Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Kakvo zaletanje, starih stanova sa urednim papirima i pristojnom cenom prakticno nema, ovo malo novogradnje sto se nudi polako se prodaje jer ljudima uvek bolje zvuci novo nego staro a i ima nekih mogucnosti za povoljnije finansiranje.
 
Verujem da može po neki stari stan da se nađe povoljno, ali ko rešava svoje životne probleme sigurno nema u šteku gomilu para sa kojima može da se ponaša kao na pijaci.
 
Realno u Stepi stanovi nisu jeftini ali nisu ni skupi. Ko prvi put kupuje dobija i povrat PDV-a, i ako uzme subvencionisani kredit ispada najpovoljnije TRENUTNO na tržištu, a kako će biti za koju godinu možemo samo da nagađamo.
 
Pa to bi mozda bilo tako da ti stanovi postoje ali posto ne postoje ne mozemo ih uporedjivati sa ostalim cenama. Od avgusta prosle godine sam u toj prici ugovora jos nema a stanovi se i ne naziru. Poceli su da grade na parceli 4 na kojoj se stanovi prodaju za kes i to je to sve, ostalo je tezak marketing. Ja i dalje placam stannarinu i placacu ako ih budem cekao. Stanovi ce se verovatno izgraditi ali kakvi ce biti i oni i naselje i zivot u njima, koliko ce se naselje inkorporirati u grad to je sve na mnogo dugackom stapu. A i da sve to bude ne mozes tamo da kupis stan od 50-60 kv (prvo jer ih nema) i da ga uzmes na 20 godina (sa 20% ucesca!) sa ratom do 250 sto bi bilo prihvatljivo meni a nadam se i vecini onih koji imaju 30-40 god.
 
Gradnja je pocela na parcelama gde su uspeli za sada da dobiju sve dozvole. Takodje, poceli su da pozivaju kreditne kupce samo za parcelu 4 jer su banke uslovile da stan mora biti tacno definisan tj ulica i broj. Posto tamo nema ulica onda su uspeli da parcelu 4 podvedu pod Vojvode Stepe 403E...i tek tada su banke dozvolile da se podize kredit. kada dobiju ulice i za ostale lokacije iz I faze, pocece da pozivaju kreditne kupce. Inace, dosta ljudi odustaje. Veci deo zbog promene subvencije u ovoj godini a dosta njih i zbog ugovora koji je veoma oskudan. Nema nikakvih garancija za zavrsetak izgradnje objekta. Rok je definisan za zavrsetak zgrade, ali nema penala. Problem je sto se stan preuzima po dobijanju upotrebne dozvole...za koju rok nije definisan. Posto upotreban zavisi od izgradnje i infrastrukture...logicno je sto su to preskocili da navedu.... U ugovoru stoji i da se takse za PTT, struju, komunalije placaju tj placa kupac...ali se ne zna koliko ce to iznositi...sto takodje zavisi o cene izgradnje i dovodjenja prikljucaka.....itd
 
shumar ":23sx3azs je napisao(la):
Ko prvi put kupuje dobija i povrat PDV-a, i ako uzme subvencionisani kredit ispada najpovoljnij
Sta tebi znaci povrat PDV? U praksi se vraca 8% i tih 8% nazad dobijas tek mesec dva NAKON USELJENJA, nikako pre a to useljenje moze da bude i za pet godina ako ga i tad bude! Sto se tice subvencionisanih kredita, za to ti treba veza i sreca, znam nekoliko molih drugara koji su izvisili za subvencionisan kredit i morali su da uzmu klasican stambeni kredit.
 
La Grange":112omncm je napisao(la):
shumar ":112omncm je napisao(la):
Ko prvi put kupuje dobija i povrat PDV-a, i ako uzme subvencionisani kredit ispada najpovoljnij
Sta tebi znaci povrat PDV? U praksi se vraca 8% i tih 8% nazad dobijas tek mesec dva NAKON USELJENJA, nikako pre a to useljenje moze da bude i za pet godina ako ga i tad bude! Sto se tice subvencionisanih kredita, za to ti treba veza i sreca, znam nekoliko molih drugara koji su izvisili za subvencionisan kredit i morali su da uzmu klasican stambeni kredit.
Drago mi je da si pun (nije ironično) ali nekima tih 8% dosta znači pa kad god da dođu.
 
