Šta je novo?

Dorćolski projekti

А генерално је консензус и међу струком и на форуму да је БНВ јако лоше архитектонско решење за градњу поред реке
A eto, nisam stekao utisak da je među strukom, a ni među forumašima prisutan odium prema naselju na Dunavskom keju.
Kao što nisam stekao utisak ni da je u toku egzodus namučenog življa (svim faktorima koje si naveo) sa Dunavskog keja u neko bolje rešeno stambeno naselje.
Јер опет, сам блок је генеричан и могао је да се постави на Цераку без да се ишта промени. Погледај која површина целоукупног блока има леп поглед а ко гледа на комшијску зграду:
Blok je stambeni, a ne generičan. Pričamo o nečemu što je izgeađeno pre pola veka,
Где би жуто биле гараже са не више од 2 спрата надземно (подземно колико је могуће и потребно) тако да господа тих 50 метара могу да пешаче до паркинг места а остало све да буде зеленило. И да, у приземљу зграда би могли онда да буду и кафићи и ресторани и места за изнајмљивање бицикала, да имају зашто да дођу и људи који ту не живе
Za gotovo pedeset godina, novije genracije su mogle makar jednu garažu da naprave, ali preča je ''borba'' kako probiti zid, da bi se na fasadi nabudžila spoljna jedinica klima uređaja. Da sam stanar u nekoj od tih zgrada, POSLEDNJE(!!!!!!) što bi mi trebalo je gomila kafića ispod nosa. Nisam stanar tog naselja, a na stotine puta sam prošao kejom i NIKAD mi nije baš tu zafalila kafa.. Dakle, mir, tišina, reka, šetnja.. Kafa, ako mi se pije, može kod sportskog centra - ima nekoliko bašti.

Рецимо савски блокови су боље решили исти проблем и део ка реци је плански направљен да комуницира са њом. Да је овако нешто направљено на Бањици било би збуњујуће зашто сви гледају у истом правцу - јер су те зграде скројене за приобаље

1706442763478.png
Savski blokovi su udaljeniji od reke, imaju doduše, više zelenila, ali i pogodnost da nisu stešnjeni između pruge i reke. Danas imaju i barijeru u vidu splavova, tako da stanari blokova, Savu mogu da vide samo na razglednicama. Odn. kominikacija sa rekom je izgubljena. A, što se tiče Dunavskog keja, urađene su i automobilske i pešačke komunikacije sa rekom. Jednako, ako ne i bolje od savskih blokova.
 
Једини упоредиви део приобаља да се изградио од деведесетих до овамо је БНВ, и он има далеко боље решен паркинг са гаражама, једини део где је предвиђен већи улични паркинг је она уличица између Резиденса и Тераса која томе служи. А генерално је консензус и међу струком и на форуму да је БНВ јако лоше архитектонско решење за градњу поред реке
BNV od tolike površine nijedan veći park sa zelenilom nema, 25ti ima i neko zelenilo i neki biodiverzitet. Meni je suludo da sa tolikom površinom nisu mogli da naprave omanji park kao npr Pionirski park sa drvećem. Samo bahatost investitora. Malo of topic možda ali sem zgrade terraces nijedna me nije nešto zadivila po lepoti čist brutalizam od gradnje.
Mana 25og je loša konekcija sa užim centrom i loše saobraćajnice. Parking se može rešiti tako što će ispod kao novog "linijskog" parka napraviti veliku garažu koja bi mogla da ima tipa dva nivoa dole i dva gore. Na žalost to se neće desiti nego će novi park biti širok 10m i oko njega će da natrpaju nove zgradurine.
 
Zanimjlivo je da si pomenuo Pionirski park jerbo on ima gotovo istu površinu kao park u "Beogradu na vodi" ~ 33.500 kvadrata (mereno u Google Eearthu). U "Navodnom Beogradu" pritom jesam uračunao i neizgrađeni deo parka ka Skali (ali ne i unutrašnje dvorište tih zgrada koje će fakat biti zelena površina), a kod Pionirskog sam računao i plato ispred Starog dvora i prostor između dva dvora gde je fontanica. Tako da su, kada se sve uzme u obzir, manje-više isti.

