Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Moguće da je ovo već bilo diskutovano u nekom ranijem periodu, ali sad sam naišao na sledeći link:

http://www.gds.rs/default.aspx?ID=gds_pozivbankama&LN=SRL

U pitanju je javni poziv GDS-a iz novembra 2010. za projektno finansiranje zgrada. Meni je interesantna tabela pri dnu gde je GDS po zgradama dao pregled budžetiranih troškova gradnje i prihoda od prodaje stanova. Ako pretpostavimo da su iz prodajne kalkulacije izuzeti vojni stanovi koje Republika Srbija (kao suinvestitor koji je u projekat uneo građevinsko zemljište) stavlja na raspolaganje Ministarstvu odbrane, onda se iz pregleda vidi da je GDS za prodaju stanova u njihovoj nadležnosti projektovao maržu od 10%.
To bi trebalo da znači da čim GDS ne proda 10% do sada izgrađenih stanova, već je u gubitku i pritisnut kreditnim obavezama. Ne znam da li su u međuvremenu odradili neke efikasne uštede za pokrivanje tekućeg poslovanja, kao na primer neizgradnja skloništa i slična rešenja - ali generalno, deluje da bi trebalo da se bore za svakog kupca i valjda će u tom smislu da bude rešavano pitanje kredita koji su odležali pred vratima NKOSK-a...
 
merica":2px44185 je napisao(la):
Da li je neko dobio poziv od GDS vezano za overu Anexa, zahtev predat jos u maju?

Hvala.

i ja cekam da me zovu, zvao sam ih pre desetak dana, kazu da su svi odobreni i da nas ima oko 130 cini mi se...

mada ne znam ni da li mi nesto znaci anex sada kada drzava ne daje pare za subvencije, a ja svu dokumentaciju prikupio, samo da dobijem parice :(
 
stanislaw":1uy2lba5 je napisao(la):
onda se iz pregleda vidi da je GDS za prodaju stanova u njihovoj nadležnosti projektovao maržu od 10%.

Ostaje samo da neko poveruje u cinjenicu da je cena gradnje, npr. zgrade 4Z 10.733.170 evra ?!
Neka ostavi post "ja verujem" onaj ko zaista u tako nesto moze da poveruje.
Setite se samo da je isti ministar platio jedan sajt nekoliko desetina hiljada evra.
 
nikola011":bumfk03o je napisao(la):
Ako ste usli u proces za subvenciju na vreme, ja ne vidim razlog da drzava ne pise koliko hoce Aneksa. Nemojte da se upecate pa da odustanete od toga.
Stepa se i prodaje samo zbog subvencije i oni to znaju.
Ko bi kupovao uopste stan u Stepi da nije toga. Ako bi ukinuli subvenciju, otisao bih i kupio stan na Banjici, ne bih se ni trenutka razmisljao. Automatski bi to postala jeftinija i bolja opcija.

Nemojte me zezati da biste odustali od subvencije, oni samo gledaju koliko vas ce da upecaju na takvu foru kako niko ni sa kim nema veze, a sve drzavni organi. Sve to ide u paketu, a ja u takvoj situaciji ne bih mogao da budem fin i miran. Ne mogu ni da zamislim sta bih sve pokusao i na sta bih bio spreman.
Ako GDS budete gadjali jajima, ukljucujem se. Pojeftinila su, prosao Uskrs. Sta god treba da se privuce paznja medija. To je jedini vid borbe protiv njihovog bezobrazluka. Sve drugo, sudovi, gradske sluzbe i ostali rade sa njima. Ne iskljucujem ni medije, ali valjda bi ih to jedino malo uzdrmalo.

Samo da se nadovežem na ovo. Ovi što su ušli u proceduru sa čekanjem subvencije su u velikoj prednosti. Ne znam što im se žuri da plaćaju ratu a stan se još gradi. Te subvencije će kad tad biti odobrene (po formiranju Vlade i rebalansa budžeta). Ima ljudi što su radili po 5-6 anexa, nisam čuo da je GDS ikoga odbio za produženje anexa. Meni je procedura trajala od novembra do aprila, imao sam 2 anexa i sad mi je žao što nisam još rastegao da što kasnije počnem da plaćam ratu. Ali verovatno je čovek stalno pod pritiskom da li će i šta će da bude pa svi hoće što pre da završe. Rastežite što više možete.
 
