju od drzave, bilo da je povracaj poreza u pitanju, ili subvencionisana kamata, moras potpisati da ces tu TI ziveti bar 5 godina, jer ti je dala taj novac da ti pomogne da se skucis, a ne da prosto to iskoristis onako. Ako kupujes polovan stan, a znas da se prenos apsolutnih prava po Ugovoru uvek prenosi na kupca, ti mozes da se oslobodis tog poreza u visini 45m2+15m2 za svakog clana porodice koji ce tu biti prijavljen, ali opet moras potpisati klauzulu da ces tu ziveti.
To je prosto uslov da bi ti drzava pomogla u vidu vracanja odredjene sume novca.

Ako ne zelis Klauzulu, samo nemoj nista traziti od drzave, bez obzira da li imas pravo na to ili ne. Ako ne trazis PDV, ili da ne platis porez na prenos apsolutnih prava, ili ne uzimas subvencionisan kredit nista neces potpisati.

Da nisi pogresio, mislim da je povrat PDV ZA 40 M.KV.a ne za 45 (ako je to nesto novo, onda ok) ZA JEDNOG CLANA, PA + 15 ITD...Pozz
 
I ja sam u 4ž lamela 1 :kk:
Malinal":arkfq31o je napisao(la):
pre nego odgovorim novici, kako se odgovara na neciji post ? mislim na ono kada u tvom odgovoru ima i neciji post ?

sto se tice, 4ž, sigurno nije ispred 4e, dve lamele su ako ne zavrsene a ono pri kraju, ostale tri se rade...moja je poslednja u tome, odmah do 4e, i u pon su radili hodnik zgrade, bilo ih je i po stanovima ali nisam proveravala sta rade...u sl sl. parket jos nije postavljen, kao ni sanitarije...kod mene ni kupatilo nije uradjeno...ali majstor rece da to mora biti gotovo u maju...

nije u redu kasnjenje, meni stoji 05.05.2012. za zavrsetak zgrade, ne znam hoce li stici, a trebalo bi obzirom da su najavljivali da ce stanovi biti gotovi u februaru... no, kako bilo, neka urade stvari kako treba, i neka ne kasne previse...
 
A šta ako se u naselju pronađeš a onda i uzmeš sa nekim koje isto uzeo stan pod tim uslovima, je l treba da živite u oba stana , tj da jedan držite prazan.Ili npr. već imate devojku/dečka koji je uzeo stan.Gluposti.
 
da ne nagađamo i ne pretpostavljamo evo ga čl.56a Zakona o porezu na dodatu vrednost:

