Šta je novo?

Dorćolski projekti

Znam, rekao si mi. Ti si, kao i Kailan, odrastao u otvorenim blokovima. Zato si ceo život romantizovao kanjončine. Kao što mi ljudi odrasli u kanjončinama, pogotovu ako su bučne i nesnosne, ceo život maštamo da živimo u otvorenim blokovima. Kao što i ljudi koji nisu živeli pored kaldrme maštaju o kaldrmi, a oni koji jesu živeli pored nje ne mogu više da je podnesu.

Svako želi ono što nije imao, to mi je jasno. A u slučaju Beograda, vas dvojica želite Hong Kong ili Menhetn, jer ste to videli na filmovima. Jasno mi je.

Ali te pitam u ovom konkretnom slučaju, kakve bi ti zgrade zidao po Beogradu? Ako gledamo funkcionalnost, najbolje bi bilo da zidamo stakleno-čelične kocke. I tako copy-paste svuda. Negde kocka, negde kulčina, ali sve u tom stilu - staklo i čelik. I tako copy paste po gradu. I izgradimo Beograd očas posla.

Doduše to i dalje neće rešiti problem automobilčina, gužvi, favelizacije, srozavanja institucija, nedostatka infrastrukture, itd itd... ali nema veze, bar ćemo vizuelno da budemo Hong Kong i Menhetčina.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Aes
Beograd treba završiti apsolutno. Ja bih samo dodao - s merom. Bulevari kao što je Cara Dušana, mogu i treba da istrpe P+6, pa i više kudgod, zbog razbijanja monotonije. Uže ulice, kao Cara Uroša, su za P+4, nikako više. To je gradnja po meri čoveka, a zadovoljiće i investitore, pod uslovom da postoji normalna gradska vlast koja to sve mora da reguliše.
 
@Bender Rodriguez

Ma kakve 'kanjončine', to je istorijski model grada.

Sad ja, zato što živim na NB, treba da otpišem... Rim, Madrid i Osmanov Pariz? Bolji je Blok 37 od 16. arondismana? Ili od bilo kog? I treba da tražim Novi Beograd na Slaviji? A pritom se grad po Atinskoj povelji smatra neuspelim eksperimentom.

To su stvari van svake realnosti.

Ludilo je u Beograd uneto ukidanjem i labavljenjem visinskih ograničenja - a to je, nažalost, veliki greh i ovog foruma.
 
Evo, ovo je po nekim mojim saznanjima i zapažanjima, jedan od najfunkcionalnijih stilova u arhitekturi i građevinarstvu.
glass-building.jpg

Ovo napravimo na par mesta po Beogradu uz minimalne varijacije zavisno od formata parcela. I onda copy-paste širom Beograda. Kao nekad u SFRJ što su copy-paste blokove na NBG i po satelitskim naseljima.

I izgradmo Beograd za 20 godina. I budemo Hong Kong. Madafaka. 🤘
 
Beograd treba završiti apsolutno. Ja bih samo dodao - s merom. Bulevari kao što je Cara Dušana, mogu i treba da istrpe P+6, pa i više kudgod, zbog razbijanja monotonije. Uže ulice, kao Cara Uroša, su za P+4, nikako više. To je gradnja po meri čoveka, a zadovoljiće i investitore, pod uslovom da postoji normalna gradska vlast koja to sve mora da reguliše.
Pa ja se slažem s time. Evo odakle možete da počnete:
Hektari nezavrsnog Beograda.jpg

To je samo za početak, što sklepah za minut. Inače mogu da označim još mnogo hektara i na Bežaniji, u Železniku, na Zvezdari, u Krnjači...
 
Ne Hongkong, ali Beč, to je nama primerena paradigma.
Napiši mi kakve zgrade bi ti da se grade po Beogradu. To me zanima svo vreme.

Evo dao sam ti gore jedan predlog jedne zgrade sa akcentom na funkcionalnost i lakoću izgradnje. Jel ti ona ok?
Ludilo je u Beograd uneto ukidanjem i labavljenjem visinskih ograničenja - a to je, nažalost, veliki greh i ovog foruma.
Jbg, 100 ljudi 100 ćudi. I meni je kao nekome ko je odrastao u kanjončini suludo da neko to priželjkuje. I meni je ludilo da se vas nekolicina ovde zalaže za investitorski kaubojizam i da se ponašate i rezonujete kao da je Beograd neki Lihtenštajn pa nema više mesta gde da se širi, a populacija mu inače puca sve u šesnaest, i svake godine otežamo za milion beba. Pa šta ćemo kako ćemo, ne preostaje nam više prostora i opcija nego da pravimo Hong Kong i živimo u kavezima i kanjonima.