dobro obavesten":3az0nknw je napisao(la):
Gradnja je pocela na parcelama gde su uspeli za sada da dobiju sve dozvole. Takodje, poceli su da pozivaju kreditne kupce samo za parcelu 4 jer su banke uslovile da stan mora biti tacno definisan tj ulica i broj. Posto tamo nema ulica onda su uspeli da parcelu 4 podvedu pod Vojvode Stepe 403E...i tek tada su banke dozvolile da se podize kredit. kada dobiju ulice i za ostale lokacije iz I faze, pocece da pozivaju kreditne kupce. Inace, dosta ljudi odustaje. Veci deo zbog promene subvencije u ovoj godini a dosta njih i zbog ugovora koji je veoma oskudan. Nema nikakvih garancija za zavrsetak izgradnje objekta. Rok je definisan za zavrsetak zgrade, ali nema penala. Problem je sto se stan preuzima po dobijanju upotrebne dozvole...za koju rok nije definisan. Posto upotreban zavisi od izgradnje i infrastrukture...logicno je sto su to preskocili da navedu.... U ugovoru stoji i da se takse za PTT, struju, komunalije placaju tj placa kupac...ali se ne zna koliko ce to iznositi...sto takodje zavisi o cene izgradnje i dovodjenja prikljucaka.....itd
Meni su ove informacije jako bitne i delimicno znam da su tacne. Sve manje vere i nade imam da ce nesto biti od ovoga. Bice da cemo minimum jos par godina da podstanarisemo!!! Sve je ovo meni katastrofa. Cini mi se, da se i za vreme bombardovanja sigurnije znale stvari a ne sad. Interesantno je da pored ovoga gledam tako neke stanove i dalje ne primecujem da su cene pale. Cinjenica je da i nema mnogo dobrih stanova ali i ovo malo drzi neke nenormalne cene. Npr., novogradnja Mirijevo 1400e i nece da razgovaraju o manjoj ceni. Jeste dobar kvalitet i ima sitnih mana ali cena je za mene katastrofa. Mada, znam i da nece da spuste i zbog toga sto smo kreditni kupci. Kao da su im nase pare sugave. Kazu "ne mogu da cekaju ili nismo sigurni!!!".
 
La Grange":3p6o2u8r je napisao(la):
Sto se tice subvencionisanih kredita, za to ti treba veza i sreca, znam nekoliko molih drugara koji su izvisili za subvencionisan kredit i morali su da uzmu klasican stambeni kredit.
Šta znači veza i sreća, kada su uslovi isti za sve? Zbog čega im nije prošao subv. kredit?
 
Ko je odrastao u Nemackoj ili nekoj slicnoj zemlji neka kaze da ne bismo izmisljali vrucu vodu objasnjavajuci kako se stvari odvijaju u stvarnom zivotu ovde i sada. Zanimljivo je da citajuci komentare na nekoliko foruma, tamo gde je tema "nekretnine u Srbiji", vidim da u tim temama najmanje ima onih koji su u blizoj proslosti bili ili su sada u prici o kupovini stana. Vrlo lako se vidi kako uopste nemaju osecaj za stanje na terenu. Kupovina stana za kes je jedna prica a kupovina na krediti potpuno druga. Opet ponavljam, pristojnih stanova za pristojne pare nema.
 
malopre sam kontaktirao GDS. Tek se stiglo do 24. avgusta... Zvali su prethodnih dana na potpis ugovora kreditne kupce koji su prethodno rezervisali stan. Bas me zanima koji procenat ljudi je potpisao ugovor...?
 
Heinz":3sd56st5 je napisao(la):
Šta znači veza i sreća, kada su uslovi isti za sve? Zbog čega im nije prošao subv. kredit?
Nisu isti uslovi za sve, pa i za Stepu sam se prijavio medju prvima a kada su me pozvali u GDS rekli su mi da su samo ostali stanovi od 50 kvadrata na 4 i 5-om spratu i to na obodu naselja a kada sam ih pitao kako je to moguce kada sam se prijavio medju prvima, rekli su mi "pa nema, to je otislo", kome je to otislo i kako je otislo preko reda to verovatno nikada necemo saznati.

Tako se ti prijavis za subencionisani, pa cekas mesec dana odobrenje od biroa, pa se u medju vremenu dok cekas se ispostavi da drzava nema vise sredstava za subvenicije a ti dao kaparu pa da ti ne propadne kapara moras da uzmes klasicni kredit, pa te ubedjuju da je razlika mala...
 
To se desilo samo krajem prošle godine, nije pravilo.
 
Info: počeli su da zovu i za drugi krug, ko se nije u prvom odlučio sada ima priliku.
 
