Šta je novo?

Dorćolski projekti

@Homer Jay
Nisu još počeli da grade, plac je bio prazan pre 2 dana.
Ali trebalo bi da počnu uskoro jer je CU37 skoro završen pa ne koriste više taj plac.
 
Majko mila, pa u Cara Uroša će biti izuzetna krezubavost. A da, taj plac se koristi kao parking za gradilište CU37, kao što reče spat.
 
Ajde da ne ostane na ovome, izmileo sam iz svoje jazbine, da vam dočaram neverovatnu transformaciju čitave neparne strane ulice Cara Uroša na Donjem Dorćolu (uzgredbudirečeno parna strana je prilično netransformisana). Krećemo o'zgo, od ulice Cara Dušana. Tu se nalazi nadaleko čuveni CU37, koji, svi znamo, lepo napreduje:
20220507_110410.jpg

Odmah za njim, dve lepe stoljetnice:
20220507_110325.jpg
20220507_110527.jpg

Pa dve nelepe, ali nadasve simpatične udžerice:
20220507_110248.jpg

Tu se već vidi i plac koji treba da okupira ovaj čudesni novi objekat. Plac se nalazi tačno na međi starog zatvorenog bloka, i novog otvorenog bloka. To znači da taj novi objekat tu nikako neće leći kao pedu na nošu. Pogledajte kako sa krajeva imamo visoke objekte, pa onda ka sredini niske, a onda u sredini opet planiran glomazan:
20220507_110600.jpg

Otvoreni blok ima nekoliko lepih crvenolisnih šljiva:
20220507_110107.jpg

Kao što vidite, zgrada je dosta povučena unutar regulacione linije, pa mislim da je to i u gornjem slučaju bio imperativ, ako se već išlo na punu visinu. No, mi moramo dalje niz ulicu. Čitav sledeći blok pripada OŠ Braća Baruh, koju isključivo ove školske godine pohađa čitavo moje potomstvo (jer prošle i sledeće to već nije, i neće biti slučaj), a znate kolimo volim da provlačim potpuno trivijalne detalje kroz svoje reportaže:
20220507_110131.jpg

Dalje, imamo jednu zgradu s početka milenijuma, i jednu nešto stariju, i to je ujedno najdosadniji deo reportaže:
20220507_110003.jpg

Zatim, Folićev projekat CU57, koji sam i previše detaljno ispratio tokom izgradnje:
20220507_105900.jpg

Zatim, vrtić Lipa, koji je godinama bio u nemilosti gradske vlasti, i gde se na sve načine opstruisala bilo kakva obnova, sve dok nova uticajna komšinica nije došla u priliku da vedri i oblači Donjim Dorćolom. Dakle sada vrtić spolja mora biti zdrava, bit zdrava, biti zdrava:
20220507_105743.jpg

Zatim, i vojni hotel, koji je godinama bio zaključan i grozomoran ali sada, takođe, spolja, mora biti zdrava, biti zdrava, biti zdrava:
20220507_105552.jpg

Budžetski korisnici su čudo jedno. I na kraju, poslednji blok, i dva izuzetna nabrekla kubusa, sa desetinama hiljada novih kvadrata. Prvi, iz nekog razloga malo povučen, odavno već useljen i nezavršen:
20220507_105534.jpg

I drugi, ujedno poslednji objekat ove reportaže, kao gorka trula višnja na vrhu torte novodonjodorćolske pohlepe za kvadratima - P+7+parapet:
20220507_105436.jpg

Eto.
 
Bas me zanima da li je predvidjeno da pesaci sa pasarele gledaju u spavace sobe buducim stanarima?

Ova zgrada me podseca na one zgrade na Vracaru...nesto mi govori da se ovde nece uklopiti...
 