Refundacija PDV kupcu prvog stana
Član 56a
(1) Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice - punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan (u daljem tekstu: kupac prvog stana).
(2) Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV iz stava 1. ovog člana, pod sledećim uslovima:
1) da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike;
2) da je ugovorena cena stana sa PDV u potpunosti isplaćena prodavcu.
(3) Pravo na refundaciju PDV iz stava 1. ovog člana može se ostvariti za stan čija površina za kupca prvog stana iznosi do 40 m², a za članove njegovog porodičnog domaćinstva do 15 m² po svakom članu koji nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike u periodu iz stava 2. tačka 1) ovog člana.
(4) Ako kupac prvog stana kupuje stan površine koja je veća od površine za koju u skladu sa stavom 3. ovog člana ima pravo na refundaciju PDV, pravo na refundaciju PDV može da ostvari do iznosa koji odgovara površini stana iz stava 3. ovog člana.
(5) Porodičnim domaćinstvom kupca prvog stana, u smislu stava 3. ovog člana, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda kupca prvog stana, njegovog supružnika, kupčeve dece, kupčevih usvojenika, dece njegovog supružnika, usvojenika njegovog supružnika, kupčevih roditelja, njegovih usvojitelja, roditelja njegovog supružnika, usvojitelja kupčevog supružnika, sa istim prebivalištem kao kupac prvog stana.
(6) Pravo na refundaciju PDV iz stava 1. ovog člana nema:
1) kupac stana koji je ostvario refundaciju PDV po osnovu kupovine prvog stana;
2) član porodičnog domaćinstva kupca prvog stana za kojeg je kupac prvog stana ostvario refundaciju PDV, u slučaju kada taj član porodičnog domaćinstva kupuje stan;
3) kupac stana koji je stekao prvi stan bez obaveze prodavca da za promet tog stana plati porez na prenos apsolutnih prava po osnovu kupovine prvog stana u skladu sa zakonom kojim se uređuju porezi na imovinu;
4) član porodičnog domaćinstva kupca stana koji je stekao prvi stan bez obaveze prodavca da za promet tog stana plati porez na prenos apsolutnih prava po osnovu kupovine prvog stana u skladu sa zakonom kojim se uređuju porezi na imovinu, a za koga je ostvareno to poresko oslobođenje.
(7) Nadležni poreski organ, po sprovedenom postupku, donosi rešenje o refundaciji PDV kupcu prvog stana.
(8) Nadležni poreski organ vodi evidenciju o kupcima prvog stana i članovima porodičnih domaćinstava kupaca prvog stana za koje su kupci prvog stana ostvarili refundaciju PDV, kao i o iznosu ostvarene refundacije PDV.
Član 57.
Način i postupak refakcije i refundacije poreza iz čl. 53- 56a ovog zakona, kao i šta se smatra dobrima i uslugama neposredno povezanim sa verskom delatnošću u smislu člana 55. ovog zakona bliže uređuje ministar.

GP5":2fpy3opc je napisao(la):
Sto se tice ostale gradnje, nije me mrzelo da na gradiliste u nedelju povedem ozbiljnog gradjevinca. Ukratko, po njemu, sve se radi dosta kvalitetno, nema sminkanja, vazne stvari su odradjene najbolje moguce.

Ova informacija raduje, ali to je i za očekivanje. Kako mi je rekla veoma ljubazna i strpljiva gospođa u GDS (sa kim sve te žene u GDS komuniciraju i kakve stranke trpe- dušo, dođi ovamo i sl., svaka im čast), ovo naselje je njihova lična karta i reklama i neće da se igraju svojom reputacijom. Sasvim je pristojna cifra 1290evra po m2, tj. nije poklanjanje niti "dodeljivanje", već strazmeran odnos datog novca i karakteristika nepokretnosti.
 
Volf":z53eilea je napisao(la):
A šta ako se u naselju pronađeš a onda i uzmeš sa nekim koje isto uzeo stan pod tim uslovima, je l treba da živite u oba stana , tj da jedan držite prazan.Ili npr. već imate devojku/dečka koji je uzeo stan.Gluposti.

@brankaz

Za kvadrate sam rekao okvirno, onda je 40+15.

U slucaju da u naselju nadjes bolju polovinu, a oboje dobili povracaj poreza za svoj stan, ona ne sme da se odjavljuje iz svog, poenta je u prijavi prebivalista, ko ce sad da kontrolise da li si ga izdao ili zivis tu, osim ako te prijave revnosne komsije :)
Ako bas zeli da se odjavi iz svog stana i prijavi kod tebe zbog neizmerne ljubavi, onda krsi dogovor sa drzavom i mora da ode da uplati porez koji je dobila, jer je resila stambeno pitanje, a njen stan joj dodje kao ekstra visak :)

Ako imas devojku koja vec ima stan, ti ces dobiti povracaj na svojih 40m2 na koje imas pravo, ali neces nju moci da iskoristis za dodatnih 15m2.

