Šta je novo?

Deponija i spalionica u Vinči

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802116#p802116:35hjo962 je napisao(la):
marrecar » Pet Dec 11, 2020 7:57 pm[/url]":35hjo962]To bih iskreno morao da istražim, koje tehnologije koristi Špitelau i buduća spalionica u Vinči. Svakako moraju da postoje filteri i sva druga tehnologija koja će da spreči izbacivanje veoma štetnih materija. Istovremeno mora i otpad da se sortira i da se koristi "ono što valja" takoreći. Ne može se uzeti tek bilo šta, bilo kakav otpad. Ne znam kako ovde u Beču to rade, jer nema obaveze domaćinstava da sortiraju otpad, ali na javnim mestima uglavnom ima posebnih kanti za različite vrste otpada. Pre jedno 6-7 godina sam na Green Festu gledao neki kratki film koji se bavio ovom temom spalionice i bezbednosti okoline, ali ne mogu da se setim ni godine ni naziva filma a ni tačne lokacije te spalionice. Ako dobijem odgovor od prijatelja, javljam, poučan je film.
Bio pored Bečke pržionice i živeo u neposrednoj blizini jedne u Großrosseln-u. Nisam primetio ništa po kolima što bi ukazivalo na spaljivanje otpada niti se bilo šta osećalo. Iz postrojenja je konstantno dopirala buka, više kao neki huk . A koliko sam čitao AVA Velsen GmbHprzi sve redom, može da se doveze bilo kakav otpad , gume, plastika .
Sigurno je da imaju odličan tretman sagorelih gasova
Ovde se mogu vid3ti vrednosti sagorelog otpada https://www.ava-velsen.de/emissionswerte/jahreswerte/

I tehnologija sagorevanja https://www.ava-velsen.de/technologie/verfahrensablauf/
 
Naturlich....
A di čuvaju iskorštene filtere ?
....u Rumuniji... :lool:

Poglavlje o preraspodeli Jevropskog otpada :blah:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802547#p802547:1d02vhhz je napisao(la):
Žika » 13 Dec 2020 04:50 am[/url]":1d02vhhz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802116#p802116:1d02vhhz je napisao(la):
marrecar » Pet Dec 11, 2020 7:57 pm[/url]":1d02vhhz]To bih iskreno morao da istražim, koje tehnologije koristi Špitelau i buduća spalionica u Vinči. Svakako moraju da postoje filteri i sva druga tehnologija koja će da spreči izbacivanje veoma štetnih materija. Istovremeno mora i otpad da se sortira i da se koristi "ono što valja" takoreći. Ne može se uzeti tek bilo šta, bilo kakav otpad. Ne znam kako ovde u Beču to rade, jer nema obaveze domaćinstava da sortiraju otpad, ali na javnim mestima uglavnom ima posebnih kanti za različite vrste otpada. Pre jedno 6-7 godina sam na Green Festu gledao neki kratki film koji se bavio ovom temom spalionice i bezbednosti okoline, ali ne mogu da se setim ni godine ni naziva filma a ni tačne lokacije te spalionice. Ako dobijem odgovor od prijatelja, javljam, poučan je film.
Bio pored Bečke pržionice i živeo u neposrednoj blizini jedne u Großrosseln-u. Nisam primetio ništa po kolima što bi ukazivalo na spaljivanje otpada niti se bilo šta osećalo. Iz postrojenja je konstantno dopirala buka, više kao neki huk . A koliko sam čitao AVA Velsen GmbHprzi sve redom, može da se doveze bilo kakav otpad , gume, plastika .
Sigurno je da imaju odličan tretman sagorelih gasova
Ovde se mogu vid3ti vrednosti sagorelog otpada https://www.ava-velsen.de/emissionswerte/jahreswerte/

I tehnologija sagorevanja https://www.ava-velsen.de/technologie/verfahrensablauf/
Kad zuji, znači i da radi :D Dokle god se koriste moderne tehnologije, bezbedno je.
Duleja":1d02vhhz je napisao(la):
Ovde je uspeh samo to što su uradili remedijaciju deponije ove veličine. To je standardan postupak kada se zatvara deponija, a korišćenje metana je samo korak dalje, ali obavezan. Mogli su da izbace cevi i da ga spaljuju odmah, bez iskorišćenja kao gorivo. Meni je žao što se deponija u Vinči ne zatvara potpuno, nego delimično i onda iskorišćava prostor pored. I to opet pored Dunava.
 
