Martin Mystere
Intermediate
Najkraci moguci odgovor - zato sto su bezobrazni, gramzivi i pohlepni id***!
kica85":lh3ruopg je napisao(la):I opste je poznato da je najveci stres (veci i od gubitka najmilijih) kupovina stana i selidba.
nikola011":3mk5v5e6 je napisao(la):Pitanje sam stavio u ovo naselje jer su slike iz Stepe. Naime, neko je slikao svoju zgradu i bio zacudjen zasto je ovoliko odmaknut zid fasadne cigle od uradjene izolacije? Da li je to gradjevinski u redu, cemu sluzi ovaj luft? Meni kao nekom ko se u ovo kokretno ne razume nije logicno, a ovo je sajt o gradjevinarstvu, pa dajte da neko strucan bar malo pojasni.
Ja tu vec vidim decije fore "ostavljanja otisaka u zidu" :lol:
Salu na stranu, cemu ovoliki luft?
Lebanon":ueivhxq3 je napisao(la):smorio nas "Nikola 011"... jedini koji je najaktivniji na forumu a nece UOPSTE da kupi stan, ni ovde ni bilo gde ... a zna i interesuje se vise i od onih koji su kupili stanove
nikola011":1mvysq8q je napisao(la):Oni koji su vec kupili stan hteli su samo da ga hvale i da budu optimisti, oni koji nameravaju da idu tamo moraju da traze svaku mogucu manu i sitnicu da vide da li nesto vredi i to je bilo to.
Kreću zajmovi za nove stanove
28. septembar 2012. 20:50
Kako najavljuju u Ministarstvu finansija, sredstva za stambene subvencije biće operativna od 1. oktobra. Rebalansom budžeta obezbeđeno je dodatnih 500 miliona dinara za subvencije
GRAĐANI, koji planiraju da uz pomoć države dođu do krova nad glavom, od ponedeljka mogu da podnose zahteve za subvencionisane stambene kredite. Kako najavljuju u Ministarstvu finansija, sredstva za ove subvencije biće operativna od 1. oktobra. Inače, rebalansom budžeta obezbeđeno je dodatnih 500 miliona dinara za pomoć građanima u kupovini kvadrata i taj novac već postoji u državnoj kasi.
Država će tako u ovoj godini na subvencionisane stambene kredite potrošiti ukupno 2,2 milijarde dinara. Zbog povoljnijih uslova predviđenih uredbom o subvencijama u prvoj polovini godine „planulo“ je 1,7 milijardi dinara, koliko je bilo predviđeno Zakonom o budžetu. Tokom jula obustavljen je prijem novih zahteva, a nadležni su obećali da će rebalansom biti obezbeđena dodatna sredstva kao što je to praksa svake godine. Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, odobreno je oko 1.100 zajmova.
Oko dva meseca kasnile su isplate odobrenih subvencija pošto je državna kasa bila prazna. Nova Vlada Srbije uspela je da obezbedi 320 miliona dinara da zatvori preostale odobrene kredite, koji su bili u kvoti od 1,7 milijardi dinara.
Za nove zahteve, koje će građani podnositi svojim poslovnim bankama od ponedeljka, uslovi neće biti promenjeni.
USLOVI
Uslovi za odobravanje subvencionisanih stambenih kredita propisani su uredbom o subvencijama iz februara ove godine. Obavezno učešće kupca je pet odsto, a za ovu vrstu zajma mogu da apliciraju građani čiji je mesečni prihod do 150.000 dinara.
subota, 29. sep 2012, 11:55 -> 15:22
Velike rate gutaju stanove
Iako sve više građana ne može da otplaćuje stambene kredite, bankari tvrde da mesta za paniku nema. Prosečna stambena pozajmica je oko 34 hiljade evra.
Iako bankari i Nacionalna korporacija za garantovanje kredita tvrde da nema mesta za paniku, sve je više onih koji ne mogu da otplaćuju rate.