Poenta je da subvenciju dobije samo onaj ko u ovoj drzavi nema nigde nista, a zauzvrat mora ipak tu da zivi neko vreme. Ako ne bi imalo te klauzule, mnogi kesolovci bi to iskoristili i kupovali stanove preko veze.
Dacu ti konkretan primer, kada sam jednom gledao Energoprojektov stan na Bezaniji, nov u izgradnji, ispalo je da treba da ga kupim od njihovog radnika, kao drugi kupac, znaci em placam PDV, a kao uslugu dobijam da se oslobodim prenosa apsolutnih prava. On ga kupio po povlascenoj ceni tada od 1000e/m2, a meni ga nudio po 1200e/m2. Dok nije bila kriza, maltene nista nisi mogao dobiti regularno od poznatih firmi, zato mi se, jeste ironicno, sada i dopada ova situacija u koju su dosle gradjevinske firme, dosta su se one extra obogatile sa svojim radnicima.
 
Volf":5nu2yvpm je napisao(la):
A šta ako se u naselju pronađeš a onda i uzmeš sa nekim koje isto uzeo stan pod tim uslovima, je l treba da živite u oba stana , tj da jedan držite prazan.Ili npr. već imate devojku/dečka koji je uzeo stan.Gluposti.

:kk:

Vidiš to mi nije ni palo na pamet..... Znači nema venčanja narednih 5 godina hahahaha naravno da je glupost.

Mada niko vas ne sprečava da živite u jednom, ali drugi ne sme da se proda, niti izdaje, a komunalije naravno morate da plaćate za oba stana - po pravilu, a svi znamo da izdavanje stana se u 80% ne prijavljuje.
 
Da li se isplati kredit za stan
Autor: I. Radak 04.04.2012.

Podstanari koji razmišljaju o kupovini krova nad glavom pre konačne odluke trebalo bi da odgovore sebi na niz pitanja, ali i da se posluže matematičkom formulom šta im se u ovom trenutku isplati.

FORMULA - Pravljenje računice, smatraju stručnjaci za nekretnine, posebno je važno u kriznim vremenima kada je tržište nestabilno pa se u brojnim slučajevima više isplati plaćati mesečnu stanarinu nego ratu kredita.

A formula je jednostavna. Potrebno je u obzir uzeti cenu stana koji želite da kupite ili, recimo, tri koji su vam zapali za oko. Prosečnu cenu tih stanova potrebno je podeliti sa iznosom godišnje stanarine u tri stana sa istim brojem soba odnosno sa sličnom kvadraturom.

Ukoliko je rezultat manji od 15, stručnjaci smatraju da treba odmah krenuti u kupovinu. Ukoliko je između 15 i 20 potrebno je biti oprezan, a ukoliko je rezultat veći od 20, preporuka je da ostanete još neko vreme podstanar.

Ipak, važno je uzeti u obzir i druge preduslove. Stručnjaci smatraju da je bolje ostati podstanar ako živite slobodnijim životom i ne provodite mnogo vremena kod kuće, ako još niste skupili dovoljno novca za učešće. Najvažnije je ne ulaziti u kupovinu ako niste sigurni da ćete u stanu biti za pet godina jer može da se desi da odlučite da se venčate i zasnujete porodicu, pa će vam biti potreban dodatni prostor, ili postoji šansa da morate da se selite zbog posla.

Tomislav Sekulić, vlasnik agencije „Evropa ekskluziv nekretnine”, kaže da je njegov savet kupovina stana - i to odmah.

- Zbog toga što će se uložena investicija uvećati za realno mnogo veći iznos nego što bi čovek zaradio čekajući da se konsoliduje tržište. Kupovina nepokretnosti je najbezbednija investicija, jer od momenta kupovine uložena sredstva počinju da se povećavaju - bilo da kupac sa kupovinom stana prestaje da plaća zakup, bilo da ga rentira - kaže Sekulić.