Политика
.среда, 16.12.2020. у 15:26
Бранка Васиљевић

У БЛИЗИНИ ПРИРОДНОГ СТАНИШТА БАРЕ РЕВА
Гради се отпад за прераду шута у Крњачи

... Али грађевинског отпада и земље изгледа има знатно више због чега је одлучено да се израде можда чак и два погона поред овог у Винчи.

– Град, сагласно Уговору о јавно-приватном партнерству, има обавезу да са локације депоније Винча уклони, односно да обезбеди уклањање обновљеног инертног и нетретираног обновљеног отпада који прелази договорену тонажу за складиштење.

То значи да ће преостале количине, које превазилазе уговорене обавезе, да се прихватају и третирају на локацијама које град, у складу са својим плановима одреди
, а прва одређена локација за ове намене је „Рева” у Крњачи.
Улажемо напоре да прибавимо потребну документацију да би се на наведеној локацији обезбедили услови за оптималну обраду и складиштење грађевинског материјала – кажу у „Чистоћи”.

Они истичу да су прибавили привремене грађевинске дозволе од надлежног секретаријата Градске управе ради изградње платоа на коме ће бити постављена дробилица за третман неопасног инертног грађевинског отпада, а коју ово предузеће већ поседује....

:shock:
 
Kako sad požari kad su ih uvek negirali i govorili da je to prašina

– За четрдесет година, колико постоји ова депонија, више од четири милијарде тона метана је отишло у ваздух, да не причам о пожарима који су се стално дешавали и којих више неће бити – навео је Весић.

U tekstu se govori da će energija biti izvlažena iz đubreta i da će se ona sprovesti do Konjarnika, a nigde ne pominju spalionicu i energiju koja će se dobijati iz tog procesa.

С друге стране, ту су и цеви кроз које ће се извлачити гас који ће бити транспортован до енергане где ће се правити електрична енергија и то ће бити први пут да се прави електрична енергија од отпада. Радимо и топлодалековод Коњарник–Винча који ће омогућити да се из отпада извлачи гас који ће служити за грејање Коњарника, чиме ћемо смањити куповину гаса који сада користимо за грејање грађана – нагласио је Весић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/46905 ... tandardima

677z381_vincadeponija2v.jpg


ps: možda je naslov teme malo neadekvatan i subjektivan i trebalo bi ostaviti samo "Deponija Vinča"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804490#p804490:3j9neaj9 je napisao(la):
astrodule » Pet Dec 18, 2020 1:40 pm[/url]"

ps: možda je naslov teme malo neadekvatan i subjektivan i trebalo bi ostaviti samo "Deponija Vinča"

Naslov je sasvim odgovarajuci.
Spalionica ce raditi bez prethodnog izdvajanja plastike.
 
Spalionica neće imati ne samo izdvajanje plastike, već i generalno sortiranje - nije zamišljena kao reciklažno postrojenje, zato se i zove, pazi sad ovo, spalionica. Ali dobro, saglasan sam da to nije 100% po EU standardima.

Ipak, saglasan sam sa idejom da se naslov promeni, jer jeste subjektivan.
 
To znaci da ce pritisak amortizacija filtera biti daleko tezi nego da se obavlja izdvajanje pre spaljivanja.
Posto znamo da nece biti promene filtera, znaci da cemo udisati otrov.
 
Ne bih bio 100% siguran da će biti tako oko filtera. Ipak se pouzdam u to da Japanci učestvuju u tome. No što se tiče Japanaca, videćemo kod fabrike guma kod Inđije.

ps: promena naziva nije zbog dela "Štetan ugovor", već više zbog drugog dela "kakav Beograd još nije doživeo". Mišljenja sam da naslovi teme moraju biti objektivni, bez ikakvih dodataka.
 
Treba se voditi time o cemu se u temi diskutuje, o deponiji ili o tome da je ugovor po nekima stetan.

Ako je ovo prvo onda treba menjati naslov, ako je ovo drugo onda pretpostavljam da treba brisati sve potove sem onih koji se odnose na sam ugovor.
 
Jos jedan sjajan potez Vesica. Radi nas kao mlade majmune.