Šumarac: Energetski pasoši od 1. oktobra
29. septembar 2012. 11:01 | Komentara: 5
U Srbiji će od 1. oktobra za sve objekte biti obavezni “energetski pasoši” koje će izdavati opštine rekao Dragoslav Šumarac, predsednik IKS
U Srbiji 1. oktobra počinje izdavanje "energetskih pasoša", koji će biti obavezni za sve nove i stare objekte. Novi objekti će, u skladu sa propisima u Evropskoj uniji (EU), morati da imaju taj dokument da bi dobili upotrebnu dozvolu, a stari ukoliko se prodaju, izdaju ili rekonstruišu.
Primena pravilnika sa obavezom "energetskih pasoša", koji će pratiti potrošnju energije objekta, počinje sutra, ali pošto je u pitanju nedelja, izdavanje tih dokumenta će početi ponedeljak, rekao je Tanjugu predsednik Inženjerske komore Srbije (IKS) Dragoslav Šumarac.
"Po pravilniku, sekretarijati u svim opštinama bi trebalo od 1. oktobra da traže uz tehničku dokumentaciju i elaborat energetske efikasnosti na osnovu kojeg se dobija energetski pašos", kazao je Šumarac, svojevremeni ministar građevina u Vladi Srbije.
POTROŠNJA
U EU je, prema Šumarcu, prosečna potrošnja između 50 i 60 kilovat časova (kWh) po m2 godišnje, a u Srbiji u nekim zgradama, gde su vršena merenja, prosek je od 150 do 200 kWh. Šumarac je kazao da će za nove zgrade najniža kategorija moći da bude C odnosno 65 kWh po m2 na godišnjem nivou. Postojeće zgrade će, kako je rekao Šumarac, moći da troše 75 km2 po metru kvadratnom godišnje.
Šumarac je kazao da izdavanje "energetskih pasoša" neće trajati dugo i da će elaborate potpisivati licencirani inženjeri i organizacije koje su ovlašćene od nadležnog ministarstva.
"Energetski pasoši" će u prvoj fazi primene pratiti samo potrošnju energije za grejanje objekta i predviđeno je osam razreda od A plus do G, stim što je je A plus najveća energetska efikasnost odnosno najmanja potrošnja energije po kvadratnom mestru (m2), objasnio je Šumarac.
Predviđena je obaveza sa stare objekte da se unaprede najmanje za jednu kategoriju i to uvođenjem dodatnom izolacijom fasade, zamenom prozora i stolarije.
"Energetski pasoši" neće biti potrebni za zgrade manje od 50 km2, pomoćne zgrade i vikendice i proizvodne pogone u kojima je temperatura grejanja ispod 12 stepeni Celzijusovih.
Šumarac je istakao da će uvođenje "energetskih pasoša" značajno smanjiti potrošnju električne energije i tako rasteretiti srpsku elektroprivredu koja je prošle zime morala da uvozi struju u vrednosti oko dva miliona evra dnevno.
LICENCE
IKS je obučila prvu grupu od 300 inženjera za taj posao i izdala im licence "381 za energetsku efikasnost", rekao je Šumarac. Po Šumarcu ti inženjeri su obučeni i za najsloženije zgrade i višespratnice.
Šumarac je podsetio da se tada struja plaća i četiri-pet puta više nego što ona košta u onim vremenskim periodima kada je ima dovoljno.
Šumarac je kazao da će zbog svega toga biti otvarana nova radna mesta za projektante koji će izrađivati te elaborata, ali i za izvođače radova i industriju građevinskih materijala.
Energetski pasoš će pored podataka o zgradi sadržati i preporuke za poboljšanje energetskih karakteristika objekata.
Šumarac je apelovao na sve koji se budu bavili izradom elaborata o energetskoj efikasnosti da ne "udaraju" visoke cene, jer to onda neće nikom pomoći.