Eto i meni je to ludilo pa nikom ništa. Svet se okreće, forum ide dalje. A čak i vreme radi vama na ruku, jer se Beograd pretvara u tu kaubojštinu i distopiju o kojoj sanjate. Tako da mislim da pre treba da slavite nego da tugujete. Samo je pitanje vremena kad će da nikne i neka kulčina uz Hram ili npr nad Zvezdarskom šumom.


I da... kako kanjončine istorijski, zastareli model? Pa zar niste ti i Kailan svojevremeno na temi o razvoju NBG pričali da su kanjoni upravo ono što treba Beogradu? Mislim tamo gde nisu i gde ne bi bile kuletine, naravno.
 
Poslednja izmena:
Pa ipak ne bih da nastavim tvrdoglavu raspravu, znaš. Jasno ti je da zgrade moraju da se grade, ako te zanima kakve bih ja, onda mogu da kažem: 'Lepe' i savremene.

Tu na Slaviji, primer 'lepe' savremene zgrade bi bio JDP. Hilton je dobar. Hotel Slavija mi je najveće ruglo i obavezno bih mu menjao fasadu. Beograđanka je dobra, kao i palata Trgovačkog fonda. NBS - volim enterijer, eksterijer ne.

Na Dorćolu ima dosta dobrih novih zgrada.
 
Pa hoćeš da se izgradi Beograd. Jer gradnja = prosperitet i blagostanje, kao što videmo zadnjih 5 godina, kako grad postaje sve haotičniji i puniji, a životi nama ovde sve dojajniji i glamurniji. I pristupačniji. Ono, toliko je sve postalo pristupačno - i fizički i finansijki - da mi vilica otpadne kad za manje od pola sata pređem od Autokomande do St. Trga odnosno kad izađem iz Maksija i vidim kolika mi je kupovna moć od silnih poreza, nameta i poskupljenja koja su došla sa čuvenom ''izgradnjom grada''.

Elem, razumeo sam taj deo. Ono što me sledeće zanima je čime ćeš ga izgraditi. Kakvim zgradama. Pošto si rekao da ti stare smetaju, vidim odjednom ti smetaju i kanjoni, koje si nedavno opisivao kao humane i praktične. Stoga pitam, šta onda graditi na svim tim mestima tih ''nebitnih prizemljuša'', kako nazivaš sve predratno nakon zaključivanja da ništa nije bitno jer ''ionako ćemo svi da pocrkamo''.

Dakle da se ne bismo pre ili kasnije ponovo vratili na ove teme i ove tačke. Ja bih samo voleo da čujem, čime bi ti to popunio Beograd. Da ga napokon izgradimo, što vi kažete, pa da usisamo u njega još par desetina hiljada ljudi, pa da slavimo bre taj izgrađeni Beograd i taj dojajni život koji nam je došao menjanjem malih zgradica - osmospratnim kanjončinama i kulčinama od 20 spratova.

P.S
Sad videh ovo što si dodao
Na Dorćolu ima dosta dobrih novih zgrada.
Ali na koje misliš? One stilizovane ili one proste kockice? Možda je bolje držati se kockica, jer kakve poente ima stilizovati zgradu, ionako ćemo svi mi oko nje kad tad pocrkati, a i ona će se kad tad srušiti.

Ja predlažem nešto 'vako:
Pariska.jpg

Samo veće, naravno. Bar 10 puta veće. U ovom slučaju, za tu malu parcelu - kulčina od 30ak spratova. Ali ovaj stil.
 
Iako nisam neki ljubitelj tih zgrada u Kralja Milana, tu će da bude ovo:
1624363122-dejan-stankovic-zgrada-projekat-kombo-1200x800.jpg


Vidiš, od moderne gradnje u Beogradu, u 70% slučajeva izbor ti se svodi na: 1) kanjončina (sa bolesno uskim trotoarima i kolovozima) i 2) kulčina.
Četvorospratnice i petospratnice se mogu naći samo u pojedinim delovima grada. Nema to više po centru, mora da bude ili kanjon ili kulon.
Pa nece to nego ono sto sam postavio.
 