@Kuig

Pa to je i najlogicnije, sto se vise oteze, to je bolje. Ja sam ove ljude razumeo da su iz GDS-a poceli da ih primoravaju na obican kredit sto je suludo. Ako pritiska nema, onda ni razloga za odustajanje nema.
 
nikola011":17bwfihp je napisao(la):
Ostaje samo da neko poveruje u cinjenicu da je cena gradnje, npr. zgrade 4Z 10.733.170 evra ?! Setite se samo da je isti ministar platio jedan sajt nekoliko desetina hiljada evra.

Možda je uračunato kompletno infrastrukturno opremanje i eksterno uređenje parcela, trošak projektovanja i nadzora, operativni troškovi GDS-a...
Naravno, ne kažem da nema naduvanih troškova, ali samim tim što su plaćali tako kako su plaćali i računali da će ljudi stajati u redu da kupe stan, nije isključeno da je svaki stepen prodatosti ispod 90-100% neprijatan za GDS.
 
@stanislaw

Pa naravno da je prenaduvano.
Na temi http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=2553 mozes da vidis kolika je cena kompletne gradnje sa placenim zemljistem i svim troskovima i kolika je potencijalna zarada u slicnom kraju. Tamo je jos sve skuplje nego u Stepi i gradi privatnik.

Svaka cast jer si pronasao resenje zasto se zgrada ne useljava, npr na Padini iako je zavrsena u septembru. To se isto desava i u Novom Sadu, a izgovor je da je kod izvodjaca nesto sitno ostalo da se odradi, a sto se prolongira mesecima i godinama. Drzava nikom nista ne placa vec godinama unazad.

upotrebnadozvola.jpg


Noviji zakon donosi dodatak, ali on je samo za koriscenje objekta sto bi moralo da se obavi uz saglasnost vlasnika stana kako investitor istog momenta ne bi dobio Tuzbu ukoliko bi predao objekat bez upotrebne dozvole:

"Izuzetno, objekat se može koristiti i bez izdate upotrebne dozvole, ako u roku od 90 dana od dana formiranja komisije za tehnički pregled objekta, nadležni organ nije izdao upotrebnu dozvolu, niti je rešenjem odbio izdavanje upotrebne dozvole."

Drzava ne sme da se igra sa izdavanjem upotrebne dozvole jer su gotovo svi stanovi koje ona gradi kupljeni bankarskim kreditima, pa bi odmah morali biti i uknjizeni sto je nemoguce bez iste. Ne bi ih tuzili samo stanari, odmah bi tu sa tuzbama nastupili i bankari. Stan bez upotrebne dozvole je kao da si kupio vazduh.
 
malamaja":3sstjvel je napisao(la):
@Sherpa Mrgud, goran-bg, Nada
Koliko sam shvatila iz razgovora sa direktorkom NKOSK-a vi ste "bezbedni". Dakle svi kojima su krenuli da obradjuju zahtev ili cekaju da isplatu usli su u proces subvencije. Cak i onaj moj drug sto sam ga navela u prethodnom postu, koji je bio na isteku drugog anexa je dobio jucer novac na radost svih nas, tacno u minut do 12 :)

Ljudi na koje se odnosi moj post, su oni koji su potpisivali ugovor u maju i tu su uglavnom GP2 i GP3, tj. takozvane "vojne zgrade" kod kojih su 4 sprata bila u slobodnoj prodaji. Ove zgrade su ponudjene na prodaju tek u maju. Dok se zavrsila obrada kredita u banci dosao je pocetak juna. Onda su banke pokusavale da proslede kredit NKOSK-u, medjutim to je bilo bezuspesno posto su ovi drugi shvatili da su ostali bez novca. Sa druge strane, zvanicno obavestenje bankama koje stoji i na njihovom site-u, da ne primaju zahteve za subvnecije su poslali 27.06. i jednostavno "potopili" sve one koji se nalaze u ovom procepu izmedju momenta kad su shavtili da su ostali bez novca do momenta kad su bankama naredili da ne primaju dalje zahteve za subvencionisane kredite.
Po meni najveci krivac za sve to jeste NKOSK, jer iako su vec krajem maja znali da nemaju vise novca, dozvolili su ljudima da krenu u subvencionisane kredite.
Na moja konkrtena pitanja, pravdali su se, da su oni samo radili onako kako im je vlada rekla. Vlada im je rekla nema vise para, vlada im je rekla da u junu ne primaju dalje zahteve, vlada im je rekla da bankama zabrane dalje primanje subvencije tek 27.06.
Sa druge strane , iako GDS po ugovoru nema nikakve veze sa ovim, mislim da bi trebali da imaju razumevanja i