Cena stana: Godišnja stanarina = Odnos cena/zakup
Primer 1
50.000 evra : 12x200 evra mesečno = 20,83 (ne treba kupovati)
Primer 2
50.000 evra : 12x150 evra mesečno = 27 (ne treba kupovati)
Primer 3
50.000 evra : 12x250 mesečno = 16,66 (razmisliti o kupovini)
Primer 4
50.000 evra : 12x300 mesečno = 13,88 (kupiti stan)

http://www.24sata.rs/vesti/ekonomija/vest/da-li-se-isplati-kredit-za-stan/35327.phtml
 
heda":1nurlqub je napisao(la):
Ova informacija raduje, ali to je i za očekivanje. Kako mi je rekla veoma ljubazna i strpljiva gospođa u GDS (sa kim sve te žene u GDS komuniciraju i kakve stranke trpe, svaka im čast), ovo naselje je njihova lična karta i reklama i neće da se igraju svojom reputacijom. Sasvim je pristojna cifra 1290evra po m2, tj. nije poklanjanje niti "dodeljivanje", već strazmeran odnos datog novca i karakteristika nepokretnosti.

Niko ne pominje cifru od 1290e/m2 u smislu nekvalitetnosti, Stepa je prosecno dobra gradnja za Beograd i za tu zonu. Problem je promena trzista u poslednjih godinu dana i cinjenica da vise niko ne zeli da plati nekretnine u Beogradu po toj ceni.
U Vojvode stepe se stanovi prodaju po 1650e/m2 sa PDV-om, po toj cenu jesu se prodavali pre 2 godine, sada ih niko ne kupuje iako su svi poceli da nude i gratis garazno mesto uz njih, znaci cena nekretnina je pala i to je poenta. Prodato je manje od 50% stanova u Stepi, a drzava je potpisala garancije da to naselje zavrsi i cela Srbija to placa. Skoro da uopste nema novih kupaca i sta cemo onda?
Nekretnine su pre 4 godine u Beogradu usled nenormalne potraznje uslovljene velikim optimizmom i velikom potrosnjom otisle u nebesa, i sad se svi iz petnih zila trude da taj nivo odrze, samo je pitanje koliko ce to moci.
 
Znači Volfe, da se ženiš hitno, pre potpisivanja ugovora, inače će sledećih 5 godina da radi samo Desanka Šakić. Aaaaaa, ha, ha, ha... :lol:
 
grado":1kygab82 je napisao(la):
Znači Volfe, da se ženiš hitno, pre potpisivanja ugovora, inače će sledećih 5 godina da radi samo Desanka Šakić. Aaaaaa, ha, ha, ha... :lol:

A moze da ispadne i frajer, pa da kaze:
Ljubavi moja, zbog tebe cu, ako treba, platiti PDV za celu zgradu :laugh:
 
grado":3uuq0y78 je napisao(la):
Znači Volfe, da se ženiš hitno, pre potpisivanja ugovora, inače će sledećih 5 godina da radi samo Desanka Šakić. Aaaaaa, ha, ha, ha... :lol:

A možda bolje i da se oženi sa nekom iz naselja.

Ako se oženi pre imaće jedan stan, ako se oženi posle (5 godina) imaće dva stana, s tim da ovaj drugi izdaju ‚‚na crno‚‚.
Naravno niko im ne brani da žive zajedno u jednom i pre tih 5 godina.

P.S. Idealno bi mu bilo da im bar jedan stan ne bude pod kreditom. Znači ili da je njegov ili da je njen plaćen u kešu. :laugh:
 
Tražićemo od direkcije da nam daju jedan veliki u sklopu kvadrature dva stana(plus 10m2 gratis).Više se isplati nego da jedan zvrji prazan.

p.s. Ovo je prilično realna situacija za samce, nemojte da se iznenadite, tamo ćete biti blizu, biće zezanje, muvanje :). Što se mene tiče, ja sam već u njoj, tj biću uskoro , tako da bar znam na čemu sam. hehe
 
Volf":185yaeim je napisao(la):
Tražićemo od direkcije da nam daju jedan veliki u sklopu kvadrature dva stana(plus 10m2 gratis).Više se isplati nego da jedan zvrji prazan.

p.s. Ovo je prilično realna situacija za samce, nemojte da se iznenadite, tamo ćete biti blizu, biće zezanje, muvanje :). Što se mene tiče, ja sam već u njoj, tj biću uskoro , tako da bar znam na čemu sam. hehe

A da vas dvoje imate stan do stana odnosno da budete komšije, pa probite zid i spojite stanove? :laugh:
 