Pa naravno da neće, ne znaju ni sami šta žele.

S jedne strane bi kao da se sve izgradi i odvede na nivo Menhetna i Hong Konga a s druge strane kad neki kauboj-investitor malo prejako shvati te signale i želje pa sruši neko kulturno dobro bude ''jao kuku lele''. Ambivalentnost na nivou. I to traje tako, odavno.

Analogan primer bi bilo i kad je Handida htela da gradi onaj esid-trip podno Kalemegdana i pola foruma u ekstazi. A kada to otpadne i dođe K-distrikt, odjednom svi seku vene. A rugobe i jedno i drugo. Ali iz nekog razloga, Rugoba A je ekstaza i čudo, a Rugoba B je grozota i užas. E sad, koji su to kriterijumi po kome se to odlučuje, mislim da ni oni sami ne bi znali da iznesu i racionalizuju. Mislim da to zavisi od toga kako dune vetar i trenutni trendovi na forumu.

Treba napraviti neku novu temu-bilten na forumu gde bi se kačila saopštenja šta je sada u trendu na forumu. Mislim za nas ostale tutubane koji ne stižemo to da ispratimo. Pa lepo dođem jednom nedeljno, vidim šta je sad aktuelno, pa da znam šta da pišem a šta da ne pišem u narednom periodu. I koje teme da izbegavam. Pa ako trend kaže ''ovog meseca hejtujemo stilizovane zgrade'', da znam. Ako pak kaže ''ovog meseca forsiramo kulčine'', da znam da zaobilazim teme s kulčinama. Ovog meseca u modi su kanjoni. Ove nedelje ''in'' su staklene zgrade. Sledeće metalni kontejneri. I tako dalje. Sve lepo na jednom mestu.
 
Poslednja izmena:
Šta ti je, čoveče, šta peniš? Pa i napisah ti šta bih, a ti i dalje 'kanjončine', 'Hongkong'. Jasno je da treba graditi zgrade koje skladno uokviruju nezavršene blokove; ako je blok petospratnica, onda u principu petospratnicu (osim u slučajevima kad je opravdano da se izgradi malo viša, da naglasi ugao i sl, što bih ja izbegavao, najviše zbog sumnje u korupciju, koja je i osnovana u našem alučaju). Nije neka mudrost.

Naravno, ako je zatvoreni blok, ispoštuje se, dakle - svakako 'kanjončina', nema šta drugo.

Kakav Hongkong, napisah ti - Beč. Može u principu i bilo koji evropski grad, bukvalno. Svi su izgrađeniji i uređeniji od ove naše razvalinice. I svi rade ovako kako napisah, nema izuzetka. A kako drukčije? Čemu se tačno protivimo?

Dabome, sa 'doseljavanjem ljudi' to sve nema veze, odnosno ima - ako se dosele dalje od grada a u gradu ostanu poljane, to naravno znači mnogo veći broj pređenih kilometara na dervnoj bazi i mnogo veći haos za sve. Gradovi se očajnički trude da ovo izbegnu...
 
Samo sam umoran od vaših kontradiktornih odvala kroz godine, eto šta mi je. Jedan dan jedna priča, drugi dan druga priča, treći dan treća... A kad vas čovek konkretno pita dobro i šta biste vi tu stavili ili napravili niko ne ume konkretno da kaže.

Ako ti je model Beč, pogledaj ovu sliku Beča i reci mi kako se ovo sukobljava sa onim što je Beki predložio?
things-to-do-in-Vienna-Austria.jpg

Kakav Hongkong, napisah ti - Beč. Može u principu i bilo koji evropski grad, bukvalno. Svi su izgrađeniji i uređeniji od ove naše razvalinice. I svi radw ovako kako napisah, nema izuzetka. Čemu se tačno protivimo?
I svi oni imaju i metroe. A vi se eto protivite izgradnji sadašnjeg metroa. Kapiram, niste zadovoljni trasama. Ali zar nije vama top prioritet da se izgradi Beograd? Ne razumem to, na temi o metrou ''samo savršenstvo ili ništa'' a ovde na temama o zgradama ''daj šta daš, samo da popunimo svaki m2 što pre!''
Dabome, sa 'doseljavanjem ljudi' to sve nema veze, odnosno ima - ako se dosele dalje od grada a u gradu ostanu poljane, to naravno znači mnogo veći broj pređenih kilometara na dervnoj bazi i mnogo veći haos za sve.
Prvo, nije moj problem što je vama svaka otvorena površina dobila pogrdni naziv ''poljana''. To vaše ponašanje i nomenklatura sve više podsećaju na vokabular kaubojskih investitora i SNSovaca koji im podilaze. Sve što nije zgrada = poljane, jel? Znači i Tašmajdan je velika livada. I zelenilo oko solitera na Banovom brdu su livade...