Naravno, kod "Navodnog Beograda" je percepcija drugačija, jer su zgrade mnogo veće više, ali su i razuđenije u odnosu na centar grada. Pritom je sam park uzak i izdužen, stisnut između dve ulice, pa ne izgleda baš kao pravi park. Takav će, po svemu sudeći, biti utisak i kada se izgradi Linijski park na Dorćolu :/
 
Zanimjlivo je da si pomenuo Pionirski park jerbo on ima gotovo istu površinu kao park u "Beogradu na vodi" ~ 33.500 kvadrata (mereno u Google Eearthu). U "Navodnom Beogradu" pritom jesam uračunao i neizgrađeni deo parka ka Skali (ali ne i unutrašnje dvorište tih zgrada koje će fakat biti zelena površina), a kod Pionirskog sam računao i plato ispred Starog dvora i prostor između dva dvora gde je fontanica. Tako da su, kada se sve uzme u obzir, manje-više isti.
Baš me pozitivno iznedadio taj podatak za površinu parka na BNV, ali moj subjektivan osećaj je da je zelenila premalo. Parkovi unutar zgrada i onaj drugi park na Bnv (gde je zimska bajka)je najčešće izliven onom gumenom površinom i betonom sa jako malo trave tj zelenila. Za drveće još uvek ne mogu ništa da pričam jer tek treba da poraste, ali generalni utisak je da ne samo BNV nego celom Beogradu fale veće travnate površine u parkovima.
 
Travnate nikako Možda još drveća, žbunja niskog rastinja. Travnate površine u Beogradu izgledaju jezivo.
 
@Daguerre

Мислим да ти водиш неку reddit Serbia дискусију против аргумената које ја никад ни изнео

A eto, nisam stekao utisak da je među strukom, a ni među forumašima prisutan odium prema naselju na Dunavskom keju.

Нисам ни рекао да јесте, изнео сам своје мишљење зашто сматрам да је лошије концептуално решено и да је могло боље

Kao što nisam stekao utisak ni da je u toku egzodus namučenog življa (svim faktorima koje si naveo) sa Dunavskog keja u neko bolje rešeno stambeno naselje.

Није ми познато да постоји игде егзодус из неког београдског насеља; људи живе у подрумима само да би живели у Београду а поготово на Дорћолу

Blok je stambeni, a ne generičan. Pričamo o nečemu što je izgeađeno pre pola veka,

Генерична архитектура стамбеног блока, за тај период уместо да је насеље посебно "скројено" за дату локацију као нпр. у савским блоковима

Za gotovo pedeset godina, novije genracije su mogle makar jednu garažu da naprave, ali preča je ''borba'' kako probiti zid, da bi se na fasadi nabudžila spoljna jedinica klima uređaja.

Могли су да плате огромне паре за тако нешто али то не мења моју тезу о концепту самог блока како је замишљен. Свака грешка се може исправити накнадно

Da sam stanar u nekoj od tih zgrada, POSLEDNJE(!!!!!!) što bi mi trebalo je gomila kafića ispod nosa. Nisam stanar tog naselja, a na stotine puta sam prošao kejom i NIKAD mi nije baš tu zafalila kafa.. Dakle, mir, tišina, reka, šetnja.. Kafa, ako mi se pije, može kod sportskog centra - ima nekoliko bašti.

Да али приобаље не сме да припада само теби ни само партијским друговима који су добили стан на самој реци, он треба да пружи понешто за свакога. Тај менталитет и јесте суштински проблем јер се значајно парче приобаља Старог града посматра као "шта је по вољи станарима" који су се ту накнадно населили а не шта је генерално корисно да постоји у граду о 2 милиона људи и (до сасвим скоро) без икаквог угоститељског или комерцијалног садржаја на 2 реке

Нико не би овде прихватио аргумент "Да сам ја станар БНВ-а не бих желео да имам дрвеће поред реке да ми заклања поглед" и да је зато добро што га на Променади има мало. Зато што је генерални консензус да у Савском амфитеатру обала реке не припада само станарима БНВ-а, као што ни овде не припада само станарима овог блока. Инсистирање на супротном и јесте разлог што је од доњег дела Дорћола, као историјски и трговачки значајног дела Старог града, направљено предграђе

Savski blokovi su udaljeniji od reke, imaju doduše, više zelenila, ali i pogodnost da nisu stešnjeni između pruge i reke. Danas imaju i barijeru u vidu splavova, tako da stanari blokova, Savu mogu da vide samo na razglednicama. Odn. kominikacija sa rekom je izgubljena.