@Agata
dodajem te na spisak, za sad nas ima 3 stana, nadam se da cemo stici bar do cifre 10
Da,slazem se sa tobom u potpunosti. Danas sam otisla u banku da proverim,zasto moj zahtev stoji tamo mesec i po dana i nije prosledjen NKOSK kada su me ubedili na početku da procedura ni slučajno neće trajati toliko. Sluzbenica kaze da je i danas radjeno na kreditu na proceni rizika,da se nalazi u pravnoj sluzbi ,itd. Medjutim ,posto je dolso do neke administrativne greske u predhodnom kreditu i duzili su nas u kreditnom birou za to (iako su dobioli 2 puta dopise iz firme i iz banke da je gresku napravila sluzbenica),oni su ispravku toga radili tek mesec dana od podnosenja mog zahteva,pa su naknadno pisali moj novi zahtev sa datumom od 20.6.!!!!!!!! A ja je pitam-a kako sam ja mogla da potpisem tada zahtev kada sam bila u inostranstvu?!!!!!! Zar moj zahtev ne ide pod datumom iz maja??? Jasno sam pitala sta ce biti sa nasim predmetom,da li čekamo rebalans budzeta ili ce se direktno proslediti NKOSK po odobrenju banke? Ona nije sigurna! Dogovorili smo se da me u ponedeljak pozove direktora i da zakazemo sastanak za utorak. Sluzbenici sam rekla i to da joj je najbolje u ponedeljak da me pozove i da mi kaze da je kredit odobren i da svi zahtevi koji su stigli u banku do 27.6 ce biti predati i NKOSK .
Ima li logike da se ukljuci Narodna banka u razresenje ove prevere?
 
agata":2lq82lwx je napisao(la):
Ima li logike da se ukljuci Narodna banka u razresenje ove prevere?

Ti si od drzave kupila stan jer su ti rekli da ga mozes kupiti sa subvencijom. Banka ti je i dala uslove prodaje njihovog novca u skladu as tim da dobijes subvenciju.
Po najosnovnijem pravu potrosaca nisi duzna da kupis ono sto nisi ni zelela, vec ako je nestalo ono sto si htela da kupis imas pravo na povracaj novca.

Svi se samo natezu da bi sto vise ljudi iz straha uletelo u pricu bez subvencije jer to drzavu skupo kosta, pa gde prodje, prodje. Ne odustajte, i redom od sluzbe do sluzbe. Najbolji savet ce ti dati neko od sluzbenika bilo iz GDS-a, ministarstva, ili NBS-a. Pronadji nekog preko prijatelja za savet. Ne zuri sa bilo kojom drugom odlukom koja nije subvencija. Izgubices deo novca ako odustanes, a i mnogo novca ako uletis u klasican kredit.
 
agata":3lr4e6e8 je napisao(la):
Medjutim ,posto je dolso do neke administrativne greske u predhodnom kreditu i duzili su nas u kreditnom birou za to (iako su dobioli 2 puta dopise iz firme i iz banke da je gresku napravila sluzbenica),oni su ispravku toga radili tek mesec dana od podnosenja mog zahteva,pa su naknadno pisali moj novi zahtev sa datumom od 20.6.!!!!!!!! A ja je pitam-a kako sam ja mogla da potpisem tada zahtev kada sam bila u inostranstvu?!!!!!! Zar moj zahtev ne ide pod datumom iz maja???