I fascinantno je kako se svi pravite mutavi pred činjenicama da grad puca po šavovima u svakom pogledu. A opet navijate za to da se još gradi i sliva još ljudi u njega.

A ovaj na vrhu još indirektno likuje što je prosečna cena kvadrata u Beogradu već overila 3.200 e i što nastavlja da ide na gore. A to što je prosečan život kao u Turskoj, naspram tih cena i dadžbina kao u Austriji, to nikom ništa. Na jednoj temi se ruga ''samo nek se gradi'' mentalitetu a na drugoj propagira upravo to. Klasično za BB. Jedan dan važi jedno, drugi dan važi drugo.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Aes
Svađam se s vašim kontradiktornostima koje iz godine u godinu idu u sve veće amplitude. No dobro, kako god. Nema leba od toga, vidim i ja. Ionako svako samo piči svoju priču. A ti pre neki dan napisa na temi o izborima da i tebi smeta kada neko samo pređe preko nečega što ne želi da čuje i nastavi da forsira svoje. S čim se slažem. Pa imajući to u vidu, reko ok, jasno mi je da se ne slažemo na ovoj temi, samo daj da vidim kakve bi to zgrade ti gradio u toj želi da izgradiš Beograd. A imajući u vidu ono što si rekao ranije na ovoj temi - da stil i izgled nisu bitni, jer ''ionako ćemo svi da pocrkamo''.

To ''ionako ćemo svi da pocrkamo'' to je baš onako lenjost u rezonu i postovanju. To bih očekivao od MC ali ne od tebe. Mislim to onda obesmišljava sve, obesmišljava ceo forum. Zašto bismo pričali o bilo kakvim planovima za budućnost Beograda, železnice, metroa, prevoza... Zašto bismo kupovali Solaris umesto BMCa, zašto bismo regulisali parkiranje, zašto bismo radili bilo šta kad ''ćemo ionako svi da pocrkamo''?

Zašto se ti onda toliko militantno buniš i protiviš SNSovom metrou, ako nije bitno? Ako ''ćemo ionako svi jednom da pocrkamo''? S jedne strane ti je apsolutni prioritet da se u Beograd nabije što više površinske gradnje i što više ljudi, a kad se povede priča o metrou, e onda bi odjednom samo najkvalitetnije, najpromišljenije i najrazumnije. Ne razumem. Mislim eto, samo jedna od nekoliko kontradiktornosti koje mi postaje sve teže da ignorišem. Kod Teme A kriterijumi jedni a kod Teme B kriterijumi skroz suprotni. I tako je i sa ostalim članovima ovde, da ne bude zabune. Samo što oni praktikuju ćutologiju (nema veze sa Ćutom), ili prosto misle da ih nisam dostojan pa bi tako da me otkače sa sebe, da mogu i dalje da praktikuju kontradiktornosti i padaju na dupe kad npr. Zaha stavi esid trip na simboličko srce zemlje i grada a groze se kada drugi tu stave plakare. I tako dalje.

Ali dobro. Važno je zezanje.

A ja ću sledećih dana da vidim pa da vam uslikam još par starih predratnih zdanja koja se mogu srušiti da bismo na njihovim mestima mogli da izgradimo Beograd. Jer to je ono najbitnije. Da nas ima što više. Ne kako živimo u tome.
 
Poslednja izmena:
Inače mislim da Pantograf zeli da objasni da bi voleo da vidi arhitekturu novih zgrada u duhu svog vremena. Mislim da ga ljudi nisu razumeli.
Kontam da on nije za kopiju stilova iz proslosti, bilo da se radi o predratnim zgradama ili o onim iz doba komunizma i to ne vezano da li su one u centru ili na NBG.
Dakle ako je 2022 on zeli da vidi zgradu iz 2022, ako je 2042 onda bi voleo zgradu iz 2042 nevezano gde se one nalaze.

