Šta je novo?

Dorćolski projekti

Већ виђено у А блоку, само сад још накараднија изведба. Наопаки неки трендови.
 
Ovo sad vec nisu nadogradnjeu visinu već se sada ide i u širinu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Drugi objekat, liči mi da su stavili građevinske kontejnere na vrh zgrade. Podseća me na visoku stambenu zgradu pored gradske uprave u 27. marta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849543#p849543:3szbaupq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 13 Мај 2021 11:20 pm[/url]":3szbaupq]Pošto prizor nadogranje nije dovoljno ružan sam po sebi, sada arhitekte smišljaju zgrade da od starta izgledaju kao da imaju nadogradnju, i to ni manje ni više nego - nadogradnju ''u šreh''. Sačuvaj me bože.

tenor.gif

Очигледно да је надоградња временом постала урбани карактер града и препознатљив елемент у градском простору. Из архитектонског угла, естетска легализација тога ће релативизоватни негативне аспекте дивљих надоградњи који ће током времена псотати део наизглед планиране целине.

Да покушам то да простије објасним - Као што Париз има препознатљиве мансарде, које су настале на одређени историјски начин и са специфичном сврхом, Београд има препознатиљв последњи спрат, визуелно другачији од остатка зграде. Наравно да је то у највећој мери настало дивљим надзиђивањем и непоштовањем објекта, али ће временом, због подизања и нових зграда са такивм моментом - последњи спрат другачији од остатка зграде постати београдска "фора", односно одаваће укупан утисак да су све такве надоградње урађене намерно тако, са неким планом.
 
Sve to stoji, samo da li to kažeš kao konstataciju i analizu, ili kao odbranu te prakse?
Jer meni je ta praksa bolesna i nakaradna. Za mene je ovo kao kada bi u nekom mestu određeni broj ljudi nosio samo šuškavce, trenerke i Air Ljax i onda vremenom ostatak zajednice/kolektiva digne ruke od implementiranja dres koda za svadbe, sahrane, manifestacije, formalnosti... i odluči da se uvek i svuda nosi trenerka i patike.

Nadogradnje i nakaradnu arhitekturu treba suzbijati. Ne tolerisati. A svakako ne promovisati.

Za mene je ovo dokaz i ilustracija srozavanja arhitekture. Znam da ćeš sad brže bolje da se nakostrešiš čim pročitaš to, ali ne brini, i za druge profesije mislim isto. Pošto je više nego očigledno kako se sve srozava, pogotovu na ovim prostorima. Nego ovde pričamo o arhitekturi, pa zato i komentarišem - arhitekturu.
 
Ja sam šokirana što ću ovo reći, ali meni ona gore nije toliko ružna, čak štaviše dopada mi se, jedino što joj tu nije mesto u smislu prostora, tu su uske ulice, ali da je negde gdesu ulice malo šire ne bi mi bilo ružno.

Odma da kažem nisam stručnjak ni za arhitekturu ni za urbanizam ni za dizajn, ovo čisto onako po osećaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849600#p849600:przuc4ea je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 08:07 am[/url]":przuc4ea]Sve to stoji, samo da li to kažeš kao konstataciju i analizu, ili kao odbranu te prakse?
Као констатацију и анализу.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849600#p849600:przuc4ea je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 08:07 am[/url]":przuc4ea]J
Nadogradnje i nakaradnu arhitekturu treba suzbijati. Ne tolerisati. A svakako ne promovisati.

Нешто треба са тиме урадити, а ово што се дешава са новоградњама је легитиман начин да се превазиђе непремостив проблем. Јер, хајде да се не лажемо, 80% града је надограђено и то се НИКАДА неће срушити или преуредити. Дакле, треба пронаћи решење.
 
Neće se nikad srušiti i to je jasno i očigledno. Ali ne moraju ni arhitekte da se još dublje srozavaju i da podstiču i veličaju takvu praksu i takav neukus.
 
Нимо изолован случај, и у Бечу се надограђује старо откако расте број становника охо-хо.

За'право, надоградња је одувек постојала и у Београду, и пре 100 година и одмах после рата, и легитимна је полуга раста града - само мора да се држи естетски прихватљив ниво. То је досад код нас био повелик проблем.
 
Сем тога, када је урбанистичким планом предвиђен последњи увучен спрат, другачија материјализација тог спрата углавном је најелегантнији начин за интеграцију.
 
Znači prihvatanje i veličanje kiča i neukusa. Ok. Vidim da sam u manjini. Odjavljujem se.
 
Естетика је релативна ствар. Ако је теби то кич и неукус, не значи да је другима. То је лични доживљај појединца, не универзална истина.
 