Vešto se krije, ali se vešto i uslikava - stolarija na Dorćol Centru:
20220510_163642.jpg

Dorćol house će ići još u visinu:

20220510_163544.jpg

A Pijanistin mural ruskog reality para na zgradiotecte-i, odlazi polako u zaborav, mada verujem da im ljubav nije trajala ni koliko se boja sušila. Ako je suprotno, i neka je!
20220507_104601.jpg
 
Mesec mi je svedok da Enmon1 lepo napreduje i da kasni mnogo više godina:

20220513_195311.jpg

Dorćol Centar lepo napreduje:
20220520_080208.jpg

Dorćol House lepo napreduje:
20220520_080353.jpg

I, da završim reportažu sa čuvenom ružom iz Skenderbegove, koja decenijama već lepo napreduje:
20220520_080221.jpg
 
Bas me zanima da li ce se iko setiti da uredi fasade ovih zgrada pored kad ove nove budu gotove...ovde vidimo da je samo nadogradjeni deo zgrade sredjen u smislu fasade...

Nadam se da ce makar ove nove zgrade koje nicu pokrenutu nekog da krenu da se rade fasade i okolnih zgrada da ne strce makar,
 
Fazon je u tome ko sadi. Ako se komšije samoorganizuju, onda to poživi znatno duže, a ako sadi zelenilo ili neko treći (da bi se pisalo da se bavi ekologijom i kako bi mu se umanjio porez državi), onda to uglavnom propadne. Baš kod mene u naselju imam taj primer. Ono što je sadilo zelenilo, jedan deo se primio, a jedan deo nije. Ja redovno zalivam oko moje zgrade, i ono što je zelenilo sadilo, a i mi komšije. I to lepo napreduje, dok u drugim delovima naselja se vidi da propada deo biljaka. Ali to ima veze verovatno i sa time što su ih previše nabili na mali prostor (15-ak biljaka na prostor između dva solitera, a realno bi bilo da su ih na duplo većem prostoru posadili, minimum). Takođe, kod Muzeja Jugoslavije posadili četinare na malom prostoru, ovi što to rade radi poreza, i pola toga je propalo, druga polovima se drži, neki su zeleni, a neki počeli da izbacuiju nove iglice.

Generalno, imam utisak da bavljenje zalivanjem i uređenjem drveća (koliko su građani u mogućnosti, ako pukne neka manja grana i sl.) koje je zasadilo zelenilo, gotovo da i ne interesuje građane.​
 
Evo malo interesantnih vesti sa FB. Ako je off topic, jer nije direktno vezano za gradnju, prebaciti u adekvatnu temu.

Poštovane komšije, Saće caffe vas poziva da svakog ponedeljka tokom leta popijete besplatnu kaficu. Dovoljno je da kazete da ste sa Dorcola i osim ponedeljka, svakog dana imate 10% popusta na sve sto naručite.
Očekujemo vas u jedinom Dorćolskom "šteku".
Vaš komšijski Saće caffe
Gospodar Jovanova 69
 
Nisu dodali sprat nego je takva perspektiva sakrili su jedan sprat u renderu
 
Ma nisam mislio ništa u smislu da je prekršen render ili najavljena spratnost, nego mi se sam projekat ne sviđa. Znao sam da je u pripremi ali nisam znao da se već uveliko izdigao iznad površine. Retko silazim do Dušanove u zadnje vreme pa ne pratim. Doduše ostaviću mogućnost da mi se na kraju ipak dopadne, kao što mi se naposletku dopao Mariott na Trgu. Ali... mislim da će u ovom slučaju šanse da mi se dopadne biti daleko manje.

Ne sumnjam da će biti fensi zgrada i da će većina njenih pojedinačnih delova izgledati lepo i uredno. Ali kontekstualno, po okolini i vizuelnom okruženju, mislim da će biti problem. Al ajd, videćemo.
 
Mozda sam pomalo fanatik, ali meni je najbitnije da se sacuva fasada stare zgrade, a iznad neka zidaju sta god hoce. Dotle je doslo.
 
Da nisu napravili ova izbacena 3 sprata mislim da bi dosta normalnije izgledalo.

Sent from my SM-G981U1 using Tapatalk
 
Vrh