Šta je novo?

Dorćolski projekti

Ovo je park porek keja. Ako ćemo tako, onda mi imamo Kališ, tako da smo i dalje bez konkurencije.
A ako (ne)čistoća znači da će manje ljudi da dolazi na kej, to je iz moje perspektive super! 😎
Kalemegdan nema apsolutno ništa što možeš da se zabaviš. Samo izbetonirane staze, raspadnuti košarkaški tereni, teniske terene koje mora da platiš.
 
А обилазак војног музеја и галерије природњачког музеја, Римског бунара, куле Небојша, бункера из хладног рата? Стреличарство, шах, па и онај дино парк који мени лично смета? Планетаријум који нажалост ретко ради, опсерваторија, луна парк, вожња оним возићем (мали метро ® др Шапић), зоо врт, галерија Цвијета Зузорић, па и оних 4-5 угоститељских објеката на Калемегдану и тврђави. И то је све мало?
 
pa to sve mora da platiš, i to platiš jednom i nećeš sigurno svak dan ići. Ovaj park što sam ja postavio je pun aktivnosti koji mogu svi svaki dan da rade...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Taj park može da se poredi sa našom Adom Ciganlijom…
Očigledno sledi veliki preobrazaj donjeg Dorćola i priobalja…ja gotovo da imam tremu hoćemo li ceo urbanizam samo delom upropastiti ogroman potencijal koji ima to podrucje ili ga kompletno upropastiti, da postane bliskoistočna favela sa “modernim nisko budžetnim” zgradama…nekako mi se čini da će Delta Land da odredi buduci razvoj, ako budu projekat razvijali poput Belvilla ostaje sve upropasceno, ako to budu radili na nekom drugom nivou bilo bi dobro…
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
pa to sve mora da platiš, i to platiš jednom i nećeš sigurno svak dan ići. Ovaj park što sam ja postavio je pun aktivnosti koji mogu svi svaki dan da rade...
Realno, nije da nisi u pravu. Kalemegdan može i treba da bude bolji. Mnogo bolji. Donji grad, recimo, ima puno potencijala. Ali se plašim čak i ovde to da kažem jer uvek postoji mogućnost da će nekome pasti na pamet da od toga napravi "nešto moderno" (a iskreno mislim da je bolje da ostane raspadnuto sve nego da doživi tu sudbinu).
 
Realno, nije da nisi u pravu. Kalemegdan može i treba da bude bolji. Mnogo bolji. Donji grad, recimo, ima puno potencijala. Ali se plašim čak i ovde to da kažem jer uvek postoji mogućnost da će nekome pasti na pamet da od toga napravi "nešto moderno" (a iskreno mislim da je bolje da ostane raspadnuto sve nego da doživi tu sudbinu).
pa da recimo dole ispod kalemegdana da naprave umesto pustoši i par asfaltiranih raspalih staza, nešto novo interesantno, ja mislim da bi ljudi dolazili. Da ima puno aktivnosti. Mada srbi više vole zgradurine i tržne centre :)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
pa da recimo dole ispod kalemegdana da naprave umesto pustoši i par asfaltiranih raspalih staza, nešto novo interesantno, ja mislim da bi ljudi dolazili. Da ima puno aktivnosti. Mada srbi više vole zgradurine i tržne centre :)
Ok, nemam ništa protiv ... Ali kad kažeš "aktivnosti" na šta tačno misliš?
 
Kumim vas nemojte sa idejama za Kalish (da ne padne slucajno ideja za kakvu, pa nemam pojma gondolu na primer), savrsen je ovakav kakav jeste, za istrazivanje i setanje i bleju, eto imate ceo kej za konstruktivne ideje, ionako ako budu dirali deo na 25. maju nakon Marine sve ce da se svede na nivo BnV.

Cuj nema sadrzaja, pa samo spomenici ne mogu da se prebroje. Nema Meka doduse to je tacno.
 