То и кажем, оригинално су боље замишљени и адекватно попуњени за расположив простор. Није нико терао планере да ставе онолико блокова на тако мали простор између пруге и реке. На крају крајева, није било ни разлога да се гради "мирно стамбено насеље", могли су по истој логици да ту направе велики парк уместо на Ушћу или да тај простор оставе за културне установе итд. Имали су празан папир и направили су нешто што је по мени, приличан концептуални промашај
 
Мислим да ти водиш неку reddit Serbia дискусију против аргумената које ја никад ни изнео
Mislim da ti vodiš diskusiju sa samim sobom. I to vrlo nesuvislo.
Нисам ни рекао да јесте, изнео сам своје мишљење зашто сматрам да је лошије концептуално решено и да је могло боље
Sa tvojim mišljenjem se blago rečeno ne slažem. Valjda ti je to do sad jasno? Nakon 50 godina naknadne pameti, naravno da je ''moglo bolje''.. Kakav infantilan zaključak.
Генерична архитектура стамбеног блока, за тај период уместо да је насеље посебно "скројено" за дату локацију као нпр. у савским блоковима
Ponavljaš se sa ''generičnim'', u nedostatku kvalitetnijeg argumenta, Daleko je manje generično projektovano od savskih blokova. I po pitanju gradnje, a pogotovo po pitanju rasporeda.
A onda si ovde poturio svoju ''ispravku'' rasporeda zgrada, koje bi po tebi trebalo da budu, je l' - ''okrenute ka reci'', ''da ne bi bile generične'' i ''da ne bi bile kao na Ceraku'' itd.
I tako bi ti napravio GENERIČNI ''zid'' od zgrada, prema reci, smanjio bi kapacitet i broj zgrada, a samo da bi napravio garaže, jer - automobili, kafići, bes...
Zatim si poturio svoj predlog u vidu savskih blokova, i to, po meni, najgori primer, tj. predstavu o tome kako treba ''okrenuti stambeno naselje ka reci''.
''Ka reci'' a svaka treća zgrada je okrenuta ka istoj. Nebuloza,
Није ми познато да постоји игде егзодус из неког београдског насеља; људи живе у подрумима само да би живели у Београду а поготово на Дорћолу
Ajdee? I na Ceraku?
Могли су да плате огромне паре за тако нешто али то не мења моју тезу о концепту самог блока како је замишљен. Свака грешка се може исправити накнадно
Da, svaka ''greška'' se može ispraviti naknadno. I to ne bi bilo ništa nečuveno. Ako mogu silne zgrade po Beogradu da se nadograđuju, može i jedno stambeno naselje da napravi jednu ili više garaža - za pedeset godina!!!
Да али приобаље не сме да припада само теби ни само партијским друговима који су добили стан на самој реци, он треба да пружи понешто за свакога. Тај менталитет и јесте суштински проблем јер се значајно парче приобаља Старог града посматра као "шта је по вољи станарима" који су се ту накнадно населили а не шта је генерално корисно да постоји у граду о 2 милиона људи и (до сасвим скоро) без икаквог угоститељског или комерцијалног садржаја на 2 реке
I otkud ti ideja da su tu ''partijski drugovi'', a ne na savskim blokovima? Valjda bi partijski drugovi insistirali na garažama, jer je svaki partijski drug vozio Majbaha. Otkud ta opterećenost drugovima? Zar nisu beše drugovi proterali ''građansku klasu'' i naselili salonske stanove, ili taj neki rad?
Nema tu nikakvog ''mentaliteta'', niti ikakvog prisvajanja parčeta obale.
Nisam stanovnik tog naselja, i smatram budalaštinom da to naselje treba da se po svaku cenu kroji po meni i mojim hirovima. To je stambeno naselje, a meni je dovoljno širok i kej. Štaviše, tu i dolazim zbog Dunava, a ne zbog makijata..
Ko se tu ''naknadno'' naselio? Je l' tu bio red secesijskih zgrada, koje su zbog tog naselja porušene?
Što se tiče komercijalnog i ugostiteljskog sadržaja, naselje se nalazi u liniji SC 25. Maj. 🤷‍♂️
Нико не би овде прихватио аргумент "Да сам ја станар БНВ-а не бих желео да имам дрвеће поред реке да ми заклања поглед"
!?!?!?!
WTF
Инсистирање на супротном и јесте разлог што је од доњег дела Дорћола, као историјски и трговачки значајног дела Старог града, направљено предграђе
Kako nešto što neko piše u 2024. može biti razlog za nešto što je urađeno pre pola veka?

Predgrađe? Dosta od starog Dorćola je sačuvano, a Jalija i jeste bilo predgrađe. Mada, mnogi i Dorćol smatraju predgrađem. A, Dunavski kej je bila neuređena obala iza pruge. Da bi se došlo do reke, prokopana su i dva pothodnika, ispod pruge i tako ostvarena komunikacija sa budućim naseljem. U uslovima ograničenog prostora i povezanosti sa centrom, niklo je jedno sasvim lepo naselje, pored SC-a. To unakaziti, zato što bi baja da sedne na kafu, jer... baja - je ober svinjarija.
Није нико терао планере да ставе онолико блокова на тако мали простор између пруге и реке. На крају крајева, није било ни разлога да се гради "мирно стамбено насеље", могли су по истој логици да ту направе велики парк уместо на Ушћу или да тај простор оставе за културне установе итд. Имали су празан папир и направили су нешто што је по мени, приличан концептуални промашај
Po mom mišljenju, sve ovo što si napisao je priličan i bespredmetan promašaj.