Ček ček ček... zar nisi do skora pričao da se estetika uči? Pa gde je to znanje i učenje ako će arhitekte da prave ovo što je gore nego dečije sklepotine na Tehničkom? Zar nisi ti ovde na forumu XY puta pričao ''ma briga mene što većina nešto smatra lepim ili ružnim, ako to nije po specifikacijama iz knjiga i udžbenika, to je onda ružno''?


Samo me još to zanima. Ne razumem stvarno, koja je poenta i smisao arhitektonskog obrazovanja ako će neko da napravi kocketinu od zgrade sa drugom kocketinom na krovu, i to još u šreh? Jel se za to danas ide na fakultet?

I zašto je arhitektama toliko teško i ispod časti da priznaju da se i njihova struka srozala? Kapiram ja... Umetnici, sujeta, ekscentričnost, lični doživljaj... ali ako je to nauka, kao što kažeš, koja se uči... znači da se fundira na nekim činjenicama i principima. Što znači da kad neko odstupa od toga zarad profita ili prosto ku***bolje, da je to znak srozavanja. Pa ipak, dok stručnjaci iz sfere saobraćaja nemaju problem da priznaju da se njihova struka u globalu srozava... kad se radi o arhitekturi, tu se uvek nalaze neki izgovori i beži od istine. To mi nikad nije bilo jasno. Mislim jasno mi je donekle, kažem, zbog sujete arhitekti i umetnika i svih drugih u tim vodama... ali mislim da postoji još neki razlog pored toga. Da neko toliko odbija da prizna da su se kriterijumi srozali i da prizna da, realno, arhitekte danas nemaju više novih, originalnih ideja, pa se okreću svakakvim glupostima. Pa tako i kičeraju i neukusu.


Ta pitanja ne upućujem samo tebi nego i ovim ostalim što ćutke daju podršku iz senke i odobravaju ovakvo urnisanje grada, i to jednog od najstarijih i najpoznatijih njegovih delova. Što je najcrnje, neki čak i žive jako blizu toga a odobravaju takvo srozavanje svog kraja.

Mada možda je bolje da nisam ni pitao, jer ionako se ništa neće promeniti i svi će opet ostati pri svojim starim stavovima. A neukus će nastaviti da se širi.
 
Moram da priznam da uopšte nisam očekivao ovakav odijum dela forumske javnosti prema projektu koji je Homer postavio. I meni se, kao i njemu, veoma dopada, i baš sam se poradovao mogućnosti da se izgradi. Posebno kad se uzme u obzir trenutno stanje te lokacije i objekat na susednom ćošku (šifra: Galerija podova i ćumez "Sunce").

https://www.google.com/maps/@44.8213687 ... 312!8i6656

Cara Dušana definitivno može da podnese masivnije i ekstravagantnije objekte i zašto da ne dobije (na mikroplanu) određeni "Gugenhajm efekat".

Predloženi projekat odiše finom jednostavnošću koja nije monotona, lepo tretira kontakte sa susednim objektima, a ta "legalizovana divlja gradnja", "kontejner na vrhu zgrade" mu daje izuzetnu dinamiku i intrigantnost. Skroz je u duhu savremenih evropskih interpolacija, nekako miriše na Holandiju, a bogami i na Beč koji Panta pominje (veliki sam ljubitelj njihovih smelih nadogradnji na klasičnim zgradama). Tako da ta intervencija na vrhu uopšte nije uvod u neki novi i originalni beogradski stil, već prilično rasprostranjen motiv u modernoj arhitekturi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849672#p849672:mcmzbe3e je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 10:43 am[/url]":mcmzbe3e]Ček ček ček... zar nisi do skora pričao da se estetika uči?

Да учи се. За почетак се учи дефиниција речи кич. Ти си горепостављени пројекат окараткетрисао као кич а он то није. Он се само теби лично не свиђа, а кич је погрешно употребљена реч као одраз класичног недостатка основног образовања о естетици.
 
Čekajte, o čemu mi pričamo - ja sam rekla za onu prvu, što je gornji deo "izbačen" - taj gornji deo mi liči na žice klavira, ne znam da li je to bila namera ali meni nije ružna, nekako čudno-interesantna, kažem opet nije za možda baš taj ćošak ali da su ulice malo šire, tj. trotoari širi, što da ne.

Prema onoj drugoj, na uglu sa knjiginje ljubice sam skroz ravnodušna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849741#p849741:3n1ibiuh je napisao(la):
stf » Pet Maj 14, 2021 1:52 pm[/url]":3n1ibiuh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849672#p849672:3n1ibiuh je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 10:43 am[/url]":3n1ibiuh]Ček ček ček... zar nisi do skora pričao da se estetika uči?

