Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

mekbejn":86iy1895 je napisao(la):
Volf - zavisi od banke. Znam zasigurno za neke banke koje takve stvari ne rade odnosno ne dogovaraju individualno neke olakšice.
To radi svaka banka.U to budi siguran, iz prve ruke.Ne što vole nekoga, nego što im je u interesu.I to je javna tajna, i ne oglašava se na sva zvona.U suštini, bolje i da ne dođeš u tu situaciju da pregovaraš jer si onda prilično zaglibio.Iskopao sam ovaj članak , čisto da pročitaš, i nije samo priča, u praksi stvarno tako funkcioniše, potvrđujem ti jer se bavim sumnjivim kreditima, ne u jednoj banci, nego uopšte.

http://www.akter.co.rs/ekonomijaprint/3361-novi-kredit-dui-rok-pa-tek-onda-hipoteka.html
 
Kuig":qe6phlrw je napisao(la):
Zvao ja danas intesu, meni su isto prosledili zahtev NKOSK-u krajem godine 29-30.12.
Kazu dok se to izglasa pa dok oni dobiju da rade po novom ko zna kad ce da bude.


Nema to veze sa bankom, Vlada ce to da izglasa 19-og a banka ce vec moci 20-og da salje zahteve po novom NKOSK-u, znaci to nema veze sa bankom. Banku samo zanima da NOKSK primi zahtev gde umesto 15% pise 20 %.

Dali su ti pogresnu informaciju u banci!

http://www.nkosk.rs/
 
La Grange":375whnep je napisao(la):
Kuig":375whnep je napisao(la):
Zvao ja danas intesu, meni su isto prosledili zahtev NKOSK-u krajem godine 29-30.12.
Kazu dok se to izglasa pa dok oni dobiju da rade po novom ko zna kad ce da bude.


Nema to veze sa bankom, Vlada ce to da izglasa 19-og a banka ce vec moci 20-og da salje zahteve po novom NKOSK-u, znaci to nema veze sa bankom. Banku samo zanima da NOKSK primi zahtev gde umesto 15% pise 20 %.

Dali su ti pogresnu informaciju u banci!

http://www.nkosk.rs/

Naravno da ima veze sa bankom.Banka mora da potpiše novi ugovor sa državom, i tek nakon potpisivanja, počinje sa primjenom novih uslova.Sve dok se ne potpiše ugovor, važe stari uslovi.
 
Meni je smesno kad procitam razmisljanja ljudi da je stan njihovo vlasnistvo kad ga kupe na kredit. :)

Stan je vlasnistvo banke dok ne otplatite poslednju ratu. Ko se vec spremio da mi odgovori da je upisan kao vlasnik samo bih ga pitao da li moze da proda taj stan kad hoce? :) Vlasnistvo podrazumeva raspolaganje istim u svakom trenutku i bezuslovno.

Bottom line:

Trenutno je bolje rentirati stan nego uzimati kredit.
 
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=01&dd=13&nav_id=573460

Neverovatno da je neko napisao nesto sto je protiv drzave kad je u pitanju cena stanova. I ja se slažem sa konstatacijom da je državni stan skup u sadasnjoj situaciji. Opet podvaličim da razumem i one što su kupili stan ali iznosim i svoje mišljenje da se treba strpiti još malo. Videćemo kako će zaista prodaja da ide u ovoj godini.
 
Hipoteka se može staviti i na drugu nekretninu, a takođe se u slučaju prodaje može prebaciti na neku treću (ako postoji neko ko hoće da pristane na to, naravno)
 
Naravno da moze Stellanova. Buduci kupac novcem kojim kupuje stan ga prevremeno otplati i skine hipoteku. Sad ako trzisna vrednost stana je manja od ostatka glavnice prodavac ce morati da "doplati" prilikom prodaje stana.

Ti si vlasnik stana samo sto je on opterecen hipotekom, ako zelis da ga prodas moras banci da vratis novac( to ti da zainteresovani kupac, a advokati to resavaju OK) tim novcem isplatis banku i ona skida hipoteku cime novi vlasnik moze stan da knjizi na sebe.
 
Ne znam da li pricas o konkretnoj banci ali ono sto ja znam jeste da nije tako u 3 banke sigurno.