Iako nisam pravnik apsolutno je jasno da oni ne mogu samostalno da menjaju datum prijema i zavodjenja zahteva jer bi u slucaju da je to ispravno nastupila prava kaubojstina i vise niko ne bi mogao da stane na put i onako bahatom ponasanju raznih cinovnika i cinovnicica koji ne znaju ni sta ni kako trebaju da rade pa bi svoje brljotine ispravljali na stetu podnosioca zahteva tako sto bi stalno menjali brojeve i datuma zavodjenja zahteva/molbi. Neki bi tada ispadali iz rokova u kojima bi inace bili dok bi drugi/podobniji upadali u rokove, zamisli na neki konkurs/tender neko podnese molbu 5 dana pre isteka roka a oni samostalno promene datum da bi ispalo da je on kasnio i da bi ga eliminisali itd.
Obavezno da trazis da ti to regulisu i da im pripretis tuzbom zbog takvog nacina rada jer je to bezobrazluk a zavodjenje zahteva pod novim brojem i slanje dokumenata bez tvog potpisa sa nekim drugim je prvo falsifikovanje a zatim i menjanje bitnih cinjenica u dokumentu bez znanja druge strane koje mogu dovesti do toga da pretrpis stetu i verujem da su oba krivicna dela pa se bas ne bi smeli igrati sa time. A pre toga ako pocnu da se koprcaju zapreti sa razgovorom prvo sa glavnim u banci, a zatim i sa visim nivoima pa sve do medija kako bi se saznalo kako ta banka postupa sa klijentima!!! Jos ako imas primerak zahteva sa pravim datumom onda moraju da isprave brljotinu - na ovaj ili onaj nacin.
 
moje misljenje je da su banka imale insider-ske informacije da para nestaje, tako da su sa nama otezali (moj zahtev za kredit predat 28.05., odobren od strane banke 02.06., a oni su pokusali da ga proslede NKOSK-u tek13.06.), pa su gurali one preko veze, a nas ostale ostavljali sa strane.
Oni svakodnevno komunicariju sa ljudima iz NKOSK-a i verujem da su znali.
Veoma je cudno, da su svima nama otezali u banci sa prijavama u NKOSK-u, iako su krediti bili odobreni od strane banke na vreme.
Ne znam kako su radlili selekciju, ali moj poznanici koji su drugoj banci predali zahtev 5 dana posle mene, su usli u proceduru za NKOSK.
Mozda su i procenjivali ko od nas bi mogao i da "podnese" komercijalni kredit, pa tako vrsili selekciju.
Sad vrse pritisak da se uzme komercijalni kredit.
Kad sam im prilozila prepisku od NKOSK-a , u kojoj pise da su pristali da primaju zahteve zakljucno sa 08.06. i pitala ih sta su radili 6 dana sa mojim odobrenim kreditom, ponudili su mi komercijalni sa 3.95% kamatom, jeste da je to dosta manje od standardnih 8%, ali opet kad se ukuca sve u kalkulator ispadne 8000e vise plus zivotno osiguranje koje traze uz takvu kamatu od oko 3000e. Kad se sve sabere ispada oko 11 000e vise, tj. jedan vrlodobar nov novcijati automobil.

Meni ne pada na pamet da uzimam ni 3.95%!!! Spreman sam cak i da izgubim kaparu, ali ne bez da dignem prasinu i kod banke i kod NKOSK-a i kod GDS-a.

Sto kaze jedna nasa sapatnica, dete je moglo da napravi tabelu u excelu sve sa kursom eura i predvidi kad ce doci do nestanka sredstava, a ne sve strucnjak do strucnjaka sa ogromnim platama u drzavnoj firmi.

Vrlo je jednostvano, ja sam usla u banku i podnela zahtev za subvencionisani kredit, banka mi je prihvatila taj zahtev, jer nije imala nikakva obavestenja od NKOSK-a. NKOSK ubzo shvatio da nema sredstava 08.06., ali je i bankama dozvolio da primaju zahteve. Zvanican dopis o obustavi su poslali 28.06. i sad bi oni ako moze retroaktivno da objasne da para nije bilo ni u junu i svi koji su podneli zahtev za subvenciju tokom juna meseca jer nisu posedovali vidovnjace sposobnosti da znaju sta se desava u kasi NKOSKa tad, a drugih informacija nisu imali jel ni oni ni banke, za njih puj pike ne vazi, pa eto uzimite komercijalne kredite. Ma vazi, malo danas malo sutra.