Za mene je već kasno, ostali nek prvo svrate do najbližeg komšiluka :D
 
nikola011":1wwdc1wi je napisao(la):
heda":1wwdc1wi je napisao(la):
Ova informacija raduje, ali to je i za očekivanje. Kako mi je rekla veoma ljubazna i strpljiva gospođa u GDS (sa kim sve te žene u GDS komuniciraju i kakve stranke trpe, svaka im čast), ovo naselje je njihova lična karta i reklama i neće da se igraju svojom reputacijom. Sasvim je pristojna cifra 1290evra po m2, tj. nije poklanjanje niti "dodeljivanje", već strazmeran odnos datog novca i karakteristika nepokretnosti.

Niko ne pominje cifru od 1290e/m2 u smislu nekvalitetnosti, Stepa je prosecno dobra gradnja za Beograd i za tu zonu. Problem je promena trzista u poslednjih godinu dana i cinjenica da vise niko ne zeli da plati nekretnine u Beogradu po toj ceni.
U Vojvode stepe se stanovi prodaju po 1650e/m2 sa PDV-om, po toj cenu jesu se prodavali pre 2 godine, sada ih niko ne kupuje iako su svi poceli da nude i gratis garazno mesto uz njih, znaci cena nekretnina je pala i to je poenta. Prodato je manje od 50% stanova u Stepi, a drzava je potpisala garancije da to naselje zavrsi i cela Srbija to placa. Skoro da uopste nema novih kupaca i sta cemo onda?
Nekretnine su pre 4 godine u Beogradu usled nenormalne potraznje uslovljene velikim optimizmom i velikom potrosnjom otisle u nebesa, i sad se svi iz petnih zila trude da taj nivo odrze, samo je pitanje koliko ce to moci.


Cesto se ovde pominje ta prica o ceni u ovom naselju, pa evo i mog kratkog misljenja koje je formirano na osnovu temeljnih informacija koje sam prikupljao pre kupovine stana. Kao i svaki normalan covek i ja bih voleo da sam za ovo novca kupio veci stan ili isti za manje, pomisljao sam da ce cena mozda pratiti ekonomsku situaciju i ici na dole, ali mislim da od toga nema nista. Naime cena kvadrata u ovom naselju nije formirana trzisno, vec prosto receno gradjevinski i u odnosu na ostvarivost projekta. Gradjevinske firme su dobile svoju zaradu i spas u krizi, vojska kvadrate za zemljiste, a mi priliku da kupimo kvalitetan stan uz subvenciju po ceni koja je cak i u ovom trenutku realna u odnosu na druge stanove. Svako spustanje cene bi dovelo u pitanje zavrsetak celog projekat, izazvalo revolt kod kupaca koji su vec platili stan, isplatu kredita za izgradnju od strane GDS... Ako smo kupili za tu cenu stanove koje cekamo skoro godinu dana i spremni da zivimo jos toliko na gradilistu, zar stvarno mislis da se nece ostatak prodati kad se celo naselje zavrsi. Pa zato je i uzet kredit da se ceo projekat zavrsi, a ne da zavrsetak zavisi od stanja trzista i prodaje. Ako se ispostuje projekat celog naselja, malo ko ce tu zaraditi dobro, sem vojske koja je dala zemljiste.

Srecan sam sto sam prestao da kirijom izdrzavam ove sto nagovaraju narod da je bolje davati njima mesecno 200 eur, nego npr. 200 eur u svoju imovinu i jos prosecno 120 banci za ono sto nikad necu imati. A da ih podsetim da je pre 4 godine to 200 bilo 300 eur, a da to oni opet cekaju sa prolaskom ove krize, kao i da ce tada njihovih 50.000 biti 80.000 eur.
 
novica":24zgi06s je napisao(la):
Upravo zato i pitam, i za 4E je rok za završetak zgrade sredina maja, pa se na to doda još mesec i malo više za tehnički prijem i primopredaju. Ne znam koja će useljenja biti početkom maja...