Ja tako njega razumem.
 
Kakvo 'urnisanje Beograda'? Prizemljuše u centru? Ima li to negde u gradu od 1,3 miliona ljudi? Koliko to košta? I našta liči?

Najveći problem Beograda je što je, za razliku od svih sličnih gradova - ali bukvalno, svih, i na istoku i na zapadu - neizgrađen. To mogu da ponovim koliko god puta treba.

Dakle, Beograd treba izgraditi i završiti, to je još veliki grad u nastanku. Ovo na Slaviji bi bilo izgrađeno u duhu velikog grada već do 1943, da ne bi rata. Sramota je svih koji se od rata naovamo bave Beogradom, što je došao red na nekog D. Stankovića da to danas popunjava; 1955. je bila krajnji rok da se taj potez izgradi.
Idi u Amsterdam da vidis kako to izgleda pre nego sto pricas.
 
Znam, rekao si mi. Ti si, kao i Kailan, odrastao u otvorenim blokovima. Zato si ceo život romantizovao kanjončine. Kao što mi ljudi odrasli u kanjončinama, pogotovu ako su bučne i nesnosne, ceo život maštamo da živimo u otvorenim blokovima. Kao što i ljudi koji nisu živeli pored kaldrme maštaju o kaldrmi, a oni koji jesu živeli pored nje ne mogu više da je podnesu.

Svako želi ono što nije imao, to mi je jasno. A u slučaju Beograda, vas dvojica želite Hong Kong ili Menhetn, jer ste to videli na filmovima. Jasno mi je.

Ali te pitam u ovom konkretnom slučaju, kakve bi ti zgrade zidao po Beogradu? Ako gledamo funkcionalnost, najbolje bi bilo da zidamo stakleno-čelične kocke. I tako copy-paste svuda. Negde kocka, negde kulčina, ali sve u tom stilu - staklo i čelik. I tako copy paste po gradu. I izgradimo Beograd očas posla.

Doduše to i dalje neće rešiti problem automobilčina, gužvi, favelizacije, srozavanja institucija, nedostatka infrastrukture, itd itd... ali nema veze, bar ćemo vizuelno da budemo Hong Kong i Menhetčina.
Ја ама баш нигде нисам заговарао кањончине као оптималан вид градње. Мислим да сам у неколико наврата рекао да постоји предност такве градње у виду заклона од јарког сунца / ветра и да таква градња може да буде симпатична у пешачким улицама (како је по Медитерану нпр.) али сам овде највише заговарао логику најбољих блокова по Новом Београду јер сам ту и одрастао. Дакле, градња зграда у висину која омогућава прегршт зеленила између.

Противио сам се градњи приземљуша и таквих насеља генерално зато што су смрт за инфраструктуру и екологију. Можда један аутобус више загађује од једног аутомобила али зато превезе много више путника него један аутомобил. Укупно загађење, заузеће улице, блокирање саобраћаја итд. је далеко мање код аутобуса када гледамо по особи а не по возилу. Исто тако су солитери далеко еколошки и инфраструктурно бољи по особи од приземљуша.

Сматрам да је боље чак и затворене блокове градити у висину ако ће тада остати више простора за зеленило у улицама / унутар дворишта блока. Беч и генерално аустроугарски вид градње по мени уопште није намењен савременим градовима и њиховом начину функционисања. Да је цео Београд грађен као Земун данас би заузимао дупло већу површину и имао далеко већи саобраћајни колапс. Беч се ослања на изузетно ефикасан систем јавне инфраструктуре и превоза али никако није идеалан са урбанистичког аспекта. Да Беч има јавни превоз и комуналну инфраструктуру попут наше био би гори од Новог Београда по питању саобраћајног колапса и јавашлука. Заправо је доказ генијалности планера Новог Београда у томе да се та општина временом оплемењује и цвета за време урушавања јавног сектора и саобраћајног иживљавања јавне управе.

Што се тиче теме која се конкретно повела, гужење модернистичких зграда у целинама где одударају је варваризам, без обзира да ли се то радило након Другог светског рата или се то ради данас. По мени, не мора уопште нека културно историјска целина да буде стара 1000 година да би се очувала, треба да се очува ако има посебан шмек одређеног времена. И да, то се односи и на мале улице по Дорћолу али се односи и на нпр. насеље Церак Виногради. Исто као што мислим да би био варваризам да гурну небодер у сред насеља Церак Виногради тако мислим да је насиље да гурну неку челично-стаклену абоминацију у Скадарлију.
 