Za sad imam 4 stana na listi. Prvi anex mozemo da prezivimo, ali vec kod drugog treba ili reagovati ili uzeto komercijalni kredit, posto za isti treba mesec dana. Ja komercijalni kredit ne uzimam.
Kupovati stan u izgradnji je uvek bila lutrija, al bas kod Stepe sam racunla na veliku masu ljudi, sa kojom ne mogu tek tako da se igraju.

U slucaju da do pocetka avgusta se ne saberu sa vladom i rebalansom, mislim da treba i da idemo zajedno u GDS, a u vezi NKOKS-a da obavestimo poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabić i zaštitnika građana Sašu Janković.

Nadam se da cemo u roku mesec dana naci jos ljudi sa ovim problemom.
 
malamaja":2k2e098p je napisao(la):
Meni ne pada na pamet da uzimam ni 3.95%!!!

Izvini, samo me interesuje kolika je kamata kod subvencionisanih kredita posto sada nude 3,95% posto stvarno nisam u toku? Btw. koja banka je u pitanju?

malamaja":2k2e098p je napisao(la):
Spreman sam cak i da izgubim kaparu, ali ne bez da dignem prasinu i kod banke i kod NKOSK-a i kod GDS-a.

Naravno da si u pravu - tako bi svako uradio.

malamaja":2k2e098p je napisao(la):
Zvanican dopis o obustavi su poslali 28.06. i sad bi oni ako moze retroaktivno da objasne da para nije bilo ni u junu i svi koji su podneli zahtev za subvenciju tokom juna meseca jer nisu posedovali vidovnjace sposobnosti da znaju sta se desava u kasi NKOSKa tad, a drugih informacija nisu imali jel ni oni ni banke, za njih puj pike ne vazi, pa eto uzimite komercijalne kredite. Ma vazi, malo danas malo sutra.

Ne bi me cudilo da stvarno misle da se tako moze, posto su vec dokazali da mnoge stvari ne znaju. Kakve sam sve likove susretao da rade po bankama a koji su definitivno i sigurno dosli preko deeeebele veze jer preko bilo kog iole normalnog konkursa sigurno sa svojim znanjem i kapacitetima ne bi nikako prosli - nista me ne iznenadjuje pa ni da misle da je to izvodljivo.

malamaja":2k2e098p je napisao(la):
Kupovati stan u izgradnji je uvek bila lutrija, al bas kod Stepe sam racunla na veliku masu ljudi, sa kojom ne mogu tek tako da se igraju.

Kao sto je uostalom racunala i vecina nas ostalih koji smo usli u tu pricu, ali ovo je ipak Srbija...
 
Za subvencionisane stanbene kredite kamata je bila 4.5%, 5% ucesece i 20% ti daje drzava, koje im vracas bez kamate zadnjih 5 godina otplate (ovo je najbitnija stavka). dakle kad se sve unese u kalkulator (http://www.subkreditnikalkulator.somee.com, hvala puno tvorcu ovog site-a!!!) onda je stanje ovako:

subvencionisani kredit:

4.5% , subvencija 20%, ucesce 5%, nema zivotnog osiguranja:

cena nekretnine: 50 000e
drzava ti daje beskamatno: 10 000e
kupac daje: 2 500e
banka ti dalje:37 500e
kamata se racuna samo na deo banke, tako da ukupan dug banci na kraju je:75031.15

komercijalni kredit:

ucesce 20%, kamata 8%

cena nekretnine: 50 000e
kupac daje: 10 000e
banka ti dalje:40 000e
ukupan dug banci na kraju je:115662.10e

dakle primecujes razliku izmedju ova dva kredita koja iznosi ni manje ni vise preko 40 000e!!!!!!

kupiti stan pod takvim uslovima je ludost !!!!!

meni nude posebne uslove, posto sam "pozeljan" kandidat za kredit, a sem toga, celo vreme insistiram da se svaka komunikacija vrsi preko mail-a, a ne usmenim putem, kako sa bankom tako i sa NKOKom, cije sadrzaje dan danas cuvam. Posto ih pritiskam na to zasto nisu predali kredit ranije NKOKu jer je odmah (4 dana) odobren , te im forwardujem njihove mail-ove o tome kad mi je odobren kredit i da nema nikakvih problema i zastoja kod mene, sad su se malo preplasili i izasli sa ovom "neverovatnom" ponudom od 3.95% + zivotno osiguranje samo za mene!