Novice, u kojoj si lameli? Ja sam u 1.
 
GP5":usq4teqi je napisao(la):
Srecan sam sto sam prestao da kirijom izdrzavam ove sto nagovaraju narod da je bolje davati njima mesecno 200 eur, nego npr. 200 eur u svoju imovinu i jos prosecno 120 banci za ono sto nikad necu imati. A da ih podsetim da je pre 4 godine to 200 bilo 300 eur, a da to oni opet cekaju sa prolaskom ove krize, kao i da ce tada njihovih 50.000 biti 80.000 eur.

Meni je logičnije da ako se nešto promeni to će biti potezi banaka, povoljniji uslovi kreditiranja (ukupna cena stana nakon isteka roka otplate kredita), nego što će se sniziti cena po m2.

Nemojte ljudi da se šalite sa tim probijanjem zidova i jurenjem potencijanlih supružnika po hodnicima i spratovima! Možda forum čita Siniša Pavić, njemu i sličnima dajete besplatne ideje pa će za dva dana da napiše scenario za 60 epizoda.
 
Novi krediti mogu biti povoljniji samo ako bude veća stabilnost u državi, manji kreditni rizik zemlje, da bi banke mogle da se za manju lovu zadužuju, što bi značilo u slučaju prosperiteta u zemlji.E sad, ako dođe do tog prosperiteta, cene stanova će sigurno da skoče, evro može da devalvira... itd... itd... Vrzino kolo.Ko sve to izračuna i na kraju se ispostavi da je bio u pravu, bio je malo pametan , a imao je mnoooggoo sreće.
Prema tome, da li se treba zaduživati pod ovim uslovima , i kupovati po ovoj ceni, pri tom ne uzimam lične razloge kupovine stana, već samo ekonomske,skoro je nemoguće odgovoriti.Ako neko zna odgovor, onda može profitirati još na milion drugih polja, ne samo na kupovini tj rentiranju stana.
 
GP5":3u2j52x6 je napisao(la):
Cesto se ovde pominje ta prica o ceni u ovom naselju, pa evo i mog kratkog misljenja koje je formirano na osnovu temeljnih informacija koje sam prikupljao pre kupovine stana. Kao i svaki normalan covek i ja bih voleo da sam za ovo novca kupio veci stan ili isti za manje, pomisljao sam da ce cena mozda pratiti ekonomsku situaciju i ici na dole, ali mislim da od toga nema nista. Naime cena kvadrata u ovom naselju nije formirana trzisno, vec prosto receno gradjevinski i u odnosu na ostvarivost projekta. Gradjevinske firme su dobile svoju zaradu i spas u krizi, vojska kvadrate za zemljiste, a mi priliku da kupimo kvalitetan stan uz subvenciju po ceni koja je cak i u ovom trenutku realna u odnosu na druge stanove. Svako spustanje cene bi dovelo u pitanje zavrsetak celog projekat, izazvalo revolt kod kupaca koji su vec platili stan, isplatu kredita za izgradnju od strane GDS... Ako smo kupili za tu cenu stanove koje cekamo skoro godinu dana i spremni da zivimo jos toliko na gradilistu, zar stvarno mislis da se nece ostatak prodati kad se celo naselje zavrsi. Pa zato je i uzet kredit da se ceo projekat zavrsi, a ne da zavrsetak zavisi od stanja trzista i prodaje. Ako se ispostuje projekat celog naselja, malo ko ce tu zaraditi dobro, sem vojske koja je dala zemljiste.

Srecan sam sto sam prestao da kirijom izdrzavam ove sto nagovaraju narod da je bolje davati njima mesecno 200 eur, nego npr. 200 eur u svoju imovinu i jos prosecno 120 banci za ono sto nikad necu imati. A da ih podsetim da je pre 4 godine to 200 bilo 300 eur, a da to oni opet cekaju sa prolaskom ove krize, kao i da ce tada njihovih 50.000 biti 80.000 eur.

