Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Moj kolega je menjao plocice i "namestaj" u kupatilu i kadu naravno, takodje i strujne instalacije u dnevnoj sobi i ne znam da li jos nesto
 
dalek":202cpgf0 je napisao(la):
Moj kolega je menjao plocice i "namestaj" u kupatilu i kadu naravno, takodje i strujne instalacije u dnevnoj sobi i ne znam da li jos nesto

Ja sam silno pokusavao da nabedim ove u direkciji (a i na gradilistu) za sitnije izmene jos dok ni pregradni zidovi nisu postavljeni bili ali nista nisam uspeo da uradim. :bash: Nikakve izmene nisu dopustali. Ako znas kako to izvesti i ja bih bio zainteresovan saznati!!!
 
Ne znam da li je moguce pregradjivati i pomerati zidove, ali za ove "sitne" prepravke mozes da odes na gradiliste i krenes od onog dundjera tamo sto malterise jer se ne zna ko koga... e onda on kao ko zna koji po redu podpod izvodjac te uputi na nekog šefa i onda sa šefa na šefa dođeš do onog koji može da ti završi. (možda i do direktora fime izvođača)
 
Ideš ti tako ''sa šefa na šefa'' i na kraju dođeš do... Sir Olivera lično! :D
 
i na kraju kad dodju iz direkcije sa konstatacijom, nakon uklanjanja 2 zida dobili ste 1kvm prostora vise sa kojim odstupate od projektovane kvadrature, vaše je po ugovoru da doplatite razliku od 1290€... :D
dobro sad nece 2 zida da budu 1kvm (za bukvaliste) a gledajte da vam se isplate radovi!
 
Ako neko dobije informaciju, da je neka banka krenula sa odobravanjem subvencionisanih kredita pod novim uslovima, neka je podeli ovde sa nama.Ja sam zvao neke banke, i čeka se potpisivanje aneksa sa državom (ne znam ko predstavlja državu, moguče neko ministarstvo).Hvala.
 
Pozdrav svim članovima ovog uglednog foruma :)

Volf":1kdmjug2 je napisao(la):
Ako neko dobije informaciju, da je neka banka krenula sa odobravanjem subvencionisanih kredita pod novim uslovima, neka je podeli ovde sa nama.Ja sam zvao neke banke, i čeka se potpisivanje aneksa sa državom (ne znam ko predstavlja državu, moguče neko ministarstvo).Hvala.

Ovo i mene zanima. Sa ovim novim uslovima usvojenim novom uredbom, ponajviše povećanjem državne subvencije, postoje uslovi da krenem u ovu priču sa kupovinom stana u novom naselju. Vidim da radovi solidno napreduju, a za mene bi bilo idealno (a kao i obično, razlika između onoga što je za nas idealno i mogućeg ume biti poprilična :) ) da celu priču završim do sredine ove godine. Da li će biti useljivog, a i za mene pogodnog, stana do tada, ostaje da se raspitam narednih dana, kao i o bankarskim uslovima za kredit i otplatu.

Proučio sam zadnjih petnaestak stranica teme, pa me interesuju iskustva onih koji su već uzeli stanove uz bankarsko kreditiranje. Konkretno, da li su već počeli sa otplatom, i pre useljenja?
 
avoren":31oesta1 je napisao(la):
Pozdrav svim članovima ovog uglednog foruma :)

Volf":31oesta1 je napisao(la):
Ako neko dobije informaciju, da je neka banka krenula sa odobravanjem subvencionisanih kredita pod novim uslovima, neka je podeli ovde sa nama.Ja sam zvao neke banke, i čeka se potpisivanje aneksa sa državom (ne znam ko predstavlja državu, moguče neko ministarstvo).Hvala.