Medjutim i kad tu kamatu ubacim u kalkulator, bez drzave, kamata se racuna na celu sumu. Plus zivotno osiguranje od 3000e, ispada oko 7000e vise od subvencije, a ja automobil necu kupovati mojoj banci i zato kazem nek propadne kapara ako treba, smatracu da sam se lose kockala!


Po meni krivac broj jedan je NKOSK, tj. vlada iliti drzava, koji je trebao na vreme da zaustavi subvenciju. Onda su krive i banke koje su sve redom kasnile sa prijavom, mada su na kraju ipak pokusale bezuspesno prijaviti kredite do 28.06. sto se smatra zadnjim danom za subvenciju.
GDS nije toliko kriv, ali ce biti bezobrazan ako nam uzme kaparu, jer ovo je visa sila na koju mi kao kupci nismo mogli da uticemo, kao sto nazalost ne mozemo da uticemo da se formira vlada nakon 60 dana i uradi sto pre rebalans budzeta dok nam ne isteknu anexi.
Sem toga trebaju im pare da zavrse naselje i nadam se da ce postupati pametnije nego do sad kad su ljudima govorili da posle drugog anexa nema dalje i da uzmu komercijalne kredite jer oni nikoga ne cekaju.
 
@malamaja

Samo se malo strpi i insistiraj na Aneksu kod GDS-a, sve se nastavlja po starom cim se formira vlada.

dinkic.jpg
 
@ malamaja

Jesi li sigurna da se onih 20% vracaju zadnjih 5 godina beskamatno ili se vracaju sa nekom veoma malom kamatom od 0,1%? Oni su tu stalno nesto muljali - te sa povecanjem ucesca a sa smanjenjem subvencionisanog dela, te ovo - te ono, tako da su mi razne opcije prisutne u glavi i ne znam koja je prava...

Inace, nemoj da se sikiras posto mi se sve cini da idu na blef kako bi sto vise ljudi primorali da u ovom prelaznom periodu uzmu nepovoljnije kredite i tako ucare jos koji evric. Mislim da GDS ne moze niti sme da ne pravi vise aneksa od dva, pa makar ih bilo i 12, jer ako su niske temperature u januaru i februaru za njih bile faktor koji je uticao da ne mogu da se ispostuju rokovi izgradnje koje su oni ispostovali onda je taj iznenadni nestanak novca za koji su vas uveravali (kljucna rec uveravali) da ce ga biti isto tako vanredna sitacija koja trazi posebne mere a vezane za rok tako da se sve ovo zamrzne sve dok se ponovo ne uspostavi nastavak odobravanja i isplate tih kredita.
 
Ja mislim da su svi znali jos u maju da para nema. Ja sam stan rezervisala 4.5. i nakon toga kreenula u proceduru kako je trebalo,bez dana kasnjenja sa moje strane. Medjutim,zastno niko nije na vreme reagovao,jasno je. Zbog izbora su ćutali da para nema,jer im je Stepa bila glavna predizborna fora,čak i u predizbornoj ćutnji-delili su prve ključeve.
I da ,pre neko juto sam kasno uhvatila na Pinku u jutarnjem programu tipa,koji je pričao o novoj sluzbi za kontrolu kredita i zastiti prava klijenata. Da li neko zna nesto o tome?
 
@Nikola011,hvala ti puno na ovoj informaciji. Moracu malo to da prostudiram, a molim i ostale clanove foruma da uzmu ucesce.
Nadjoh i ovo http://www.nbs.rs/internet/cirilica/63/index.html
Заштита корисника

Финансијске услуге заузимају значајно место не само у економији наше земље већ и у животима свих грађана Републике Србије, због чега је од великог значаја да постоји уређен и стабилан финансијски сектор.