Takodje ne mozes da ga prodas dok ga ne otplatis, to si i sam napisao. Prvo mora da se otplati ceo kredit da bi se stan prepisao na drugo lice. Dakle stan je kako god ti to zvao (hipoteka ili nesto drugo) u vlasnistvu banke, stvarnom vlasnistvu. Dok ne isplatis dva puta vrednost stana nema nista od promene vlasnika (za kredite o kojima se ovde prica 20-30 godina) jer je kamata tolika (vracas i vise od duplo)...

Stan kosta recimo 100 000e, ako je uzet kredit sa 10% ucesca znaci 90 000e te banka kreditira na 25 godina da kazemo, racunica je sledeca:

Mesečna rata: 579.87
Iznos kredita: 100 000.00
Učešće: 10 000.00
Ukupno otplate: 173 961.38
Ukupno kamate: 83 961.38
Kamata: 6 %
Period otplate: 300 meseci

Dakle sama kamata je skoro koliko i iznos kredita (pri kamati od 6% sto je dosta povoljno).

Dakle da bi mogao da prodas stan moras da uplatis skoro vrednost stana. Tako da, nazovi to kako hoces ali stan nije u vlasnistvu onoga ko ga kupuje na kredit dok ga ne isplati duplo ;)
 
Nije ti tacna racunica. Prilikom prevremene otplate vracas samo trenutni iznos neotplacene glavnice, a buducu kamatu - naravno da ne. Stan platis 2x, ali samo ako prodjes kroz ceo period otplate u skladu sa planom otplate kredita.

Postojali su ranije i neki dodatni troskovi za prevremenu otplatu kredita od kojih neki vise po novom zakonu nisu na snazi (1% od preostalog iznosa glavnice i sl).

Trenutni iznos glavnice je podatak koji ti je dostupan u svakom trenutku, a mozes da znas i koliko ce iznositi u buducnosti uvidom u plan otplate koji mozes da dobijes bilo kada u banci (plan otplate se menja u zavisnosti od kretanja kamatne stope u slucaju kredita sa varijabilnom ks)

Mozes da prodas stan pre otplate tj. zainteresovani kupac moze da otplati kredit umesto tebe, a ti prepises vlasnistvo na njega. Postoji zakonska procedura za takav postupak u koju su ukljuceni advokat (koji sacinjava ugovor) i banka kod koje se vrsi otplata kredita.
 
Da, prvo vraćaš većim delom kamatu, pa se vremenom menja odnos glavnica / kamata u tvojoj rati.
Međutim to i dalje ne znači da
- ne možeš da prevremeno otplatiša da ne daš duplo
- ne možeš da prodaš stan koji je pod hipotekom.

E sad, ja ne zagovaram kupovinu, već sam pisao o tome, samo pokušavam da što realnije prikažem situaciju.
 
STELLANOVA":3j94jvqq je napisao(la):
Tacno tako ali :) prvo se vraca kamata. 95% rate je kamata, 5% glavnica. Procitaj ugovor i vidi u kom odnosu vracas kredit, iznenadices se ;)

Stelanova, uopŠte nisi u materiji, pa bi najbolje bilo da čitaš šta drugi pišu, naučićeš nešto.Ako te uopšte i interesuje, s obzirom da ne znaš elementarne stvari.Kod prevremene otplate se plaća samo glavnica, ni dinara kamate, a od primjene novog zakona, ni dinara provizija ni naknada.Prema tome ako uzmeš kredit od 50 000 evra, za mjesec dana , možeš da uplatiš 50 000 evra i da se oslobodiš kredita u potpunosti.
 
STELLANOVA":3qzno4tr je napisao(la):
Tacno tako ali :) prvo se vraca kamata. 95% rate je kamata, 5% glavnica. Procitaj ugovor i vidi u kom odnosu vracas kredit, iznenadices se ;)

Zato sam i napisao da vracas preostali iznos glavnice. Uzmi plan otplate pa pogledaj, uostalom. Npr. ako vracas kredit posle godinu dana (gledaj tvoj primer gore) otprilike si otplatio oko 2000 eura (jer je u pocetku veci deo anuiteta kamata, a manji deo otplata glavnica).

Dakle, spremis 88000 eura i vratis kredit posle godinu dana (ukupan iznos kredita je bio 90000 eur).