Ovo i mene zanima. Sa ovim novim uslovima usvojenim novom uredbom, ponajviše povećanjem državne subvencije, postoje uslovi da krenem u ovu priču sa kupovinom stana u novom naselju. Vidim da radovi solidno napreduju, a za mene bi bilo idealno (a kao i obično, razlika između onoga što je za nas idealno i mogućeg ume biti poprilična :) ) da celu priču završim do sredine ove godine. Da li će biti useljivog, a i za mene pogodnog, stana do tada, ostaje da se raspitam narednih dana, kao i o bankarskim uslovima za kredit i otplatu.

Proučio sam zadnjih petnaestak stranica teme, pa me interesuju iskustva onih koji su već uzeli stanove uz bankarsko kreditiranje. Konkretno, da li su već počeli sa otplatom, i pre useljenja?

Evo kako se kod mene odigralo, kad poptises ugovor sa direkcijom imas 7 dana fore da im doneses novac za kaparu. Naravno mozes i da probijes taj rok uz dogovor sa njima. Istog dana kada potpises ugovor idi do banke da krenes u pricu sa kreditom. Tj u proces. Meni raiffeisen banka nije trazila overen ugovor za pocetak tj isao sam na to ako me odbiju odustajem odmah i sacuvao sam pare. Ali medjutim u banci se malo oteglo jer im nije bas najjasnija moja situacija ali dobro, ipak sam dao kaparu pre kraja u banci. Par dana kasnije zovu iz banke, odobreno. Sledeca stavka NKOSK tu se cekalo 7 dana i onda ni njima nesto nije bilo jasan moj status pa donosenje nekih dodatnih papira iz firme. Par dana kasnije odobrila i NKOSK. Onda malo do katastra tamo isto nekih 15ak dana cekanja. Pa se vracas u banku potpisujes ugovor sa Bankom, pa sa drzavom pa se ti papiri vracaju jos jednom u NKOSK radi konacne potvrde koja ispade samo formalnost ovaj put koja traje dan, dva i zvali su me iz banke radi realizacije kredita tj prebacivanje para na racun direkcije i to je to, cela moja prica trajala je svega mesec i 10ak dana. Svi mi kazu da sam imao srece sto se tice toga. Sad cekam papire iz direkcije fiskalni racun i ostalo radi povracaja pdv.a. Prva rata mi krece od 31.01. i to je sve od mene :)

P.S.
ako je neko bio skoro na gradilistu neka slobodno okaci svezije slike niko se nece ljutiti :)
 