Na http://www.gds-stanovi.rs/vesti.php se između ostalog kaže:

"Kupac stana je obavezan da u roku od 7 dana od potpisivanja ugovora uplati 5% kapare od ukupne vrednosti nekretnine, a ostatak ugovorene vrednosti sa rokom isplate od 30 dana za kupce koji budu gotovniski plaćali vrednost nepokretnosti, odnosno 90 dana za kupce koji cenu plaćaju putem kredita."

Da li je neko već kupio stan preko kredita? Takođe, da li neko zna da li ovo znači da je

1. potrebno dati 5% GDS i onda za preostalih 95% uzeti kredit kod banke pri čemu (za subvencionisani kredit) treba dati 10% učešća i za njega što bi ukupno izašlo na 5% + 9,5% = 14,5%

ili

2. treba dati 5% GDS i to ulazi u iznos učešća, pa treba dati još 5% banci do ukupnih 10% učešća (ovde ne računam dodatne bankarske troškove)

ili nešto treće?
 
Heinz":7jd7szuy je napisao(la):
Info: počeli su da zovu i za drugi krug, ko se nije u prvom odlučio sada ima priliku.
Kako sad ovo? Mene nisu zvali jos nijednom, a neke pozivaju vec 2. put. :mad:

plus ovo

Gospodin_Matkovic":7jd7szuy je napisao(la):
malopre sam kontaktirao GDS. Tek se stiglo do 24. avgusta....?
.... lud zbunjenog :mad:
 
Nikola":aupqb6ok je napisao(la):
Mene nisu zvali jos nijednom, a neke pozivaju vec 2. put.
I mene su zvali po drugi put, to sam napisao na prethodnoj strani... Postoje dve liste, lista za prvu fazu i lista za drugu fazu, kad odes na razgovor i kazes da hoces drugu fazu jer u prvoj fazi nema nista sto ti zelis, oni te stave na DRUGU listu, posto nisi bio na razgovoru za prvu fazu, nisi na listi za drugu fazu... "uglavnom ne mozes da izgubis svoj red na taj nacin" ( tako oni kazu), tj. ako si medju prvima odusato od prve faze a zelis drugu fazu, bices medju prvima na listi za drugu fazu...
 
Pozdrav svima. Imam pitanje za La Grange da odgovori ako je bio u gds
Šta se nudi u drugoj fazi od kvadratura? Da li ima stanova srednje kvadrature (strukture)-mislim na jednoiposobne, i manje dvosobne stanove, pošto ih u prvoj fazi nije bilo. Da li se druga faza uopšte po nečemu razlikuje od prve (mislim na ponudu stanova).
 
Safari":1fnlo5kr je napisao(la):
Pozdrav svima. Imam pitanje za La Grange da odgovori ako je bio u gds
Rekao sam im da za sad odustajem.



Prvo ugovori za te stanove su "tipski i nece se menjati", dakle, ono sto je potpisnik ugovora duzan je sledece (dobio sam od njihove pravne sluzbe):

1. plate sve overe ugovora
2. plate sve prikljucke (struja, telefon, grejanje)
3. uplatu punog iznosa pre zavrsetka radova, u suprotnom ako to ne urade u roku 90 dana, gube kaparu (5%) i prodavac ima pravni osnov da ih tuzi
4. dobrovoljno se odreknu se zajednickih prostorija, tj. vesarnica u korist prodavca
5. potpise ugovor bez roka zavsetka radova tj. primopredaje stanova

Drugo, zamisli da potpises ugovor sa GDS-om, dobijes kredit, a ne postoji nikakav rok za zavrsetak izgradnje i primopredaju stana. Prakticno si u situaciji da godinama (pet, deset...) otplacujes kredit a da ne zivis u tom stanu. Pritom je ugovor sa GDS-om takav da im ne mozes nista.

Trece, krediti su pod znakom pitanja, izgradnja stana pod znakom pitanja, makroekon. situacija pod znakom pitanja... sve nejasno i pravno nedefinisano, tj. samo kupac moze da bude izigran. Samo bi lud covek pristao na tako nesto ili onaj ko ne zna sta ce sa parama pa voli da hazardise.

Cetvrto, da li jedna firma koja sebe naziva ozbiljnom, moze da ponudi ovakav ugovor. Meni ovo vise lici na ugovor o poklonu nego prodaji stana. Tako da samo mozes da zakljucis da je u Srbiji, drzava najveci kriminalac.
 
Pa da li su oni normalni :shok:
Naprosto ne znam da li da se smejem ili da placem od muke
Nekako mi najsmešnije ovo pod tačkom 4 za vešernice i zajedničke prostorije :lool:
Mada je i tačka 5 za oskara :pob:
 
La Grange":3kkc2apc je napisao(la):
Safari":3kkc2apc je napisao(la):
Pozdrav svima. Imam pitanje za La Grange da odgovori ako je bio u gds
Rekao sam im da za sad odustajem.