Prvo se ne slazemo oko tvojih troskova, firme su posao dobile na tenderu, cena gradnje je kao i u svakom drugom gradu, 450e/m2. Toliko dobijaju gradjevinci, lepo oni zarade od toga, nemoj se sekirati. Pitanje je ko je odredio da vojska dobije tako astronomsku cenu zemljista, ali vojska je drzavna i to moze da se koriguje.

To sto si ti kupio po toj ceni to nema veze sa drugima. Kupio sam i ja patike za 7.990 prosle godine, a juce ih neki proba u djaku, 4.550. Pa jel treba da ga bijem, ili protestujem, to je trziste. Cena garaze na Padini u Jerkovicu GDS bila je 7.000 evra, GDS je sad spustio cenu na 5.000 evra, oni koji su kupili, kupili su, nece im se nista vracati. Drzava je morala da uzme kredit da se slika za izbore, a uzeli su ga iz razloga jer vise prodaja ne ide. Drugi razlog ne postoji. Da su imali novac od kupaca, ko bi bio lud da se zaduzuje.
Znam da su se isto tako bunili u Belvillu, komsija do komsije, jedan platio 1.400, drugi 2.100, kako je ko umeo da se cenka, nista tu nije fiksno. Stepa bi realno bila jako profitabilna za GDS i da se prodaje po ceni od 1.080 evra sa PDV-om, to kazu sami gradjevinci.
 
K_Kaca":2zt4coz9 je napisao(la):
grado":2zt4coz9 je napisao(la):
Znači Volfe, da se ženiš hitno, pre potpisivanja ugovora, inače će sledećih 5 godina da radi samo Desanka Šakić. Aaaaaa, ha, ha, ha... :lol:

A možda bolje i da se oženi sa nekom iz naselja.

Ako se oženi pre imaće jedan stan, ako se oženi posle (5 godina) imaće dva stana, s tim da ovaj drugi izdaju ‚‚na crno‚‚.
Naravno niko im ne brani da žive zajedno u jednom i pre tih 5 godina.

P.S. Idealno bi mu bilo da im bar jedan stan ne bude pod kreditom. Znači ili da je njegov ili da je njen plaćen u kešu. :laugh:
Ne može na crno, šuška se da će komunalni policajci često obilaziti samice, a policajke samce, da bi u ime države proverili da li se poštuju odredbe ugovora. :D
Ovo sa spajanjem stanova može da prođe, ko bude imao sreće, ali samo zamislite nekog jadnog samca koji sa jedne strane ima nekog brkatog, a sa druge nekog nabildovanog, šta on da radi i čemu on da se nada, a pet godina nije malo. :(
 
grado":fl1wxhjw je napisao(la):
K_Kaca":fl1wxhjw je napisao(la):
grado":fl1wxhjw je napisao(la):
Znači Volfe, da se ženiš hitno, pre potpisivanja ugovora, inače će sledećih 5 godina da radi samo Desanka Šakić. Aaaaaa, ha, ha, ha... :lol:

A možda bolje i da se oženi sa nekom iz naselja.

Ako se oženi pre imaće jedan stan, ako se oženi posle (5 godina) imaće dva stana, s tim da ovaj drugi izdaju ‚‚na crno‚‚.
Naravno niko im ne brani da žive zajedno u jednom i pre tih 5 godina.

P.S. Idealno bi mu bilo da im bar jedan stan ne bude pod kreditom. Znači ili da je njegov ili da je njen plaćen u kešu. :laugh:
Ne može na crno, šuška se da će komunalni policajci često obilaziti samice, a policajke samce, da bi u ime države proverili da li se poštuju odredbe ugovora. :D
Ovo sa spajanjem stanova može da prođe, ko bude imao sreće, ali samo zamislite nekog jadnog samca koji sa jedne strane ima nekog brkatog, a sa druge nekog nabildovanog, šta on da radi i čemu on da se nada, a pet godina nije malo. :(
Nek se spaja po vertikali. :D.Tu se već verovatnoća da ći imati izbor drastično povećava :)
 
Vrh