Poštovani,
Pratim Vaše pisanije poslednjih godinu dana i iskreno ste mi pomogli da donesem odluku o kupovini stana u Stepi sagledavanjem trenutne kako moje finansijske tako i geopolitičke situacije.
Bio sam na gradilištu bar 5 puta te ću sa Vama podeliti moja zapažanja koja će nadam se drugima biti od koristi imajući u vidu da posedujem 9 godina podstanarskog staža mahom u onome što zovemo novogradnja.
Ulazio sam u stanove GP4 - D, Đ, E, Ž i J tražeći nešto što meni odgovara jer videti na papiru nešto i kupatilo barem u gruboj fazi su dva različita sveta. Moj utisak je da su grubi građevinski radovi urađeni korektno i kvalitetno bez nekih prevelikih zamerki. Što se tiče termoizolacije, poredeći je sa onim u čemu trenutno živim (novogradnja 2007, alu stolarija, spolja zgrada ko lutka a unutra...) gde sam zimi u atlet majici, mišljenja sam da uopšte nije lošija, naprotiv mislim da je bolja. Kamena vuna je korektno postavljena u prizemnim delovima dok sam na par mesta lepo video stiropor "peticu" ili "osmicu" između fasadne cigle i nosećeg zida što je po mom mišljenju sasvim ok. Neka priča ko šta hoće ali je EPS (ekspandirani polistiren) poslednjih decenija uznapredovao u smislu granulacije i termičkih svojstava. Ovo se ne odnosi na stanove na poslednjem spratu jer ne vidim šta je iznad onih ploča a nekako sam skeptičan i za stan ispod iako deluje da su dobro nalivali hidroizolaciju na onom što u GDS zovu gratis terasama.
PVC stolarija je takođe ok mada su šarali sa dobavljačima (Peštan, Vujić...) koji imaju da se razumemo korektne petokomorne profile. Ispod sasvim lepo urađene košuljice je stirodur 1 cm a posebno me prijatno iznenadio podni razvod cevi za centralno grejanje koje jesu polietilenske ali lepo i pedantno zaštićene penastim crevima što meni lično uliva poverenje. Ono što zameram jeste ormar sa razvodom koji je u pojedinim slučajevima postavljen u predsoblju kao kost u grlu a nisam video (još) kalorimetre u zajedničkom hodniku. Nisu se posebno ni pretrgli sa brojem rebara na radijatorima ali mislim da ni tu neće biti posebnih problema.
Pločice koje su još bile u kutijama nisu mi se dopale (one udubljene žućkaste) ali sa lepim fugama i korektnim postavljanjem lepo se uklapaju u kuhinju sa nešto bleđim podnim. U kupatilu su takođe lepe sive i krem sa trpljivim kontrastom. Mogli su umesto emajliranih kada da uzmu akrilne jer barem one koje sam ja video jesu made in Italija a imamo u našoj zemlji bar 2 firme koje prave akrilne. Emajlirane će da zveče i nekako su hladne kad iste napuniš vodom, mene podsećaju na one stare lavore. Ne sviđaju mi se pločice koje su odabrali za terase a posebno ograda koju su ofarbali nekakvom tirkizom, izem ih u nijansu. Povrh svega stavljaju polikarbonatne ploče koje će garant landarati za 2 godine. A kad krenu da otpadaju biće i po glavi. Takođe mi se nije svideo ni čokolada braon oluk koji je u ćošku terase i koji će pružati tokom prvih kišnih dana neopisive zvuke. Posebno je bezveze način svođenja istog sa prvog na prizemni sprat, nešto ukoso kao da ih je mrzilo da malo porazmisle. Dodajem i to da su stvarno mogli umesto limenih podariti podestima kamene ploče jer barem kamena u našoj zemlji ima.
U pojedinim kuhinjama postoji meni nepojmljiv 8cm debeo mrtav ispust zid kojim kao da su sakrili razvod cevi a nije u nekoj normalnoj visini pa da možeš nasloniti viseće elemente. Otvor za ventilaciju je malo manji od vrata veš mašine pa ćete moći uvući i glavu unutra po želji. Razvod vode je urađen zelenim PP-R cevima koje su ok a kako ih je Žika spajao videćemo za 5 godina.
Svi stanovi u koje sam ulazio (pogledao sam obe strane zgrada) jesu svetli i prozračni a posebno me obradovala činjenica da je recimo 4.1.2012. stan u 4E na drugom spratu, pogled ka JZ bio na kratko okupan suncem što govori da su zgrade sasvim dovoljno udaljene jedne od drugih mada ću ja lično preferirati IV i V sprat.
Fasada na 4E je urađena kriminalno u estetskom smislu (neko je to prokomentarisao u decembru čini mi se) a posebno se potrudio genije koji je posadio dizel agregat tik uz zgradu pa sad izgleda kao da je gorio prvi sprat (deo nasuprot 4G). Prosto ne znaš šta je gore, da kupiš stan u toj zgradi ili preko puta pa da gledaš u istu izgoretinu narednih trideset godina. Ako ovo ne isprave ili ne saniraju onda mislim da ministru treba uputiti javni poziv da spreči tehnički prijem ove lamele. Boja na fasadi izgleda kao da je isprana to jest kao da je sama fasada stara 5 godina a ne 3 meseca. Bojim se da je to taknuto maknuto jer su skele sklonjene pa neće biti lako naterati ih da ponovo kreče.

Toliko za sada od mene i hvala još jednom.
 
Gandalf, cestitam na kupovini, nek je sa srecom i otplatio stan mnogo pre roka ako si uzeo kredit!