Да учи се. За почетак се учи дефиниција речи кич. Ти си горепостављени пројекат окараткетрисао као кич а он то није. Он се само теби лично не свиђа, а кич је погрешно употребљена реч као одраз класичног недостатка основног образовања о естетици.
Nisam ni očekivao da ćeš reći nešto konstruktivno ili promeniti iskaz i stav. Ali moram da kažem da nisam očekivao ni ovako siromašan i površan odgovor.
Kao, ''estetika se uči''... Ali isto tako, ''estetika je stvar ličnog doživljaja''. A o tom ličnom doživljaju smeš da pričaš samo ti i druge arhitekte? Aha... Pa dobro.

Ovo je bukvalno vraćanje na tvoj stari uobičajeni način komunikacije - ''ja znam bolje, vi ne znate, niste to studirali, tako da nemate prava da komentarišete. Ja znam bolje. I samo ja.''


No dobro, kao što rekoh, nisam ni očekivao da će se nešto promeniti, tako da ti nastavi po svome, a i ovi ostali na temi neka nastave da sa tobom hvale taj kontejner u šreh posađen na kocku i dizajn na nivou OTO iz osnovne škole. Kao što rekoh, vidim da sam u manjini tako da ko god da je u pravu, bespredmetno je dalje raspravljati na tu temu. Samo sam hteo da pokažem da su vam stavovi dosledni i konzistentni koliko i srpska spoljna politika. A kriterijumi kao u nastavnika Tehničkog. Što ću takođe imati u vidu u budućim diskusijama na drugim temama. Sad su mi neke stvari dosta jasnije. Nije tu toliko do stručnosti koliko je do ''ma ja tako kažem'' i ''ma meni se tako sviđa i tačka''.
 
Da li ima nekih detaljnijih informacija za ove dve zgrade što je Homer postavio?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849780#p849780:3dhhgoa7 je napisao(la):
stf » Pet Maj 14, 2021 3:27 pm[/url]":3dhhgoa7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849746#p849746:3dhhgoa7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 12:55 pm[/url]":3dhhgoa7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849741#p849741:3dhhgoa7 je napisao(la):
stf » Pet Maj 14, 2021 1:52 pm[/url]":3dhhgoa7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849672#p849672:3dhhgoa7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 Мај 2021 10:43 am[/url]":3dhhgoa7]Ček ček ček... zar nisi do skora pričao da se estetika uči?

Да учи се. За почетак се учи дефиниција речи кич. Ти си горепостављени пројекат окараткетрисао као кич а он то није. Он се само теби лично не свиђа, а кич је погрешно употребљена реч као одраз класичног недостатка основног образовања о естетици.
Nisam ni očekivao da ćeš reći nešto konstruktivno ili promeniti iskaz i stav. Ali moram da kažem da nisam očekivao ni ovako siromašan i površan odgovor.

Зато што на тебе није вредно трошити време, ниси достојан. За почетак научи да користиш барем реч кич, па да има каквог таквог напретка и разлога да се са тобом даље дискутује. :sesir:
Aaaa znaci to je? A pa tako reci brate. Da znam lepo da te prijavim. Aj u zdravlje
 
Druga zgrada koju je Homer postavio je bolja od 95% trenutnih novogradnji u Beogradu.

U tome treba traziti i razlog zasto se ta zgrada nekima na forumu ne svidja. Prevazilazi prosek.
 
Kontejner na kocki.
Nekima je tuđe uvek slađe, čak i kad je kontejner.
Žalim tog arhitektu(ru) i sve koji mu se dive jer ne znaju za bolje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849480#p849480:1o1iaj7n je napisao(la):
Homer Jay » 13 May 2021 08:31 pm[/url]":1o1iaj7n]Izdata je građevinska dozvola za pomalo čudan objekat na uglu Cara Dušana i Višnjićeve.

image-asset.jpeg


image-asset.jpeg


image-asset.jpeg


A naišao sam i na konceptuialno rešenje za objekat na raskrsnici Dušanove i Knjeginje Ljubice koji mi se veoma dopada i za koji se nadam da je zaista u pripremi.

Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 2


file.php

file.php

file.php

Браво, зидај то!
 
Само неко ко не познаје довољно архитектуру и других градова, не може да схвати да што је изглед фасаде сведенији, простији то је архитектонско дело безличније и досадније, колико год било складно решено. Једноставно извлачење линија које је пре сто година било тековина модерне архитектуре, до данас је створило стотине хиљада сличних здања по целом свету. Постмодерна је осамдесетих година била покушај искорака у нешто свежије и другачије, али није могло да се смисли ништа више од лепљења и уметања фрагмената историјских стилова на модерне линеаристичке фасаде.

С обзиром да имамо поново тренд зидања, али и лутања, хитно нам је потребно трагање за нашим посебностима и препознатљивим стилским детаљима и за Београд и за Србију. Иначе се непроцењиво вредан простор какав је Београд, троши на дела која постају небитна и застарела и пре него што настану...
 
Vrh