2001.
2001.jpg


2010.
2010.jpg


2022.
2022.jpg


2022 2.jpg


Sa ovih snimaka se vidi da je ovaj park, do pre par godina bila polu-divlja šuma. A nalazi se na (za ovaj grad) jako malom delu obale i nije uporediv sa Dunavskim kejom. Ovo je park, a ne kej. Kej nije ozbiljnije taknut decenijama, osim biciklističke staze, i još ponekih sadržaja. A ovaj park u Kijevu, kao što se vidi sa poslednjeg sat. snimka (iz šireg ugla), je tek mala tačkica na kraju mora blokova, uređen tek nedavno. Ovo je eventualno uporedivo sa parkom Prijateljstva na NBG, ili Adom..
 
Poslednja izmena:
Ali kad kažeš "aktivnosti" na šta tačno misliš?
pa recimo
1. biciklističke staze ( koji će koristiti i recimo za trotinet )
2. ogromno igralište za decu svih uzrasta
3. landšaft ( neki lepi predeli za šetnju )
4. neki mali kafić box gde se može sesti na kafu dok se šetaš ( ne ništa fensi ) nego neka kafa za poneti i da možeš da sedneš
5. košarkaške terene, stolovi za stoni tenis
6. lepa održavana trava gde ljudi leti mogu da sednu na nju i da naprave piknik

E sad sve ovo ali da se održava a ne da se sve raspada posle pola godine...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Ja ne znam da li si nekada bio na Kalishu ili ti trebaju reakcije ili sta je u pitanju ali brate bukv. svega ovoga ima osim bici staze koja bi bila suvishna i samo zauzimala nepotrebno prostor, ne znam kako se odrzava jer nisam nikada igrala kosarku na tim terenima ali ako treba bolje ok, onda se tako i kaze. Eventualno bi mogli da vrate teren za mini golf, to je bilo bas cool, svega ostalog ima sasvim dovoljno.

E da nema ni stolova za stoni tenis mozda bi i to moglo.
 
Stoni tenis stolovi su super ideja. Mozda i neka teretana na otvorenom? Par spravica nista posebno, ne bi ni mnogo prostora zauzelo. Ja bih iskreo voleo da vidim i atletsku stazu koja ide oko celog Kalisha, bukvalno jedna ili dve trake.
 
Bukvalno za svaku stvar može da se kaže, nebitno da li je Kalemegdan ili ne, odnosno da se dovede u pitanje mišljenje o nhekoj stvari (bilo to mišlkjenje pozitivno ili ne).

Što se ti če stoni tenis stolova, ja bih pre stolove za šah postavio. Praktičnije mi je za taj prostor. Drugo, što se tiče atletske staze, mnogo veći efekat bi se postigao postavljanjem duž Dunavskog keja, jer tu daleko više ljudi viđam da džogiraju, nego li po Kalemegdanu.​
 
Naravno da moze, ali da bi diskusija imala ikakvog smisla i bila kontrsuktivna, treba navesti i razloge zasto mislis da je necija ideja losa. Ja ne igram sah, ali ti necu reci da su stolovi za sah suvisni i nepotrebni. Reci cu ti da jedno ne iskljucije drugo, da na Kalemegdanu ima dovoljno prostora za oba.

Sto se tice staze za trcanje na keju, slazem se da je tamo potrebna, ali opet, to nije razlog da je na Kalemegdanu ne bude. Ono sto moze biti razlog je ono sto je Dosljak napisao i to vec smatram kontruktivnom diskusijom i pruzanjem valdinih argumenata.
 