Sve u svemu tako se kupuje stan, ocigledno si se veoma dovoljno posvetio, tako da sam siguran da ako se vec nisi ozenio i tu neces pogresiti ;) ;)

Oko ovih sto su u nedoumici oko korekcija tokom izgradnje, postoji u kasarni tzv nadzorni organ, oni podizvodjacima od podizvodjaca :) potpisuju pozicije, kad im se potpise pozicja oni mogu da traze naplatu od onog ko je dobo posao na objektu, a oni od GDS-a, znaci nema menjanja znacajnijeg jer postoji ozbiljna mogucnost da ne dobijes potpis i ne naplatis uradjeno( sem ako ti je sir Oliver ujak). Traziti od GDS da ti bio sta prepravi je gubljenje vremena, ako oni zvanicno nesto odobre(preprojektuju) morace da doplate izvodjacu radova jer se razlikuje od ugovorenog.

Ono sto ima smisla je kad ti stignu plocice na ugradnju u stan, stavis u gepek i doneses bolje, castis majstora naravno, isto i neke manje korekcije prilikom stavljanja instalacija( struja recimo par stekera vise itd).
 
Niki,

Oženjen sam i otac za sada jednog deteta :) . Kupovina stana je prosto jedan proces koji zahteva izvesno vreme, poverenje i iskrenu želju u pozitivan ishod. Bio sam prilično skeptičan u pogledu Stepe u početku ali kada sam prošle jeseni otišao i video koliko jesu uradili i koliko je poodmakao projekat - odlučio sam se za isti.
Sledeća faza je odabir u GDS koji su nas tada onako prilično požurivali da uzmemo stan te kada sam stavio na papir i shvatio da će mnoooogo boleti istovremeno podstanarisanje i kreditiranje odlučio sam da sačekam proleće ove godine jer se pokazalo ispravnim rasuđivanje da će stanova biti a kupaca jako malo.
Mislim da je cena isprva bila povoljna dok je sada realna usled male ili nikakve potražnje no to prepuštam onima koji jesu u ovoj materiji.
Ja sam napravio izbor i sačekaću usvajanje budžeta banke čiji sam komitent kada ću i konkurisati za subvencionisani kredit.
Ono što je mene lično odvuklo ka Stepi jeste nivo urbanizacije i budući sastav odnosno populacija u tom naselju. Čim će tu biti vojnika meni to odma miriše na svojevrsnu kasarnu, podšišanu travu, skupljeno lišće, čiste zidove... A takođe cenim i da su ljudi koji uzimaju kredit čestitiji i da će čuvati i ceniti ono što će teškom mukom steći.

Pozdrav
 
Cestitam i neka je sa srecom! Moze jedno pitanje? Kako ste planirali da se snalazite sa detetom, sobzirom da nema vrtica i skole? Kod mene je to jedno od dva pitanja koja me odvracaju od te lokacije.
 
To jeste realan problem obzirom da su mahom celodnevni ili produženi boravci u školama u ventralnom ili obodnom delu a kako nemam nameru da prvih godina dete puštam samo da ide u školu osloniću se na vožnju automobilom do i od škole. Ne verujem da će školu napraviti u naselju za 2-3 godine mada mislim da će morati jer u zgradama iza Beografa nema škole i deca idu u neku iznad Farmaceutskog fakulteta. Do IV razreda će je valjda napraviti :) .
Prvi ću da potpišem peticiju da se izgradi škola a videli ste i sami za koliko vremena su napravili na Bežanijskoj kosi (100 dana) i nažalost koliko vremena im je trebalo da shvate kako imaju potrebu za istom.
 