Народна банка Србије је, у оквиру својих функција, а превасходно функције супервизије, дала свој допринос реформи банкарског сектора, започетој крајем 2000. године, а у другој половини 2004. године и реформи сектора осигурања, чиме је недвосмислено показала своју решеност да путем успостављања и одржавања сигурности и стабилности свих сегмената финансијског сектора поврати и одржи поверење јавности у рад финансијских институција. Формирање института заштите корисника финансијских услуга представља корак даље у настојању да се грађанима пружи одговарајућа заштита и помоћ у обављању финансијских трансакција.

Народна банка Србије започела је процес успостављања функције заштите корисника финансијских услуга у свим сегментима финансијског сектора који супервизира, уз примену досадашњих, евидентно позитивних искустава из надзора осигурања и искустава других земаља, с циљем да се ова функција не сведе на “лечење” последица, него да обезбеди и развија начине проактивног и превентивног деловања у свим сегментима финансијског сектора.

Формирањем посебног организационог дела – Центра за заштиту и едукацију корисника финансијских услуга, Народна банка Србије је иницирала успостављање института заштите корисника финансијских услуга, настављајући да грађанима још активније пружа помоћ у остваривању њихових права, као и помоћ у разумевању и коришћењу услуга финансијског сектора.

У оквиру Центра за заштиту и едукацију корисника финансијских услуга налази се и Информативни центар Народне банке Србије, где грађани могу да се информишу о погодностима и ризицима које је потребно узети у обзир при коришћењу финансијских производа и услуга. Информативни центар Народне банке Србије већ дуже од годину дана успешно даје одговаре на питања грађана која се односе на финансијске услуге.

Уколико сматрате да се банка, лизинг компанија, осигуравајуће друштво или друштво за управљање добровољним пензијским фондовима не придржава одредаба закљученог уговора, добрих пословних обичаја или објављених општих услова пословања, на овом месту можете проверити на који начин можете заштити своја права и интересе.
 
NBS ima sluzbu gde mozes da se zalis, ali to ti dodje isto kao da posaljes poruku nekom preko twitter-a. Jacina je u udruzivanju oko bilo kog pitanja. NIkada niko ne zeli puno da se bavi pojedinacnim slucajevima. NBS ne moze da smisli ovo Udruzenje koliko znam jer im 24h vise nad glavom.


Danas maznuh jednu slicicu sa Stepe, moje iznenadjenje je da pored dosadasnja 3 tipa krova koja se pojavljuju ima i cetvrti. Meni se ovo tek ne dopada. Ljudi, da li je ovo neka skrivena kamera, ko je konstruktor ovih krovova, i gde ce da se sliva voda iz onih cevcica na krovu 4A?

v1.jpg
 
nikola011":3soslfeb je napisao(la):
...i gde ce da se sliva voda iz onih cevcica na krovu 4A?

I ne samo gde ce da se sliva voda iz tih cevcica na krovu odnosno sa terasa na povucenom spratu, vec i koji je genije izmislio one oluke koji prolaze kroz terase a zavrsavaju onako kako zavrsavaju (slika je inace sa 4V)!?

IMAG0720.jpg
 
Martin Mystere":1mym0yb6 je napisao(la):
I ne samo gde ce da se sliva voda iz tih cevcica na krovu odnosno sa terasa na povucenom spratu, vec i koji je genije izmislio one oluke koji prolaze kroz terase a zavrsavaju onako kako zavrsavaju (slika je inace sa 4V)!?

To dole nece ostati tako, savice i ici ce u zemlju kao u zgradama iznad koje su zavrsene. Verovatno cekaju da to ide sa uredjenjem infrastrukture. Medjutim, one cevcice su stvarno cudo. Nema sanse da su to ostavili tako da piski na sve strane, a ima ih ne samo na krovu, nego i na terasama povucenih spratova. Nadam se da ni taj gornji deo nije zavrsen i da konacno resenje nece biti neka fontana zelja na povucenim spratovima.
 
@nikola011
evo i urednika crne hronike sa novom dozom pesimizma :notok:

za one koji su zahtev za anex podneli kao i ja poodavno (proslo vise od 5 nedelja) da znate da je sednica odrzana i da su svi anexi na potpisu kod sveze osuncanog direktora...
 
Vrh