Центар за локалну самоуправу (ЦЛС) саопштио је данас да је Град Београд потписао уговор за израду софтвера за спалионицу отпада у Винчи у износу од 27 милиона динара чиме се, како је ЦЛС навео, наставља гомилање трошкова из буџета за тај пројекат.
У саопштењу су оценили да је "остало нејасно" зашто софтвер за спалионицу не финансира концесионар Суез, коме се Град Београд већ обавезао на исплату 38 милиона евра годишње из буџета, плус варијабилни трошкови.
 
Nedavno se iznenadih kad sam saznao da iznad gradilišta deponije stalno nadlecu oni ,,helikopter,, dronovi sa kamerama.

Ništa ne bi bilo iznenadjujuce da se se to radi povremeno u cilju pracenja tempa izgradnje al više puta svakodnevno malko prevazilazi običan nadzor npredovanja...
Kako god ... uz tajnost ugovora, odsustva prisutnosti novinara tj. javnosti koja i placa tu izgradnju itd...
narodski rečeno izgleda
tu nešto nisu čista posla...
:roll:
 
Setih se jadnh vrabaca da im nije lako te odosmo da ih malko naranimo i opet trazili ih i dole i gore al nema ih...
evo i dokaza di smo sve zavirivali...
:sesir:
 

Prilozi

  • Vinca 3.jpeg
    Vinca 3.jpeg
    384,2 KB · Pregleda: 2.227
  • Vinca 2.jpeg
    Vinca 2.jpeg
    446,4 KB · Pregleda: 2.206
  • Vinca 1.jpg
    Vinca 1.jpg
    506,3 KB · Pregleda: 2.223
Šta tu prave čoveče, West kulu? :D
 
Tesko ... West kula je mala beba kad su ovde neke nalivene betonske ploce debljine po 2,5 metara ..... kapiram da su za turbinu
a velika je razlika i u kolicini upotrebljnog gvozdja za armiranje .... vidi gornje slicice.... to ni u pola nema West kula
pre bih poredio sa HC Djerdapom
:sesir:
 
Evo dve slicice od Bg vrabaca ....
 

Prilozi

  • uno 2.jpeg
    uno 2.jpeg
    320,8 KB · Pregleda: 1.733
  • uno1.jpeg
    uno1.jpeg
    231,1 KB · Pregleda: 1.723
Centar za lokalnu samoupravu (CLS) saopštio je danas da je „probijen rok za zatvaranje dosadašnje i otvaranje nove gradske deponije u Vinči“.

CLSI navodi da je 31. januara strani koncesionar trebalo da počne sanaciju stare deponije i da pusti u funkciju novu, ali to se nije desilo „zbog kašnjenja radova od strane Grada i pucanja brane za postojeći otpad“.

„To u praksi znači da će vazduh u Beogradu i dalje zagadjivati emisije pepela, ali i dima usled metanskih požara, a sve to uprkos potpisanom ugovoru sa stranim koncesionarom od milijardu evra i uvećanim naknadama za odvoženje i tretman otpada. Takodje je nejasno i zašto Grad planira otvaranje svojih deponija za gradjevinski otpad u Krnjači, Surčinu i Umki, kada je prema pomenutom ugovoru prerada tog otpada bila obaveza koncesionara“, saopštio je CLS.

U saopštenju se navodi da „sve ovo pokazuje da je JPP za preradu otpada u Vinči problematičan projekat, povezan sa mnogim finansijskim i praktičnim spornim stvarima, na šta su CLS, odbornici i stručna javnost upozoravali od početka“.

Ovo boldovano ni meni nije jasno. Nisam to istakao u prethodnoj vesti jer nisam bio 100% siguran, a nisam ni imao vremena da proveravam, ali i meni je to čudno jer sam prilično siguran da smo im mi na kapiju trebali dovoditi i građevinski otpad.
 
astrodule wrote :
....Takodje je nejasno i zašto Grad planira otvaranje svojih deponija za gradjevinski otpad u Krnjači, Surčinu i Umki, kada je prema pomenutom ugovoru prerada tog otpada bila obaveza koncesionara“, saopštio je CLS...
Ovo boldovano ni meni nije jasno. ....

mozda ovo ima veze za razumevanje :roll:

ŠIROM SRBIJE ĆE SE GRADITI KOMUNALNA INFRASTRUKRURA:
Potpisan ugovor sa kineskom kompanijom u vrednosti od 3,2 milijarde evra

"Ugovorima je omogućeno projektovanje i izvodjenje radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kanalizacione mreže i pumpnih stanica u 65 opština i gradova na ukupno 73 lokacije,
kao i sanacija ili izgradnja regionalnih deponija na šest lokacija kazao je ministar građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja Tomislav Momirović posle potpisivanja ugovora sa direktorom CRBC u Srbiji Džangom Sjaojuenom.....