Dobićete sve ako se proda bar 2/3 naselja jer država tu ima dobru zaradu tako da će biti para, jedino ako ih preusmere u nešto drugo. Za sada je prodato valjda negde oko 1/3. Mislim da će ovo naselje plus dr.I.R, ako ga bude, žešće da obori kirije, a posledično i cene kvadrata starih stanova, gde ubrajam i ove vaše jer i oni postaju stara gradnja čim ih kupite, mislim stara u smislu statusa i poreza prilikom budućih kupoprodaja. Moje pitanje - ako većina podstanara kupi nove stanove, kolike će biti kirije u onim starim koji će se osloboditi i pojaviti na tržištu? Ako za njih ne bude podstanara i svi požele da ih prodaju, kolika će biti cena kvadrata? Koliko će u tom slučaju onda koštati kvadrat vaših stanova i šta mislite koliki će biti EURIBOR u sledećih desetak, 15 ili 20 godina? Država je sada krenula da brutalno indirektno oporezuje vlasnike starih stanova umanjujući im vrednost tako što forsira, favorizuje i subvencioniše svoju novogradnju, ali kao što rekoh, po kupovini i ta novogradnja postaje stara. Nije mi namera nikome da solim pamet, ali bi voleo da se povede diskusija i na ovu temu.
 
niki":2nfcj7at je napisao(la):
Termika je ista, stavljen je stiropor od 8cm, kad je staklena vuna ona se stavlja na fasadu ne u sendvic zid(ako se ne varam), ima i zgrada koje su napravili od termo bloka 38cm bez stiropora ili staklene vune. (sve je to dobro, bolje od mnogih privatnih investitora sto su radili).
Bice u jednom od objekata odmah privatni vrtic, a za drzvani vrtic i skolu valjda ce biti dovoljno pismenih i energicnih ljudi da se pokrene jedna peticija odmah po useljenju :)
Trzni centar traze investitora, ima zainteresovanih za manji od projektovanog, pregovara se sa Plazom ako se ne varam trenutno.
 
Vrtić i školu bi trebao grad da pravi, ono što sam čuo da je GDS napravio neku vrstu donacije i uradio projekat za po jednu školu i vrtić tako da tu neće biti čekanja kad se odluči da počne gradnja. Useljenje bi trebalo biti tempirano sa izborima koji bi po "šuškanju" od pre mesec dana trebali biti 6. maja na Djurdjevdan. Toliko od mene.
 
grado":11uq5j9v je napisao(la):
Dobićete sve ako se proda bar 2/3 naselja jer država tu ima dobru zaradu tako da će biti para, jedino ako ih preusmere u nešto drugo. Za sada je prodato valjda negde oko 1/3. Mislim da će ovo naselje plus dr.I.R, ako ga bude, žešće da obori kirije, a posledično i cene kvadrata starih stanova, gde ubrajam i ove vaše jer i oni postaju stara gradnja čim ih kupite, mislim stara u smislu statusa i poreza prilikom budućih kupoprodaja. Moje pitanje - ako većina podstanara kupi nove stanove, kolike će biti kirije u onim starim koji će se osloboditi i pojaviti na tržištu? Ako za njih ne bude podstanara i svi požele da ih prodaju, kolika će biti cena kvadrata? Koliko će u tom slučaju onda koštati kvadrat vaših stanova i šta mislite koliki će biti EURIBOR u sledećih desetak, 15 ili 20 godina? Država je sada krenula da brutalno indirektno oporezuje vlasnike starih stanova umanjujući im vrednost tako što forsira, favorizuje i subvencioniše svoju novogradnju, ali kao što rekoh, po kupovini i ta novogradnja postaje stara. Nije mi namera nikome da solim pamet, ali bi voleo da se povede diskusija i na ovu temu.
Ako razmišljaš da kupiš 10 stanova u naselju, pa onda i da razumijem da se toliko opterećuješ tim analizama, koliko će se izdavati za godinu, dvije. koliko će se prodavati....Ako oćeš da kupiš stan, i da u njemu živiš sam, ili sa porodicom, suštinski odgovor na tvoje pitanje je sledeći.Banke će uvijek zarađivati na kreditima, stanovi se nikad neće dijeliti džabe(bar dok opet ne dođe komunizam), ,biće možda za nijansu jeftiniji nego sad(mada je i to pod velikm znakom pitanja) , i gazde nikada neće izdavati stane džabe (nisu ni devedesetih).Kupi stan ako ti treba, i ako misliš da možeš da pokrivaš ratu. Živi u njemu, uživaj, a zar je bitno da li ćeš u nekoj konačnoj analizi, za deset, petnaest, dvadeset godina, biti dobar ili loš 1000(2000) eura.Beznačajno.
 