Poslednja izmena:
U pravu si za agrumente, nisam dala objasnjenje jer mislim da je ocigledno al ajde ako treba da se crta - kalemegdan je to sto jeste (da l treba da objasnjavam sta), niko nije blesav da trci po kalishu ili biciklira jer to doslovce niko ne radi ni sada kada moze da se radi po postojecim stazama, ima toliko mnogo prostora gde to moze, tik uz kalemegdan, duz keja, zauzimalo bi prostor, iziskivalo para, moze ko bas voli da trci ili biciklira po takvom terenu to i sada da radi po postojecim stazama. Msm ono, ne postoje biciklisticke i atletske staze ni tamo gde moze i treba a vi biste ih pored svog drugog moguceg prostora po Beogradu nabudzili na Kaslih.
 
Sto se tice staze za trcanje na keju, slazem se da je tamo potrebna, ali opet, to nije razlog da je na Kalemegdanu ne bude.
Na NBG je potrebna novogradnja, ali opet, to nije razlog da je na Kalemegdanu ne bude. Evo kako zvuče tvoji odgovori na moj komentar.​

Ja ne igram sah, ali ti necu reci da su stolovi za sah suvisni i nepotrebni. Reci cu ti da jedno ne iskljucije drugo, da na Kalemegdanu ima dovoljno prostora za oba.
Nisam govorio o prostoru, jer iz mog odgovora u gornjem delu posta se vidi da imamo prostora i za daleko krupnije stvari, već o tome šta bi bilo praktičnije da se ima, obzirom na prirodu Kalemegdana (područje pod ružom vetrova).​
 
pa recimo
1. biciklističke staze ( koji će koristiti i recimo za trotinet )
2. ogromno igralište za decu svih uzrasta
3. landšaft ( neki lepi predeli za šetnju )
4. neki mali kafić box gde se može sesti na kafu dok se šetaš ( ne ništa fensi ) nego neka kafa za poneti i da možeš da sedneš
5. košarkaške terene, stolovi za stoni tenis
6. lepa održavana trava gde ljudi leti mogu da sednu na nju i da naprave piknik

E sad sve ovo ali da se održava a ne da se sve raspada posle pola godine...
1.bici staza nije potrebna svmtvarno.
2.postoji vise igralista i skoro su obnavljana ima i panoramski tocak i autici itd
3.kako se pravi lep predel za šetnju zar cela tvrđava nije lep predeo za šetnju.
4.vec ima kod samog pobednika i mislim na jos jednom mestu
5.nabrojano postoji
6.za ovo se slazem ali treba disciplinovati i kuckare

E sad sta treba ...
Odrzavanje odrzavanje odrzavanje ....redovno redovno redovno
Dosta rasvete ne radi
Dosta delova je zapusteno
Uklanjanje sklepotina od kiosaka ona 3 kom
Generalno sastanak svi komunalnih službi i dogovor oko unapređenja stanja i rešavanja problema ...ali nadležni jednako vode o kalisu racuna ko o glogonjskom ritu...
 
Na NBG je potrebna novogradnja, ali opet, to nije razlog da je na Kalemegdanu ne bude. Evo kako zvuče tvoji odgovori na moj komentar.


Nisam govorio o prostoru, jer iz mog odgovora u gornjem delu posta se vidi da imamo prostora i za daleko krupnije stvari, već o tome šta bi bilo praktičnije da se ima, obzirom na prirodu Kalemegdana (područje pod ružom vetrova).​
Za tacku jedan naravno da je tvoje tumacenje potpuno pogresno, necu reci zlonamerno. Staza za trcanje je najnormalnija stvar u parkovima, novogradnje nisu. Tako da je razmisljanje o atletskoj stazi u parku normalno, a o novogradnji nebulozno, pa tvoja analogija nema smisla.

Za tacku dva, ako se ne varam vec postoje stolovi za sah na Kalemegdanu? Ispravi me ako se varam. Ali ruza vetrova je prica koju ljudi uvek potezu za sve i svasta. Nisam primetio da je na Kalemegdanu posebno vetrovito. U Briselu u parkovima koji su vetrovitiji od Kalemegdanskog postoje stolovi, pa ljudi igraju kad nema vetra, a kad ima ne igraju. Prosto je, stvarno 😀
 
Vrh