Ја ама баш нигде нисам заговарао кањончине као оптималан вид градње. Мислим да сам у неколико наврата рекао да постоји предност такве градње у виду заклона од јарког сунца / ветра и да таква градња може да буде симпатична у пешачким улицама (како је по Медитерану нпр.)
Da, na to sam mislio, odnosno to su neki ti postovi kojih se ja sećam i na koje sam ovde mislio.
Vama su kanjoni privlačni i lepi. Meni, koji sam odrastao i živeo u jednom, baš i nisu. Imaju svoje prednosti, ali ne toliko kao što se misli.
Kao što ne bih mogao, pa sve i da počnem da crtam ljudima, da objasnim da kaldrma niti je toliko dobra za funkcionisanje (probajte nekad da očistite nešto metlom sa kaldrme, ili da prođete automobilom preko kaldrme koja se raspala i izvalila), niti je tako prijatna, jer gume arlauču i vibriraju non stop, čak i pri 10 km/h.
Ali to je to, svi često romantizujemo i sanjamo ono što mi nemamo a drugi imaju. Kao što možda i ja bez osnova nekad romantizujem otvorene blokove.
Ali ipak, rekao bih da lakše je ubediti čoveka iz kanjona da otvoreni blok nije toliko divan, nego ubediti čoveka iz blokova da kanjon nije tako divan.
Да је цео Београд грађен као Земун данас би заузимао дупло већу површину и имао далеко већи саобраћајни колапс.
Sasvim ok, samo što to niko nikad nije ni predlagao. Većina ljudi predlaže ono između tog ekstrema i tvog ekstrema u vidu sejanja kulčina svuda. Odnosno, većina ljudi želi i predlaže raspodelu spratnosti po Okrugu Beograd u vidu: 30% kuće i naselja sa kućama, 50% zgrade od P+4 do P+8 i 20% kule i soliteri.
Drugo je sad to što neko povremeno kaže da u Beogradu treba da postoje iiii takva naselja, a neki ljudi to odmah protumače kao da je rečeno da treba da bude tako od Pazove do Vrčina.

Na ostalo se ne bih osvrtao, ne zbog tebe nego zato što se osećam da nema svrhe generalno, tako da sam samo hteo da napišem ovo za ove dve stavke. Iako se ne slažem ni sa onom tvrdnjom koju uporno ponavljaš, oko ulica i kolovoza na njima, jer je svakome jasno da asfalt oko Karlingtonki na Bežanijskoj kosi sigurno ne propada, i sigurno se ne menja i ne plaća (ne izdržava) podjednako često i podjednako mnogo kao npr asfalt oko Geneksa, Beograđanke ili Skajlajna. No dobro. Mislim, kako god želiš. Ionako se ništa neće promeniti, tako da da ne gubimo vreme jedni drugima.
 
Poslednja izmena:
Usput, administrator bi definitivno trebalo makar da razmisli o izradi biltena gde će neupućeni članovi moći na nedeljnom ili mesečnom nivou da prate aktuelne trendove i škole misli.

Elem, jedva čekam da se izgradi ovaj dotični plac na uglu Višnjićeve i Dušanove. Onda da se izgradi i plac prekoputa. I onda tako copy-paste širom Beograda, pa da napokon izgradimo taj Beograd pa da budemo ki Menhetn pa da slavimo i živimo ko bogovi.

Evo ovde mogu da se izgrade dve veće ili tri manje zgrade. Naravno, podrazumevam i ovo parče gde je zelenilo, odnosno poljana™
U stvari, cela ta istočna polovina bloka obećava dosta:
Samo kvadrati bajo moj.jpg
A može i kula jedna da padne, što da ne. Eto, da i taj deo Dorćola dobije svoju kulu.
 
Doćiće vreme kada će se rušiti "staklurija" i te "lepe i savremene", i opet će kukati oni koji su danas za rušenje svega starog, kako današnju novogradnju treba sačuvati, a neki novi klinci će im reći da hoće "lepe i savremene" , a ne neku starudiju i da ne razumeju potrebu za čuvanjem iste. Ukratko sažeto.
 
Vrh