Ali hej, slažem se za ''kulturne ustanove''... pod uslovom da imaju kafiće!
''Oni'' su imali prazan papir i napravili nešto. Ti bi drugačije.. Ti bi iza pruge ''kulturne sadržaje''.. OK.
 
Zgrade sa fasadnom ciglom su savršene za naše uslove standardnog neodržavanja, pa spolja izgledaju skroz ok i danas. Naravno ceo prostor oko zgrada i sam kej su već zreli za obnovu, ta zapuštenost i oronulost meni najviše smeta, nema potrebe ništa da se menja samo da se osveži slično kao što sada rade šetalište u blokovima NB.
 
Zgrade sa fasadnom ciglom su savršene za naše uslove standardnog neodržavanja, pa spolja izgledaju skroz ok i danas. Naravno ceo prostor oko zgrada i sam kej su već zreli za obnovu, ta zapuštenost i oronulost meni najviše smeta, nema potrebe ništa da se menja samo da se osveži slično kao što sada rade šetalište u blokovima NB.
Slažem se za sve, a pogotovo za fasadnu ciglu. Po meni, ta cigla i oplemenjuje sam izgled zgrade. Ove zgrade su, čini mi se, u boljem stanju (spolja) od susednih belih, na keju.

DSC_3526.jpg
 
Zgrade sa fasadnom ciglom su savršene za naše uslove standardnog neodržavanja,
Jel ima neka razlika u izolaciji u odnosu na druge zgrade iz tog vremena i da li je to skuplja varijanta u gradnji ako se stavlja cigla za fasadu. Nisam toliko stručan u tome i meni je lepše sa ciglom.
 
Ne! Ne na mestu "mog" mosta!
😂
Post in thread 'Mostovi' https://forum.beobuild.rs/threads/mostovi.641/post-1078669
 
Zgrade sa fasadnom ciglom su savršene za naše uslove standardnog neodržavanja, pa spolja izgledaju skroz ok i danas. Naravno ceo prostor oko zgrada i sam kej su već zreli za obnovu, ta zapuštenost i oronulost meni najviše smeta, nema potrebe ništa da se menja samo da se osveži slično kao što sada rade šetalište u blokovima NB.
fasadna cigla je skuplja. U zemljama gde mnogo pada kisa (Engleska, Holandija, Belgija), zgrade su uglavnom od cigle. Ali, ima dva reda cigli, a izmedju je supljina sa otvorima pri dnu i pri vrhu. Tako vazduh susi spoljasni zid koji je uvek mokar, a voda ne dopire do unutrasnjeg zida. Jako dobar sistem, mada konstrukcije deluju slabo za nase uslove. Podovi su cesto sa drveniom gredama jer se radi o kucama sa jednim do dva sprata.
 
To se zove sendvič zid ima vise tipova
To sto si ti opisao kod nas se ne radi na taj način postoje ventilisane i ne ventilisane fasade...
Izmedju moze da ide trska slama staklen vuna pa i da bude prazan itd itd...
 
Zgrade sa fasadnom ciglom su savršene za naše uslove standardnog neodržavanja, pa spolja izgledaju skroz ok i danas. Naravno ceo prostor oko zgrada i sam kej su već zreli za obnovu, ta zapuštenost i oronulost meni najviše smeta, nema potrebe ništa da se menja samo da se osveži slično kao što sada rade šetalište u blokovima NB.

Slazem se, zato me i zanima da li ce se gradnjom Marine obnoviti sam kej i prilaz keju, koji je ocajan...tacnije, skoro i da ne postoji.
 
Kad vidim kako ne cenite kej ili ne znate njemu da priđete - molim boga da ga nikad ne obnove 😎

Bio sam po raznim nekim evropskim gradovima i mogu reći da niko nema nešto što može da parira dunavskom keju.
 
Onda neka makar naprave normalan prilaz keju iz pravca grada. :)
 
maxresdefault.jpg



22303754.jpg




Baš tako niko nema lepše od našeg Keja...
Da ne pričam o čistoći.
Ovo je park porek keja. Ako ćemo tako, onda mi imamo Kališ, tako da smo i dalje bez konkurencije.
A ako (ne)čistoća znači da će manje ljudi da dolazi na kej, to je iz moje perspektive super! 😎
 
Vrh