Koliki će EURIBOR biti mislim da ni sami bankari ne znaju unapred 1-2 godine a iskreno im ama baš ništa ne verujem jer ista kreditna agencija koja je ovih dana snizila kreditne rejtinge tuce EU država je 2007 podarila "braći" vrhunski rejting i time direktno doprinela preduvavanju američke kreditne sapunice. Nekako se poklopilo sa tim zidanje cena nekretnina u svim zemljama jer su ljudi postali više nego alavi.
Tehničke sam struke i nekako (bez da nekog uvredim) ne verujem mnogo ekonomistima posebno bankarima a što se tiče kamata potpuno se slažem sa prethodnim stavom. Uzmi ili ostavi. Ja se lično nisam usuđivao da razmišljam o kreditu dok nismo i supruga i ja iole stabilna zaposlenja stekli sa jedne strane i sa druge dok cena kvadrata nije stigla na neki nivo koji jeste sada. Da li će cene sići dole za još 200 ili 300 EUR čisto sumnjam a da bi morale da siđu još morale bi. E sad, ko može i hoće neka sačeka a ko neće neka uzima kredit i radi sa njim šta hoće.
Mislim da nam treba i malo više optimizma i da verujemo u sebe jer neće sve biti tako crno, kriza će biti i proći pre ili kasnije.
 
Zdravo svima!
Kupac sam stana u Stepi Stepanovic i nedavnom posetom GDS-u sam saznala da naselje nece imati prilaz iz Vojvode Stepe kako inace stoji na sajtu naselja. Da li neko zna nesto vise o tome?
Takodje, malo smo se raspitivali o mogucim prepravkama u toku gradnje i dobili smo sledeci odgovor od Tehnicke sluzbe GDS-a: "U principu, to nije dozvoljeno i GDS ne stoji iza toga. Svi stanovi moraju biti isti kao sto su u projektu. Medjutim, mozete da se dogovorite sa izvodjacem radova i da uradite odredjene prepravke s tim sto tada automatski gubite garanciju koju daje GDS za sve stanove. Oni konkretno savetuju da se nista ne menja, jer u slucaju da dodje do nekog problema, necete moci njima da se obratite."
 
Hvala svima na dosadašnjim odgovorima.

Gandalf":2zft6157 je napisao(la):
Mislim da nam treba i malo više optimizma i da verujemo u sebe jer neće sve biti tako crno, kriza će biti i proći pre ili kasnije.
Za dvadeset-trideset godina može biti svašta, i dobro ili loše. POgledajmo zadnjih trideset godina, kod nas a i u belom svetu. A ja ne mogu da pauziram svoj život, nego guram kako mogu. Čini mi se i ti. Izguraćemo nekako naše rate, bez brige. Najgore što može da se desi je da mi uzmu stan. Kad dođe do te situacije, ionako će mi jedina preostala opcija biti da se vratim u svoje selo da kopam kukuruz, šta će mi stan :D

U ovim raspravama se vrlo često pominju argumenti dugoročne isplativosti kupovine stana jer "novac može ići na štednju,na kamate dajete još jedan stan" itd. Ali većina nas ne kupuje stan kao neki investitor itd, nego da u njemu živi sa svojim porodicama. Šta će meni uštekanih 50k evra kada budem imao 60 godina? A dotle da sa raznim gazdama pregovaram da li da menja slavinu ili je još jednom zakrpi kučinom, kao što radi zadnjih 20 godina. :rolleyes:

Biće ovo zanimljivih nekoliko meseci, a ovaj forum i ljudi na njemu će biti od velike pomoći.
 