Ono sto svakog meseca vraca banci je anuitet koji se sastoji od kamate i otplate glavnice.
 
mekbejn":3j8694l3 je napisao(la):
Da, prvo vraćaš većim delom kamatu, pa se vremenom menja odnos glavnica / kamata u tvojoj rati.
Međutim to i dalje ne znači da
- ne možeš da prevremeno otplatiša da ne daš duplo
- ne možeš da prodaš stan koji je pod hipotekom.

E sad, ja ne zagovaram kupovinu, već sam pisao o tome, samo pokušavam da što realnije prikažem situaciju.

Ne mozes da prodas stan pod hipotekom dok ne vratis kredit :) sta je tu nejasno? Zaboravljate da se gubi ucesce. :)


@Volf

U materiji sam, veruj mi ;) i molio bih te da mi ne izvrces reci :) Nigde nisam rekao da se kod privremene otplate placa kamata. Sto se tice tvog primera, imas grsku u razmisljanju :) gde je tu ucesce koje se gubi? Banka ne vraca ucesce kad otplatis kredit :)

@Erysimum Cheiri

Imam plan otplate ispred sebe, glavnica je 5% od rate dok se ne isplati kamata :)

Opet imas gresku u racunu jer si u gubitku za ucesce. :)
 
STELLANOVA":1laplbva je napisao(la):
mekbejn":1laplbva je napisao(la):
Da, prvo vraćaš većim delom kamatu, pa se vremenom menja odnos glavnica / kamata u tvojoj rati.
Međutim to i dalje ne znači da
- ne možeš da prevremeno otplatiša da ne daš duplo
- ne možeš da prodaš stan koji je pod hipotekom.

E sad, ja ne zagovaram kupovinu, već sam pisao o tome, samo pokušavam da što realnije prikažem situaciju.

Ne mozes da prodas stan pod hipotekom dok ne vratis kredit :) sta je tu nejasno? Zaboravljate da se gubi ucesce. :)


@Volf

U materiji sam, veruj mi ;) i molio bih te da mi ne izvrces reci :) Nigde nisam rekao da se kod privremene otplate placa kamata. Sto se tice tvog primera, imas grsku u razmisljanju :) gde je tu ucesce koje se gubi? Banka ne vraca ucesce kad otplatis kredit :)

@Erysimum Cheiri

Imam plan otplate ispred sebe, glavnica je 5% od rate dok se ne isplati kamata :)

Opet imas gresku u racunu jer si u gubitku za ucesce. :)

U materiji si strašno.Učešće se gubi :D.Kad budeš uzimao kredit, zamoli ove u banci da plaćaš kamatu i na učešće , i da ti se ono kad ga daš, još jedno sabere u glavnicu.Baš će se obradovati.
S tobom više ne postujem , isuviše si rekao.
 
Ne gubi se ucesce, jer se za ucesce nisi ni zaduzio... Npr. treba ti za stan 100 000 eura, dao si ucesce od 10 000 evra: tvoj ugovorni odnos sa bankom se odnosi na 90 000 evra. Ti dakle njima das 10 000 eura, oni u tvoje ime dodaju jos 90 000 eura i uplate u tvoje ime gradjevinskoj firmi 100 000 eura. Ti si banci duzan 90 000 eura glavnice (+kamata), a dobio si stan koji vredi 100 000 eura. Nakon toga, na tih 90 000 eura primenjujes ono iz prethodnih postova o prevremenoj otplati kredita. Dakle, nisi izgubio ucesce.

Najbolje da prosetas do banke i pitas ih sve to isto da ti objasne.

PS - kako da placas kamatu na ucesce kada si ti ucesce zapravo njima uplatio - u nekoj suludoj kombinaciji mozda bi mogli oni tebi da plate kamatu (interkalarnu), ali besmileno je polemisati dalje.
 
STELLANOVA":3d6w37t9 je napisao(la):
Ne mozes da prodas stan pod hipotekom dok ne vratis kredit :) sta je tu nejasno?

3.Zaboravljate da se gubi ucesce. :)


U materiji sam, veruj mi ;) i molio bih te da mi ne izvrces reci :) Nigde nisam rekao da se kod privremene otplate placa kamata. Sto se tice tvog primera, imas grsku u razmisljanju :) gde je tu ucesce koje se gubi? 2.Banka ne vraca ucesce kad otplatis kredit :)


Imam plan otplate ispred sebe, 1glavnica je 5% od rate dok se ne isplati kamata :)

1 2 3

Imamo prvog i svečanog slavodobitnika olimpijskih kolajni svih boja u 2012

Nova zvezda je stvarno zasijala punim sjajem na našem forumskom nebu.