Izvor i cela vest
https://www.kurir.rs/vesti/biznis/36192 ... jarde-evra



:sesir:
 

Prilozi

  • prc.jpeg
    prc.jpeg
    5,9 KB · Pregleda: 1.484
U Vinči će uskoro početi da rade tri postrojenja

Više od 500.000 tona otpada na godišnjem nivou dopremi se na deponiju u Vinči, gde su u toku radovi na izgradnji novih postrojenja koja će omogućiti savremeni sistem upravljanja otpadom, a u firmi "Beo čista energija" kažu da radovi napreduju vrlo dobro i najavljuju da će u narednih nekoliko meseci početi da rade tri postrojenja.

U pitanju su nova sanitarna deponija za odlaganje komunalnog otpada, postrojenje za preradu procednih voda i postrojenje za reciklažu otpada od građenja i rušenja, kaže za Tanjug direktor tog preduzeća Filip Til.

On je podsetio da se na gradilištu u Vinči grade i postrojenja za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa.

Radovi u Vinči, koja se smatra jednom od najneuređenijih deponija u Evropi, počeli su 2019. godine, a Til ističe da napreduju vrlo dobro, uprkos pandemiji korona virusa.

Reč je o projektu javno-privatnog partnerstva upravljanja otpadom, vrednom 370 miliona evra, koji sa Gradom Beogradom realizuje "Beo čista energija" - preduzeće za posebne namene koje su osnovali francuska kompanija "Suez", japanska "Itoču korporacija" i investicioni fond "Margerite".

"U Srbiji je ovo najveći projekat javno-privatnog partnerstva koji se realizuje i jedna od najvećih investicija u oblasti zaštite životne sredine", istakao je Til.

Naveo je da je na gradilištu u Vinči trenutno angažovano oko 600 radnika, a da će ih u narednim nedeljama biti i do 800, te da će, kada sva postrojenja budu završena i puštena u rad, tu posao dobiti oko 120 radnika.

Na deponiju u Vinči svakodnevno se, kaže, isporuči oko 1.500 tona otpada, što je više od 500.000 tona na godišnjem nivou.

"To su ogromne količine", kaže Til i navodi da je nova sanitarna deponija osmišljena tako da može da primi sav taj otpad, dok ne bude završeno postrojenje za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada.

Kako je dodao, kada to postrojenje bude pušteno u rad, moći će da se primi i deponuje količina otpada za narednih 25 godina.

"Beo čista energija" i Grad Beograd potpisali su ugovor o javno-privatnom partnerstvu 29. septembra 2017. godine, po kojem to preduzeće treba da u Vinči sanira i zatvori postojeću deponiju, izgradi nove objekte i upravlja njima 25 godina.

izvor: B 92
 
Ima li smisla sapaljivati djubre ako se pre toga ne izvuku plastika, papir, staklo i metal?

Zar je tesko zaposliti 1000 ljudi da to radi, da razdvaja otpad?
 
Očigledno nisu tu toliko veliki novci. Čak i ceo ovaj posao oko Vinče nije uopšte toliko profitabilan za kompanije. Omastiće se par ljudi (kao i u svakoj zemlji kod svakog državnog posla), ali kompanije neće baš toliko mnogo profitirati.

Da je malo manje želje za extra profitom pa da se makar i ovako reše problemi sa ostalim deponijama u Srbiji...

Spaljivanje sa dobrim filterima mi se uopšte ne čini kao loša ideja za rešavanje deponija po Srbiji.

A što se tiče reciklaže - potrebno je prvo edukovati ljude. A pre toga postavljati svuda uz kontejnere i reciklažne kante.
 
Džaba reciklažni kontejneri kada ljudi jednostavno ili nisu edukovani ili ih zabole za to, pošto dosta njih viđam da reciklažne kontejnere koriste kao normalne, gde bacaju gemišt đubre. A i šta reći kada sve češće po gradu viđam da se postavi jača kartonska kutija ili gajbica ispod poklopca kontejnera koji ima nožnu pedalu za dizanje poklopca, kako ne morali još i nju da pritiskaju prilikom bacanja đubreta.
 
Vrh