Apsolutno se slazem. Prosao sam u zivotu sve i svasta, sve sam stekao svojim zalaganjem i nesebicnom podrskom porodice tako da idemo dalje ! Da smo svi pomalo okusili sta znaci okopavati, brati i na cardak dizati kukuruz mnogo bi vise cenili jedni druge.
 
Gandalf":rfyrrx6n je napisao(la):
Apsolutno se slazem. Prosao sam u zivotu sve i svasta, sve sam stekao svojim zalaganjem i nesebicnom podrskom porodice tako da idemo dalje ! Da smo svi pomalo okusili sta znaci okopavati, brati i na cardak dizati kukuruz mnogo bi vise cenili jedni druge.
:kk: :kk: :kk:
To je pristup koji uvek garantuje boljitak ali na zalost mi smo zestoko zarazeni komunizmom tako da ce leba bez motike jos dugo biti srpski san.
 
Ok, razumeo sam. U suštini, za nekog ko stan uopšte ne posmatra kao investiciju već kao potrebu, kupiće ga čim bude u prilici, ovako ili onako, bez obzira na cenu. Do pre desetak godina stanovi su se kupovali isključivo za keš i tu su bila jasna pravila igre, stabilan odnos između kirije i cene kvadrata, cena kvadrata koja je pratila životni standard i plate. Ulaskom banaka i davanjem kredita cene su naglo skočile, izgrađeno je dosta novih stanova, smanjuje se broj podstanara, a povećava ukupan broj stanova tako da kirije padaju. Država dodatno smanjuje kriterijume za dobijanje kredita, deo plaća iz budžeta i poreskom politikom forsira novu gradnju te na taj način snažno gura staru na dole pa je samo pitanje trenutka kada će potencijalni kupci novi stan početi da posmatraju kao investiciju. Ako u ovom naselju npr. za dve godine budemo imali dva ista stana - jedan koji se prodaje sa ratom od 350 evra i drugi koji se izdaje za 150 evra, nisam siguran da ćete svi i dalje imati isto mišljenje o kupovini.
Za one kojima je malo čudno zašto ja to tako računam i razbijam glavu, meni stan ne treba za stanovanje već za izdavanje. Kada bi bio siguran da neće biti značajnije inflacije u evrozoni i da će banke biti sigurne, o kupovini u sledećih nekoliko godina ne bi ni razmišljao. Do sada se pokazalo da sam pre nekoliko godina prodao i stan u kome živim, državi platio kapitalnu dobit, plaćao mesečnu kiriju i štedeo u našim bankama, imao bi fantastičnu zaradu. Ali taj kreditni balon se sada poprilično izduvao, evrozona pred velikim padom, sudbina evra neizvesna, Srbija pred bankrotom i pitanje je šta sa parama i kada je pravi trenutak za konverziju u nekretninu, kao najstabilniji i najsigurniji vid ulaganja, ali ne i najisplativiji.
Eto, nadam se da vas nisam udavio, ali bitno mi je da osluškujem kako ljudi razmišljaju i koliko je jaka ta želja za vlastitim stanom, čak i pod cenu velikih troškova i neizvesnosti.
 
Moje sedmogodisnje podstanarsko iskustvo kaze da su kirije krenule na dole tek kada stvarno doslo do ekonomske krize kod nas. Kada je kupovna moc pocela da pada, negde pocetkom prosle godine. Mislim da nema mnogo veze sa kreditima. Jedan bitan podatak, u Madjarskoj je u poslednjih petnaestak godina odobreno oko 1.000.000 stambenih kredita a kod nas za ovih desetak oko 80.000. Ima jos mnogo ljudi koji bi kupili stan ali sa ovakvim platama je to neizvodljivo i oni su primorani da iznajmljuju. E sad, da li ima dovoljno zdravih porodica koje planiraju da se razvijaju to ne znam.
 
Vrh