Malo je bilo teško rasporediti šta je za srebro i bronzu, ali jedinica je bez premca za zlatnu.

Pošto si nov na forumu, čisto da te bavestim, kolajne dodeljum za gluposti.
 
Gubi se ucesce u smislu da su ti te pare zarobljene dok ne vratis sve pare banci a u medjuvremenu prvo vracas kamatu (95% rate je kamata).

Ako uzimas kredit banka te finansira maksimalno 90% vrednosti nekretnine, kako placas i dosta bankarskih troskova usput sve to dolazi to toga da preplacujes nekretninu u trenutku kupovine.

Ako odlucis da prodas nekretninu posle mesec dana (sto nije moguce btw) ti placas banci 90% koje ti je dala tj vracas joj ali nekretninu ne mozes da prodas dok sa bankom ne zavrsis i ispunis ugovor o kreditiranju (bas me interesuje ko ce dati pare unapred bez da nekretnina nije u njegovom vlasnistvu i cekati nekoliko meseci da se sve pravno zavrsi). To je nemoguce zavrsiti za mesec dana. Takodje ako je kredit subvensionisan to nije moguce uraditi koliko mi je poznato. Vec posle 20 meseci za kredit iz primera gore gubite celo ucesce cak i da vratite sve pare banci koje vam je pozajmila jer je svaka rata u prvih 20 meseci sadrzala samo 5% glavnice.

Prema tome dabome. Ucesce se prakticno gubi. Mozda u nekoj fantasticnoj vasoj teoriji to nije tako ali prakticno jeste.

@Nevenkovic

Medalje zadrzi sebi, vidim da ih skupljas. ;)
 
Kao nov budući stanar naselja i novo lice na forumu, do sada kao čitač od sada posle vaših rasprava i učesnik na forumu hteo bih da vam se obratim.

Molim vas prenesite vaše bankarske teme negde drugde, svaki put kada vidim novi post pomislim nešto novo se dešava na gradilištu... malo ste otišli u OFF tj malo više... idite u kafanu pa tamo diskutujte... ako hoćete kredit idite u banku, ako nećete ni ne pomišljajte da idete u banku, a opet ako niste sigurni to znači da vas ni bog otac neće ubediti da ga uzmete.

Gradilište je veoma obilna tema puno zgrada, puno desavanja itd moze mnogo da se pise na tu temu... ali moderatori i administratori bi mogli malo da prociste ovde.
I ljudi dosta više pesimizma pokažite malo sveliju stranu...
 
STELLANOVA":2ba6jqv3 je napisao(la):
@Nevenkovic
Medalje zadrzi sebi, vidim da ih skupljas. ;)
Pored toga sto delim kolajne volim i da podstetim na stare narodne: pametnom je dovoljno reci jedanput, glupanu ne vredi ni 100 x.
 
maki1885":186v49y6 je napisao(la):
Gradilište je veoma obilna tema puno zgrada, puno desavanja itd moze mnogo da se pise na tu temu...
I ljudi dosta više pesimizma pokažite malo sveliju stranu...

Ako te zanima dokle se stiglo na gradilstu, odes na:

http://www.gds-stanovi.rs/vesti.php ako te jos vise zanima dokle je stigla gradnja odes na gradiliste.


Malo je kes kupaca... Veoma bitna stavka je nacin kupovine i najpovoljniji uslovi za kreditnog kupca tj. sta mozes da dobijes a sta da izgubis... i to ne mozes da vidis ili pocitas na zvanicnim sajtovima banka... zanimljivo je da jedno mozes da pocitas na sajtu banke a kada odes u banku... dobijes druge uslove... pa moras da pitas svasta nesto jer si na forumima porocitao...
 
@maki1885 , Nekima ne vredi objasnjavati. Vole da svugde guraju nos.

@Intermediate , Nije malo kes kupaca nego pametni ljudi gledaju svoja posla, a ne mlate 50strana na forumu praznu slamu.
 
Vrh