Prvo ugovori za te stanove su "tipski i nece se menjati", dakle, ono sto je potpisnik ugovora duzan je sledece (dobio sam od njihove pravne sluzbe):

1. plate sve overe ugovora
2. plate sve prikljucke (struja, telefon, grejanje)
3. uplatu punog iznosa pre zavrsetka radova, u suprotnom ako to ne urade u roku 90 dana, gube kaparu (5%) i prodavac ima pravni osnov da ih tuzi
4. dobrovoljno se odreknu se zajednickih prostorija, tj. vesarnica u korist prodavca
5. potpise ugovor bez roka zavsetka radova tj. primopredaje stanova

Drugo, zamisli da potpises ugovor sa GDS-om, dobijes kredit, a ne postoji nikakav rok za zavrsetak izgradnje i primopredaju stana. Prakticno si u situaciji da godinama (pet, deset...) otplacujes kredit a da ne zivis u tom stanu. Pritom je ugovor sa GDS-om takav da im ne mozes nista.

Trece, krediti su pod znakom pitanja, izgradnja stana pod znakom pitanja, makroekon. situacija pod znakom pitanja... sve nejasno i pravno nedefinisano, tj. samo kupac moze da bude izigran. Samo bi lud covek pristao na tako nesto ili onaj ko ne zna sta ce sa parama pa voli da hazardise.

Cetvrto, da li jedna firma koja sebe naziva ozbiljnom, moze da ponudi ovakav ugovor. Meni ovo vise lici na ugovor o poklonu nego prodaji stana. Tako da samo mozes da zakljucis da je u Srbiji, drzava najveci kriminalac.
Necu da verujem!!! Stvarno su bedni i jadni!
 
La Grange":2vo91pkb je napisao(la):
...
Samo bi lud covek pristao na tako nesto ...

Tako da samo mozes da zakljucis da je u Srbiji, drzava najveci kriminalac.
Eto, konačno da još neko kaže ovo jasno i otvoreno. Ja sam to pisao više puta i na razne načine. Međutim, ovo sa komunalnim priključcima je čak i mene iznenadilo, a za vešernice i podrume da i ne govorim. Sitni lopovi, kada zidaju zgradu traže te potpise da bi kasnije pretvorili zajedničke prostorije u stanove i kao takve prodali, a onda naknadno to ''legalizovali''. Ako država zida zgrade onda valjda treba da promoviše takav pristup koji će poštovati zakon koji predviđa da iz raznih razloga zgrada treba da ima zajedničke prostorije za sastanke, bicikle, sušenje veša, smeštaj nekih budućih instalacija, razvodnih ormana, pa onda da ne govorim koliko je praktično i korisno imati podrum za odlaganje starih stvari, držanje zimnice i sl. Ako svega toga nema, a nema ni bilo kakve garancije da će sve biti urađeno, kakva je onda razlika između države kao investitora i bilo kog drugog mafijaša i kriminalca koji se otisnuo u te građevinske vode?
 
ant":uqi972j6 je napisao(la):
Na http://www.gds-stanovi.rs/vesti.php se između ostalog kaže:

"Kupac stana je obavezan da u roku od 7 dana od potpisivanja ugovora uplati 5% kapare od ukupne vrednosti nekretnine, a ostatak ugovorene vrednosti sa rokom isplate od 30 dana za kupce koji budu gotovniski plaćali vrednost nepokretnosti, odnosno 90 dana za kupce koji cenu plaćaju putem kredita."

Da li je neko već kupio stan preko kredita? Takođe, da li neko zna da li ovo znači da je

1. potrebno dati 5% GDS i onda za preostalih 95% uzeti kredit kod banke pri čemu (za subvencionisani kredit) treba dati 10% učešća i za njega što bi ukupno izašlo na 5% + 9,5% = 14,5%

ili

2. treba dati 5% GDS i to ulazi u iznos učešća, pa treba dati još 5% banci do ukupnih 10% učešća (ovde ne računam dodatne bankarske troškove)

ili nešto treće?
Stavka pod br. 2 je na snazi. Bar su meni tako rekli u komercijalonj banci:
"Ukoliko 5% kupoprodajne cene uplatite direktno prodavcu, potrebno da to navedete u predugovoru kako bi se isto smatralo učešćem. Pri navedenom bi bilo potrebno da Banci uplatite učešće još 5% od iznosa kupoprodajne cene, kako biste ispunili uslov u pogledu minimalnog obaveznog učešća od 10%."
 
Vrh